Ορμονικές απορίες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ύστερα από μια συζήτηση με ένα φίλο που έπαψε πλέον να ασχολείται με θεραπείες μου δημιούργησε κάποιες απορίες εφόσον μου είπε τα εξής. (περιληπτικά)

Σαφώς και η βασική αιτία τριχόπτωσης είναι η ορμόνη DHT και τα ανδρογόνα. Όμως, αυτά είναι απαραίτητα να βρίσκονται σε όλους τους άντρες καθώς του ότι η dht σχετίζεται με την σεξουαλικότητα του άντρα και τα ανδρογόνα με τα χαρακτηριστικά του και την σεξουαλική του συμπεριφορά επίσης.
Αυτά όμως δεν είναι κοινά σε όλους?
Δεν τα έχουν όλοι οι άντρες είτε έχουν μαλλιά είτε όχι?

Επίσης ο συνδυασμός αυτών των 2 βοηθάει στην φυσιολογική διαδικασία ανάπλασης της τρίχας. Δηλαδή η φυσιολογική ποσότητα αυτών των 2 κρίνεται απαραίτητη.

Οπότε συμβαίνουν 2 πράγματα.

1) Λόγω κάποιας βιολογικής ανισορροπίας περνάει περισσότερη dht στο αίμα με αποτέλεσμα την διαδικασία που όλοι ξέρουμε. Άρα εδώ χρειάζονται απαραίτητα ορμονικές εξετάσεις για να δούμε αν όντως είναι έτσι.
Εδώ βέβαια το θέμα είναι το εξής. (αν και η απορία μου ίσως είναι αφελής.) Το λογικό θα ήταν να βρεθεί ο λόγος αύξησης dht στο αίμα και αν αυτό μπορούσε να αντιμετωπισθεί και όχι ο τρόπος καταστολής της. Θέλω να πω ότι δεν χτυπάνε την αιτία, αλλά το αποτέλεσμα.
Ως προς το τελευταίο συνεπώς, τα γνωστά χάπια φιναστερίδης κλ.π εδώ ίσως είχαν ένα καλό αποτέλεσμα λόγω του ότι μειώνουν κάτι που είναι πάνω από το φυσιολογικό και, εφόσον το φέρνουν σε μια ισορροπία γι αυτό και να μην προκαλούν παρενέργειες σε όλους.
Αρά κακώς ίσως κάποιοι χωρίς να γνωρίζουν ακριβώς το θέμα των ορμονών τους, στρέφονται σε αυτή την θεραπεία αμέσως, γιατί αν η αναλογία τεστο-dht είναι στα φυσιολογικά επίπεδα για έναν άντρα, τότε είναι που διαταράσεται αυτός ο μηχανισμός με τραγική κατάληξη.

Αυτή η απορία - άποψη που μου δημιουργήθηκε, νομίζω ότι είναι η καλή πλευρά του πράγματος και ότι ενδεχομένως αν όπως σωστά λέγεται στο φόρουμ κάποιος την προλάβει νωρίς ίσως κρατήσει τα μαλλιά του.

2) Αν τελικά η dht είναι στα φυσιολογικά όρια, (και αποκλείσουμε όλους τους άλλους λόγους) τότε είναι καθαρά θέμα γεννετικής προδιάθεσης των τριχοθυλακίων ως προς την ευαισθησία που έχουν απέναντι στη δυιδροτεστοστερονη και η οποία με τα χρόνια αυξάνεται γι αυτό και το γνωστό αποτέλεσμα.
Και εδώ το θέμα είναι το εξής. (μια επίσης αφελής απορία μου) Το σωστό δεν θα ήταν να εντοπιστει η αιτία της ευαισθησίας των τριχοθυλακίων και αν ήταν δυνατόν να αντιμετωπισθεί με κάποιον τρόπο αυτή και όχι αμέσως να χτυπάνε πάλι την dht? Γιατί εδώ τα πράγματα αλλάζουν και γι αυτό δεν υπάρχει σε όλους αποτέλεσμα αλλά και παρενέργειες. Γιατί προσπαθούν να μειώσουν κάτι που είναι στο φυσιολογικο και εδώ γίνεται πανηγύρι μετά....

Τα τοπικά dht blocker δεν ξέρω αν θα είχαν κάποιο αποτέλεσμα εδώ λόγω του ότι άν η ποσότητα dht που φτάνει στους θύλακες είναι η φυσιολογική που χρειάζεται για την ανάπλαση της τρίχας και παρόλο αυτή μπλοκάρεται (έστω και λίγο) τότε πάλι η όλη διαδικασία αναγέννησης δεν θα είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Αυτή βέβαια είναι η απαισιόδοξη εκδοχή λόγω του ότι αν είναι γραμμένο στο dna, δεν νομίζω να γίνεται κάτι άρα ίσως η μόνη λύση στο μακρινό μέλλον να είναι η κλωνοποίηση.

3) Μια άλλη εκδοχή είναι ο αριθμός των υποδοχέων των ανδρογόνων στο κεφάλι να είναι μεγαλύτερος απ οτι πρέπει οπότε αυτό δεν ξέρω αν εντοπίζεται - αντιμετωπίζεται καν :p

Αυτά.....ελπίζω να μην σας κούφανα εντελώς :p μιας και σήμερα λόγω γρίππης έμεινα σπίτι και είχα χρόνο να εξωτερικεύσω τις απορίες μου...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

barman

Member
Απ: Ορμονικές απορίες

πολυ καλες σκεψεις...αναμενουμε απαντησεις απο καπιους που εχουν γνωση πανω στο 8εμα..
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Ορμονικές απορίες

GOMI είπε:

1) Λόγω κάποιας βιολογικής ανισορροπίας περνάει περισσότερη dht στο αίμα με αποτέλεσμα την διαδικασία που όλοι ξέρουμε. Άρα εδώ χρειάζονται απαραίτητα ορμονικές εξετάσεις για να δούμε αν όντως είναι έτσι.

Στη συντριπτική πλειοψηφία αυτών που αντιμετωπίζουν προβλήματα τριχόπτωσης τα επίπεδα της DHT στο αίμα είναι φυσιολογικότατη.


GOMI είπε:

Επίσης ο συνδυασμός αυτών των 2 βοηθάει στην φυσιολογική διαδικασία ανάπλασης της τρίχας. Δηλαδή η φυσιολογική ποσότητα αυτών των 2 κρίνεται απαραίτητη.

Η φυσιολογική ποσότητα της τέστο και της DHT κρίνεται απαραίτητη για πάρα πολλούς λόγους αλλά όχι για την ανάπλαση της τρίχας.
Σκέψου ότι οι ευνούχοι παραβιάζουν αυτή την ισορροπία αλλά δε χάνουν ποτέ τα μαλλιά τους.


GOMI είπε:

2) Αν τελικά η dht είναι στα φυσιολογικά όρια, (και αποκλείσουμε όλους τους άλλους λόγους) τότε είναι καθαρά θέμα γεννετικής προδιάθεσης των τριχοθυλακίων ως προς την ευαισθησία που έχουν απέναντι στη δυιδροτεστοστερονη και η οποία με τα χρόνια αυξάνεται γι αυτό και το γνωστό αποτέλεσμα.

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτός ο ισχυρισμός ... Δεν έχω υπόψιν μου κάποια έρευνα που να δείχνει ότι με τα χρόνια αυξάνεται η δυιδροτεστοστερόνη...


GOMI είπε:
Το σωστό δεν θα ήταν να εντοπιστει η αιτία της ευαισθησίας των τριχοθυλακίων και αν ήταν δυνατόν να αντιμετωπισθεί με κάποιον τρόπο αυτή και όχι αμέσως να χτυπάνε πάλι την dht?

Αυτό θα ήταν ευχής έργο ...


GOMI είπε:

Τα τοπικά dht blocker δεν ξέρω αν θα είχαν κάποιο αποτέλεσμα εδώ λόγω του ότι άν η ποσότητα dht που φτάνει στους θύλακες είναι η φυσιολογική που χρειάζεται για την ανάπλαση της τρίχας και παρόλο αυτή μπλοκάρεται (έστω και λίγο) τότε πάλι η όλη διαδικασία αναγέννησης δεν θα είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Όπως ανέφερα και παραπάνω η «φυσιολογική» ποσότητα της DHT στους θύλακες δεν αναπλάθει την τρίχα. Ίσα - ίσα που το τοπικό DHT blocker εστιάζει στο να πετύχει να δημιουργήσει μη «φυσιολογικά» επίπεδα τηε DHT στους υποδοχείς.

GOMI είπε:

Αυτή βέβαια είναι η απαισιόδοξη εκδοχή λόγω του ότι αν είναι γραμμένο στο dna, δεν νομίζω να γίνεται κάτι άρα ίσως η μόνη λύση στο μακρινό μέλλον να είναι η κλωνοποίηση.

Η χρήση φαρμάκων είτε με λήψη τους από το στόμα είτε η τοπική εφαρμογή τους έχει ως σκοπό απλά να βελτιώσει την εικόνα του τριχωτού. Πάντως έχεις δίκιο (δυστυχώς) ότι αυτό το DNA δεν παλεύεται και σίγουρα στην κλωνοποίηση βρίσκεται το μέλλον.

GOMI είπε:

3) Μια άλλη εκδοχή είναι ο αριθμός των υποδοχέων των ανδρογόνων στο κεφάλι να είναι μεγαλύτερος απ οτι πρέπει οπότε αυτό δεν ξέρω αν εντοπίζεται - αντιμετωπίζεται καν :p

Μπα.... αυτό δεν παίζει. Ο αριθμός των υποδοχέων είναι ακριβώς αυτός που πρέπει...


GOMI είπε:

Αυτά.....ελπίζω να μην σας κούφανα εντελώς :p μιας και σήμερα λόγω γρίππης έμεινα σπίτι και είχα χρόνο να εξωτερικεύσω τις απορίες μου...

Περαστικά ....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

Στη συντριπτική πλειοψηφία αυτών που αντιμετωπίζουν προβλήματα τριχόπτωσης τα επίπεδα της DHT στο αίμα είναι φυσιολογικότατη.

Τότε, γιατί όλες οι υποσχόμενες θεραπείες εστιάζουν στο να περιορίσουν αυτή την φυσιολογική ποσότητα dht εφόσον είναι η ίδια και σε αυτούς που έχουν κανονικά τα μαλλία τους...?
Μήπως το όλο πρόβλημα τελικά βρίσκεται μόνο στα τριχοθυλάκια?

Η φυσιολογική ποσότητα της τέστο και της DHT κρίνεται απαραίτητη για πάρα πολλούς λόγους αλλά όχι για την ανάπλαση της τρίχας.
Σκέψου ότι οι ευνούχοι παραβιάζουν αυτή την ισορροπία αλλά δε χάνουν ποτέ τα μαλλιά τους.

Κι όμως σε όσα διαβάζω κατά καιρούς, το έχω δεί να το αναφέρουν αρκετές μελέτες για τους θύλακες αυτό. Δεν ξέρω μόνο αν αφορά σε πολύ αρχικά στάδια τριχοφυίας. Οσο για τους ευνούχους που αναφέρεις, δεν έχω ιδέα. Ισως λόγω του οτι δεν τα χάνουν να μην χρειάζεται και να μπουν σε διαδικασία ανάπλασης.


Δε νομίζω ότι ισχύει αυτός ο ισχυρισμός ... Δεν έχω υπόψιν μου κάποια έρευνα που να δείχνει ότι με τα χρόνια αυξάνεται η δυιδροτεστοστερόνη...

Εννοούσα ότι η ευαισθησία των τριχοθυλακίων αυξάνεται.


Όπως ανέφερα και παραπάνω η «φυσιολογική» ποσότητα της DHT στους θύλακες δεν αναπλάθει την τρίχα. Ίσα - ίσα που το τοπικό DHT blocker εστιάζει στο να πετύχει να δημιουργήσει μη «φυσιολογικά» επίπεδα τηε DHT στους υποδοχείς.

Που όπως συμφώνησες και εσύ, είναι η ίδια (η ποσότητα dht) και σε όσους δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα τριχόπτωσης.



Να σαι καλά!
 

Άκης

Administrator
Απ: Ορμονικές απορίες

tropheus είπε:
Η φυσιολογική ποσότητα της τέστο και της DHT κρίνεται απαραίτητη για πάρα πολλούς λόγους αλλά όχι για την ανάπλαση της τρίχας.
Σκέψου ότι οι ευνούχοι παραβιάζουν αυτή την ισορροπία αλλά δε χάνουν ποτέ τα μαλλιά τους.
Οι ευνούχοι δεν έχουν τριχόπτωση γιατί απλά δεν έχουν τεστοστερόνη, η οποία και δημιουργείτε από τους όρχεις. Και φυσικά δεν έχουν κανονικό πέος, λίμπιντο κλπ. Γι'αυτό και μπορούσαν να είναι δίπλα σε χαρέμια πχ ή σε κόρες βασιλιάδων κλπ γιατί ήταν άφοβοι. Φυσικά, με τον καιρό το σώμα μαθαίνει και κάνει ότι έπρεπε να κάνει με την τεστο, με άλλες ορμόνες.

GOMI είπε:
Στη συντριπτική πλειοψηφία αυτών που αντιμετωπίζουν προβλήματα τριχόπτωσης τα επίπεδα της DHT στο αίμα είναι φυσιολογικότατη.

Τότε, γιατί όλες οι υποσχόμενες θεραπείες εστιάζουν στο να περιορίσουν αυτή την φυσιολογική ποσότητα dht εφόσον είναι η ίδια και σε αυτούς που έχουν κανονικά τα μαλλία τους...?
Μήπως το όλο πρόβλημα τελικά βρίσκεται μόνο στα τριχοθυλάκια?
Οι άντρες με τριχόπτωση έχουν χαμηλά επίπεδα ολικής τέστο, υψηλότερα επίπεδα από ελεύθερη τεστο και επίσης υψηλά επίπεδα από άλλα ελεύθερα ανδρογόνα όπως η DHT.
Η υψηλή DHT είναι και αυτήν που κάνει την ζημιά στα μαλλιά.

GOMI είπε:
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτός ο ισχυρισμός ... Δεν έχω υπόψιν μου κάποια έρευνα που να δείχνει ότι με τα χρόνια αυξάνεται η δυιδροτεστοστερόνη...

Εννοούσα ότι η ευαισθησία των τριχοθυλακίων αυξάνεται.
Η ευαισθησία παραμένει το ίδιο. Με τον καιρό η DHT αυξάνεται, όπως μειώνεται η τεστο και αυξάνεται η οιστραδιόλη. Γι'αυτό και η τριχόπτωση, προστάτης και μείωση στύσης στους μεγάλους σε ηλικία.


tropheus είπε:
Όπως ανέφερα και παραπάνω η «φυσιολογική» ποσότητα της DHT στους θύλακες δεν αναπλάθει την τρίχα. Ίσα - ίσα που το τοπικό DHT blocker εστιάζει στο να πετύχει να δημιουργήσει μη «φυσιολογικά» επίπεδα τηε DHT στους υποδοχείς.
Τα τοπικά blockers, μπλοκάρουν το ένζυμο 5ar που βρίσκεται στο δέρμα του κεφαλιού.
Δηλαδή να σταματήσουν την δημιουργία DHT εκεί.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

Οι άντρες με τριχόπτωση έχουν χαμηλά επίπεδα ολικής τέστο, υψηλότερα επίπεδα από ελεύθερη τεστο και επίσης υψηλά επίπεδα από άλλα ελεύθερα ανδρογόνα όπως η DHT.
Η υψηλή DHT είναι και αυτήν που κάνει την ζημιά στα μαλλιά

Οπότε πιστεύω ότι οι εξετάσεις πριν ξεκινήσει κάποιος dht blocker κρίνεται απαραίτητη έτσι? Για να φανεί αν το πρόβλημα ξεκινάει από κει.

Υπάρχουν συγκεκριμένες εξέτασεις που έχετε μήπως να προτείνετε?
Για να είμαι προετοιμασμένος όταν μου τις δώσει η δερματολόγος η ο ενδοκρινολόγος.

Επίσης, το να προσπαθεί ίσως κάποιος με φυσικό τρόπο να αυξήσει την ολική τεστοστερόνη του στον Οργανισμό, όπως π.χ βασικές ασκήσεις με βάρη, ποιοτικότερο ύπνο, περισσότερο sex 8) κ.λπ, είναι κατά την γνώμη σου κάτι που ίσως βοηθάει?
Η μήπως μαζί με την αύξηση αυτή της ολικής αυξάνεται και η dht?
 

Άκης

Administrator
Απ: Ορμονικές απορίες

GOMI είπε:
Οπότε πιστεύω ότι οι εξετάσεις πριν ξεκινήσει κάποιος dht blocker κρίνεται απαραίτητη έτσι? Για να φανεί αν το πρόβλημα ξεκινάει από κει.
Για σένα θέλεις ή γενικά μιλάς; Γενικά όλοι οι δερματολόγοι κάνουν εξέταση στο μαλλί των ασθενών για να δουν με τι συχνότητα τους πέφτει, την σμίκρυνση τριχών σε σχέση με άλλες κλπ.
Εσύ πχ, αν η εικόνα που έχεις ως avatar είναι η δική σου, πάσχεις από ΑΑ, όπως όλοι μας σχεδόν.

GOMI είπε:
Υπάρχουν συγκεκριμένες εξέτασεις που έχετε μήπως να προτείνετε?
Για να είμαι προετοιμασμένος όταν μου τις δώσει η δερματολόγος η ο ενδοκρινολόγος.
Δεν νομίζω ο δερματολόγος σου να σου δώσει εξετάσεις αίματος. Δες στο θέμα με τις αντενδείξεις του proscar, που έχει αναφερθεί τι εξετάσεις απαιτούνται.

GOMI είπε:
Επίσης, το να προσπαθεί ίσως κάποιος με φυσικό τρόπο να αυξήσει την ολική τεστοστερόνη του στον Οργανισμό, όπως π.χ βασικές ασκήσεις με βάρη, ποιοτικότερο ύπνο, περισσότερο sex 8) κ.λπ, είναι κατά την γνώμη σου κάτι που ίσως βοηθάει?
Η μήπως μαζί με την αύξηση αυτή της ολικής αυξάνεται και η dht?
Το περισσότερο sex δεν αυξάνει την τεστο. :)
Η περισσότερη τεστο αυξάνει και την συχνότητα του sex :D
Πάντως, το να αυξηθεί η τεστο, αυξάνεται αυτόματα και η DHT, μιας και η DHT γίνεται από την τεστο. Έχω ξαναγράψει για όσους αθλούνται κλπ, θα δουν τριχόπτωση όταν τους αυξηθεί η τεστο και θα πρέπει να δώσουν κάτι παραπάνω στα DHT blockers.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

Ναι admin, για μένα ρώτησα, αν και ίσως τελικά άδικα το ψάξω γιατί μάλλον όπως λες και εσύ είναι ο ίδιος κλασσικός λόγος όπως όλων.
Βασικά μιας και είμαι 34 πλέον, σίγουρα άργησα βέβαια, (το avatar είναι δικό μου) πιστεύεις αξίζει να προσπαθήσω κάτι παραπάνω? (μόνο regain βάζω) Και αναφέρομαι πάντα σε κάτι τοπικό το οποίο βέβαια προς το παρόν το ψάχνω ακόμα και ενημερώνομαι όσο μπορώ, μιας και το site σας βοηθάει πολύ..
thx για το χρόνο σου.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Ορμονικές απορίες

εγω που πηγαινω καθε μερα gym τι μου προτεινεις ?
παντως περνω τη φιναστεριδη πριν τη προπονηση κι οχι το πρωι οπως παλια
ισως ενα μαυρο τσαι μετα τη προπονηση να ειναι καλη ιδεα η να προσθετα και ρεβιβο?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

Georgex6 είπε:
εγω που πηγαινω καθε μερα gym τι μου προτεινεις ?
παντως περνω τη φιναστεριδη πριν τη προπονηση κι οχι το πρωι οπως παλια
ισως ενα μαυρο τσαι μετα τη προπονηση να ειναι καλη ιδεα η να προσθετα και ρεβιβο?
τι σχεση εχει το γυμναστηριο , , , εκτος και αν παιρνεις κατι συγκεκριμενο απο κει

το μαυρο τσαι εκτος απο τις αντιοξειδωτικες του ιδιοτητες ερευνα δειχνει οτι ανεβαζει τα επιπεδα της τεστο
αν παιρνεις φιναστεριδη πιστευω πως ειναι καλυμενος απο την dht για το λογο που την παιρνεις
αντι για revivogen δοκιμασε τοπικη spironolactoze,,,, 2 φορες την μερα
 

jdim

New Member
Απ: Ορμονικές απορίες

να ρωτησω κατι...καποιος με φυσιολογικα ορια ελευθερης τεστοστερονης,dht σε εξετασεις αιματος κ μικρη τριχοπτωση τι σημαινει?εχει ανδργενετικη αλλωπεκια η οχι?η μπορει να εχει φυσιολογικα επιπεδα dht στο αιμα κ το προβλημα να ειναι στους θυλακες οποτε να πρεπει να στραφει μονο σε τοπικα?το ρωταω γιατι εκανα εξετασεις κ βγηκαν φυσιολογικες κ ο παθολογος μου ειπε οτι κ η τεστοστερονη κ η dht ειναι φυσιολογικες κ οποτε να μην ανησυχω πολυ για τα μαλλια κ οτι κανω να ειναι μονο τοπικα.κ δεν εχω παρει ποτε χαπια για μειωση της dht.αλλα οι δερματολογοι που μ εχουν δει με το ματι μου χουν πει ξεκινημα ανδρογενετικης αλλωπεκιας,χωρις ομως να ζητησουν περαιτερω εξετασεις.ειμαι 23 χρονων κ πρωτο σταδιο norwood.παιρνω regain k revivogen εδω κ 3-4 μηνες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

το θέμα της ανδρογ. αλωπεκίας έχει να κάνει με την συσσώρευση dht στον θύλακα του τριχωτού - οι τιμές της τεστοστερόνης και dht στον οργανισμό μπορεί να είναι τσιμπημένες,αλλά τις περισσότερες φορές είναι φυσιολογικές...
εδώ παίζει ρόλο η κληρονομικότητα και η προδιάθεση

καλά κάνεις και χρησιμοποιείς τοπικά(μινοξιδίλη,revivogen),
βάλε και ένα καλό σαμπουάν σε συνδυασμό με fungoral(1-2 φορές την εβδομάδα)
 

jdim

New Member
Απ: Ορμονικές απορίες

οποτε αφου ειναι φυσιολογικες οι τιμες στο αιμα δε σημαινει κατι.απλα δεν αξιζει να κανω καποια θεραπεια με χαπια για μειωση της dht γιατι θα την ριξει σε ολο τον οργανισμο.σκεφτομουν βασικα οπως εχω γραψει σε αλλο ποστ για τα follon caps.ναι τοπικα βαζω αλλα δεν εχω δει ακομα τρομερα αποτελεματα.πως φαινεται αν υπαρχει πολυ dht στους θυλακες?κ η κληρονομικοτητα εγκειται στην υψηλη τιμη dht στον οργανισμο η απλα οτι δημιουργει προβλημα στα μαλλια ακομη κ αν ειναι φυσιολογικη η dht?ευχαριστω.το regain που βαζω εχω δει νεες τριχες μικρες αλλα το revivogen νιωθω οτι μου προκαλεσε μια πολυ μικρη αριαωση στην κορυφη του κεφαλιου που δεν την ειχα πριν το ξεκινησω.κ ακομα εκει δεν εχουν βγει νεες τριχες.υπαρχει περιπτωση το revivogen σε καποιον να φερει χειροτερα αποτελεσματα η να συνεχισω αλλους 2-3 μηνες κ να δω μηπως βγουν νεες τριχες.βαζω 3 μηνες revivogen k 4-5 regain.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

αποτελέσματα περιμένεις μετά 4-6 μήνες (ειδικά revivogen μετά 8 μήνες),
και πάντα σε συνδυασμό με fungoral

το shedding(έντονη & απότομη τριχόπτωση) από revivogen έχει συζητηθεί πολύ,και πραγματικά προκαλεί ανησυχία,αφορά την 4-6 εβδομάδα μετά την αρχή της χρήσης

αν συνεχίζεις με τον ίδιο ρυθμό να χάνεις τρίχες(μετά από 3 μήνες θεραπεία με revivogen) μάλλον πρέπει να σκεφτείς αλλαγή της θεραπείας - σημ. ότι παίζει και εποχιακή τριχόπτωση λόγω άνοιξης... :-\
 

jdim

New Member
Απ: Ορμονικές απορίες

καταλαβα...ευχαριστω παντως.δεν μπορω να πω οτι βλεπω εντονη τριχοπτωση απλα παρατηρω με το περασμα του καιρου ενα αραιωμα μικρο στην κορυφη του κεφαλιου κ δεν μπορω να διακρινω νεες τριχες σε αντιθεση με τους κροταφους που φαινονται νεες τριχες.εχω ακομα αρκετο προιον revivogen οποτε θα το συνεχισω αλλους 3-4 μηνες να περασει κ η ανοιξη κ βλεπω αποτελεσματα κ ποσταρω.για την dht που σε ρωτησα κατι παραπανω ξερεις κατι?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

η dht παράγεται στα επινεφρίδια και μέσω του ενζύμου 5a-reductase φτάνει στα τριχοθυλάκια - εκεί ή κάπου στην διαδρομή της παίζει ρόλο το μπλοκάρισμα,ή το μπλοκάρισμα του ενζύμου 5a-reductase

ανδρ. τύπου αλωπεκία παρουσιάζεται συνήθως με φυσιολογικές/λίγο τσιμπημένες τιμές τεστοστερόνης/dht - γενικά στον οργανισμό,και όχι ειδικά στον τριχωτό του κεφαλιού

μέτρηση της τοπικής(στο κεφάλι)dht δεν υπάρχει - περισσότερο φαίνεται το τριχοθυλάκιο να ατροφεί από κληρονομική προδιάθεση
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

με τις τοπικες λοσιον αυτο παλευουμε να αποφυγουμε την dht στον θυλακα και οχι στον οργανισμο

για αυτο περισσοτερο υποστιριζω της λοσιον της τοπικες και οχι τα χαπια

την dht την εχουμε αναγκη στον οργανισμο

αλλα οχι στον θυλακα της τριχας
αυτο πολεμαμε οποτε κατι τοπικο φανταζει σαν καλυτερη λυση
βεβαια το χαπι ειναι πιο αποτελεσματικο και χαπι καλο ειναι να παιρνει κανεις σε μεγαλες κλιμακες και οχι σε μικρες
 

jdim

New Member
Απ: Ορμονικές απορίες

καταλαβα κ συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τα τοπικα!υπαρχει καποιος να χει τιμες τεστοστερονη,dht εντελως στο μεσο ορο περιπου κ παλι να ειναι ανδρογεννετικη αλλωπεκια?κ αν ξερει καποιος ποια ειναι τα ορια της dht στα φυσιολογικα επιπεδα?το ρεβιβοτζεν ρε παιδια γενικα στο εξωτερικο θεωρειται καλο προιον?εμενα παντως μεχρι τωρα στους 3-4 μηνες ουτε κρυο ουτε ζεστη...ελπιζω στη συνεχεια να δω αποτελεσματα.παντως ρωτησα 2 δερματολογους γι αυτο.ο ενας μου πε να το παρω οτι ειναι καλο(ο δερματολογος αυτος ασχολειται με αμερικη,μηχανηματα λειζερ για ακμη,αισθητικη κτλ) κ οτι βιταμινες δεν κανουν τιποτα.ο αλλος δερματολογος που ρωτησα πιο κλασσικος δερματολογος κ οχι τοσο τυπου αισθητικης ιατρικης μου πε να μην παρω ρεβιβοτζεν οτι ειναι της πλακας.κ μου πορτεινε regain bayer biotine 5mg κ οταν ρωτησα για follon caps της ινπα μου πε οτι ειναι καλα κ να τα παρω.συσκολο να βγαλεις ακρη...θελει να το ψαχνεις πολυ μονος σου προσωπικα κ να διασταυρωνεις γνωμες κτλ...καλη συνεχεια στο ψαξιμο παιδια
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ορμονικές απορίες

ναι σου ειπε οτι το revivogen ειναι της πλακας ενω το regain bayer biotine ειναι σοβαρο ε , , ,

θα μας τρελανουν τελειος

το revivogen ειναι καλο αλλα υπαρχουν και πολυ πιο δυνατα απο αυτο οπως η η ντουτα η σπιρονολακτονη

μονο που το revivo ειναι πιο safe απο τα αλλα
 
Απ: Ορμονικές απορίες

Παιδιά έχω μία απορία. Επέλεξα να το γράψω εδώ επειδή το θέμα είναι ορμονικές απορίες. Δεν ήθελα να κάνω καινούριο θέμα αλλά αν είναι τελείως άσχετο να το διαγράψετε.

Οι τραβεστί και οι transexual πώς είναι δυνατόν να έχουν τόσα μαλλιά; Αφού είναι άντρες!
Τους δίνουν αντιανδρογόνα; OK. Τόσες γυναίκες διαβάζω σε ξένα site έχουν πρόβλημα και κάνουν αγωγή με σπειρονολακτόνη ή φλουταμίδη γιατί δεν έχουν τα μαλλιά των τραβεστί;;;;
Και πασχίζουν για τα μαλλιά τους όπως εγώ;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα