Παλαιοτερη μεταμοσχευση Κυπρο ΒΟΗΘΕΙΑ

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ότι έγινε έγινε. Ήμουν και εγώ μπλεγμένος με διακοπές και διάφορα προσωπικά/επαγγελματικά και δεν το είδα το νήμα από την αρχή. Ας περιμένουμε την αποστολή των φώτο (νομίζω δεν θα αργήσουν) για να το πιάσουμε από την αρχή με σωστό τρόπο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μαζική επίθεση δεχτηκες από τα υπόλοιπα μέλη και όχι από έμενα και την κλινική που βγήκα και είπα ότι είσαι υπαρκτό πρόσωπο και ότι αληθεύει ότι έκανες μεταμόσχευση.

Γιάννη, τέλος τα σχόλια άνευ ουσιάς. Στείλε φώτο να πάμε στο ψητό.
 
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετα απο κοπους και βασανα μου εστειλαν τις φωτογραφιες! Λοιπον δεν ξερω γιατι εχει κολλησει το bold τελος παντων συγχωρείστε με. Η πρωτη φωτογραφια ειναι πριν την μμ. Η 2 ειναι μετα την τοποθετηση των τριχοθυλακιων και η 3 ειναι το σημερα
 

Συνημμένα

  • 2. [πριν] (α).jpg
    2. [πριν] (α).jpg
    256.3 KB · Προβολές: 84
  • 3. [πριν] (β).jpg
    3. [πριν] (β).jpg
    317.2 KB · Προβολές: 76
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    738.9 KB · Προβολές: 79
  • unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    567.9 KB · Προβολές: 78
  • IMG_20190821_122411_BURST1 (1).jpg
    IMG_20190821_122411_BURST1 (1).jpg
    831.4 KB · Προβολές: 82
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετα απο κοπους και βασανα μου εστειλαν τις φωτογραφιες! Λοιπον δεν ξερω γιατι εχει κολλησει το bold τελος παντων συγχωρείστε με. Η πρωτη φωτογραφια ειναι πριν την μμ. Η 2 ειναι μετα την τοποθετηση των τριχοθυλακιων και η 3 ειναι το σημερα
Λοιπον περιμενω γνωμες. Ειμαι ανοικτος σε οποιαδηποτε γνωμη απλα οχι τρελα!Περισσοτερο με ενδιαφερει η δευτερη μμ που θελω να κανω παρα να καθομαι να στεναχωριεμαι και να στρεσαρομαι με τις κλινικες
 

dimitris50423

Well-Known Member
μια φωτογραφια 10μηνου η 12μηνου θα ειχε μεγαλη αξια αν εχεις.. μετα απο 5 χρονια ισως να προχωρησε η αραιωση σου. στο 12μηνο δεν ειχε καλυφθει η κορυφη? εχεις καμια φωτο απο τοτε?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το αποτελεσμά σου δεν είναι φτωχό, στην χειρότερη περίπτωση είναι μέτριο. Μετά από 5 χρόνια, από τις τρίχες που βλέπουμε στην φώτο πριν στο crown μαλλον δεν υπάρχει τίποτε. Επειδή δεν βλέπω την κατάσταση μπροστά πιθανολογώ ότι έχεις ΑΑ τύπου V που "καθαρίζει" το crown στην κορυφή αρκετά γρήγορα. Αυτό που βλέπεις σήμερα είναι graft από την μμ. Αν η επιφάνεια ήταν 10χ10 δηλαδή 100cm2 και έβαλες 2300 δηλαδή 23g/cm2 η εικόνα δεν θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερη από αυτή που βλέπουμε. Βέβαια δεν ξέρουμε το πάχος της τρίχας ούτε και τον λόγο. Πάντως αποτυχημένη μμ δεν είναι.
 
μια φωτογραφια 10μηνου η 12μηνου θα ειχε μεγαλη αξια αν εχεις.. μετα απο 5 χρονια ισως να προχωρησε η αραιωση σου. στο 12μηνο δεν ειχε καλυφθει η κορυφη? εχεις καμια φωτο απο τοτε?
Δυστυχως δεν εχω, ειχα στο προηγουμενο κινητο αλλα μου το κλεψανε! Σιγουρα εχει προχωρησει η αραιωση και αυτο ειναι φυσιολογικο. Το κακο ειναι οτι το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ κακο ακομα και στο δωδεκαμηνο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Προσωπικη ταπεινη αποψη....

(Αν θελει ο CVIAL, που ειδικευεται στις μετρησεις επιφανειων, ας επιβεβαιωσει ή διαψευσει τα γραφομενα μου)

Η ληπτρια περιοχη ειναι περιπου 50cm2. Αυτο σημαινει οτι τοποθετηθηκαν περιπου 45 grafts ανα cm2.

Ειναι λοιπον φανερο απο την τωρινη φωτογραφια οτι ή δεν φυτρωσε τουλαχιστον το 30-40% των μοσχευματων ή επεσε αυτο το ποσοστο με την παροδο των χρονων.

Αυτη τη στιγμη στο crown εμπειρικα θεωρω οτι δεν υπαρχουν πανω απο 1300 grafts.
 
Το αποτελεσμά σου δεν είναι φτωχό, στην χειρότερη περίπτωση είναι μέτριο. Μετά από 5 χρόνια, από τις τρίχες που βλέπουμε στην φώτο πριν στο crown μαλλον δεν υπάρχει τίποτε. Επειδή δεν βλέπω την κατάσταση μπροστά πιθανολογώ ότι έχεις ΑΑ τύπου V που "καθαρίζει" το crown στην κορυφή αρκετά γρήγορά. Αυτό που βλέπεις σήμερα είναι graft από την μμ. Αν η επιφάνεια ήταν 10χ10 δηλαδή 100cm2 και έβαλες 2300 δηλαδή 23g/cm2 η εικόνα δεν θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερη από αυτή που βλέπουμε. Βέβαια δεν ξέρουμε το πάχος της τρίχας ούτε και τον λόγο. Πάντως αποτυχημένη μμ δεν είναι.
Κοιτα το αποτελεσμα για μενα ηταν πολυ κακο ηδη απο το δωδεκαμηνο. Γυαλιζε κανονικοτα! Σκεψου καποιες λιγες τριχες, που φυσικα τις καλυπτα με τοππικ. Η κλινικη και μαλιστα ο Μ...ας μου ειχε πει οτι η δοτρια μου ειναι εξαιρετικη και οτι θα καλυφθει απολυτα η περιοχη! Κατι τετοιο δυστυχως δεν εγινε. Καταλαβαινω επισης οτι οσο μεγαλωνει καποιος (εγω ειμαι 30) θα υπαρχει αραιωση, αλλα οχι και ακριβως μετα τη μμ αυτη η εικονα. Για μετα η μμ μου και με αυτα που εχω ψαξει, δει και βρει, ειναι τελειως αποτυχημενη. Το παχος της τριχας ειναι παρα πολυ καλο. Ο πατερας μου κοντευει τα 60 και περιοχη της δοτριας του ειναι εξαιρετικη ακομα και στο πανω μερος εχει τριχες φυσικα με αραιωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Το αποτελεσμά σου δεν είναι φτωχό, στην χειρότερη περίπτωση είναι μέτριο. Μετά από 5 χρόνια, από τις τρίχες που βλέπουμε στην φώτο πριν στο crown μαλλον δεν υπάρχει τίποτε. Επειδή δεν βλέπω την κατάσταση μπροστά πιθανολογώ ότι έχεις ΑΑ τύπου V που "καθαρίζει" το crown στην κορυφή αρκετά γρήγορα. Αυτό που βλέπεις σήμερα είναι graft από την μμ. Αν η επιφάνεια ήταν 10χ10 δηλαδή 100cm2 και έβαλες 2300 δηλαδή 23g/cm2 η εικόνα δεν θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερη από αυτή που βλέπουμε. Βέβαια δεν ξέρουμε το πάχος της τρίχας ούτε και τον λόγο. Πάντως αποτυχημένη μμ δεν είναι.
Μολις ειδα την εκτιμηση σου CVIAL.

Ταπεινη αποψη...μαλλον πεφτεις εξω στους υπολογισμους σου.
Μου φαινεται υπερβολικα τα νουμερα που αναφερεις.
Θεωρω οτι η ληπτρια ειναι περιπου 50 cm2 και οχι 100cm2.

Πως το υπολογισες αυτο το νουμερο;

Με το ματι η διαμετρος του κυκλου δεν υπερβαινει τα 8 εκατοστα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικη ταπεινη αποψη....

(Αν θελει ο CVIAL, που ειδικευεται στις μετρησεις επιφανειων, ας επιβεβαιωσει ή διαψευσει τα γραφομενα μου)

Η ληπτρια περιοχη ειναι περιπου 50cm2. Αυτο σημαινει οτι τοποθετηθηκαν περιπου 45 grafts ανα cm2.

Ειναι λοιπον φανερο απο την τωρινη φωτογραφια οτι ή δεν φυτρωσε τουλαχιστον το 30-40% των μοσχευματων ή επεσε αυτο το ποσοστο με την παροδο των χρονων.

Αυτη τη στιγμη στο crown εμπειρικα θεωρω οτι δεν υπαρχουν πανω απο 1300 grafts.

Ο ίδιος έχει γράψει ότι ήταν 10x10 όχι εγώ. H αποψή μου είναι ότι η περιοχή πριν την μμ είναι μικρότερη (60-65), η περιοχή μετά πλησιαζει το 100. Τώρα ότι και να πούμε δεν έχει νόημα. Από την στιγμή που δεν υπάρχει φώτο 12μήνου όλα είναι υποθέσεις. Απλά η αισθησή μου είναι ότι δεν είναι αποτυχημένη μμ.
 
Ο ίδιος έχει γράψει ότι ήταν 10x10 όχι εγώ. H αποψή μου είναι ότι η περιοχή πριν την μμ είναι μικρότερη (60-65), η περιοχή μετά πλησιαζει το 100. Τώρα ότι και να πούμε δεν έχει νόημα. Από την στιγμή που δεν υπάρχει φώτο 12μήνου όλα είναι υποθέσεις. Απλά η αισθησή μου είναι ότι δεν είναι αποτυχημένη μμ.
Δεν ξερω πως το εξαγεις αυτο το συμπερασμα. Για μενα και με αυτα που βλεπω ειναι τελειως αποτυχημενΗ η μμ μου! Δηλαδη αν συγκρινω παρομοιες καταστασεις και αλλες μμ ειναι η μερα με την νυχτα. Αφου ακομα και η μανα μου και ο πατερας μου, μου λενε να παω να βρω κλινικη που ειναι κομπλε να ξανα κανω, ειναι τελειως αντιαισθητικο
 

tol

Well-Known Member
Ο ίδιος έχει γράψει ότι ήταν 10x10 όχι εγώ. H αποψή μου είναι ότι η περιοχή πριν την μμ είναι μικρότερη (60-65), η περιοχή μετά πλησιαζει το 100. Τώρα ότι και να πούμε δεν έχει νόημα. Από την στιγμή που δεν υπάρχει φώτο 12μήνου όλα είναι υποθέσεις. Απλά η αισθησή μου είναι ότι δεν είναι αποτυχημένη μμ.
Φιλε CVIAL, επειδη προσωπικα δεν τα παω καλα με την τεχνολογια (θεωρητικων επιστημων γαρ), νομιζω οτι για σενα ειναι ευκολο με τον υπολογιστη σου και μελετωντας τη φωτογραφια μετα τη μμ που ανεβασε ο φιλος, να μας πεις με ακριβεια ποιο ειναι το εμβαδον του κυκλου στη ληπτρια περιοχη. Επιμενω οτι η διαμετρος του κυκλου (με το ματι) δειχνει 8 εκατοστα. Αν ειναι ετσι (με τις πενιχρες γνωσεις γεωμετριας που διαθετω), το εμβαδον ειναι 50cm2.
 
Ο ίδιος έχει γράψει ότι ήταν 10x10 όχι εγώ. H αποψή μου είναι ότι η περιοχή πριν την μμ είναι μικρότερη (60-65), η περιοχή μετά πλησιαζει το 100. Τώρα ότι και να πούμε δεν έχει νόημα. Από την στιγμή που δεν υπάρχει φώτο 12μήνου όλα είναι υποθέσεις. Απλά η αισθησή μου είναι ότι δεν είναι αποτυχημένη μμ.
Αν σε βοηθαει καπως, δεν ειμαι σιγουρος για τα εκατοστα της περιοχης.Μπορει να ειναι 10χ10 μπορει και να μην ειναι.Δεν ειχα ψαχτει τοσο πολυ, οσο εσεις
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε CVIAL, επειδη προσωπικα δεν τα παω καλα με την τεχνολογια (θεωρητικων επιστημων γαρ), νομιζω οτι για σενα ειναι ευκολο με τον υπολογιστη σου και μελετωντας τη φωτογραφια μετα τη μμ που ανεβασε ο φιλος, να μας πεις με ακριβεια ποιο ειναι το εμβαδον του κυκλου στη ληπτρια περιοχη. Επιμενω οτι η διαμετρος του κυκλου (με το ματι) δειχνει 8 εκατοστα. Αν ειναι ετσι (με τις πενιχρες γνωσεις γεωμετριας που διαθετω), το εμβαδον ειναι 50cm2.

Συνήθως μετράς και λίγο πιο έξω, όχι μόνο εκεί που υπάρχει η αραίωση γιατί η μμ πάντα κάνει blending και με τις μαμα περιοχές. Για αυτό έγραψα ότι είναι μεγαλύτερη από 50 γύρω στα 60-65. Η περιοχή της φώτο μετά την μμ αφορά περιοχή σίγουρα πάνω από 50, μην ξεχνάς το κεφάλι φαίνεται στην φωτο επίπεδο αλλά στην ουσία είναι τόξο (και μάλιστα στην κορυφή αρκετά καμπύλο) άρα η απόσταση είναι μεγαλύτερη. Επίσης, η περιοχή είχε μαλλιά άρα η HDC αποκλείεται να έκανε εμφύτευση με μεγάλη πυκνότητα (45g) λόγω φόβου σοκλος (που μπορεί και να συνέβει και ίσως για αυτό στο 12 μηνό να έβλεπε την ίδια εικόνα).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα