ΝW2 vertex - Λορέντζο χωρίς φίνα

ManCyprus87

Well-Known Member
Τυχερός πρέπει να νιώθεις φίλε @lefteran και να μην απογοητεύεσαι.
Έμαθες την ακριβή κατάσταση σου από ένα τοπ γιατρό που δεν αφήνει τίποτα ανεξιχνίαστο.
Έχεις καλή ηλικία όμως, έστω και με υποψία DUPA, πιστεύω θα το πετύχεις αυτό που θες.
Εγώ στη θέση σου δε θα κατέβαζα χερλαιν κάτω από τα 7.40-7.50cm, που είναι ένα ύψος που αντιστοιχεί σε ένα early 30s άντρα και το οποίο θα σου αρμόζει και στα 50 σου και στα 70 σου.
Παράλληλα θα εξοικονομήσεις πολύτιμα grafts με αχρείαστα κατεβάσματα (το κάθε επιπλέον εκατοστό που πας κάτω θα σήμαινε επιπλέον περίπου 800-1000 grafts), και θα χτίσεις χερλαιν που είναι πιο κοντά στα μαμά μαλλιά σου που είναι από πίσω - πράγμα σημαντικό για το γενικό δέσιμο ως προς την πυκνότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lefteran

New Member
ακριβώς αυτό μου είπε και ο Λορένζο φιλε MaleCyprus. Nα κατέβουμε ενα εκατοστό στην hairline, δηλαδή απο 8εκ στα 7εκ στο κέντρο της hairline που ειναι τώρα (former-νεανικη ηταν στα 6εκ) και απο 9εκ στα 8εκ στα temples. με αυτό ειμαι οκ μιας και αντιλαμβάνομαι πλέον κι εγω τη σπατάλη σε grafts κατεβαίνοντας κι άλλο προς τα κάτω. Αυτό που με αγχώνει λιγο ειναι το πολύ πιθανό ενδεχόμενο πλεον της DUPA κι αν αυτό μπορει να πυροδοτήσει ενα shock loss μετα την μμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μίλησα με τον Λορένζο για την περιπτωσή σου όταν τον είδα αργότερα το Σάββατο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα shockloss χωρίς φίνα στην λήπτρια, η DUPA είναι το ρίσκο και το πως θα εξελιχθεί στο μέλλον. Από την στιγμή όμως που δεν θες να πάρεις φίνα αναγκαστικά παίρνεις και αυτό το ρίσκο.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
ακριβώς αυτό μου είπε και ο Λορένζο φιλε MaleCyprus. Nα κατέβουμε ενα εκατοστό στην hairline, δηλαδή απο 8εκ στα 7εκ στο κέντρο της hairline που ειναι τώρα (former-νεανικη ηταν στα 6εκ) και απο 9εκ στα 8εκ στα temples. με αυτό ειμαι οκ μιας και αντιλαμβάνομαι πλέον κι εγω τη σπατάλη σε grafts κατεβαίνοντας κι άλλο προς τα κάτω. Αυτό που με αγχώνει λιγο ειναι το πολύ πιθανό ενδεχόμενο πλεον της DUPA κι αν αυτό μπορει να πυροδοτήσει ενα shock loss μετα την μμ.
Εγώ πάντως θα έμενα και στα 7.40cm περίπου για να εξοικονομούσα ακόμη περισσότερα grafts.
Είσαι τυχερός που η υποχώρηση σου, στα 43 σου πλέον, άνοιξε το μέτωπο σου μόνο μέχρι τα 8cm.
Είναι εύκολο το κατέβασμα σου, κάνεις ελάχιστο κατέβασμα και κτυπάς πυκνότητα δυνατή που δένει κ με τα πίσω.
Το low dose φίνα πάντως πιστεύω θα σου περιορίσει αισθητά τις ανησυχίες σου ως προς την αντιμετώπιση πιθανής DUPA. Τι σου πρότεινε Λορένζο να κάνεις για τη DUPA;
 

lefteran

New Member
του έκανα ξεκάθαρο εξαρχής οτι είμαι κατά της φίνα συνεπώς δεν το συζητήσαμε αρκετά. Αν ηταν στο χέρι του θα μου ζητούσε να πάρω λογω DUPA. Στην σύγκριση των φωτος του 19 (που του χα στείλει και τις βρήκε στην βάση του) με τη σημερινή μου εικόνα σχολίασε οτι η hairline φαίνεται σταθερή αλλά έχουμε μια λίγο χειρότερη εικόνα στο crown. αυτό ειναι μια ένδειξη όχι επιθετικής κατάστασης οπότε έμεινα στο ότι η μη λήψη φίνας ειναι low risk decision.
δυστυχώς το θέμα του shock loss δεν το σχολίασα στην συνεδρία καθόλου, ήταν εκ των υστέρων σκέψη μου, οπότε @CVIAL θενκς για την παρατήρηση, δεν εχω να προσθέσω κάτι.
Η απογοήτευση μου αφορα και την ισχνη μεν αλλα υποβόσκουσα πλέον σκεψη μου της λήψης φίνας.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αφού υπάρχει θέμα με ντουπα φίλε,για μένα μην το ρισκάρεις το να μην πάρεις..βάλε φίνα..!!
Αδερφέ είσαι καλά ; Μήπως έκανες καμιά έξτρα δόση αστρα ζένεκα ; Τι αγάπες με την φίνα είναι αυτές ; Απαπαπα μας κακομαθαίνεις σήμερα και θα σε βάλω στη λίστα με τους λάτρες της !
 

aeratos28

Just aeratos
Το να έχεις πρόβλημα και να μην παίρνεις κάποιο φάρμακο είναι λάθος.το να μην έχεις και να παίρνεις είναι αυτό που πάντα με προβληματιζει..και τώρα..δεν είναι ξαφνικές αγάπες ρε μπόι
Αδερφέ είσαι καλά ; Μήπως έκανες καμιά έξτρα δόση αστρα ζένεκα ; Τι αγάπες με την φίνα είναι αυτές ; Απαπαπα μας κακομαθαίνεις σήμερα και θα σε βάλω στη λίστα με τους λάτρες της !
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Το να έχεις πρόβλημα και να μην παίρνεις κάποιο φάρμακο είναι λάθος.το να μην έχεις και να παίρνεις είναι αυτό που πάντα με προβληματιζει..και τώρα..δεν είναι ξαφνικές αγάπες ρε μπόι
Δυστυχώς όλοι εδώ είμαστε με θέμα πάντως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ότι ας πούμε εγώ τωρα.και δεν συνεχίζω την κουβέντα μην χαλάω το νήμα του φίλου..είμαι 36 οκ? Πες ότι έπαιρνα φίνα από τα 25 ας πούμε ,τώρα δεν θα ήθελα θεωρητικά ,3500grafts..θα ήθελα 1500-2000?? Δλδ θα γλυτωνα τα μισά grafts..ναι αλλά θα έπαιρνα 10-11 χρόνια χάπι..θα άξιζε όλο αυτό,ενώ πάλι θα ήθελα επέμβαση?για τη δική μου περίπτωση λέω
 

Georgie

Well-Known Member
Ότι ας πούμε εγώ τωρα.και δεν συνεχίζω την κουβέντα μην χαλάω το νήμα του φίλου..είμαι 36 οκ? Πες ότι έπαιρνα φίνα από τα 25 ας πούμε ,τώρα δεν θα ήθελα θεωρητικά ,3500grafts..θα ήθελα 1500-2000?? Δλδ θα γλυτωνα τα μισά grafts..ναι αλλά θα έπαιρνα 10-11 χρόνια χάπι..θα άξιζε όλο αυτό,ενώ πάλι θα ήθελα επέμβαση?για τη δική μου περίπτωση λέω
Φίλε αερατε θα σου πω κάτι που κατάλαβα και έμαθα όλο αυτό το καιρό που είμαι στο φόρουμ .
Εκτος ελαχίστων περιπτώσεων όπως ας πουμε του φίλου @oreo, δεν υπάρχει περιστατικό που θα έκανε join σε φόρουμ για hairloss που να χρειάζεται για επαναφορά κάτω από 3.5K grafts .
Αφού οι περισσότεροι είναι από NW3 και πάνω, η πολύ πιτσιρικάδες που ψάχνονται να σώσουν ότι μπορούν και ηλικιακά δεν είναι για μεταμόσχευση .

Ναι τα 2 η τα 2.5K μπορεί να βελτιώσουν την εικόνα αλλά πάλι θα ξαναμπείς εάν έχεις τη δυνατότητα βέβαια.
Αν δεν την έχεις, πάλι θα σε τρώει επειδή στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι incomplete.

1500-2500 g και να γλυτώσεις δε γίνεται όσο φίνα και να έπαιρνες , θα είχε εξελιχθεί πιο αργά αλλά και πάλι ..
 

aeratos28

Just aeratos
Νομίζω δεν κατάλαβες τι έγραψα
Φίλε αερατε θα σου πω κάτι που κατάλαβα και έμαθα όλο αυτό το καιρό που είμαι στο φόρουμ .
Εκτος ελαχίστων περιπτώσεων όπως ας πουμε του φίλου @oreo, δεν υπάρχει περιστατικό που θα έκανε join σε φόρουμ για hairloss που να χρειάζεται για επαναφορά κάτω από 3.5K grafts .
Αφού οι περισσότεροι είναι από NW3 και πάνω, η πολύ πιτσιρικάδες που ψάχνονται να σώσουν ότι μπορούν και ηλικιακά δεν είναι για μεταμόσχευση .

Ναι τα 2 η τα 2.5K μπορεί να βελτιώσουν την εικόνα αλλά πάλι θα ξαναμπείς εάν έχεις τη δυνατότητα βέβαια.
Αν δεν την έχεις, πάλι θα σε τρώει επειδή στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι incomplete.

1500-2500 g και να γλυτώσεις δε γίνεται όσο φίνα και να έπαιρνες , θα είχε εξελιχθεί πιο αργά αλλά και πάλι ..
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε αερατε θα σου πω κάτι που κατάλαβα και έμαθα όλο αυτό το καιρό που είμαι στο φόρουμ .
Εκτος ελαχίστων περιπτώσεων όπως ας πουμε του φίλου @oreo, δεν υπάρχει περιστατικό που θα έκανε join σε φόρουμ για hairloss που να χρειάζεται για επαναφορά κάτω από 3.5K grafts .
Αφού οι περισσότεροι είναι από NW3 και πάνω, η πολύ πιτσιρικάδες που ψάχνονται να σώσουν ότι μπορούν και ηλικιακά δεν είναι για μεταμόσχευση .

Ναι τα 2 η τα 2.5K μπορεί να βελτιώσουν την εικόνα αλλά πάλι θα ξαναμπείς εάν έχεις τη δυνατότητα βέβαια.
Αν δεν την έχεις, πάλι θα σε τρώει επειδή στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι incomplete.

1500-2500 g και να γλυτώσεις δε γίνεται όσο φίνα και να έπαιρνες , θα είχε εξελιχθεί πιο αργά αλλά και πάλι ..
Σαν να μου έβαλες την ταμπέλα του τρελού του χωριού αισθάνθηκα :p
 

ManCyprus87

Well-Known Member
του έκανα ξεκάθαρο εξαρχής οτι είμαι κατά της φίνα συνεπώς δεν το συζητήσαμε αρκετά. Αν ηταν στο χέρι του θα μου ζητούσε να πάρω λογω DUPA. Στην σύγκριση των φωτος του 19 (που του χα στείλει και τις βρήκε στην βάση του) με τη σημερινή μου εικόνα σχολίασε οτι η hairline φαίνεται σταθερή αλλά έχουμε μια λίγο χειρότερη εικόνα στο crown. αυτό ειναι μια ένδειξη όχι επιθετικής κατάστασης οπότε έμεινα στο ότι η μη λήψη φίνας ειναι low risk decision.
δυστυχώς το θέμα του shock loss δεν το σχολίασα στην συνεδρία καθόλου, ήταν εκ των υστέρων σκέψη μου, οπότε @CVIAL θενκς για την παρατήρηση, δεν εχω να προσθέσω κάτι.
Η απογοήτευση μου αφορα και την ισχνη μεν αλλα υποβόσκουσα πλέον σκεψη μου της λήψης φίνας.
Στο crown πόσα grafts περίπου σου είπε να σου βάλει φίλε @lefteran ;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
δεν μου είπε ακριβή αριθμό. Μόνο πως ένα μικρό μέρος των 1800/1900 grafts θα μπουν στο crown ώστε να καλύψουμε 2 spots που παρατήρησε.
Είναι μεγάλη υπόθεση πάντως να μπορεί να μπαίνει ο γιατρός παντού, και κυρίως ανάμεσα σε αυτά τα διαχυτα αραιωμένα σημεία.
Κσλύπτεις αραίωση με τέτοιο τρόπο, προτού η αραίωση με τα χρόνια να είναι ορατή στο "κοινό" μάτι.
Φυσικά αυτό απαιτεί καλό γιατρό, καλή ηλικία, και φίνα εάν τα γύρω είναι αρκετά αδυνατισμένα.
 

lefteran

New Member
Είναι μεγάλη υπόθεση πάντως να μπορεί να μπαίνει ο γιατρός παντού, και κυρίως ανάμεσα σε αυτά τα διαχυτα αραιωμένα σημεία.
Κσλύπτεις αραίωση με τέτοιο τρόπο, προτού η αραίωση με τα χρόνια να είναι ορατή στο "κοινό" μάτι.
Φυσικά αυτό απαιτεί καλό γιατρό, καλή ηλικία, και φίνα εάν τα γύρω είναι αρκετά αδυνατισμένα.

στα 43 μου δεν θέλω να πάρω φίνα. είναι μια low risk απόφαση (low λόγω ηλικίας και risk λόγω υποψίας BUPA) όπως μου είπε ο Λορένζο. προς το παρόν πιστεύω οτι δεν την χρειάζομαι ακόμα. έχω μια σχετικά σταθερή εικόνα τα τελευταία χρόνια αλλα σίγουρα δεν ξέρω πως θα εξελιχθει, συνεχίζω λοιπον με δυνατά συμπληρώματα που με χουν βοηθησει ως εναν βαθμό προφανώς και το θέμα φίνα θα το επανεξετάσω μελλοντικά :)
 
Μπλουζα