Μπορώ να κάνω μεταμόσχεση; ποιά η γνώμη σας;

sira1

New Member
Χαιρετώ την ομάδα,

Παρακολουθώ χρόνια το Forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας αν μπορείτε. Βασικά να ξεκινήσω με την περίπτωση μου. Είμαι 32 ετών και έχω τριχόπτωση από τα 18 μου. Από θεραπείες βάζω regaine από 18 ετών με κάποιες παύσεις ενδιάμεσα μέχρι και τώρα και κατά περιόδους μπορεί να έπαιρνα και κάποιες βιταμίνες τύπου (priorin ή βιοτίνη). Ο πατέρας μου είναι nw7 και ο παππούς μου το ίδιο ήτανε. Θα ήθελα να κάνω κάτι γιατί με ενοχλεί πολύ η εικόνα των μαλλιών μου και επηρεάζει την ψυχολογία μου όλο αυτό χρόνια τώρα. Οι τρίχα μου είναι πολύ αδύναμη σαν χνούδι. Κουρεύω κοντά τα μαλλιά μου γιατί αν τα αφήσω πιο μεγάλα φαίνεται άσχημα. Θέλω να διατηρήσω αυτό το κοντό κούρεμα απλά θα ήθελα να φτιάξω τη hairline και τη ζώνη 2. Πίσω δεν με ενοχλεί και τόσο προς το παρόν. Πιστεύετε μπορεί να γίνει κάτι ή θα τα κάνω χειρότερα και μετά δεν θα μπορώ να κουρεύομαι ούτε έτσι?

Να σημειώσω πως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να πάρω Finasteride.

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων!
 

Συνημμένα

  • DRY-1.jpg
    DRY-1.jpg
    379.9 KB · Προβολές: 153
  • DRY-2.jpg
    DRY-2.jpg
    603.1 KB · Προβολές: 143
  • DRY-3.jpg
    DRY-3.jpg
    668.4 KB · Προβολές: 136
  • DRY-4.jpg
    DRY-4.jpg
    783.8 KB · Προβολές: 143
  • DRY-5.jpg
    DRY-5.jpg
    820.7 KB · Προβολές: 143
  • DRY-6.jpg
    DRY-6.jpg
    781.5 KB · Προβολές: 140
  • DRY-7.jpg
    DRY-7.jpg
    680.8 KB · Προβολές: 133
  • DRY-8.jpg
    DRY-8.jpg
    517.3 KB · Προβολές: 127
  • DRY-9.jpg
    DRY-9.jpg
    733.6 KB · Προβολές: 147
  • DRY-10.jpg
    DRY-10.jpg
    715.3 KB · Προβολές: 166

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagelis454

New Member
Φίλε εγώ ζηλεύω την κατάσταση σου μετά από 15 σχεδόν έτη που σου εμφανίστηκε το πρόβλημα.Έχεις διατηρήσει αρκετά μαλλιά,έστω κι αν εμφανίζεται διάχυτη αραίωση και έχεις κακό κληρονομικό ιστορικό.Πιστεύω μπορείς να κάνεις κάτι,το οποίο σε συνδυασμό με το πεζοναυτικό αυτό κούρεμα και ίσως και με SMP υποστηρικτικά θα έδειχνε αισθητικά πολύ καλό.Η δότρια σου δείχνει να έχει καλή πυκνότητα και νομίζω θα επιβεβαιωθεί και σε τυχόν τριχόγραμμα.Ταυτόχρονα τα βάζω με μένα που σχεδόν μια 20ετία μετά τα πρώτα σημάδια αραίωσης δεν έκανα απολύτως τπτ!!Ψάξε για κλινικές,συμβουλέψου το forum και προχώρα το..
 
Τελευταία επεξεργασία:

sira1

New Member
@vagelis454 ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!

Για SMP είχα δει διάφορα πολύ ωραία αποτελέσματα και μου φαινότανε σαν ιδανική λύση, αλλά μετά από 1-2 χρόνια το τατουάζ άπλωνε και δεν φαινότανε ωραίο και έτσι το απέρριψα στο μυαλό μου. Τώρα δεν ξέρω καθόλου από κλινικές και θα ήθελα την καθοδήγηση των πιο έμπειρων εδώ στο forum προς τα πού να κοιτάξω (Ελλάδα, Κύπρο ή Τουρκία βλέπω πολύ εδώ στο forum) απλά δεν υπάρχουν και πολλά χρήματα και δεν ξέρω πόσα περίπου θα χρειαστούν για τη δική μου περίπτωση.
 

vagelis454

New Member
Που τα είδες?Θέλω να δω και γω την εξέλιξη στον χρόνο του SMP.Επίσης έχε υπ όψιν σου ότι το SMP χρειάζεται ένα revision στα 2-3 χρόνια
 

sira1

New Member
Από κάτι βιντεάκια στο Youtube και εκτός αυτού, μία γνωστή μου είχε κάνει στα φρύδια της επειδή είχε λίγες τρίχες και τον πρώτο μήνα φαινότανε πολύ ρεαλιστικό αλλά μετά το 6μηνο οι κουκκίδες αρχίσανε και απλώνανε στο δέρμα με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν να έχει βάλει σκιά σε όλη την επιφάνεια. Πιστεύω κάτι τέτοιο θα γίνεται και με το SMP και αν το σκεφτείς είναι και λογικό. Όπως λογικό είναι και πως θα ξεθωριάσει με τον καιρό και όταν θα χρειαστεί να το ξαναπατήσεις πως θα πετύχουν ομοιόμορφο αποτέλεσμα; Αυτό με έκανε να μη το σκέφτομαι σαν λύση γιατί δεν αφαιρείται κιόλας αν γίνει καμία μ@!#$Α!
 

leas

Well-Known Member
Ο παππούς και ο πατέρας έχουν χάσει και τα πλαϊνά σε μεγάλο βαθμό; η το μεγάλο θέμα είναι στο κραουν και πάνω όπως και σε σένα..
Πάντως σε σένα το smp νομίζω θα ήταν ιδανικό.
 

makis25

Well-Known Member
Εχεις καλο σχήμα κασιδι για ξουρα μην ασχολείσαι καν κατ'εμέ.
αυτο ηθελα να πω κι εγω , σου πηγαινει το ξυρισμενο , φαινεται καλο με αυτο το μηκος . Αφου δεν θες να παρεις και φιναστεριδη , μηπως να μη μπεις καθολου στο χορο μη κανεις κανα λαθος και μετα θες να τα ξαναξυρισεις και δε θα μπορεις σε αυτο το μηκος ( θα φαινονται μικροουλες παντου )
 

sira1

New Member
Ο παππούς και ο πατέρας έχουν χάσει και τα πλαϊνά σε μεγάλο βαθμό; η το μεγάλο θέμα είναι στο κραουν και πάνω όπως και σε σένα..
Πάντως σε σένα το smp νομίζω θα ήταν ιδανικό.

Είναι τελείως φαλακροί επάνω μόνο τα πλαϊνα και αυτά δεν τα λες και τα πιο πυκνά.
 

sira1

New Member
αυτο ηθελα να πω κι εγω , σου πηγαινει το ξυρισμενο , φαινεται καλο με αυτο το μηκος . Αφου δεν θες να παρεις και φιναστεριδη , μηπως να μη μπεις καθολου στο χορο μη κανεις κανα λαθος και μετα θες να τα ξαναξυρισεις και δε θα μπορεις σε αυτο το μηκος ( θα φαινονται μικροουλες παντου )

Το πρόβλημά μου είναι ότι όσο πάνε αραιώνουν και γι αυτό το σκέφτομαι μήπως έκανα κάτι πιο πολύ για το Hairline και μπροστά. Πίσω δεν με ενοχλεί προς το παρόν τόσο. Γενικά δεν έχω κάποιο γνωστό που να έχει κάνει μεταμόσχευση και δεν έχω δει από κοντά αποτέλεσμα να δω πως είναι. Αν κάνει κάποιος μεταμόσχευση δεν θα μπορεί να τα κουρεύει αρκετά κοντά όπως τα έχω εγώ τώρα? Θα φαίνεται περίεργη η δότρια ή, η λήπτρια? Συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά αλλά για να μαθαίνω.
 

makis25

Well-Known Member
η δοτρια θα ειναι το προβλημα το μεγαλο . Αν θες τοσο κοντα και να μη φαινεται τιποτα θες να βρεις ενα πολυ καλο μαστορα να σου κανει τη μεταμοσχευση .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Πιο μεγάλο είναι το πρόβλημα στο crown και την β ζώνη παρά στη hairline. Αν τα αφήσεις δλδ πιο μακριά το πίσω μέρος θα δείχνει άδειο, το μπροστά έχει μια σχετικά καλή ομοιόμορφη πυκνότητα.
 

sira1

New Member
η δοτρια θα ειναι το προβλημα το μεγαλο . Αν θες τοσο κοντα και να μη φαινεται τιποτα θες να βρεις ενα πολυ καλο μαστορα να σου κανει τη μεταμοσχευση .

Έχω πελαγώσει με τόσα που έχω διαβάσει εδώ στο forum. Για Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος ή έστω Κύπρο? Εκτός από Erdogan και lorenzo που εννοείται είναι κορυφαίοι αλλά όχι για όλες τις τσέπες...
 

sira1

New Member
Πιο μεγάλο είναι το πρόβλημα στο crown και την β ζώνη παρά στη hairline. Αν τα αφήσεις δλδ πιο μακριά το πίσω μέρος θα δείχνει άδειο, το μπροστά έχει μια σχετικά καλή ομοιόμορφη πυκνότητα.

Αν τα αφήσω πιο μεγάλα λογικά θα φαινεται μεγαλύτερη η διαφορά. Στους κροτάφους έχει ανεβεί πολύ η hairline και είναι αυτό που βλέπω κάθε φορά που κοιταω στον καθρέφτη.
 

sira1

New Member
Πάντως δύσκολα μπαίνεις για μμ εκεί μέσα...έχεις πολλά υπάρχοντα μαλλιά.

Υπάρχει πιθανότητα αν προσθέσω κάποια μπροστά με μεταμόσχευση να πέσουν τα ήδη υπάρχοντα? Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Να το αφήσω προς το παρόν να δω πως θα εξελιχθεί και να πράξω ανάλογα ή να αρχίσω από τώρα να ψάχνω? Βλέπω κάποια αποτελέσματα που είναι πολύ καλα εδώ στο forum και αυτό με ενθαρρύνει, αλλά φοβάμαι μη γίνω χειρότερα και μετά δεν θα ξέρω τι να κάνω.
 

Harris_G

Well-Known Member
Έχω πελαγώσει με τόσα που έχω διαβάσει εδώ στο forum. Για Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος ή έστω Κύπρο? Εκτός από Erdogan και lorenzo που εννοείται είναι κορυφαίοι αλλά όχι για όλες τις τσέπες...
Μια χαρά είναι η Κύπρος με καλό value for money, δεν περνάει κάποια γραμμή εδώ μέσα ότι δεν έχει αξιόλογες κλινικές.
 

athenian

Well-Known Member
Μπορείς να φτιάξεις μια αξιόλογη hairline. Δεν τίθεται θέμα. Αν είσαι οκ με την εικόνα που θα χει το crown αν μεγαλώσουν τα μαλλιά σου προχώρα. Για την δυσκολία σε μια πιθανή μμ αναφερόμουν στη Β ζώνη και στο crown,όχι μπροστά.
 

karampalikis

Active Member
Επειδη είσαι 32 πολύ πιθανόν, αν όχι βέβαιο, ότι η τριχόπτωση θα συνεχίσει. Οπότε αν κάνεις μμ ίσως θα πρέπει να σκεφτείς την φίνα.

Επιπλέον, αν κάνεις μμ και τα κόψεις τόσο κοντά, θα φαίνονται κάποια σημαδια στην δοτρια.
 
Μπλουζα