Παρενέργεια από βιοτίνη

kapa

Μέλος του προσωπικού
:D Ρε kapa δεν trollάρω. Παθαίνω την συγκεκριμένη παρενέργεια :rolleyes:. Σήμερα που δεν πήρα είμαι πάλι ok. Ξέρω ότι δεν πατάει κάπου αυτό που παθαίνω :cool:
το ξερω οτι δεν τρολαρεις.το καθε φαρμακο η συμπληρωμα χτυπαει διαφορετικα στον καθε εναν.θυμαμαι ενας ειχε πονο με τοκοτριενολη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
Τελικά, έπεσα πάνω σε κάτι που θα μπορούσε να είναι η αιτία. Από εδώ: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401256/
Conclusions
Biotin can enhance the sperm motility and prolong the survival of frozen-thawed semen samples which may have potential benefit in assisted reproductive technology field.
Άρα ίσως σε μένα η δόση να έπεσε μεγάλη εξού και η ενόχληση. Προφανώς δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας ;):rolleyes:.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Briner

Active Member
Απ' ό,τι έχω διαβάσει, βιοτίνη παράγει άφθονη ο οργανισμός μας και σπανίως χρειάζεται συμπλήρωμα. Η υπερβολική συγκέντρωση, όπως επίσης έχω διαβάσει, συνήθως δεν προκαλεί κάποια βλάβη.
 

erevos

Active Member
Πράγματι Briner, μόνο καλό φαίνεται να κάνει, ειδικά για τον άντρα... Εγώ είμαι ευαίσθητος στα συμπληρώματα.
 

Sandy

Active Member
Σημερα ρώτησα για βιοτινη κ αγόρασα τις solgar 1000 mcg κ μου είπε η φαρμακοποιός ότι οχι πάνω απο ένα χάπι αυςτηρα γτ μπορει να προκαλέσει παρενέργειες εγω παιρνω 2 την ημέρα δεν εχω καμία απολύτως παρενέργεια ! Πως γίνεται να το λένε αυτο μου εξηγείτε ; Ενώ υπάρχουν αλλά συμπληρώματα βιοτινης μέχρι κ 5000-10000 mcg?
 

giannis25

Member
η βιοτίνη σε ποσότητα πάνω από 500 mcg νομίζω προκαλει καρκίνο έτσι είχα διαβάσει σε έρευνα. γι αυτό εγώ έχω ξεκινήσει 400 mcg. το biotin 1000 mcg της solgar το οποίο παiρνω το μισό. το υπόλοιπο το αφήνω σε κομμάτι αλουμινόχαρτο επειδή ειναι σε σκόνη για την επόμενη μέρα. ψάξτε το.
 

Sandy

Active Member
Κ ποια ειναι αυτη η έρευνα άμα την εχεις στείλε ! Εγω δεν την βρίσκω !
Θέλω να μιλάμε με πραγματικά στοιχεία κ έρευνες !
Νομίζω ειναι λίγο τρελό να θεωρούμε ότι μπορει να πάθεις κάτι τέτοιο απο μια υδατοδιαλυτη βιταμινη ! Το μόνο που μπορείς να πάθεις ειναι η υπερβιταμινωση η να εχεις αλλεργία να σε πειράζουν τα έκδοχα του χαπιού κ να σ προκαλέσουν κάποιες ανεπιθύμητες παρενέργειες όπως στομαχικά ναυτίες ταχυπαλμίες πονοκεφάλους κτλ τώρα την υπερβιταμινωση την παθαίνεις άμα πάρεις σχεδόν το μισό κουτί δλδ έλεος δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος να το κανει!
Erevos γτ δεν ρωτάς κανένα γιατρό!;;;;
 

erevos

Active Member
Σε μένα Sandy λειτουργεί όπως περιγράφει η έρευνα που παρέθεσα. Πάντως 1000mcg είναι μεγάλη δόση.
 

giannis25

Member
η βιοτινη βηθαει στην πεψη υδατανθρακων οπου οι υδατανθρακες πχ ζαχαρη ειναι τροφη για τα καρκινικα κυτταρα. και μαλλιστα νομιζω οτι τα καρκινικα κυτταρα ειναι γεματα βιοτινη και γι αυτο χρησιμοποιουν και ουσιες που ανιχνευουν τη βιοτινη και μ αυτον τον τροπο εντοπιζουν τα καρκινικα κυτταρα. θα βαλλω τις ερευνες. αλλα νομιζω μεχρι 400 mcg ειναι ασφαλης.
 

giannis25

Member
εδω ειναι ολες οι ερευνες αλλα πρεπει να τα διαβασετε ολα. http://www.researchgate.net/post/What_is_the_role_or_mechanism_of_biotin_in_cancer_treatment
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14743551 ειναι και αλλα πολλα στο διαδικτυπ λεει οτι σε μικρες ποσοτητες βοηθαει να επιδιορθωθουν ζημιες του dna δηλαδη κανει καλό αλλα σε μεγάλες ποσότητες προκαλεί ανάπτυξη των καρκινικών κυτταρων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
Λογικά θα πρέπει να υπάρχει και προδιάθεση. Θα συμφωνήσω με Γιάννη στο ότι δεν υπάρχει λόγος για πολύ μεγάλες δόσεις βιοτίνης.
 

zaxosdogkanos

Active Member
ωραιος ρε γιαννη,πολυ ενδιαφερον
!παντως παιδια με χρηση βιοτινης μουσια-μαλλια-νυχια μεγαλωνουν (τουλαχιστον σε μενα) σε απιστευτο ρυθμο + το οτι οταν δεν παιρνω βιοτινη εχω αυξημενη τριχοπτωση
νομιζω οτι ειναι απο τα ελαχιστα συμπληρωματα που βοηθανε στη τριχοπτωση,οχι στο να τη σταματησουν αλλα να βελτιωσουν την εικονα κανοντας το μαλλι να φαινεται πιο γεματο
 

erevos

Active Member
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, ότι αφού υπάρχουν και τέτοιες έρευνες για τη βιοτίνη πώς κυκλοφορούν πχ. 10mg...
 

zaxosdogkanos

Active Member
ειδικα στο εξωτερικο κιολας σε διαφορα βιντεο προτινουν τα 10mg σαν κλασσικο συμπληρωμα για τριχοπτωση
 

Sandy

Active Member
Όπως διαβάσατε απο την έρευνα
Κ όπως καταλάβατε
"Correlation does not imply causation"

Πάρτε για παράδειγμα την συγκεκριμένη πρόταση
The clinical significance of effects of biotin supply on expression of oncogenes remains to be elaborated.
Άρα η βιοτινη δεν προκαλει τιποτα!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ότι θα έκανα τέτοιο θέμα δεν το περίμενα... o_O:rolleyes: Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση...
Πήρα πριν από μια εβδομάδα βιοτίνη της Solg@r 1000 mcg. Με το που ξεκίνησα μετά από 6-8 ώρες ξεκίνησε μια ενόχληση στα @@ (όχι πολύς πόνος δλδ). Τη δεύτερη μέρα μετά από 2 περίπου ώρες τα ίδια. Λέω δεν παίζει... τυχαίο είναι, αλλά επειδή την υποψιάστηκα είπα να πάρω μετά από μια εβδομάδα (υπ' όψην η ενόχληση δεν ξαναεμφανίστηκε σε αυτό το διάστημα).
Ε, σήμερα που πήρα στις 2 το μεσημέρι, η ενόχληση ξεκίνησε στις 4 και θα κρατήσει αρκετές ώρες αν και είμαι σίγουρος ότι αύριο πρωί θα είμαι ok (γιατί το χω ξαναπάθει όπως είπα...).
Έχει δει κανείς αυτήν την παρενέργεια? 'Η είμαι ο μόνος εδώ μέσα που παθαίνει κάτι τέτοιο με ένα συμπλήρωμα... ΒΙΟΤΙΝΗΣ :confused:. Τι μπορεί να παίζει και το παθαίνω αυτό? Καμιά υπερβιταμίνωση?
---EDIT---
Τελικά, έπεσα πάνω σε κάτι που θα μπορούσε να είναι η αιτία. Από εδώ: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401256/
Conclusions
Biotin can enhance the sperm motility and prolong the survival of frozen-thawed semen samples which may have potential benefit in assisted reproductive technology field.
Άρα ίσως σε μένα η δόση να έπεσε μεγάλη εξού και η ενόχληση. Προφανώς δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας ;):rolleyes:.


ενω στην πρωτη σελιδα γραφω οτι απο βιοτινη δεν ειδα καμια παρενεργεια τωρα που την ξανα αρχισα εδω και ενα μηνα μετα απο πολλους μηνες διακοπης παρατηρω οτι και εγω αυτον τον μηνα εχω πονους καθημερινα στους ορχεις με την βιοτινη.Οι πονοι συνηθως ξεκινουν βραδακι απο το μεσημερι που την περνω.Αρα δε ειναι τυχαιο.
Και μιλαω για πονους οπως με φερνε το προσκαρ καποτε σε πιο ηπιο.
Κανεις αλλος?καμια νεα ενημερωση για βιοτινη?ειχε κανεις θεμα?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σου ειπα για το Gomi που πηρε το θυμαρελαιο,
και πέσανε κατακόρυφα οι Ε1,Ε2(με λίμπιντοπαρενεργειες)

κ το gibik που ειχε παρει βρωμολαινη (pgd2 blocker) κ ειχε οντως φοβερές παρενέργειες στη λιμπιντο.

Αλλο μελος πηρε τσουκνίδα καπσουλες (pge2) κ παλι παρενεργειες.

Τη βιοτινη κ τα ωλιπαρα για blocker της pgd2 τα χρησιμοποιουμε.
Αλλα καθε τοσο το γραφω, οτι σε τριχωπτωση λογω υψηλής dht,

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΙΣ PGs

Δενδρολίβανο περνεις?
Θέλει ρόφημα, κ τοπικο.

Και θελει κ fo-ti.

τα χειροτερα ποια ειναι?
 

nikolakis

Well-Known Member
Σε μένα Sandy λειτουργεί όπως περιγράφει η έρευνα που παρέθεσα. Πάντως 1000mcg είναι μεγάλη δόση.
Δηλαδη εγω που παίρνω 5000 mcg να την μειώσω λες; Τωρα που το σκέφτομαι εχω πόνους αλλα όχι ακριβώς στους όρχεις αλλα πιο κάτω στα σκέλια. Λες να ειναι απο αυτο;;
 
Μπλουζα