Παρασκευή διαλύματος βαλπροϊκού οξέος 10%

xDante

Member
κομπλέ το διάλυμα που έφτιαξα ... έριξα λίγο παραπάνω γλυκερίνη και λίγο vpa γύρω στο 8,7-9 είναι το διάλυμα αν τα υπολογίζω σωστα με την σύριγγα που το έβαλα 2Ml την φορά... το διατηρώ στο ψυγείο εξαιτίας της γλυκερίνης το διάλυμα τείνει να γίνει GEL με λίγο κουνηματάκι και μόλις έρθει σε επαφή με το δέρμα ψιλο-υγροποιέιται με droper απο μινοξ ρίχνω 0,8-1ml πρωί βράδυ.... όσοι έχετε πάρει χαπάκια πετάχτε τα και πάρτε το υδατικό διάλυμα θα σας λύσει τα χέρια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
αναφερομαστε σε αυτο το σκευασμα για την συγκεκριμενη λοσιον
 

nikosgf7

New Member
Λοιπον επειδη αγορασα και εγω το διαλυμα οχι τα χαπια λεω να αρχισω σε συνδυασμο με το ρυ...
Αλλα το διαλ του σομαρι 10% φαινεται πολυ δυνατο...
Γιαυτο λεω να το κανω 7% αρα θα βαλω ακομα μεσα στο μπουκαλακι 44 μλ οινοπνευμα κ 44μλ προπ δηλ θα κανω διαλ 88 μλ.
Σωστα?
 

somari

Active Member
Αυτό θα είναι διάλυμα 128μλ, αφού το μπουκαλάκι είναι ήδη 40μλ ρε συ.

7%
Συνολικά βγαίνει σε διάλυμα 114μλ, που σημαίνει θες άλλα 114-40 = 74 μλ. Βάλτα αυτά όπως θες (οινοπνευμα / πγ)
 
η προπυλαινογλυκόλη απο οτι καταλαβα βοηθαει στην αποροφοση του υγρου...στπ φαρμακειο μπορουμε να παρουμε προπυλαινογλυκόλη..??και σε τι μορφη ειναι..?
 

xDante

Member
panagiotis είπε:
η προπυλαινογλυκόλη απο οτι καταλαβα βοηθαει στην αποροφοση του υγρου...στπ φαρμακειο μπορουμε να παρουμε προπυλαινογλυκόλη..??και σε τι μορφη ειναι..?
και αυτή και η γλυκερίνη είναι σε υγρή μορφή...
 
xDante είπε:
panagiotis είπε:
η προπυλαινογλυκόλη απο οτι καταλαβα βοηθαει στην αποροφοση του υγρου...στπ φαρμακειο μπορουμε να παρουμε προπυλαινογλυκόλη..??και σε τι μορφη ειναι..?
και αυτή και η γλυκερίνη είναι σε υγρή μορφή...

δευτερα θα παω παρω depakine 40ml και pg, οινοπνευμα εχω σπιτι και θα μπω και στο club μιας και εχω δοκιμασει τα παντα και αποτελεσμα εχω ενα τιποτα με μπολικο καθολου :p
το pg θα το ζητησω ως προπυλαινογλυκόλη?και το κόστος σε αυτο ποσο ειναι..?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Apo-Tol

New Member
Παιδιά επειδή είμαι άσχετος με το συγκεκριμένο. Τι ακριβώς κάνει? Που το χρησιμοποιούμε, δλδ σε ποια ακριβώς περιοχή? Πρέπει να το βάζουμε σε μεγάλη χρονική απόσταση από το Regaine? Τι αποτελέσματα δίνει? Είναι τοπικό DHT blocker ή κάτι άλλο? Μπορώ να το χρησιμοποιώ παράλληλα με fina? και γενικά αν έχετε πληροφορίες ή κάποιο site για να διαβασώ ευχαριστώ :) Εύκολο στην παρασκευή πάντως!
 

lab_rat

Member
Apo-Tol είπε:
Παιδιά επειδή είμαι άσχετος με το συγκεκριμένο. Τι ακριβώς κάνει? Που το χρησιμοποιούμε, δλδ σε ποια ακριβώς περιοχή? Πρέπει να το βάζουμε σε μεγάλη χρονική απόσταση από το Regaine? Τι αποτελέσματα δίνει? Είναι τοπικό DHT blocker ή κάτι άλλο? Μπορώ να το χρησιμοποιώ παράλληλα με fina? και γενικά αν έχετε πληροφορίες ή κάποιο site για να διαβασώ ευχαριστώ :) Εύκολο στην παρασκευή πάντως!

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4063.html
 
Παιδια καλησπερα.Αγορασα σημερα Depakine 200 mg/ml σε φιαλη των 40ml με δοσιμετρικο σταγονομετρο.Το προβλημα ειναι οτι το μπουκαλι και η συσκευασια του εχουν διαφορετικα χρωματα σε σχεση με αυτα της φωτογραφιας που εχει αναρτηθη.Τα συστατικα του,βαλπροικο νατριο (οχι οξυ),ουρια,νατριου διοξειδιο,υδωρ κεκαθαρμενο ,αυτα γραφει.
Πηρα κατι λαθος η ειναι παλια παρτιδα?
Ημ. ληξης 11/2012.
 

somari

Active Member
Σαν το σωστό μου ακούγεται (sodium valproate = βαλπροϊκό νάτριο). Τραβας μια φωτο να το ανεβάσεις;
 
Επειδη ειμαι ασχετος με το σπορ, πως ανεβαζω φωτο?
Παντος ξαναπηγα στο φαρμακειο και το ψαξαμε με το τυπο στον καταλογο του,ειναι της ιδιας εταιρειας (sanofi aventis)και το μονο ποσιμο,τα αλλα ειναι χαπια και ενεσιμο.
 

somari

Active Member
'Οταν πατήσεις "απάντηση" έχει από κάτω ένα μέρος που λέει "νέο συννημένο", βρίσκεις την φωτό από το pc σου, πατάς "προσθήκη συννημένου", περιμενεις να ανέβει και μετά κάνεις την απάντηση.
 

kozer

New Member
Παιδια εγω δε βρηκα pg και πηρα γλυκερινη...Εχω οινοπνευμα,πηρα και depakine...Σε τι δοσολογιες μου προτεινετε για να βγαλω 8%??Οινοπνευμα-νερο-γλυκερινη?
 

xDante

Member
kozer είπε:
Παιδια εγω δε βρηκα pg και πηρα γλυκερινη...Εχω οινοπνευμα,πηρα και depakine...Σε τι δοσολογιες μου προτεινετε για να βγαλω 8%??Οινοπνευμα-νερο-γλυκερινη?

για 60μλ διαλύματος έβαλα

νερό έχει μέσα το διάλυμα οπότε δεν χρειάζεται να προσθέσεις..

Ρίξε 24ml διαλύματος. 18ml οινοπνευμα και 18ml γλυκερίνη

εσύ κάνε τους υπολογισμούς με την μεθοδο των τριών για παραπάνω ή μικρότερη ποσότητα
 
Μπλουζα