Μύθοι και παραπληροφόρηση...

Hopefull

New Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

Panos1982 είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=409.msg39358#msg39358 date=1284380302]
εχουμε 100.000 τριχοθυλακια?????μηπως εννοει τριχες??????

οχι γιαννη τοσα ειναι!!!! σε ολο το κεφαλι!!!!

Lord Raflas είπε:
μαλλον τριχοθυλακια,εδω σκεψου οτι ενας 6αρης κανονικα ειχε 30000 θυλακες

κοιταχτε τωρα τι παιζει......ετσι για να εχετε μια γενικη ιδεα για το πραγμα......
οπως λεει ο ραφλας....ενας νοργουντ6 εχει κανα 30000 οποτε στο υπολοιπο κεφαλι εχει χασει περιπου 70000 θυλακια......αλλα συνηθως ολοι εχουν για να μεταμοσχευσουν γυρο στα 7000-10000 αφου βεβαια εχουν συνιδασει στριπ και φυε για την μεγιστη αξιποιηση της δοτριας....
π
[/quote]

καλα το 7 πες φτανεται αλλα το 10000 ειναι πολυ αισιοδοξο δεν ισχυει για πολλους. Πολλοι εχουν και thinning στη donor και αλλοι δεν εχουν laxity και donor density για μεγαλα strip. ο Farell του hairlosshelp πηγε H&W και του παν 2500 strip δεν το βλεπαν για παραπανω. Αντε να του τραβαγανε 3000 επειδη αυτοι παντα λενε πιο λιγο.

και σκεψου οτι παντα το πρωτο strip ειναι και το μεγαλο το δευτερο ειναι παντα πιο μικρο.

αυτο που δε λεγεται δυστυχως πολυ ειναι οτι με 2-3 strip αρχιζει και φαινεται οτι μεγαλωνει η επιφανεια της καραφλας!!!κατεβαινει πιο κατω το horseshoe και πιο πανω το τελειωμα στο λαιμο.Διοτι ολο αυτο το δερμα της δοτριας που κοβεται φευγει δεν υπαρχει πια στο κεφαλι αρα η επιφανεια καραφλας μεγαλωνει τεχνητα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

Panos1982 είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=409.msg39358#msg39358 date=1284380302]
εχουμε 100.000 τριχοθυλακια?????μηπως εννοει τριχες??????

οχι γιαννη τοσα ειναι!!!! σε ολο το κεφαλι!!!!

Lord Raflas είπε:
μαλλον τριχοθυλακια,εδω σκεψου οτι ενας 6αρης κανονικα ειχε 30000 θυλακες

κοιταχτε τωρα τι παιζει......ετσι για να εχετε μια γενικη ιδεα για το πραγμα......
οπως λεει ο ραφλας....ενας νοργουντ6 εχει κανα 30000 οποτε στο υπολοιπο κεφαλι εχει χασει περιπου 70000 θυλακια......αλλα συνηθως ολοι εχουν για να μεταμοσχευσουν γυρο στα 7000-10000 αφου βεβαια εχουν συνιδασει στριπ και φυε για την μεγιστη αξιποιηση της δοτριας....
πως ειναι δυνατον με 8000 να καλυψεις μια περιοχη που πριν ειχε 70000??? η μαγκια ειναι οτι η καραλφα αρχιζει να φαινεται αφου χαθει το 50% των φυσικων μαλλιων....αρα αν ειχαμε 35000 στην δοτρια θα ειμασταν κομπλε....ελα ομως που οουτε αυτα εχουμε......εχουμε το 1/3 αυτων....
γι αυτο και πολλοι αναγκαζονται να κανουν το χερλαιν πιο ψηλα απ οτι το ειχαν πριν για να γλυτωσουν εδαφος απο κει.....οποτε τα 35000 πεφτουν στα 25000 αφου ηρθαμε 2 ποντους πισω σε χερλαιν κ κροταφους.......και παλι ομως 25000 δεν εχουμε......για να πετυχουμε την απολυτη φυσικοττητα εστω και με λιγο πιο πισω το χερλαιν.......γι αυτο και τοποθετουνται στο μπροστινο τριτο του κεφαλιου με πυκνοτητα γυρο στο 60% ετσι ωστε να δειχνουν φυσικα.....κι απο κει και πισω μειωνονται σταδιακα στο 40% στο μιντλ και το κροουν παραμενει ακομα πιο ανοιχτο με πυκνοτητες του τυπου ακομα και 20-30% και φωτανε παρα τις επεμβασεις!!!!!
Απλα να εχετε ενα πλανο πως δουλευει η εμφυτευση κ τι μπορει να κανει.....αυτα ισχυουν σε εναν που θα παει νοργουντ6 ομως........σε αλλους που θα σταματησουν σε μιρκοτερο επιπεδο τα πραγματα ειναι καλυτερα......
[/quote]

σωπα ρε φιλε...και εγω νομιζα 100.000 τριχες.......πω πωωω......μαμισε τα...

αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι πριν καποιος προχωρησει σε μεταμοσχευση πρεπει να το σκεφτει καλα αν θα μπλεξει γτ αν μπει σε αυτο το τρυπακι πρεπει να το παει μεχρι τελους......και δεν ξερει αν θα ειναι τυχερος....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

giannis13 είπε:
αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι πριν καποιος προχωρησει σε μεταμοσχευση πρεπει να το σκεφτει καλα αν θα μπλεξει γτ αν μπει σε αυτο το τρυπακι πρεπει να το παει μεχρι τελους......και δεν ξερει αν θα ειναι τυχερος....

Σωστα !!!
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

το θεμα ειναι ομως οτι πριν το χειρουργειο δε μπορεις να ξερεις αν εισαι καλος candidate για τους εξης λογους....1)δε ξερεις τι πυκνοτητα εχει το μαλλι σου,2)τι ελαστικοτητα το δερμα σου και 3)το αν εχεις χοντρους θυλακες για καλυψη.....γιατι αν ολα αυτα σου βγαζουν συνολο 6.000 θυλακες και το nw ειναι βαρυ τοτε την εβαψες......ενω για παραδειγμα ο πανος εχει και πυκνη δοτρια και χοντρους θυλακες,ή ο κομπ εχει τελειο μαλλι για καλυψη,ή ο ομαρ εχει τρελη ελαστικοτητα αλλα και πυκνη δοτρια....αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι ετσι....και εγω αν ηξερα οτι ειχα μινιμουμ 8.000 θυλακες θα εκανα μεταμοσχευση....

υγ1.αυτα ισχυουν για αυτους που θα κανουν την ελληνικη την μορτικη την καραφλα ;D δηλ.nw6-7.....αυτοι που θα πανε στην χειροτερη μεχρι nw5 οφειλουν στον εαυτο τους να κανουν μεταμοσχευση που λεει ο λογος....

υγ2.και εννοειται οτι για τα βαρια nw η φινα ειναι ο μονοδρομος......γτ αν δε πονταρεις και εκει τοτε μην πας καν για εμφυτευση....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

giannis13 είπε:
το θεμα ειναι ομως οτι πριν το χειρουργειο δε μπορεις να ξερεις αν εισαι καλος candidate για τους εξης λογους....1)δε ξερεις τι πυκνοτητα εχει το μαλλι σου,2)τι ελαστικοτητα το δερμα σου και 3)το αν εχεις χοντρους θυλακες για καλυψη....

1) μπορεις να δεις αν εχεις πυκνο η αραιο σχετικα μαλλι......ειναι κατι που φαινεται ευκολα πανω κατω.....

2) μπορεις να δεις και την ελαστικοτητα......απλα οσοι δεν εχουν κανει επεμβαση δεν εχουν την πειρα να ξερουν το ποσα θυλακια μπορεις να βγαλεις με την ταδε ελαστικοτητα που εχεις....
εγω πλεον κι αυτο το ξερω πανω κατω.....και οι υπολοιποι φανταζομαι που χειρουργηθηκαν ειναι σε θεση να κρινουν καλα.....

3)αυτο δε το ξερεις....αλλα μπορεις να κοιταξεις τις τριχες σου....και να δεις αν ειναι χοντρες και σκληρες....η μαλακες και λεπτες.....η κατι το ενδιαμεσο.......

ΜΕ λιγα λογια ολα αυτα που ρωτησες πανω κατω μπορεις να τα εξετασεις και μονος σου.....
βεβαια δε θα τα πετυχεις ολα ακριβως....αλλα θα εχεις μικρη αποκλιση απ την πραγματικοτητα...

Και το θεμα ειναι οτι εσυ πλεον γνωριζεις πολλα πανω στο θεμα και μπορεις να κανεις ενα πλανο για την επεμβαση αν χρειαστει......
ειναι πολλοι που κανουν επεμβαση στο κουτουρου χωρις να γνωριζουν ολα αυτα και χωρις να κανουν ενα πλανο για το πως θα κινηθουν στο μελλον κ τι περιθωρια κ δυνατοτητες εχουν......
και δε μιλαω για περιπτωσεις σαν τον κομπ.....που πηγε με ενα αδειο κεφαλι και σου λεει τωρα οσα θυλακια βγουν βγηκαν......μιλαω για περιπτωσεις σαν εμενα......αυτοι πρεπει να εχουν πλανο και εχουν μεγαλυτερο κινδυνο στο μελλον να κανουν το κεφαλι τους ανορθοδοξο αν δε χειριστουν τα πραγματα καλα.......
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

Panos1982 είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=409.msg39412#msg39412 date=1284452728]
το θεμα ειναι ομως οτι πριν το χειρουργειο δε μπορεις να ξερεις αν εισαι καλος candidate για τους εξης λογους....1)δε ξερεις τι πυκνοτητα εχει το μαλλι σου,2)τι ελαστικοτητα το δερμα σου και 3)το αν εχεις χοντρους θυλακες για καλυψη....

1) μπορεις να δεις αν εχεις πυκνο η αραιο σχετικα μαλλι......ειναι κατι που φαινεται ευκολα πανω κατω.....

2) μπορεις να δεις και την ελαστικοτητα......απλα οσοι δεν εχουν κανει επεμβαση δεν εχουν την πειρα να ξερουν το ποσα θυλακια μπορεις να βγαλεις με την ταδε ελαστικοτητα που εχεις....
εγω πλεον κι αυτο το ξερω πανω κατω.....και οι υπολοιποι φανταζομαι που χειρουργηθηκαν ειναι σε θεση να κρινουν καλα.....

3)αυτο δε το ξερεις....αλλα μπορεις να κοιταξεις τις τριχες σου....και να δεις αν ειναι χοντρες και σκληρες....η μαλακες και λεπτες.....η κατι το ενδιαμεσο.......

ΜΕ λιγα λογια ολα αυτα που ρωτησες πανω κατω μπορεις να τα εξετασεις και μονος σου.....
βεβαια δε θα τα πετυχεις ολα ακριβως....αλλα θα εχεις μικρη αποκλιση απ την πραγματικοτητα...

Και το θεμα ειναι οτι εσυ πλεον γνωριζεις πολλα πανω στο θεμα και μπορεις να κανεις ενα πλανο για την επεμβαση αν χρειαστει......
ειναι πολλοι που κανουν επεμβαση στο κουτουρου χωρις να γνωριζουν ολα αυτα και χωρις να κανουν ενα πλανο για το πως θα κινηθουν στο μελλον κ τι περιθωρια κ δυνατοτητες εχουν......
και δε μιλαω για περιπτωσεις σαν τον κομπ.....που πηγε με ενα αδειο κεφαλι και σου λεει τωρα οσα θυλακια βγουν βγηκαν......μιλαω για περιπτωσεις σαν εμενα......αυτοι πρεπει να εχουν πλανο και εχουν μεγαλυτερο κινδυνο στο μελλον να κανουν το κεφαλι τους ανορθοδοξο αν δε χειριστουν τα πραγματα καλα.......
[/quote]


ναι συμφωνω απολυτα....απλα δεν ηξερα οτι μπορεις να γνωριζεις αυτα τα πραγματα....αρα μπορεις να υπολογισεις τις δυνατοτητες σου....εσυ πανο ποσα μοσχευματα υπολογιζεις οτι μπορεις να βγαλεις σα συνολο?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

εγω υπολογιζω οτι απο στριπ εχω καπου στα 8000 και αν κανω εντατικα τα σκαλπ εξερσαιζ μπορει και λιγα ακομα.......και μετα απο φυε κανα 1500 - 2000
δηλαδη με υπολογιζω στο 10ρικο ολα μαζι πανω κατω......αλλα μεχρι να να τελειωσω ολη μου τη δοτρια θα αργησω πιστευω.....επειδη περνω και φινα.....ε ωσπου να μεινω απο δοτρια ελπιζω να εχει βγει κατι αλλο καλυτερο στο χωρο ειτε απο θεραπεια....ειτε απο κλονοποιηση τριχας....
 

Hopefull

New Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

παρτε και ενα post για τα average μπορει να ειναι πιο πανω η πιο κατω αναλογα με τη περισταση

There may be differences in this based on
- race,
- size of the head
- scalp donor area laxity
- donor area follicular unit density

But, we will talk about average case.

Option 1-
Strip FUHT - With multiple strip procedures (I do not advise more then 2 full length procedures in a person's life), most people can give 5500 to 7000 FU grafts.

FUSE/fue after strip excision - 1000 to 1500 grafts from scalp safe donor area.

Option 2-
Only FUSE/fue method extraction - 3500 to 5000 grafts.
 

lafler

New Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

Γεια σου Σπυρο.Μολις διαβασα το θεμα σου και ειναι πολυ ενδιαφερον,θα ηθελα να σε ρωτησω αν το στεγνωμα με σεσουαρ(πιστολακι) εχει καποια επιδραση στα μαλλια καθως και αν παιζει ρολο ο τυπος του σεσουαρ :chinscratch .Εχω ακουσει διαφορα γνωμες αν καποιος μπορει να μου απαντησει υπευθυνα θα το εκτιμουσα :)
 

xDante

Member
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

lafler είπε:
Γεια σου Σπυρο.Μολις διαβασα το θεμα σου και ειναι πολυ ενδιαφερον,θα ηθελα να σε ρωτησω αν το στεγνωμα με σεσουαρ(πιστολακι) εχει καποια επιδραση στα μαλλια καθως και αν παιζει ρολο ο τυπος του σεσουαρ :chinscratch .Εχω ακουσει διαφορα γνωμες αν καποιος μπορει να μου απαντησει υπευθυνα θα το εκτιμουσα :)

εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις σεσουάρ που έχει κουμπι ετσι ώστε να τα στεγνώνεις με αέρα θερμοκρασίας περιβάλλοντος..... κοινώς χωρίς ζεστό αέρα...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

lafler είπε:
Γεια σου Σπυρο.Μολις διαβασα το θεμα σου και ειναι πολυ ενδιαφερον,θα ηθελα να σε ρωτησω αν το στεγνωμα με σεσουαρ(πιστολακι) εχει καποια επιδραση στα μαλλια καθως και αν παιζει ρολο ο τυπος του σεσουαρ :chinscratch .Εχω ακουσει διαφορα γνωμες αν καποιος μπορει να μου απαντησει υπευθυνα θα το εκτιμουσα :)

ναι το πιστολακι κανει ζημια στα μαλλια αλλα οχι στον θυλακα

που σημαινει οτι μπορει να σου ""καψει"" το μαλλι σε συγκεκριμενο μερος
κουρευοντας το συγκεκριμενο μερος το αφαιρεις και το μαλλι απο πισω ξανα βγαινει κανονικοτατο

εκτος και αν κανεις πιστολακι παρα πολυ συχνα και καταστρεψεις συνεχεια το καινουργιο μαλλι που βγαινει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μύθοι και παραπληροφόρηση...

δεν πρόλαβα να σκεφτώ-άσε που έχω σκουριάσει-για να απαντήσω :tease:
 

YNWA

New Member
Πάνο μιας και ανέφερες το θέμα της κλωνοποίησης υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό;; Γιατί δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε grafts από το κεφάλι άλλου δότη ή ακόμη και κλωνοποιημένα grafts...;;;;;
 

holfork

New Member
γνωριζει κανεις τιποτα για αυτο εδω
http://dhi.gr/mpg/
Η DHI Direct MPG είναι μια νέα και πολλά υποσχόμενη μέθοδος για την αντιμετώπιση της εμφάνισης αλωπεκίας, της αυξημένης τριχόπτωσης και των αραιών μαλλιών.
Εφαρμόζεται στο τριχωτό της κεφαλής, σε όλη την περιοχή της αραίωσης και σε μορφή μικρών στιγμάτων ή γραμμών, με μια χρωστική, μη τοξική, βαφή, σε χρώμα που είναι παρόμοιο με αυτό των μαλλιών.
Η μέθοδος Direct MPG δεν είναι τατουάζ, ούτε χρησιμοποιεί τα υλικά των μόνιμων μακιγιάζ. Η τεχνική Direct MPG είναι ειδικά σχεδιασμένη για χρήση στο τριχωτό της κεφαλής και πραγματοποιείται με τέτοιον τρόπο, ούτως ώστε να υπάρχει ακριβής προσομοίωση κοντών τριχών.
Ο σκοπός της μεθόδου Direct MPG είναι να παρουσιάσει την ψευδαίσθηση υψηλής πυκνότητας μαλλιών και εφαρμόζεται σε περιοχές του τριχωτού της κεφαλής με αραίωση , είτε μόνη, είτε σε συνδυασμό με εμφύτευση μαλλιών.
Τα στίγματα ή οι γραμμές μεταξύ των υφιστάμενων τριχών (μεταμοσχευμένων ή μη), βοηθά να δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση μεγάλης πυκνότητας των μαλλιών.
 

Avolonte

Everyday Hero
τελικα ρε παιδια τι ισχυει για τη γυμναστικη και ειδικα οσοι κανουν βαρη ? η τεστοστερονη που εκρινεται μας επηρρεαζει κατα πολυ?

αν υπαρχει καποιο θεμα ηδη προς συζητηση μιας και δε το χω βρει ας μου πει καποιος.

ευχαριστω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τελικα ρε παιδια τι ισχυει για τη γυμναστικη και ειδικα οσοι κανουν βαρη ? η τεστοστερονη που εκρινεται μας επηρρεαζει κατα πολυ?

αν υπαρχει καποιο θεμα ηδη προς συζητηση μιας και δε το χω βρει ας μου πει καποιος.

ευχαριστω.
δεν επηρεαζει το μαλλι,ουτε καν η κρεατινη δεν επηρεαζει το μαλλι.
εγω προσωπικα δεν ειδα καμια αυξηση τριχοπτωσης με γυμναστικη και κρεατινη και δεν ειμαι ο μόνος.
αλιμονο να αφησουμε την καραφλα να επηρεαζει τα χομπυ μας.
η γυμναστικη βελτιωνει την ψυχολογια και τον υπνο.
τα συμπληρωματα πρωτεινης μειωνουν την τριχοπτωση σε καποιον βαθμό;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Avolonte

Everyday Hero
δεν επηρεαζει το μαλλι,ουτε καν η κρεατινη δεν επηρεαζει το μαλλι.
εγω προσωπικα δεν ειδα καμια αυξηση τριχοπτωσης με γυμναστικη και κρεατινη και δεν ειμαι ο μόνος.
αλιμονο να αφησουμε την καραφλα να επηρεαζει τα χομπυ μας.
η γυμναστικη βελτιωνει την ψυχολογια και τον υπνο.
τα συμπληρωματα πρωτεινης μειωνουν την τριχοπτωση σε καποιον βαθμό;)

ο λογος τοτε που μετα την μεταμοσχευση σου λεει 1 εβδομαδα χωρις γυμναστικη ειναι κυριως για να μην ιδρωνει το τριχωτο της κεφαλης με τα νεα μοσχευματα που εμφυτευθηκαν? προστασια της κεφαλης απο τυχων χτυπηματα?
 
Μπλουζα