Ο ιατρός Λ.Παπανικολάου απαντά για τα εργαλεία

Xristoforaz

Well-Known Member
Μπορει να δειτε οτι στη συνεντευξη
που παιρνει απ το παιδι το οποιο υποβληθηκε σε μεταμοσχευση, λεει πως δεν υπαρχει θεμα με τη δοτρια περιοχη ακομα και αν χρειαστει να χρησιμοποιηθει 1.1mm punch

Οποτε γιατι πρηζαμε τον dr Αναστασακη να μας απαντησει με το ζορι για τα εργαλεια που χρησιμοποιει ως τεχνιτης-γιατρος που ειναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
γιατι με punch 1,1mm φυσικα και θα υπαρχει προβλημα στη δοτρια . το 2020 ειναι ανεπιτρεπτο το ρισκο της ζημιας που ενδεχεται να παθουν διπλανα τριχοθυλακια με τετοια punch . H διαφορα στην τρυπα , να το πω απλα , που κανει ενα 1,1mm με ενα εργαλειο 0,9mm ειναι της ταξης του 50% !! . 1.1mm /2 = 0.55*0,55*3.14= 0.95 τετραγωνικα χιλιοστα επιφανεια τραυματος . 0,9/2=0,45*0,45*3,14=0,636 τετραγωνικα χιλιοστα . 2000 grafts με puch 1.1 ειναι αντιστοιχα σε επιφανεια τραυματος με 3000 με punch 0.9 . O Αναστασακης που αναφερεις προσφατα νομιζω δημοσιευσε περιστατικο που χρησιμοποιει ακομη μικροτερα punch 0.7 -0.8 . Δε συγκρινεται το 0,8 με το 1,1 . Ειναι σχεδον δεκαετια πισω το 1,1
 

felaini

Active Member

Συγνωμη αλλα αυτο τωρα τι ειναι;;; Γελαει ο κοσμος με τις ελληνικες κλινικες..ποσο φτωχο αφυσικο αποτελεσμα! Παιζει να μην ητανε καν υποψηφιος για μεταμοσχευση ο φιλος..δυστυχως εξελιξη μηδεν!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
γιατι με punch 1,1mm φυσικα και θα υπαρχει προβλημα στη δοτρια . το 2020 ειναι ανεπιτρεπτο το ρισκο της ζημιας που ενδεχεται να παθουν διπλανα τριχοθυλακια με τετοια punch . H διαφορα στην τρυπα , να το πω απλα , που κανει ενα 1,1mm με ενα εργαλειο 0,9mm ειναι της ταξης του 50% !! . 1.1mm /2 = 0.55*0,55*3.14= 0.95 τετραγωνικα χιλιοστα επιφανεια τραυματος . 0,9/2=0,45*0,45*3,14=0,636 τετραγωνικα χιλιοστα . 2000 grafts με puch 1.1 ειναι αντιστοιχα σε επιφανεια τραυματος με 3000 με punch 0.9 . O Αναστασακης που αναφερεις προσφατα νομιζω δημοσιευσε περιστατικο που χρησιμοποιει ακομη μικροτερα punch 0.7 -0.8 . Δε συγκρινεται το 0,8 με το 1,1 . Ειναι σχεδον δεκαετια πισω το 1,1
Υπαρχουν ομως περιστατικα που για να γινει σωστα η εξαγωγη πρεπει να χρησιμοποιηθει εργαλειο ακομα και 1.2mm!
Εν προκειμενω χρησιμοποιηθηκε, αν καταλαβα καλα, punch 1.1mm διοτι αυτο βολευε για την επεμβαση..και αποτελεσμα παραθυρου ή δοτρια-σουρωτηρι δεν παρατηρουμε να εχει πραγματοποιηθει! Ολα ειναι σχετικα λοιπον...δεν ειμαστε εξειδικευμενοι διοτι απλα δεν εχουμε πτυχιου γιατρου της συγκεκριμενης ειδικοτητας (ουτε καν πτυχιο γιατρου)
Επιτελους αρχισε τις μινι συνεντευξεις και ευχομαι να τις συνεχισει ο κυριος Παπανικολαου ωστε να φανουν περισσοτερο η δουλεια του, ο τροπος που εργαζεται και ο βαθμος ικανοποιησης των ασθενων-πελατων του!
Ο κυριος Αναστασακης τελικα ισως ειχε δικιο που ελεγε οτι ο γιατρος πρεπει να λαμβανει την αποφαση του εργαλειου που θα χρησιμοποιηθει!!
Βεβαια καποιοι δε χειρουργουνται αν ο οποιοσδηποτε γιατρος σκοπευει να κανει την επεμβαση δε δωσει εξηγησεις σχετικα με τα εργαλεια!
Σε εμενα παντως ο κυριος Λευτερης απ την αρχη, μου εδειξε το εργαλειο 0.9mm και μου ειπε οτι με αυτο θα γινει η εξαγωγη..ηταν εξ αρχης αναλυτικος και ξεκαθαρος (και κατα τη διαρκεια της επεμβασεως εννοειται)
 

Xristoforaz

Well-Known Member

Συγνωμη αλλα αυτο τωρα τι ειναι;;; Γελαει ο κοσμος με τις ελληνικες κλινικες..ποσο φτωχο αφυσικο αποτελεσμα! Παιζει να μην ητανε καν υποψηφιος για μεταμοσχευση ο φιλος..δυστυχως εξελιξη μηδεν!
Μπορει να εγινε μια συνεδρια και να το πανε με πλανο..ακουστηκε οτι θα επιλεξει παλι τον ιατρο Παπανικολαου και οτι ειναι υπερευχαριστημενος ο συγκεκριμενος πελατης!
 

makis25

Well-Known Member
Τα αποτελεσματα του κ.Παπανικολαου μοιαζουν με αποτελεσματα που χουμε δει κατα καιρους απο dhi . Απλα για πρωτη φορα μπορουμε και βλεπουμε και βιντεο με κοντινα πλανα . Συνηθως αραια ή πολυ αραια . Οπως και στη dhi ετσι και ο Παπανικολαου εχει εξισωσει το πολυ αραιο , με αναρχη φυτρωση με το φυσικο .
 

felaini

Active Member
Ευχαριστω χριστοφορε δε θα παρω.. καλυτερα ξουρα κ καραφλος.. δεν εχει να κανει με σενα ατομαρα το δικο σου αποτελεσμα δεδομενου του προβληματος που ειχες ειναι σχετικα ανεκτο.. αλλα εδω στο βιντεο απο χιλιομετρο κανει κροτο πως εχει κανει μεταμοσχευση ο φιλος.. μπουμμμ! Πολυ φτωχο αποτελεσμα
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Τα αποτελεσματα του κ.Παπανικολαου μοιαζουν με αποτελεσματα που χουμε δει κατα καιρους απο dhi . Απλα για πρωτη φορα μπορουμε και βλεπουμε και βιντεο με κοντινα πλανα . Συνηθως αραια ή πολυ αραια . Οπως και στη dhi ετσι και ο Παπανικολαου εχει εξισωσει το πολυ αραιο , με αναρχη φυτρωση με το φυσικο .
Η αληθεια ειναι οτι τα αποτελεσματα του οσον αφορα τη φυσικοτητα των μαλλιων δειχνουν πολυ καλα! Στα θετικα επισης οτι δεν καταστρεφει τις δοτριες..στη φυτρωση ισως σε ορισμενα περιστατικα να υπαρχει θεμα..μην ξεχναμε ομως οτι στον ibarumah επανω στο δωδεκαμηνο φανηκε το αποτελεσμα!
Αυτο με τα punch θελει αναλυση..αν διαβαζει ο κυριος Αναστασακης, καλλιστα μπορει να μας εξηγησει ο ιδιος αν συμφωνει με την επιλογη του 1.1mm εργαλειου καποιες φορες(ειδικες περιπτωσεις) ή αν διαφωνει!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορει να δειτε οτι στη συνεντευξη
που παιρνει απ το παιδι το οποιο υποβληθηκε σε μεταμοσχευση, λεει πως δεν υπαρχει θεμα με τη δοτρια περιοχη ακομα και αν χρειαστει να χρησιμοποιηθει 1.1mm punch

Οποτε γιατι πρηζαμε τον dr Αναστασακη να μας απαντησει με το ζορι για τα εργαλεια που χρησιμοποιει ως τεχνιτης-γιατρος που ειναι?

Το δυστύχημα είναι ότι προβάλεται αυτό το αποτέλεσμα ως διαφήμιση. Christopher καλύτερα να σταματήσεις να ασχολείσαι με τον LP. Όσο γράφουμε θα πληγώνεσαι. Δεν θέλω να σχολίασω το βίντεο γιατί μου είσαι εξαιρετικά συμπαθής.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Ευχαριστω χριστοφορε δε θα παρω.. καλυτερα ξουρα κ καραφλος.. δεν εχει να κανει με σενα ατομαρα το δικο σου αποτελεσμα δεδομενου του προβληματος που ειχες ειναι σχετικα ανεκτο.. αλλα εδω στο βιντεο απο χιλιομετρο κανει κροτο πως εχει κανει μεταμοσχευση ο φιλος.. μπουμμμ! Πολυ φτωχο αποτελεσμα
Ρε συ δεν ειναι ολοκληρωμενο! Παντως μπηκε στο tripακι να ανεβαζει βιντεο μεγαλης διαρκειας κι αυτο ειναι ευτυχες γεγονος!
Ελπιζω να ακολουθησουν κι αλλα!
Την dhi οπως δηλωσε τη θεωρει μεγαλο σχολειο! Αρα σεβεται την κλινικη στην οποια μεγαλουργησε κι απ την οποια αναδειχθηκε, συναμα!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η αληθεια ειναι οτι τα αποτελεσματα του οσον αφορα τη φυσικοτητα των μαλλιων δειχνουν πολυ καλα! Στα θετικα επισης οτι δεν καταστρεφει τις δοτριες..στη φυτρωση ισως σε ορισμενα περιστατικα να υπαρχει θεμα..μην ξεχναμε ομως οτι στον ibarumah επανω στο δωδεκαμηνο φανηκε το αποτελεσμα!
Αυτο με τα punch θελει αναλυση..αν διαβαζει ο κυριος Αναστασακης, καλλιστα μπορει να μας εξηγησει ο ιδιος αν συμφωνει με την επιλογη του 1.1mm εργαλειου καποιες φορες(ειδικες περιπτωσεις) ή αν διαφωνει!

Μονό ένα γιατί επιμένεις. Κάποτε σε ένα κύκλο διάσημων γιατρών FUE, ρώτησα αν χρησιμοποιούν punch 1.1 ή 1.2. Η απορία τους ήταν αν υπάρχουν σήμερα τέτοια μεγέθη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Το δυστύχημα είναι ότι προβάλεται αυτό το αποτέλεσμα ως διαφήμιση. Christopher καλύτερα να σταματήσεις να ασχολείσαι με τον LP. Όσο γράφουμε θα πληγώνεσαι. Δεν θέλω να σχολίασω το βίντεο γιατί μου είσαι εξαιρετικά συμπαθής.
Ανεβασα το βιντεο για να το σχολιασεις μιας και διαθετεις γνωσεις!
Δε στενοχωρεις εμενα..σιγα! Συζητηση κανουμε!
Ο ιδιος μπορει γενικα(δεν ξερω ακομα σε ποια κλινικη)να ξανακανω επεμβαση μπορει και οχι! Οψομεθα!
 

makis25

Well-Known Member
Ναι . Μεγαλο σχολειο στο οποιο εμαθε να χρησιμοποει γιγαντιαια punch και πυκνοτητες της ταξης των 15-20graft/cm2 ωστε να χρειαστεις 3 μεταμοσχευσεις για να πετυχεις αυτο που θες
 

felaini

Active Member
Μακη αυτο που εγραψες σημερα σ ενα αλλο ποστ! δε τολμανε να εχουν μονιμο εκποσωπο στο φορουμ..ανεβασε ο παπανικολαου στο γιουτιουμπ αποτελεσμα απο κοντα( για διαφημιση? Για Ονομα του θεου!) κ φανηκε η γυμνια..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε συ δεν ειναι ολοκληρωμενο! Παντως μπηκε στο tripακι να ανεβαζει βιντεο μεγαλης διαρκειας κι αυτο ειναι ευτυχες γεγονος!
Ελπιζω να ακολουθησουν κι αλλα!
Την dhi οπως δηλωσε τη θεωρει μεγαλο σχολειο! Αρα σεβεται την κλινικη στην οποια μεγαλουργησε κι απ την οποια αναδειχθηκε, συναμα!

Αν τον συμπαθείς καλύτερα να του πεις να μην ανεβάζει τέτοια βίντεο και να μην λέει αυτά που λέει. Κακό του κάνουν. Ειδικά όταν (όπως φαίνεται) απευθύνεται προς το φόρουμ.
 
  • Like
Reactions: tol

Xristoforaz

Well-Known Member
Αν τον συμπαθείς καλύτερα να του πεις να μην ανεβάζει τέτοια βίντεο. Κακό του κάνουν.
Δε μιλαω με το γιατρο καν!
Με επαιρνε συνεχεια τηλεφωνο αλλα απο ενα διαστημα και μετα δεν απαντουσα...
Αφου να φανταστεις απ τα νευρα μου, στο 8μηνο και με δικη μου πρωτοβουλια πηγα στην κλινικη του (κανονικα στο εξαμηνο βλεπει τους ασθενεις του)...δεν το θεωρουσα ηθικο το να μη με ξαναδει και γι αυτο αποφασισα να παω! Με καταλαβες φιλε μου?
 

makis25

Well-Known Member
ειδα και μερικα ακομα βιντεο και μου βγηκαν τα ματια . Ειδα hairline με τριτριχα μπροστα μπροστα , γενικως πολυτριχα φουλ . Μεταμοσχευση κανεις για να σε κοιτουν οι αλλοι στα ματια , οχι να χεις τους συνομιλητες σου να αποχαυνονονται κοιτοντας το παραξενο κεφαλι σου .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα εγώ δεν έχω πρόβλημα. Επικοδομητικη κριτική κάνουμε, καλό θα του κάνει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως αυτό που καταλάβαμε από το βίντεο είναι ότι δεν είναι μύθος, όντως χρησιμοποιεί τέτοια punch.
 
Μπλουζα