Μμ σε γυναικα για πυκνωση (;)

Joan87

Active Member
Καλησπερα σας. Σας ξαναγραφω και ζηταω απεγνωσμενα την βοηθεια σας....:(
Οπως βλεπετε στις φωτογραφιες που βαζω για πρωτη φορα, το προβλημα που εχω ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
Ειμαι 28 κρεπαρα τα μαλλια, τα ταλαιπωρουσα με βαφες συνεχεια και πιστολακι για χρονια ( πιστολακι ακομα και τωρα). Αλλα θεωρω πως το επιζημιο τελικα ειναι το κρεπαρισμα το οποιο το εκανα με εντελως καταστροφικο τροπο, αφου το προβλημα ειναι στο σημειο που κρεπαρα περισσοτερο(πανω απο το μετωπο)......εκτος και αν εχω ΑΑ η οποια επιβαρυνε την λεπτυνση-πτωσητων τριχων, αφου το συγκεκριμενο σημειο ειναι και το πιο ευαισθητο. Πραγματικα ουτε που θυμαμαι ποτε ξεκινησε η αραιωση.
Περιληπτικα επαναλαμβανω πως δεν εχω κανει πυκνομετρηση κτλ και οι εξετασεις μου ηταν με χαμηλο σιδηρο και φερριτινη οπως παντα , τιμες τις οποιες ανεβασα αρκετα τωρα, οπως αλλωστε εδειξαν οι τελευταιες εξετασεις μου. Κατα τα αλλα ειχα υψηλα αντισωματα και μου 'χαν πει πως ισως εμφανιζω και εγω προβλημα στον θυρεοειδη.
Οσον αφορα την θεραπεια που εχω κανει να σημειωσω οτι αργησα πολυ..αλλα με την καθοδηγηση δερματολογου. Οχι καμια καλη απο οτι καταλαβα αργοτερα με τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα. Ξεκινησα με τρομερη αραιωση και μαλλια να πεφτουν ασταματητα.. τον Σεπτεμβριο του '13 με τα μαλλια να ειναι στην κατασταση που βλεπετε και στις φωτογραφιες..και σταματησα ενα χρονο μετα. Ειχα παρει μινοξ 5% με φρεζιντερμ hair force λοσιον, σαμπουαν απο φαρμακειο, βιταμινες καθως και σιδηρο τοτε αφου ηταν στο οριο οπως ειχαν δειξει οι τοτε εξετασεις. Ειδα βελτιωση, ομως τιποτα τρελο και μαζι με λακ, μπορουσα-καπως-να καμουφλαρω την αραιωση. Καθε μερα εβαζα και βαζω γιατι δεν παλευεται αλλιως.
Πλεον, ενα χρονο μετα χωρις φαρμακα ειμαι ακριβως οπως οταν τα πρωτοξεκινησα και παιρνω για ακομα μια φορα μινοξ με λοσιον (απο 29 σεπτεβριου) βαζοντας αλλοτε μια και αλλοτε 2 φορες την μερα. τιποτα αλλο. Ουτε βιταμινες ουτε τιποτα πλεον. Αν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω παρακαλω ας με ενημερωσετε γτ εχω απαυδησει. Με την πρωτη θεραπεια ειδα κυριως παχυνση των τριχων με την θεραπεια παρα πυκνωση. Ξεχασα να αναφερω πως χανω τριχουλες μικρες απο οτι βλεπω καμια φορα πανω μου η πανω στην οθονη του κινητου, αλλα εχω και αλλες που ειναι χρονια στο ιδιο μηκος (πολυ μικρες) και δεν μακραινουν.
Εκανα και 1 επεμβαση για διακοπη κυησης γτ υπηρχε καποιο προβλημα στο ενδιαμεσο διαστημα..Οσο ημουν κυοφορουσα δεν ειχα παρει σιδηρο. Αν και δεν νομιζω πως αυτο παιζει καποιο ρολο.
Η αδερφη μου και μαι ξαδερφη μου καθως και η γιαγια μου εχουν λιγη αραιωση μπροστα πανω απο το μετωπο αλλα μονο στο σημειο που ειχαν για χρονια την χωριστρα τους. Για την γιαγια λογικο αν το δεις ηλικιακα. Η αδερφη μου και η ξαδερφη μου δεν θα ελεγες πως εχουν προβλημα, παρα μονο αν στο δειξουν...και δνε εχουν κανα λεπτες τριχες, απλα καποιες ου εχουν χαθει μονιμα. Τα εχουν ταλαιπωρησει και εκεινες αρκετα.
Αν δεν υπαρχει επιστροφη-που πραγματικα αυτο πιστευω-θελω να μαθω οτιδηποτε σχετικο με την ΜΜ. Δεν θελω να βαλω περουκα. Σε γυναικες ειναι σιγουρα πιο δυσκολη γτ εχουμε μακρια μαλλια. Τα ξυριζουν;; ;;Μπορει να γινει πυκνωση στην κατασταση μου; Το κοστος που κυμαινεται;; Σε ποιον να απευθυνθω για καλυτερα αποτελεσματα;;;; Θα ηθελα προτασεις εντος Ελλαδας αλλα και Εξωτερικου. Πρεπει να με δουν πρωτα απο κοντα για να μου πουν τι μπορουμε να κανουμε;; Πρεπει να εχω σταματησει την θεραπεια πολυ καιρο πριν για να γινει μια μμ;;;


Υ.Γ. Η φωτογραφια που εχω σημειωσει με μαυρο μολυβι...ειναι κατω η περιοχη με την αραιωση και πανω απο αυτο ειναι χωρις αραιωση.
Ειναι δυο φωτογραφιες με την αραιωση οπως ειναι κανονικα και ειναι και αλλη μια στην οποια βλεπετε το μαλλι μου οπως ειναι φυσιολογικα (πυκνωση και παχος). Η περιοχη ειναι λιγο πανω απο το αυτι.
Επισης, μια στην οποια βλεπετε-στην προβληματικη περιοχη-ελαχιστες φυτρες και τριχες που δεν μακραινουν. Υπαρχουν και πολλες αρκετα πιο μικρες οι οποιες δεν φαινονται.

Συγνωμη για το κατεβατο o_O:(
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Παιδια λεει οι εικονες ειναι μεγαλες και δεν ανεβηκαν...Πως να αλλαξω μεγεθος;;;;;
 

Joan87

Active Member
Ετοιμες...
 

Συνημμένα

  • 20151014_011329....jpg
    20151014_011329....jpg
    1.2 MB · Προβολές: 121
  • 20151014_011538....jpg
    20151014_011538....jpg
    1.1 MB · Προβολές: 123
  • 20151014_012056....jpg
    20151014_012056....jpg
    1.1 MB · Προβολές: 114
  • 20151014_014045....jpg
    20151014_014045....jpg
    1.3 MB · Προβολές: 113
  • 20151014_011739....jpg
    20151014_011739....jpg
    551.4 KB · Προβολές: 107

aeratos28

Just aeratos
γεια σου joan..οκ έχεις κάποια αραίωση αλλά και οι φωτό σου είναι φωτό που πιστεύω κάνουν όσο πιο άσχημη την κατάσταση σου γίνεται..να ξέρεις ότι στην καθημερινότητα σου,που κυκλοφορεις έξω κτλ δεν υπάρχει καμία σχέση αυτό που βλέπεις εσύ στον καθρέπτη σου και εμείς από μια στατική εικόνα..οπότε καταρχήν μην είσαι τόσο αγχωμενη.έχεις αρκετά μαλλιά και σε κάποια σημεία υπάρχει μια αραίωση.σιγά!δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να το παρατηρήσει εκτός αν δει τέτοιες φωτό που έχεις ανεβάσει.λύσεις πάντα υπάρχουν,μην αγχωνεσαι..από θεραπείες δεν γνωρίζω εγώ προσωπικά,δεν κάνω γι αυτό,αλλά υπάρχουν πολλοί και πραγματικά με απίστευτες γνώσεις που θα σε βοηθήσουν και θα έχεις αποτέλεσμα 100%..ελπίζω να απαντήσουν.για μμ τώρα επειδή γνωρίζω,θα πρότεινα να την δεις στο τέλος,αφού έχεις εξαντλήσει όλες τις παραμέτρους με το τι σου έχει δημιουργήσει την αραίωση και αν δεν έχουν αποτέλεσμα οι θεραπείες που θα ακολουθήσεις.με τη μμ θα λύσεις να ξέρεις το (πρόβλημα) σου αν γίνει σωστή δουλειά και από σωστό γιατρο
 

Joan87

Active Member
Σας ευχαριστω παρα πολυ. Καπα μπορω να το προμυθευτω και απο ελλαδα; Πρεπει να ξεκινησω και εγω με 1.5 οπως γραφεις;; Επειδη δεν γνωριζω, κανει δουλεια μονο σε αα η εχει αποτελεσματα και σε αλωπεκια ελξης και αλλων; Τελος, η τριχα που λετε οτι βγαινει απο το derma roller μακραινει η φτανει μεχρι ενα συγκεκριμενο σημειο;;; Πολλες ερωτησεις παλι:oops: Θα φαινεται το κεφαλι με αιμα και πληγες η ειναι της στιγμης αυτα;;
Αερατε δεν μπορουσα να ανεβασω τις εικονες με το αρχικο τους μεγεθος. Αλλαξα τα πιξελ μεσω ζωγραφικης και ενω στο λαπτοπ μου φαινονται κανονικα, εδω ειναι οπως τις ειδες. Και εγω τωρα το προσεξα οτι χαλασε τοσο η ποιοτητα. Γνωριζετε αλλο τροπο για να τις ανεβασω κανονικα;;
Η αραιωση μου ειναι πολυ χειροτερη απο οτι βλεπεις μιας και στην ποιοτητα αυτη υπαρχει μια θολουρα και χανεται η καθε λεπτομερια. Πιστεψε με πως και στους αλλους φαινετσι λες και εχω 5 τριχες και μου το εχουν πει αλλωστε. Εξαλλου μπορεις να συγκρινεις την διαφορα με την φωτο που εχω τραβηξει σε σημειο του κεφαλιου χωρις αραιωση.
Ψαχνω καθε λυση....και αν η μμ ειναι μονοδρομος θα την κανω.
Εδω τριγυρω δεν εχω ακουσει για καποια γυναικα που εχει κανει, αλλα ουτε και στο σαιτ. Γι αυτο θελω να μου προτεινετε εσεις..μην παω για μαλλι και βγω κουρεμενη............ γτ ουτε τριχες εχουμε για πεταμα, ουτε λεφτα. Τουλαχιστον να εχω αξιοπρεπες αποτελεσμα. Οτι μπορει να προσφερει μια καλη μμ! Αν ειναι να χρειαστει εξωτερικο, θα μου παρει αρκετο χρονο για να τα καταφερω. Οποτε λιγο πολυ εχω απελπιστει με τον χρονο αναμονης.
Τουλαχιστον στο ενδιαμεσο διαστημα ας κανω οτι γινεται καλυτερο με μινοξ derma roller κτλ. Οπως λες και εσυ αερατε...επιβαλλεται να εξαντλησω καθε πιθανη λυση στο προβλημα.
Οποτε οτι προτεινετε με αποδεδειγμενα αποτελεσματα,θα δοκιμαστει ασυζητητι..o_O
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σας ευχαριστω παρα πολυ. Καπα μπορω να το προμυθευτω και απο ελλαδα; Πρεπει να ξεκινησω και εγω με 1.5 οπως γραφεις;; Επειδη δεν γνωριζω, κανει δουλεια μονο σε αα η εχει αποτελεσματα και σε αλωπεκια ελξης και αλλων; Τελος, η τριχα που λετε οτι βγαινει απο το derma roller μακραινει η φτανει μεχρι ενα συγκεκριμενο σημειο;;; Πολλες ερωτησεις παλι:oops: Θα φαινεται το κεφαλι με αιμα και πληγες η ειναι της στιγμης αυτα;;
Αερατε δεν μπορουσα να ανεβασω τις εικονες με το αρχικο τους μεγεθος. Αλλαξα τα πιξελ μεσω ζωγραφικης και ενω στο λαπτοπ μου φαινονται κανονικα, εδω ειναι οπως τις ειδες. Και εγω τωρα το προσεξα οτι χαλασε τοσο η ποιοτητα. Γνωριζετε αλλο τροπο για να τις ανεβασω κανονικα;;
Η αραιωση μου ειναι πολυ χειροτερη απο οτι βλεπεις μιας και στην ποιοτητα αυτη υπαρχει μια θολουρα και χανεται η καθε λεπτομερια. Πιστεψε με πως και στους αλλους φαινετσι λες και εχω 5 τριχες και μου το εχουν πει αλλωστε.
Ψαχνω καθε λυση....και αν η μμ ειναι μονοδρομος θα την κανω.
Εδω τριγυρω δεν εχω ακουσει για καποια γυναικα που εχει κανει, αλλα ουτε και στο σαιτ. Γι αυτο θελω να μου προτεινετε εσεις..μην παω για μαλλι και βγω κουρεμενη............ γτ ουτε τριχες εχουμε για πεταμα, ουτε λεφτα. Τουλαχιστον να εχω αξιοπρεπες αποτελεσμα. Οτι μπορει να προσφερει μια καλη μμ! Αν ειναι να χρειαστει εξωτερικο, θα μου παρει αρκετο χρονο για να τα καταφερω. Οποτε λιγο πολυ εχω απελπιστει με τον χρονο αναμονης.
Τουλαχιστον στο ενδιαμεσο διαστημα ας κανω οτι γινεται καλυτερο με μινοξ derma roller κτλ. Οπως λες και εσυ αερατε...επιβαλλεται να εξαντλησω καθε πιθανη λυση στο προβλημα.
Οποτε οτι προτεινετε με αποδεδειγμενα αποτελεσματα,θα δοκιμαστει ασυζητητι..o_O
να ξεκινησουμε με την μεταμοσχευση,απλα ξεχασε το,δεν γινεται μεταμοσχευση σε γυναικα για πολλους λογους.
ξεκινας με 1,5 απο ελλαδα απο εδω https://www.droller.gr/store/ πας εκει που λεει τιτανιο 1,5 192 βελονες.
οι πληγες ειναι της στιγμης και δεν φαινεται κατι μετα,δεν βαζουμε λοσιον
 

Joan87

Active Member
ποιους λογους;;; αφου εχω δει βιντεο με μεταμοσχευσεις σε γυναικες. ενα που ειχατε ανεβασει παλιοτερα εδω που εδειχνε στο τελος μια γυναικα, η οποια ειχε κανει μμ στους κροταφους για πυκνωση...και διαφορα αλλα στο youtube....
θα το παραγγειλω τωρα κιολας!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ποιους λογους;;; αφου εχω δει βιντεο με μεταμοσχευσεις σε γυναικες. ενα που ειχατε ανεβασει παλιοτερα εδω που εδειχνε στο τελος μια γυναικα, η οποια ειχε κανει μμ στους κροταφους για πυκνωση...και διαφορα αλλα στο youtube....
θα το παραγγειλω τωρα κιολας!!!
θα πιασω 2 λογους.
η γυναικεια αραιωση ειναι συνηθως διαχυτου τυπου δηλαδη αραιωση στην δοτρια και στα πλαγια απο εκει που θα παρει μοσχευματα ο γιατρος.
αν βαλεις μαλλια αναμεσα απο τα δικα σου θα υπαρχει ο τραυματισμος καινουργιοι θυλακες θα πατησουν πανω στα δικα σου με αποτελεσμα να χασεις οσα θα βαλεις.
δεν ειναι τυχαιο που δεν εχεις δει γυναικεια μεταμοσχευση,μονο σε κροταφους μπορει να γινει και εκει πρεπει να πεσεις σε καλο γιατρο.
επισης κατι πολυ σημαντικο,οι γυναικες δεν εχουν θανατο του θυλακα οπως οι αντρες στη ΑΑ,χρειαζεται ενα καλο ερεθισμα για να γινει πληρης επαναφορα
 

Joan87

Active Member
Ναι αλλα αν εχω ελξης....τι επαναφορα να γινει;;; με ελξης δεν πεθαινει τελειως ο θυλακας;;;;; αν σιγουρευτω πως εχω αυτο το ειδος αλωπεκιας τοτε θα μπορω να κανω.; η και παλι δεν γινεται; και μετα τι;; μονο περουκα;; :(
νου κανεις σε παρακαλω την χαρη να μου πεις και ποια κρεμα πρεπει να παρω εγω; αυτη του γαληνου που γραφεις στο θεμα που εστειλες προηγουμενως;;; και ποση δυναμη πρεπει να ασκησω; μεχρι να ματωσει και μονο; μια φορα την εβδομαδα να το κανω χωρις μινοξ την συγκεκριμενη μερα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ναι αλλα αν εχω ελξης....τι επαναφορα να γινει;;; με ελξης δεν πεθαινει τελειως ο θυλακας;;;;; αν σιγουρευτω πως εχω αυτο το ειδος αλωπεκιας τοτε θα μπορω να κανω.; η και παλι δεν γινεται; και μετα τι;; μονο περουκα;; :(
νου κανεις σε παρακαλω την χαρη να μου πεις και ποια κρεμα πρεπει να παρω εγω; αυτη του γαληνου που γραφεις στο θεμα που εστειλες προηγουμενως;;; και ποση δυναμη πρεπει να ασκησω; μεχρι να ματωσει και μονο; μια φορα την εβδομαδα να το κανω χωρις μινοξ την συγκεκριμενη μερα;
και ελξης να εχεις παλι θα γινει επαναφορα.
ουτε η περουκα ειναι λυση.
απο κρεμα την xylocream,υπαρχει στα φαρμακεια,απο πιεση πρεπει να ματωσει λιγο,μια φορα την εβδομαδα χωρις μινοξ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Ευχαριστω πολυ καπα :) δεν ξερεις τι χαρα μου'χεις δωσει αυτη την στιγμη :p θα σας ξαναγραψω συντομα να σας πω και τα δικα μου αποτελεσματα :D μινοξ για ποσο καιρο να βαζω πρωι βραδυ;; την σταματαω σταδιακα; γτ με την προηγουμενη θεραπεια που εκανα εβαζα μια φορα την μερα (επειδη ειχα πονοκεφαλους) για καθε μερα και σιγα σιγα μειωνα. 3 φορες την εβδομαδα....αργοτερα δυο....και τελος μια.... το πηγαινα ετσι για ενα χρονο.
τωρα ξεκινησα μονη μου και βαζω μια βδομαδα πρωι και μια πρωι βραδυ. ετσι οπως το κανω δεν μου εχει προκαλεσει πονοκεφαλους.
το derma roller το καθαριζεις με καυτο νερο;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστω πολυ καπα :) δεν ξερεις τι χαρα μου'χεις δωσει αυτη την στιγμη :p θα σας ξαναγραψω συντομα να σας πω και τα δικα μου αποτελεσματα :D μινοξ για ποσο καιρο να βαζω πρωι βραδυ;; την σταματαω σταδιακα; γτ με την προηγουμενη θεραπεια που εκανα εβαζα μια φορα την μερα (επειδη ειχα πονοκεφαλους) για καθε μερα και σιγα σιγα μειωνα. 3 φορες την εβδομαδα....αργοτερα δυο....και τελος μια.... το πηγαινα ετσι για ενα χρονο.
τωρα ξεκινησα μονη μου και βαζω μια βδομαδα πρωι και μια πρωι βραδυ. ετσι οπως το κανω δεν μου εχει προκαλεσει πονοκεφαλους.
το derma roller το καθαριζεις με καυτο νερο;;
την μινοξ την συνεχιζεις οπως και τωρα.
δεν βαζεις μονο την μερα του τραυματισμου
καθαρισμα με καυτο νερο και ενα ξεπλυμα με οινοπνευμα
 

Joan87

Active Member
οποτε θα το μειωσω λιγακι σταδιακα και βλεπουμε. και τελευταιο γτ σε ζαλισα...το ντερμα ρολλερ θα το βαλω για 6 μηνες; και αν ναι, μετα απο ποσο καιρο μπορω να αρχισω να το ξαναχρησιμοποιω;;
η μπορω να κανω χρηση απεριοριστη;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
οποτε θα το μειωσω λιγακι σταδιακα και βλεπουμε. και τελευταιο γτ σε ζαλισα...το ντερμα ρολλερ θα το βαλω για 6 μηνες; και αν ναι, μετα απο ποσο καιρο μπορω να αρχισω να το ξαναχρησιμοποιω;;
η μπορω να κανω χρηση απεριοριστη;;
6 μηνες ειναι το μεγιστο που αντεχουν,οι βελονες φθειρονται με την χρηση.
θελει προσοχη σε χτυπηματα η συσκευη,ειδικα οταν πας να την αποθηκευσεις
 

Joan87

Active Member
Ναι αυτο το διαβασα :)
Εγω ομως μπορω να το χρησιμοποιω παραπανω απο 6μηνο; Δηλαδη....κανω αντικατασταση του προιοντος καθε 6 μηνες και συνεχιζω με αυτον τον ρυθμο για οσο θελω η κανω διακοπη;;; :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ναι αυτο το διαβασα :)
Εγω ομως μπορω να το χρησιμοποιω παραπανω απο 6μηνο; Δηλαδη....κανω αντικατασταση του προιοντος καθε 6 μηνες και συνεχιζω με αυτον τον ρυθμο για οσο θελω η κανω διακοπη;;; :)
μπορεις να συνεχισεις να χρησιμοποιεις την θεραπεια για οσο θελεις.εγω εκλεισα 10 μηνες με αυτην.
η συσκευη θα χρειαστει πεταμα απο ενα σημειο και μετα,θα συνεχισεις με καινουρια.
η θεραπεια αυτην αποδιδει οσο την χρησιμοποιεις;)
 

Joan87

Active Member
Καταλαβα....αρα στην ουσια δεν υπαρχει μονιμη επαναφορα ετσι; Αν τα σταματησω .. παλι καραφλη θα μεινω :( ουφ...
ευχαριστω πολυ!
 
Μπλουζα