Μμ σε γυναικα για πυκνωση (;)

Joan87

Active Member
Καπα....ξερεις αν επιτρεπεται το βαψιμο των μαλλιων; τον τελευταιο χρονο τα εβαψα 2 φορες ανα 6μηνο και αυτο με φυτικη. η δερματολογος ειχε πει να μην κανω κανονικη βαφη. Οσο για τις φυτικες ειπε οτι δεν ξερει κατα ποσο αθωες ειναι και αυτες.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα....ξερεις αν επιτρεπεται το βαψιμο των μαλλιων; τον τελευταιο χρονο τα εβαψα 2 φορες ανα 6μηνο και αυτο με φυτικη. η δερματολογος ειχε πει να μην κανω κανονικη βαφη. Οσο για τις φυτικες ειπε οτι δεν ξερει κατα ποσο αθωες ειναι και αυτες.....
πιστευω οτι βαψιμο μια στο τοσο δεν θα επηρεασει το μαλλι
 

Joan87

Active Member
Για φυτικη μιλας παντα;;; Δεν τα βαφω λογω ασπρων τριχων αλλα γτ κατεβαινει πολυ η ριζα και φαινεται χαλια απο ενα σημειο και μετα...οποτε τραβαει τα βλεμματα και η αραιωση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Για φυτικη μιλας παντα;;; Δεν τα βαφω λογω ασπρων τριχων αλλα γτ κατεβαινει πολυ η ριζα και φαινεται χαλια απο ενα σημειο και μετα...οποτε τραβαει τα βλεμματα και η αραιωση.
αν δεν εχεις ασπρες τριχες θα σου δωσω μια αντρικη συμβουλη.μην τα βαφεις καθολου...σε καθε γυναικα παει το φυσικο της χρωμα απλα δεν το ξερουν.ταιριαζει με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του προσωπου.οσο για την αραιωση ακολουθησε την θεραπεια και θα φυγει
 

Joan87

Active Member
Χαχα....οκ θα την ακολουθησω τοτε :p
Μια τελευταια ερωτηση παλι. χθες διαβασα ολο το θεμα του dermaroller. Καπου εχεις ανεβασει μια φωτο που φαινονται οι ποροι-στους κροταφους αν θυμαμαι καλα-και εγραφες πως αυτοι οι ποροι ειναι απο νεκρους θυλακες. Εχω και εγω μερικους τετοιους πορους διασπαρτα στο κεφαλι μου στην προβληματικη περιοχη. Τωρα δεν εχω προσεξει τι παιζει, ομως την πρωτη φορα που τους προσεξα, εκανα θεραπεια με μινοξ και βιταμινες. Συγκρινα και με το μετεπειτα.....και ειχαν γινει πιο εντονοι καθως φαινοντουσαν και περισσοτεροι λογω του φαρμακου και πιστευα πως εγιναν ετσι επειδη θα εβγαινε τριχσ. Ισως απο καποιους να βγηκε και τριχα η χνουδι. Δεν ξερω. Απο αλλους παλι οχι. Εφοσον στις γυναιξες δεν νεκρωνει ο θυλακας ποτε.....τοτε που οφειλονται αυτοι οι ποροι;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Χαχα....οκ θα την ακολουθησω τοτε :p
Μια τελευταια ερωτηση παλι. χθες διαβασα ολο το θεμα του dermaroller. Καπου εχεις ανεβασει μια φωτο που φαινονται οι ποροι-στους κροταφους αν θυμαμαι καλα-και εγραφες πως αυτοι οι ποροι ειναι απο νεκρους θυλακες. Εχω και εγω μερικους τετοιους πορους διασπαρτα στο κεφαλι μου στην προβληματικη περιοχη. Τωρα δεν εχω προσεξει τι παιζει, ομως την πρωτη φορα που τους προσεξα, εκανα θεραπεια με μινοξ και βιταμινες. Συγκρινα και με το μετεπειτα.....και ειχαν γινει πιο εντονοι καθως φαινοντουσαν και περισσοτεροι λογω του φαρμακου και πιστευα πως εγιναν ετσι επειδη θα εβγαινε τριχσ. Ισως απο καποιους να βγηκε και τριχα η χνουδι. Δεν ξερω. Απο αλλους παλι οχι. Εφοσον στις γυναιξες δεν νεκρωνει ο θυλακας ποτε.....τοτε που οφειλονται αυτοι οι ποροι;
αυτοί οι πόροι κάποτε φιλοξενούσαν τρίχα.Ανάλογα το ποσό δυνατή είναι ή θεραπεία θα πετάξουν και το αντίστοιχο χνούδι η τριχα.στις γυναίκες ειναι δύσκολο να βρεθει ο λόγος που χάνουν μαλλια σε αντίθεση με τους αντρες που έχει να κάνει με dht.Φαινόταν ποιο έντονοι με την θεραπεία σου επειδή κάτι πήγε να γίνει σε επανεκφυση αλλά δεν ήταν αρκετο
 

Joan87

Active Member
αρα τωρα με την θεραπεια των 3(ρολλερ μινοξ δαφνελαιο) μπορει να πεταξουν και παλι μεχρι χνουδι καποιοι και οχι τριχα;;
 
Καταλαβα....αρα στην ουσια δεν υπαρχει μονιμη επαναφορα ετσι; Αν τα σταματησω .. παλι καραφλη θα μεινω :( ουφ...
ευχαριστω πολυ!
Αυτα Joan δεν φτάνουν, εχεις κανει μετρήσεις για το θυρεοειδή?
Συνήθως οταν υπάρχει θέμα με το θυρεοειδή χρειάζονται συμπληρώματα διατροφής με μαγνήσιο κ σελήνιο.

Επίσης οταν υπάρχει εστω κ προδιάθεση για θυρεοειδή ανεβαίνει και η ορμόνη Εστραδιολη Ε2.

Την οποία Ε2, πρέπει να την μετρήσεις, αν είναι αυξημένη υπαρχουν δύο εκχυλίσματα που κατεβαζουν την Ε2.

Οπότε έτσι θεραπεύεται κ η τριχόπτωση.
 

Joan87

Active Member
το σχημα ειναι δυνατο.για να δουμε....
Μακαρι....θα ανεβαζω φωτογραφιες ανα μηνα :)


Αυτα Joan δεν φτάνουν, εχεις κανει μετρήσεις για το θυρεοειδή?
Συνήθως οταν υπάρχει θέμα με το θυρεοειδή χρειάζονται συμπληρώματα διατροφής με μαγνήσιο κ σελήνιο.

Επίσης οταν υπάρχει εστω κ προδιάθεση για θυρεοειδή ανεβαίνει και η ορμόνη Εστραδιολη Ε2.

Την οποία Ε2, πρέπει να την μετρήσεις, αν είναι αυξημένη υπαρχουν δύο εκχυλίσματα που κατεβαζουν την Ε2.

Οπότε έτσι θεραπεύεται κ η τριχόπτωση.

Bioherbal καλησπερα και σε σενα. Εχω κανει για θυρεοειδη και ειχα υψηλα αντισωματα - προδιαθεση. Η τ3 και η τ4 ομως ηταν μεσα στα ορια. Επαιρνα μαζι με την αρχικη θεραπεια για τα μαλλια και σεληνιο. Μαγνησιο οχι.. γιατι δεν μου προτεινε κανεις. Ξαναεκανα εξετασεις μετα απο λιγο και ειχαν πεσει αρκετα τα αντισωματα. Επισης επινα γυρη μελισσων με χυμο και συμπληρωματα σιδηρου γτ ειχα χαμηλη φερριτινη και σιδηρο. Ειχα και χαμηλο αιματοκριτη (1-2 μοναδες κατω απο το οριο ειμαι συνηθως), δεν ξερω αν παιζει ρολο.
Κατα τα αλλα εκανα εξετασεις για θυρεοειδη πριν ενα μηνα το πολυ. Δεν ειδα τα αντισωματα αλλα μονο την Τ3 και τ4 και ηταν παλι μεσα στα ορια. Να μετρησω την Ε2 και να σας πω τα αποτελεσματα; Δεν την εχω μετρησει ποτε...
 

Mageiras

Member
Εγω θα σου προτεινα να βαζεις και καστορελαιο (castor oil) αραιωμενο με λιγο δαφνελαιο μιας και ειναι πηχτο.2 ευρω κανει στο φαρμακειο. google it
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μακαρι....θα ανεβαζω φωτογραφιες ανα μηνα :)




Bioherbal καλησπερα και σε σενα. Εχω κανει για θυρεοειδη και ειχα υψηλα αντισωματα - προδιαθεση. Η τ3 και η τ4 ομως ηταν μεσα στα ορια. Επαιρνα μαζι με την αρχικη θεραπεια για τα μαλλια και σεληνιο. Μαγνησιο οχι.. γιατι δεν μου προτεινε κανεις. Ξαναεκανα εξετασεις μετα απο λιγο και ειχαν πεσει αρκετα τα αντισωματα. Επισης επινα γυρη μελισσων με χυμο και συμπληρωματα σιδηρου γτ ειχα χαμηλη φερριτινη και σιδηρο. Ειχα και χαμηλο αιματοκριτη (1-2 μοναδες κατω απο το οριο ειμαι συνηθως), δεν ξερω αν παιζει ρολο.
Κατα τα αλλα εκανα εξετασεις για θυρεοειδη πριν ενα μηνα το πολυ. Δεν ειδα τα αντισωματα αλλα μονο την Τ3 και τ4 και ηταν παλι μεσα στα ορια. Να μετρησω την Ε2 και να σας πω τα αποτελεσματα; Δεν την εχω μετρησει ποτε...
Βέβαια πρέπει να μετρήσεις την Ε2 γιατί αυτή οταν είναι ανεβασμένη προκαλεί τριχόπτωση.
Και ειναι μάλλον ο ποιό συνηθισμένος λόγος τριχόπτωσης σε γυναίκες.

Να πέρνεις κ τροφές πλούσιες σε μαγνήσιο.

Οσο για το χαμηλό αιματοκρίτη πρέπει να φτιάχνεις χυμό απο φρέσκο φύλλο Αλόης (εχει στην Ελλάδα πολλούς καλλιεργητές).
Αλλά θα το κανεις χυμο, ολόκληρο το φύλλο, αφου βγάλεις μόνο τα αγκαθακια γυρω γύρω-γύρω.

Βάζεις κ λιγο μελι ανθέων κ είναι super.
 

Συνημμένα

  • images-138.jpeg
    images-138.jpeg
    6.5 KB · Προβολές: 2

Joan87

Active Member
Bioherbal πιστευω παντως πως ειναι απο το κρεπαρισμα, αν με εβλεπες απο μια μερια πως το εκανα...θα εκλαιγες για τα μαλλακια μου!! Οπως ειχε πει και ο Gomi ειμαι ενα παραδειγμα του "τι να κανετε για να χασετε τα μαλλια σας" χαχαχα!!!
Τωρα αν συνυπηρχε και καποιο αλλο προβλημα, δεν το ξερω! Και δεν θυμαμαι αν ο λογος που ξεκινησα να κρεπαρω τα μαλλια ηταν επειδη μου φαινοντουσαν λιγα! Μπορει ναι μπορει και οχι. Και αν ναι, τοτε σιγουρα δεν ειχα καταλαβει εκεινη την περιοδο οτι προκειται για αραιωση. Θα νομιζα πως απλα εχω λιγα μαλλια οπως πιστευα και καποια περιοδο που θυμαμαι! Λολ.....

Και που εχω σταματησει το κρεπαρισμα δυο χρονια..και αφοτου τελειωσα και την θεραπεια βεβαια, τα μαλλια μου επεφταν και παλι.
Που μπορω να δω πως φτιαχνω ακριβως τον χυμο;; Βαζω μηπως το φυλλο που λες στο μπλεντερ;; Θα τσεκαρω στο google ποιες τροφες ειναι πλουσιες σε μαγνησιο και θα τις προσθεσω στην διατροφη μου. Ευχαριστω :D Δεν το γνωριζα.
 
Bioherbal πιστευω παντως πως ειναι απο το κρεπαρισμα, αν με εβλεπες απο μια μερια πως το εκανα...θα εκλαιγες για τα μαλλακια μου!! Οπως ειχε πει και ο Gomi ειμαι ενα παραδειγμα του "τι να κανετε για να χασετε τα μαλλια σας" χαχαχα!!!
Τωρα αν συνυπηρχε και καποιο αλλο προβλημα, δεν το ξερω! Και δεν θυμαμαι αν ο λογος που ξεκινησα να κρεπαρω τα μαλλια ηταν επειδη μου φαινοντουσαν λιγα! Μπορει ναι μπορει και οχι. Και αν ναι, τοτε σιγουρα δεν ειχα καταλαβει εκεινη την περιοδο οτι προκειται για αραιωση. Θα νομιζα πως απλα εχω λιγα μαλλια οπως πιστευα και καποια περιοδο που θυμαμαι! Λολ.....

Και που εχω σταματησει το κρεπαρισμα δυο χρονια..και αφοτου τελειωσα και την θεραπεια βεβαια, τα μαλλια μου επεφταν και παλι.
Που μπορω να δω πως φτιαχνω ακριβως τον χυμο;; Βαζω μηπως το φυλλο που λες στο μπλεντερ;; Θα τσεκαρω στο google ποιες τροφες ειναι πλουσιες σε μαγνησιο και θα τις προσθεσω στην διατροφη μου. Ευχαριστω :D Δεν το γνωριζα.
Τον χυμο Αλόης με ολόκληρο φύλλο (καλό ειναι να βάλεις κ το φύλλο Φραγκοσυκου)


Όμως πρώτα να βγάλεις την αλοινη, το οποιο γίνεται αφού κόψεις το φύλλο απο κάτω κ το βάλεις σε ενα βάζο για λουλούδια ολο το βράδυ(φυσικα με νερο στο βάζο)

Η αλοινη ειναι στοις κιτρινες σταγόνες που βγαινουν απο το φύλλο.
 

Συνημμένα

  • images-61.jpeg
    images-61.jpeg
    4.2 KB · Προβολές: 2

Joan87

Active Member
Εγινε!! Και να φανταστεις συμπτωματικα πηρε η μαμα μου φυτο αλοη χθες!!! :DΓτ πρεπει να βγει η αλοινη;;;
 
Εγινε!! Και να φανταστεις συμπτωματικα πηρε η μαμα μου φυτο αλοη χθες!!! :DΓτ πρεπει να βγει η αλοινη;;;
Η αλοινη επιδρά θετικά μόνο στην δυσκοιλιότητα, για τους άλλους μάλλον καπως πειράζει το υπαρ.
Αν είναι το φυτό μικρής ηλικίας δεν κάνει. Πρέπει να εχει συμπληρώσει 4 χρόνια ζωής.
Αυτο πιστοποιείται με το κιτρινο λουλούδι που βγάζει την Άνοιξη, κάθε χρόνο, μετά απο το 4 χρόνο της ζωής του.
Επίσης οχι λουλούδια κόκκινα ή μπλε, μόνο κίτρινα.
Αμα έχεις νοτικο μπαλκόνι, θα μεγαλωσει ωραία.

Την Ε2, μην ξεχάσεις να μετρησεις?
 

Joan87

Active Member
Ευχαριστω πολυ Γιωργο.
Δεν σας ξεχασα...θα ανεβασω φωτογραφιες απλα ειχα πολυ τρεξιμο και πολλα δυσαρεστα και τα εκανα και λιγο ανω κατω με την θεραπεια. Το παραμελησα....
οποτε δεν υπαρχει καμια τρελη διαφορα τωρα ... :p
 

Joan87

Active Member
Γεια και παλι!!! Γραφω για να σας πω οτι δεν υπαρχει καποια βελτιωση στο θεμα μου! ειμαι και παλι οπως τοτε που χησιμοποιουσα μινοξ και βιταμινες....αλλα το ρολλερ δεν μου εχει δωσει τπτ παραπανω προς το παρον! Πρεπει να περιμενω μηνες για να δω βελτιωση απο αυτο? Μηπως να το χρησιμοποιω πιο συχνα??? Εκανα ενα διαλειμμα βεβαια απο την θεραπεια γτ ειχα πολυ τρεξιμο με νοσοκομεια κτλ....(μας εχουν μουτζωσει) και το τελευταιο που σκεφτομουν ηταν το μαλλι.. αλλα δυστυχως δεν βλεπω καμια θεαματικη αλλαγη...αραιωση ειχα και αραιωση συνεχιζω να εχω. Προσπαθω για ακομα μια φορα να ανεβασω φωτος και δεν μπορω. :(
Επισης εβαψα μια φορα το μαλλι με φυτικη βαφη (γτ η ριζα που ειχε κατεβει δεν παλευοταν)...και ενω η δερματολογος και καποιοι απο εσας μου εχετε πει οτι η φυτικη δεν βλαπτει ιδιαιτερα (μια στο τοσο), στο ιντερνετ διαβαζω οτι ουτε οι φυτικες ουτε καν οι κανονικες δεν ειναι ικανες να προκαλεσουν τριχοπτωση η εστω να την επειδυνωσουν. Τι ισχυει τλκ? Υποτιθεται οτι καμια βαφη δεν εισχωρει στο κεφαλι (αφου οταν αρχιζει να μακραινει το μαλλι, βγαινει ξανα στο φυσικο του χρωμα.) Τι ισχυει τλκ? Κακως τα εβαψα?
 
Μπλουζα