Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

xDante

Member
Παιδιά να ρωτήσω έχω κάπως αραιώσει τις δόσεις με το VPA αλλά το βράδυ όταν πάω να κοιμηθώ και να με πάρει ο ύπνος παρότι είμαι κουρασμένος πετάγομαι τουλάχιστονς 3-4 φορές... το έψαξα στο ίντερνετ και χαρακτηρίζεται ως Brain Zaps.. ξέρει κανείς τπτ η του έχει τύχει κανενός ? έχουμε καμια συμβουλή ? σκέφτομαι να το κόψω .....

ωραία απ ότι κατάλαβα ωφείλονται στο κόψιμο αντικαταθλιπτικών και SSRI's κάπως έτσι... οι περισσότεροι λένε να τα κόψεις σταδιακά.... πραγματικά την μέρα που βάζω vpa δεν μου συμβαίνουν ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
xDante είπε:
ωραία απ ότι κατάλαβα ωφείλονται στο κόψιμο αντικαταθλιπτικών και SSRI's κάπως έτσι... οι περισσότεροι λένε να τα κόψεις σταδιακά.... πραγματικά την μέρα που βάζω vpa δεν μου συμβαίνουν ....

"topical".... SUUUUUUREEEEEEEEE

Γιατι το συνδεεις με το vpa? Διαβασες κατι?

vpa = αντικαταθλιπτικό ([...]ωραία απ ότι κατάλαβα ωφείλονται στο κόψιμο αντικαταθλιπτικών[...])
 

xDante

Member
το vpa είναι Mood stabilizer (ο όρος είναι γενικός ) αλλά μπορείς να το πεις και ήπιο αντικαταθλιπτικό....
τοπικα περνάνε ορίστε και η απόδειξη..
δεν χαρακτηρίζεται ως παθολογική κατάσταση μετά απο πολύ ψάξιμο που έκανα...
είναι όμως τρομερά εκνευριστικό... γιατί στιγμιαία περνάς μία κατάσταση stress που εγώ την νιώθω σαν να μην μπορώ να αναπνέυσω.. το παθαίνω απο μία έως το μάξιμουμ 6-7 φορές πριν κοιμηθώ... σκέφτομαι να το υπομείνω... αλλά από την άλλη σκέφτομαι για μαχαίρι... ωραία δουλεύει στα μαλλιά το vpa αλλά ξέρω γω ....
 

xk

Active Member
εγω λεω να τη ''παγωσουμε'' τη θεραπεια(οποιος θελει δηλαδη) αφου ετσι κι αλλιως δε νομιζω να βγαλαμε συμπερασμα αν λειτουργει ή οχι...και να δουμε τι θα κανουν οι Κορεατες,μηπως κανουν καμια πατεντα που δεν εχουμε σκεφτει...αυτο το λεω μη σταματαμε τη μινοξ και χανουμε μαλλι ''τζαμπα'' γιατι δε ξαναβγαινει κι ευκολα
 
εγω παντως σταματισα για μια εβδομαδα και ειδα μεγαλη τριχοπτωση που δεν εβλεπα με το vpa οποτε το ξανα αρχιζω σημερα....
 

lab_rat

Member
xk είπε:
εγω λεω να τη ''παγωσουμε'' τη θεραπεια(οποιος θελει δηλαδη) αφου ετσι κι αλλιως δε νομιζω να βγαλαμε συμπερασμα αν λειτουργει ή οχι...και να δουμε τι θα κανουν οι Κορεατες,μηπως κανουν καμια πατεντα που δεν εχουμε σκεφτει...αυτο το λεω μη σταματαμε τη μινοξ και χανουμε μαλλι ''τζαμπα'' γιατι δε ξαναβγαινει κι ευκολα
Σε εμενα λειτουργει!
 

xk

Active Member
lab hair ειχες γραψει για κατηφορα νομιζω μαζι με τον καπα αλλαξε τιποτα απο τοτε τα πας καλυτερα?
 

crossfire

Well-Known Member
οσοι εχετε αποτελεσμα απο το vpa,βαζετε ταυτοχρονα και μινοξ?ποιοι βαζετε μονο vpa και εχετε αποτελεσμα και πως το διαλυετε?
εχω την ιδια υποψια του καπα οτι το διαλυμα χαλαει
εγω εκοψα τα παντα για να βαλω vpa και κατηφορησα
αρχισα ξανα επειγοντως regaine....
παλι πρηξιματα,στραπατσαρισμενα μουτρα κτλ......πονταρα στο vpa,να γλιτωσουμε τη μινοξ αλλα....δυστυχως.....δεν γινεται και τα 2
σκεφτομαι ξανα και για neoral
 

lab_rat

Member
xk είπε:
lab hair ειχες γραψει για κατηφορα νομιζω μαζι με τον καπα αλλαξε τιποτα απο τοτε τα πας καλυτερα?
Ναι! Μαλλον κατι δεν πηγε καλα με το προηγουμενο διαλυμα! Μολις εφτιαξα καινουριο πηρα παλι τα πανω μου! Απο regrowth οχι τα πολυ καλα αποτελεσματα που ειχα στην αρχη (αλλα ουτε με μινοχ τα εχω πια αυτα). Την τριχοπτωση παντως μου την κραταει σε αρκετα ελεγχομενα επιπεδα!!


crossfire είπε:
οσοι εχετε αποτελεσμα απο το vpa,βαζετε ταυτοχρονα και μινοξ?ποιοι βαζετε μονο vpa και εχετε αποτελεσμα και πως το διαλυετε?
εχω την ιδια υποψια του καπα οτι το διαλυμα χαλαει
εγω εκοψα τα παντα για να βαλω vpa και κατηφορησα
αρχισα ξανα επειγοντως regaine....
παλι πρηξιματα,στραπατσαρισμενα μουτρα κτλ......πονταρα στο vpa,να γλιτωσουμε τη μινοξ αλλα....δυστυχως.....δεν γινεται και τα 2
σκεφτομαι ξανα και για neoral
Αν και δεν ειμαι σιγουρος αν χαλαει, πλεον εχω φτιαξει μια λοσιον με νερο-γλυκερινη και οινπνευμα και καθε φορα βαζω 1ml απο αυτο και 1ml vpa, τα ανακατευω και βαζω... Γενικα μινοχ δε χρησιμοποιω, αλλα οταν το συνδιαζω με μινοχ βλεπω regrowth αμεσα!! Ωστοσο δε το κανω γιατι και εγω δε την παλευω με τις παρενεργιες!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
Επειδη το νημα εγινε τεραστιο για να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα:
ΟΛΑ ξεκινησαν απο μια παρατηρηση που εκαναν Αργεντινοι και το παρουσιασε ο Georgex6 Tα ανδρογονα μπλοκαρουν τη κυτταρικη διαφοροποιηση
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3845.html
Στη συνεχεια οι Κορεατες το δοκιμασανε σε μεταλλαγμενα ποντικια και δουλευε (χαιρω πολυ!). Τι συμβαινει ομως πραγματικα?Μετα απο αρκετη ερευνα ΟΛΑ εξηγουνται σιγα σιγα...
Γνωριζουμε οτι τα επιπεδα pge2 στις καραφλες περιοχες ειναι 2.5 φορες κατω.
Ομως οι προσταγλανδινες pge2 ρυθμιζουν τα progenitor cells μεσω μπλοκαρισματος της gsk3b.
Genetic Interaction of PGE2 and Wnt Signaling Regulates Developmental Specification of StemCells and Regeneration
http://www.fishing4stemcells.org/publications/North%202009.pdf
Λεει και πολλα αλλα μεσα σε αυτη την ερευνα...

Επισης γνωριζουμε, οτι η μινοξ που δουλευει πραγματικα στην α/α, ενα απο τα πραγματα που κανει ειναι οτι ανεβαζει τα επιπεδα pge2 και ενεργοποιει το μονοπατι wnt/b-catenin.Ακομη, ουσιες που εχουν αναλογη δομη με τη pge2 προαγουν την τριχοφυια και μερικα ειναι ηδη στη διαδικασια ασφαλειας του fda.

Το vpa (ωπα οταν το πληκτρολογιο ειναι στα Ελληνικα) αποτελει την οριστικη λυση στην καραφλα, συμφωνα με τις ερευνες του 2012 αλλα τοπικα δε νομιζω να κανει κατι φοβερο μιας και ειναι αρκετα μονοδιαστατο φαρμακο.Επισης εκτος απο τη gsk3b ενεργοποιουνται πολλα άλλα πιο πριν στην α/α, που το ωπα δεν κανει τπτα.Γι'αυτο λεω οτι μπορει να δυναμωσει τη μινοξ μονο μεσω περισσοτερης b-catenin...
Εχω χασει την πιστη στο τοπικο ωπα και τωρα ασχολουμαι με τις προσταγλανδινες, που ξερω οτι εχουν τεραστιο ρολο σε αλλα οργανα, π.χ νεφροι...γιατι οχι και στο οργανο που λεγεται τριχ/κιο?

Το ωπα θα δουλεψει εαν σαμποταρουμε το πειραμα της αντερανς και το προσθεσουμε στο επωαστικο διαλυμα.:angel:
δηλαδη το vpa ενισχυει την μινοξιδιλη?
οποτε μια καλη θεραπεια θα ηταν να τραβαμε με το dropper 0,5ml minox και 0,5ml vpa,ανακατευουμε και να κανουμε εφαρμογη με αυτο?
αν βρεις φαρμακο που μπορει να συνδιαστει με το vpa γραψτο και σε αυτο το νημα:angel:
 

lab_rat

Member
kapa είπε:
kos1987 είπε:
Επειδη το νημα εγινε τεραστιο για να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα:
ΟΛΑ ξεκινησαν απο μια παρατηρηση που εκαναν Αργεντινοι και το παρουσιασε ο Georgex6 Tα ανδρογονα μπλοκαρουν τη κυτταρικη διαφοροποιηση
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3845.html
Στη συνεχεια οι Κορεατες το δοκιμασανε σε μεταλλαγμενα ποντικια και δουλευε (χαιρω πολυ!). Τι συμβαινει ομως πραγματικα?Μετα απο αρκετη ερευνα ΟΛΑ εξηγουνται σιγα σιγα...
Γνωριζουμε οτι τα επιπεδα pge2 στις καραφλες περιοχες ειναι 2.5 φορες κατω.
Ομως οι προσταγλανδινες pge2 ρυθμιζουν τα progenitor cells μεσω μπλοκαρισματος της gsk3b.
Genetic Interaction of PGE2 and Wnt Signaling Regulates Developmental Specification of StemCells and Regeneration
http://www.fishing4stemcells.org/publications/North%202009.pdf
Λεει και πολλα αλλα μεσα σε αυτη την ερευνα...

Επισης γνωριζουμε, οτι η μινοξ που δουλευει πραγματικα στην α/α, ενα απο τα πραγματα που κανει ειναι οτι ανεβαζει τα επιπεδα pge2 και ενεργοποιει το μονοπατι wnt/b-catenin.Ακομη, ουσιες που εχουν αναλογη δομη με τη pge2 προαγουν την τριχοφυια και μερικα ειναι ηδη στη διαδικασια ασφαλειας του fda.

Το vpa (ωπα οταν το πληκτρολογιο ειναι στα Ελληνικα) αποτελει την οριστικη λυση στην καραφλα, συμφωνα με τις ερευνες του 2012 αλλα τοπικα δε νομιζω να κανει κατι φοβερο μιας και ειναι αρκετα μονοδιαστατο φαρμακο.Επισης εκτος απο τη gsk3b ενεργοποιουνται πολλα άλλα πιο πριν στην α/α, που το ωπα δεν κανει τπτα.Γι'αυτο λεω οτι μπορει να δυναμωσει τη μινοξ μονο μεσω περισσοτερης b-catenin...
Εχω χασει την πιστη στο τοπικο ωπα και τωρα ασχολουμαι με τις προσταγλανδινες, που ξερω οτι εχουν τεραστιο ρολο σε αλλα οργανα, π.χ νεφροι...γιατι οχι και στο οργανο που λεγεται τριχ/κιο?

Το ωπα θα δουλεψει εαν σαμποταρουμε το πειραμα της αντερανς και το προσθεσουμε στο επωαστικο διαλυμα.:angel:
δηλαδη το vpa ενισχυει την μινοξιδιλη?
οποτε μια καλη θεραπεια θα ηταν να τραβαμε με το dropper 0,5ml minox και 0,5ml vpa,ανακατευουμε και να κανουμε εφαρμογη με αυτο?
αν βρεις φαρμακο που μπορει να συνδιαστει με το vpa γραψτο και σε αυτο το νημα:angel:
Καλυτερα πρωτα το ενα και μετα το αλλο! Η ισως ακομα καλυτερα σε διαφορετικα σημεια της ημερας, Δε ξερεις τι θα μπορουσε να γινει και με τα 2 μαζι στο ιδιο μπουκαλι!
 

kos1987

New Member
kapa είπε:
δηλαδη το vpa ενισχυει την μινοξιδιλη?
οποτε μια καλη θεραπεια θα ηταν να τραβαμε με το dropper 0,5ml minox και 0,5ml vpa,ανακατευουμε και να κανουμε εφαρμογη με αυτο?
αν βρεις φαρμακο που μπορει να συνδιαστει με το vpa γραψτο και σε αυτο το νημα:angel:
Eνισχυει ενα συγκεκριμενο μονοπατι με αλλο τροπο.Τωρα αν αυτο αρκει για να δωσει boost ποιος ξερει?Εγω λεω οχι...

lab_hair είπε:
Καλυτερα πρωτα το ενα και μετα το αλλο! Η ισως ακομα καλυτερα σε διαφορετικα σημεια της ημερας, Δε ξερεις τι θα μπορουσε να γινει και με τα 2 μαζι στο ιδιο μπουκαλι!

Επειδη οι γνωσεις στη χημεια περιοριζονται στα βασικα που εμαθα στο λυκειο προτεινω αυτο που ειπε ο Lab.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μετά απο σχεδόν 2 μήνες σταμάτησα το Valproic Acid εδώ και 4 - 5 μέρες.

Στο vertex δεν μου έδωσε κάτι από επανέκφυση... ή αν μου έδωσε είναι μικρή η διαφορά και δεν το ξεχωρίζω.
Η μικρή κινητικότητα που είχα δει στους κροτάφους δεν συνεχίστηκε και έμεινε στάσιμο και αυτό το σημείο.
Όπως είχα αναφερει παρατήρα μείωση στην τριχόπτωση, οχι όμως σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο αναφέρουν μερικά παιδιά. Ας πούμε ότι έχανα σε φυσιολογικούς ρυθμούς.
Μια μικρή έκπληξη εφμανίστηκε την δεύτερη μέρα μετά την διακοπή, όπου εκεί η τριχόπτωση πραγματικά μειώθηκε δραματικά, 10 τρίχες πάνω κάτω στο λούσιμο (Συνολικά από όλη την μέρα, όχι σε κάθε λούσιμο!). Αυτο συνεχίστηκε για 2-3 μέρες, και σήμερα επανήλθα πάλι στους γνωστούς ρυθμούς πτώσης. Αυτο το τελευταίο δεν γνωρίζω τι σημένει... πάει το μυαλό μου σε πολλές υποθέσεις ;)

Συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω για το τι έκανε ή όχι..., και ούτε θα ήταν σωστό να το κατακρίνουμε απο τώρα, διότι η πλοιοψηφία των παιδιών που το δοκίμασε το έφτιαχνε και χρησιμοποιούσε διαφορετικά ο ένας απο τον άλλον, διαφορετική περιεκτικότητα, διαφορετική συχνότητα, διαφορετικά δευτερεύοντα συστατικά κτλ.
 

geofish

New Member
Άργησα λίγο να κάνω το καθιερωμένο μηναίο update ενημέρωσης.
σταμάτησα για λίγο τις θεραπείες.
Πέρασαν 3μίση μήνες από τότε που ξεκίνησα, έκανα 3 μήνες χρήσης και τις τελευταίες 15 σταμάτησα να ηρεμήσει λίγο το κεφάλι μου.
Στον 1 ½ μήνα άλλαξα την χρήση διαλύματος από χάπια vpa (depakin) και το αντικατέστησα με υγρό depakin. Και ενώ στο πρώτο διάλυμα είδα κάτι να κινείται στο δεύτερο ήταν σα να έβαζα σκέτο νεράκι.
Σε 15 μέρες θα ξανάξεκινήσω πάλι και θα του δώσω μια ευκαιρία αλλά αυτή την φορά θα χρησιμοποιήσω πάλι χάπια για την παρασκευή διαλύματος.
 

lab_rat

Member
Ορμώμενος απο το παραπανω ποστ του geofish και επειδη εβλεπα σταδιακη κατηφορα, ειπα να δοκιμασω και εγω να αντικαταστησω το σιροπι με χαπια μπας και... Κατι λιγοτερο απο μια βδομαδα το χρησιμοποιω ετσι και παρατηρω κινητικοτητα... Σα να αρχησαν παλι να μαυριζουν τα χνουδια στους κροταφους και βελτιωθηκε καπως η κατασταση στην κορυφη. Επισης το μαλλι γενικα φαινεται πιο δυνατο στην υφη. Σε αυτο ομως μπορει να φταιει και το γεγονος οτι με τα χαπια η λοσιον μου προκαλει σχετικη ξυροδερμια. Μηπως τελικα με το σιροπι δεν εχουμε την απορροφηση που θα πρεπε??
Να σημειωσω και οτι την ciclopirox τη σταματησα προσωρινα μια μερα πριν αλλαξω το depakine σε χαπια γιατι μου τελειωσε, οποτε δεν παιζει η διαφορα να οφειλεται εκει!!
 

lab_rat

Member
kakashi είπε:
πως λεγονται τα χαπια που πηρες?κ πως ακριβως εφτιαξες το διαλυμα?(δοσολογιες εννοω)

Depakine 200mg soldium valproate γαστροανθεκτικα δισκία! Υποθετω ειναι αυτο: http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/1282#content

Φτιαχνω μικρες ποσοτητες γιατι δοκιμαζω διαφορετικες αναλογιες συστατικων. Αυτο που εφτιαξα είναι 12 χαπια σε 6ml οινοπνευμα και μολις διαλυθουν τελειως προσθετω 13ml φυσιολογικο ορο και 1ml γλυκερινη.
Κανονικα βαζεις 10 χαπια σε 20ml για να βγει 10%, αλλα επειδη εκατσα και εβγαλα το περιβλημα τους (το οποιο δεν ειναι ευκολο) εχανα και μερος του καθε χαπιου μαζι γιαυτο συμπληρωσα 2 ακομα!
 
Μπλουζα