Παρενέργεια από βιοτίνη

erevos

Active Member
Ότι θα έκανα τέτοιο θέμα δεν το περίμενα... o_O:rolleyes: Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση...
Πήρα πριν από μια εβδομάδα βιοτίνη της Solg@r 1000 mcg. Με το που ξεκίνησα μετά από 6-8 ώρες ξεκίνησε μια ενόχληση στα @@ (όχι πολύς πόνος δλδ). Τη δεύτερη μέρα μετά από 2 περίπου ώρες τα ίδια. Λέω δεν παίζει... τυχαίο είναι, αλλά επειδή την υποψιάστηκα είπα να πάρω μετά από μια εβδομάδα (υπ' όψην η ενόχληση δεν ξαναεμφανίστηκε σε αυτό το διάστημα).
Ε, σήμερα που πήρα στις 2 το μεσημέρι, η ενόχληση ξεκίνησε στις 4 και θα κρατήσει αρκετές ώρες αν και είμαι σίγουρος ότι αύριο πρωί θα είμαι ok (γιατί το χω ξαναπάθει όπως είπα...).
Έχει δει κανείς αυτήν την παρενέργεια? 'Η είμαι ο μόνος εδώ μέσα που παθαίνει κάτι τέτοιο με ένα συμπλήρωμα... ΒΙΟΤΙΝΗΣ :confused:. Τι μπορεί να παίζει και το παθαίνω αυτό? Καμιά υπερβιταμίνωση?
---EDIT---
Τελικά, έπεσα πάνω σε κάτι που θα μπορούσε να είναι η αιτία. Από εδώ: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401256/
Conclusions
Biotin can enhance the sperm motility and prolong the survival of frozen-thawed semen samples which may have potential benefit in assisted reproductive technology field.
Άρα ίσως σε μένα η δόση να έπεσε μεγάλη εξού και η ενόχληση. Προφανώς δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας ;):rolleyes:.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

μηπως ειναι blocker και σε χτυπαει εκει ?
γενικα μερικα συμπληρωματα κανουνε κατι κουλα ,εγω επαιρνα ω3 για τρεις μηνες και ξαφνικα κοιταξα το χερι μου απο τον καρπο και κατω και ειχαν φυγει ολες οι τριχες , μολις το σταματησα ξαναεπανηλθαν ,προφανως κατι εκανε στα ανδρογονα μου .
μαλλον η βιοτινη κανει το ιδιο , δε ξερω !
 

erevos

Active Member
Έλα ρε :eek:! Ούτε με τα συμπληρώματα δεν ξέρεις που θα σε βρει! Πάντως οι κάψουλες περιέχουν άσπρη ουσία κ οι συνειρμοί μου είναι περίεργοι... (αστειεύομαι :p). Είχα δει κι άλλους εδώ να χρησιμοποιούν την ίδια μάρκα αλλά δεν είχε αναφερθεί κάτι τέτοιο... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι με χτυπάει μόνο εκεί! Καμία άλλη παρενέργεια.
 

zaxosdogkanos

Active Member
παιρνω χρονια βιοτινη της σολγκαρ δεν ειχα ποτε παρενεργιες
μηπως παιρνεις καποιο αλλο συμπληρωμα και σε πειραζει ο συνδιασμος?
 

erevos

Active Member
Όχι. Πάντως πιστεύω ότι τελικά στην περιπτωσή μου παίζεται κάποια υπερβιταμίνωση και το βλέπω εκεί. Δε δικαιολογείται αλλιώς γιατί απ' ότι γράφει είναι 2000% ΣΗΔ αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή μεγάλη ποσότητα. Θα δοκιμάσω μικρότερη ποσότητα, να δω τι θα γίνει...
 
Όχι. Πάντως πιστεύω ότι τελικά στην περιπτωσή μου παίζεται κάποια υπερβιταμίνωση και το βλέπω εκεί. Δε δικαιολογείται αλλιώς γιατί απ' ότι γράφει είναι 2000% ΣΗΔ αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή μεγάλη ποσότητα. Θα δοκιμάσω μικρότερη ποσότητα, να δω τι θα γίνει...
Το θεμα ειναι απλο, φυσικα δεν εχεις καποια υπερβιταμινωση.
Λοιπον εχει μετρησει την dht σου?

Γιατι αν τη μετρησεις κ βγει υψηλη, τοτε να η απαντηση.

Δηλ οποιος εχει υψηλη dht, κ η pgd2 του ειναι κανονικη(και δεν πρεπει καποιος να την ενοχλει)

Με την βιοτινη λοιπον κατεβαζεις την pgd2 και μετα κ την Ε1, Ε2, (που ειναι κανονικες)
και
μετα αρχιζουν οι πονοι (και που εισαι ακομα!, υπαρχουν κ χειρότερα)

Την Βιοτινη την περνουν ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΗ Ε1.!!

οπως ο zaxos κλπ
 

erevos

Active Member
Κάτι τεκμηριωμένο για το πώς δουλευεί η βιοτίνη στην E1? Γιατί αν έδεινε τέτοια sides τότε λογικά κάτι θα είχαμε ακούσει καθώς κυκλοφορούν και βιοτίνες 10mg ας πούμε... Τόσα χρόνια χρησιμοποιείται από πολλούς εδώ μέσα και δεν πήρε χαμπάρι κανείς τίποτα?
Πάντως εκτός από την ενόχληση libido δεν άγγιξε.
 
Κάτι τεκμηριωμένο για το πώς δουλευεί η βιοτίνη στην E1? Γιατί αν έδεινε τέτοια sides τότε λογικά κάτι θα είχαμε ακούσει καθώς κυκλοφορούν και βιοτίνες 10mg ας πούμε... Τόσα χρόνια χρησιμοποιείται από πολλούς εδώ μέσα και δεν πήρε χαμπάρι κανείς τίποτα?
Πάντως εκτός από την ενόχληση libido δεν άγγιξε.
Σου ειπα για το Gomi που πηρε το θυμαρελαιο,
και πέσανε κατακόρυφα οι Ε1,Ε2(με λίμπιντοπαρενεργειες)

κ το gibik που ειχε παρει βρωμολαινη (pgd2 blocker) κ ειχε οντως φοβερές παρενέργειες στη λιμπιντο.

Αλλο μελος πηρε τσουκνίδα καπσουλες (pge2) κ παλι παρενεργειες.

Τη βιοτινη κ τα ωλιπαρα για blocker της pgd2 τα χρησιμοποιουμε.
Αλλα καθε τοσο το γραφω, οτι σε τριχωπτωση λογω υψηλής dht,

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΙΣ PGs

Δενδρολίβανο περνεις?
Θέλει ρόφημα, κ τοπικο.

Και θελει κ fo-ti.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

partizanos

New Member
Παίρνω την 10.000 mg/day 3 μήνες τώρα, Δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα γενικα. Από φίλο που πήραμε μαζί του πε ο γιατρός να πίνει πολύ νερό απλά.
 

erevos

Active Member
Παίρνω την 10.000 mg/day 3 μήνες τώρα, Δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα γενικα. Από φίλο που πήραμε μαζί του πε ο γιατρός να πίνει πολύ νερό απλά.
10000mcg δλδ 10mg για την ακρίβεια. Πολύ μεγάλη ποσότητα αν 1000mcg είναι 2000% ΣΗΔ απ' ότι γράφει. Αν μπορούσε η βιοτίνη όντας βιταμίνη να πειράξει τις ορμόνες, σε τόσο μεγάλη ποσότητα τα sides θα ήταν, λογικά, σίγουρα. Γι' αυτό και εγώ υποψιάζομαι υπερβιταμίνωση στην περιπτωσή μου. Τεσπα, θα πέσω στα 300 mcg να δω τι θα γίνει.
 

partizanos

New Member
Φυτρώνουν πιο γρήγορα οι τρίχες σίγουρα, επίσης κανει καλο στο δερμα και θεωρητικά δίνει ενέργεια αλλά για πυκνότητα ή όγκο τρίχας δεν έχω δει διαφορά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ότι θα έκανα τέτοιο θέμα δεν το περίμενα... o_O:rolleyes: Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση...
Πήρα πριν από μια εβδομάδα βιοτίνη της Solg@r 1000 mcg. Με το που ξεκίνησα μετά από 6-8 ώρες ξεκίνησε μια ενόχληση στα @@ (όχι πολύς πόνος δλδ). Τη δεύτερη μέρα μετά από 2 περίπου ώρες τα ίδια. Dafuq λέω δεν παίζει... τυχαίο είναι, αλλά επειδή την υποψιάστηκα είπα να πάρω μετά από μια εβδομάδα (υπ' όψην η ενόχληση δεν ξαναεμφανίστηκε σε αυτό το διάστημα).
Ε, σήμερα που πήρα στις 2 το μεσημέρι, η ενόχληση ξεκίνησε στις 4 και θα κρατήσει αρκετές ώρες αν και είμαι σίγουρος ότι αύριο πρωί θα είμαι ok (γιατί το χω ξαναπάθει όπως είπα...).
Έχει δει κανείς αυτήν την παρενέργεια? 'Η είμαι ο μόνος εδώ μέσα που παθαίνει κάτι τέτοιο με ένα συμπλήρωμα... ΒΙΟΤΙΝΗΣ :confused:. Τι μπορεί να παίζει και το παθαίνω αυτό? Καμιά υπερβιταμίνωση?
ειναι φανερό,σου εβαλε χερι στην dht,την μειωσε δηλαδη.
ειναι μια πολυ συνηθισμενη παρενεργεια της φιναστεριδης
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειναι μια παρενεργεια που την εχω βιωσει με φιναστεριδη βεβαιως βεβαιως:p
αλλα και με d3
και με fo ti
και με soy isoflavones
και με το keratene alphactive
 

erevos

Active Member
:D Ρε kapa δεν trollάρω. Παθαίνω την συγκεκριμένη παρενέργεια :rolleyes:. Σήμερα που δεν πήρα είμαι πάλι ok. Ξέρω ότι δεν πατάει κάπου αυτό που παθαίνω :cool:
 
Μπλουζα