Παρασκευή διαλύματος βαλπροϊκού οξέος 10%

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μιας και βάζω στο κεφάλι καθημερινά λαδάκια...(emu και castor oil) αλλά και αλόη gel, για πείτε καμιά γνώμη αν μπορώ να πάρω το σιροπάκι και να ρίχνω λίγο στα προαναφερόμενα....Για παράδειγμα...μισό ml σε λίγο gel αλόης...θα είναι too much?
 

lab_rat

Member
GOMI είπε:
Μιας και βάζω στο κεφάλι καθημερινά λαδάκια...(emu και castor oil) αλλά και αλόη gel, για πείτε καμιά γνώμη αν μπορώ να πάρω το σιροπάκι και να ρίχνω λίγο στα προαναφερόμενα....Για παράδειγμα...μισό ml σε λίγο gel αλόης...θα είναι too much?
Σαν doubleA αλλα με vpa? Ναι γιατι οχι? Αν το κανεις ομως βαλε κ μερικες σταγονες γλυκερινης μεσα (οχι πολλες) γιατι μονο του μπορει να μην περναει καλα στο δερμα. Απλα δεν ξερω μονο μηπως ειναι υπερβολικα απορροφήσιμο και βγαλει sides που δε θα εβγαζε στη λοσιον. Μπορει αυτο ή μπορει να εχει ακομα καλυτερα αποτελεσματα... who knows! Εξ'αρχης πειραματοζωα ειμαστε βεβαια αλλα αν το πας σε αυτη την προσεγγιση, εχε τα παραπανω υποψην! 0,5ml ειναι οσο πρεπει καθε φορα σε αναλογια με τη λοσιον!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι lab, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Αν το κάνω με το emu oil, το οποίο έχω παρατηρήσει ότι είναι σούπερ απορροφητικό, πιστεύω θα είναι μια χαρά, αλλά και η αλόη θεωρείται αρκετά απορροφητική. Το θέμα είναι αυτό το 0,5 ml με τι μπορώ να το αραιώνω ώστε να το κάνω 1 ml αλλά με περιεκτικότητα 10% συνολικά...? Με απλό αποσταγμένο νεράκι γίνεται η αραίωση? Δηλαδή 0.5 μλ vpa + 0.5 μλ νερό και το ρίχνω στο emu ή στην αλόη ανάλογα....
 

lab_rat

Member
GOMI είπε:
ναι lab, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Αν το κάνω με το emu oil, το οποίο έχω παρατηρήσει ότι είναι σούπερ απορροφητικό, πιστεύω θα είναι μια χαρά, αλλά και η αλόη θεωρείται αρκετά απορροφητική. Το θέμα είναι αυτό το 0,5 ml με τι μπορώ να το αραιώνω ώστε να το κάνω 1 ml αλλά με περιεκτικότητα 10% συνολικά...? Με απλό αποσταγμένο νεράκι γίνεται η αραίωση? Δηλαδή 0.5 μλ vpa + 0.5 μλ νερό και το ρίχνω στο emu ή στην αλόη ανάλογα....
Αν το βαλεις μεσα σε κατι απο αυτα που ανεφερες δε νομιζω οτι χρειαζεται αραιωση... Στην τελικη 0,5ml θα βαλεις στο κεφαλι σου οσο και να το αραιωσεις. Θα μειωθει η απορροφηση ετσι μονο, αλλα αν ειναι αυτο που θες να πετυχεις, τοτε ποιο το νοημα? Απλα κανε την λοσιον κανονικα! Αν δε σου φτανει αυξησε την αλοη η το emu. Εκτος αν ειναι θεμα οικονομιας οποτε πασο.
Το θεμα ειναι ποσα ml/mg ουσιας βαζεις σε καθε δοση. Αυτο μετραμε στην ουσια οταν λεμε για περιεκτικοτητα λοσιον. Αν εσυ το φτιαχνεις καθε μερα, δεν εχει νοημα να το σκεφτεσαι ετσι!!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αυτό είναι που με προβληματίζει.... Δηλαδή, ρίχνω στη χούφτα μου για παράδειγμα τζελ αλόης...πάνω κάτω πρέπει να είναι 1-2 ml. και ρίχνω και 0.5 ml vpa. Άρα στο περίπου τι περιεκτικότητας βγαίνει? (έχω συνδέσει 4 αποκωδικοποιητές σήμερα και έχω σαλέψει λίγο.....:13m:)
 

lab_rat

Member
GOMI είπε:
αυτό είναι που με προβληματίζει.... Δηλαδή, ρίχνω στη χούφτα μου για παράδειγμα τζελ αλόης...πάνω κάτω πρέπει να είναι 1-2 ml. και ρίχνω και 0.5 ml vpa. Άρα στο περίπου τι περιεκτικότητας βγαίνει? (έχω συνδέσει 4 αποκωδικοποιητές σήμερα και έχω σαλέψει λίγο.....:13m:)
Η περιεκτικοτητα του υγρου σκετου ειναι 20%. Οποτε αν διαλυσεις 0,5ml σε αλλα 0,5ml παιρνεις 10%. Μετα η περιεκτικοτητα πεφτει πολυ! (Βαριεμαι να το βφαλω μαθηματικα τωρα, ειναι βραδυ :p.) Σου επαναλαμβανω ομως. Δεν εχει νοημα να βγαλεις ετσι την περιεκτικοτητα. εφοσον αλλαζεις βαση στο διαλυμα, αλλαζουν και ολα τα δεδομενα! φροντισε μονο να το ανακατεβεις πολυ καλα. εγω το doubleA παλια το ανακατεβα με το shaker του καφε για να ανακατευτει τελεια!
 

jeronymous

New Member
παιδια τι οινοπνεμα βαζουμε? εχω ακουσει οτι υπαρχει καθαρο,φαρμακευτικο κ κατι αλλο?
σορρυ αν λεω βλακειες απλα δε ξερω και λεω να παω φαρμακειο σε λιγο να παρω τα υλικα.
 

lab_rat

Member
Ειτε 70 ειτε 90 βαθμων... Δεν εχει μεγαλη σημασια! Νομιζω το καθαρο και το φαρμακευτικο ειναι τα ιδια! Το διαφανο σε καθε περιπτωση. Οχι το μπλε!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
επειδη η pg μου προκαλεί ερεθισμούς στο δέρμα, θα βάλω γλυκερίνη... έχετε να μου προτείνετε κάποιο προιον γλυκερίνης για να βάλω??? ή τη ζητάω απλά ως γλυκερίνη και θα μου δώσει ο φαρμακοποιός?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
επειδη η pg μου προκαλεί ερεθισμούς στο δέρμα, θα βάλω γλυκερίνη... έχετε να μου προτείνετε κάποιο προιον γλυκερίνης για να βάλω??? ή τη ζητάω απλά ως γλυκερίνη και θα μου δώσει ο φαρμακοποιός?

Στο φαρμακείο ζήτα γλυκερίνη και θα σου δώσουν ένα μπουκαλάκι. Δεν θυμάμε ακριβώς πόσο κάνει αλλά είναι πολύ φθηνή.
 

mikipitri

Member
παιδια ευχαριστώ!!!
αύριο θα αγοράσω τα απαραίτητα για να αρχίσει ο πόλεμος εναντίον της ραφλας!!! :) :) :)
 

somari

Active Member
Kαπα επειδή με λαδώνει η pg πόσο λες να είναι το minimum για να έχουμε απορρόφηση;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
Kαπα επειδή με λαδώνει η pg πόσο λες να είναι το minimum για να έχουμε απορρόφηση;

Ακομα και 5ml pg σε 80ml λοσιόν θα την κανουν εξίσου απορροφησιμη και χωρις λαδιλα
 
Καλημερα παιδια....μιας και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα με ολα τα αλλα σκευασματα θα μπω και εγω στο club αγόρασα depakine οπως στην φωτογραφια που εβαλε πριν ο φιλος ειναι νεα έκδοση μου ειπε, πηρα και γλυκερινη....
για αρχη λεω να το κανω 7-8% το διαλυμα και αν δεν δω κατι μπορω να το ανεβασω σταδιακα...
ηθελα να ρωτησω κατι γιατι μπερδεύτηκα λιγο...
θελω να βαλω το διαλυμα σε 2 μπουκαλακια τον 60ml απο kirkiland. Αν τωρα βαλω 20ml depakine και 20ml οινοπευμα και 20ml γλυκερινη σε καθε μπουκαλακι τι αποτελεσμα θα εχω..??θελω να εχω καπου 7-8% και οσο το δυνατων λιγοτερη λιπαροτητα.
 
Μπλουζα