Μμ: γιατροί vs τεχνικό προσωπικό

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Kαλημερα.Την τοποθετηση στην hdc δεν την κανει ο Μαρας αλλα νοσηλευτης-τρια (placer) .Ο Μαρας κανει τις οπες οι οποιες για μενα παζουν μεγαλυτερο ρολο παρα η τοποθετηση.Ειναι σαν να βαζει ενα φυτο στο χωμα .σημαντικο να εχεις το καταλληλο βαθος κ γωνια, μετα η τοποθετηση του φυτου-ριζας μπορει να γεινει κ απο εναν γεωργο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ο γεωπονος :) .Aποψη μου.

Σωστή παρατήρηση και πολύ χρήσιμη ειδικά για αυτούς που δεν έχουν εμβαθύνει στις μμ. Ούτε ο Koray κάνει την τοποθέτηση (και νομίζω κανένας γιατρός που χρησιμοποιεί slits) αφού το placement είναι από τις πιο εύκολες διαδικασίες για techs στις μμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Ok, εγω διαφωνω. Θεωρω οσο σημαντικη ειναι η τοποθετηση, αλλο τοσο ειναι κ η εξαγωγη, εκτος αν δε μας νοιαζει να φυτεψουμε ζωντανα grafts. Θα ηθελα να μου κανει ολη τη διαδικασια γιατρος εκπαιδευμενος, αλλα ποιος γιατρος, με ποια ειδικοτητα, εκπαιδευεται σε μεθοδους ομογενοποιησης περιοχων κλπ...? Δε ξερω, ρωταω. Παντως βασικες γνωσεις ιατρικης δεν ειναι σιγουρα. Και ποσο δυσκολο ειναι να μαθει καποιος, οχι γιατρος(cvial sorry αν κανω λαθος, αλλα τη δικη σου υπεραναλυση, θα την εκανες εσυ ουτως η αλλως, κ ας μη συμφωνουσε o lorenzo). Καλα κανουν οι σοβαρες κλινικες κ τα αναλυουν τοσο πολυ ολα αυτα, αλλα δε νομιζω οτι θελει ιατρικες γνωσεις ολο αυτο. Μαθηματικο μυαλο, γεωμετρια κ καλο πλανο θελει. Και καλο χερι φυσικα...οι περιπτωσεις οπου απαιτειται ιατρικη ικανοτητα στη μμ κατ εμε ειναι ελαχιστες και εχουν να κανουν μονο με σοβαρες επιπλοκες κατα τη διαρκεια της επεμβασης κ ισως τον οποιο προεπεμβατικο ελεγχο. Σιγουρα μεγαλυτετη ασφαλεια εμπνεει ενας ιδιοκτητης γιατρος απο ενα υπαλληλακο νοσηλευτη, αλλα ως εκει, οχι οτι απαιτουνται κ οι τρελες ιατρικες γνωσεις. Εκπαιδευση ,ναι, απαιτειται...Γνωμη μου παντα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Συγγνωμη ρε παιδια τι σχεση εχει η ιατρικη με την κηπουρικη και την γεωργια γιατι εγω δεν το πιασα....επισης και εγω μπορω να φυτεψω ενα φυτο και χωρις εκπαιδευση αλλα οχι και grafts...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ok, εγω διαφωνω. Θεωρω οσο σημαντικη ειναι η τοποθετηση, αλλο τοσο ειναι κ η εξαγωγη, εκτος αν δε μας νοιαζει να φυτεψουμε ζωντανα grafts. Θα ηθελα να μου κανει ολη τη διαδικασια γιατρος εκπαιδευμενος, αλλα ποιος γιατρος, με ποια ειδικοτητα, εκπαιδευεται σε μεθοδους ομογενοποιησης περιοχων κλπ...? Δε ξερω, ρωταω. Παντως βασικες γνωσεις ιατρικης δεν ειναι σιγουρα. Και ποσο δυσκολο ειναι να μαθει καποιος, οχι γιατρος(cvial sorry αν κανω λαθος, αλλα τη δικη σου υπεραναλυση, θα την εκανες εσυ ουτως η αλλως, κ ας μη συμφωνουσε o lorenzo). Καλα κανουν οι σοβαρες κλινικες κ τα αναλυουν τοσο πολυ ολα αυτα, αλλα δε νομιζω οτι θελει ιατρικες γνωσεις ολο αυτο. Μαθηματικο μυαλο, γεωμετρια κ καλο πλανο θελει. Και καλο χερι φυσικα...οι περιπτωσεις οπου απαιτειται ιατρικη ικανοτητα στη μμ κατ εμε ειναι ελαχιστες και εχουν να κανουν μονο με σοβαρες επιπλοκες κατα τη διαρκεια της επεμβασης κ ισως τον οποιο προεπεμβατικο ελεγχο. Σιγουρα μεγαλυτετη ασφαλεια εμπνεει ενας ιδιοκτητης γιατρος απο ενα υπαλληλακο νοσηλευτη, αλλα ως εκει, οχι οτι απαιτουνται κ οι τρελες ιατρικες γνωσεις. Εκπαιδευση ,ναι, απαιτειται...Γνωμη μου παντα

Ουδείς είπε ότι δεν είναι σημαντική η εξαγωγή. Θα συμφωνήσω ότι είναι εξίσου σημαντική με την τοποθέτηση. Εδώ όμως συζητάμε για το βαθμό δυσκολίας της καθεμιάς και τι ικανότητες χρειαζονται. Εκεί θα επιμείνω στην τοποθέτηση μου, ότι δηλαδή είναι μια μονοδιάστατη επαναλαμβανόμενη διαδικασία που δεν θέλει πλουραλισμο γνώσεων (ιατρικών και μη). Ουσιαστικά είναι μια περιστροφική κίνηση σε ένα επαναλαμβανόμενο pattern με βάση τον σχεδιασμό του γιατρού και that's it. Για την τοποθέτηση πρέπει να γνωρίζεις το αντικείμενο σε βάθος και να έχεις και πολύπλευρη εμπειρία, χαρακτηριστικά που συνήθως δεν έχουν οι μη γιατροί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Λοιπον αγαπητοι συνακαραφλες(πρωην,νυν και μελλοντες)...Καταρχην δεν εχω κανενα θεμα που γινετε αυτη η κουβεντα στο νημα που ξεκινησα κ αφορα την μ.μ που εκανα.Εξαλλου,αυτος ειναι κ ο σκοπος υπαρξης τετοιων φορουμ,να μπορουμε δηλαδη να ανταλλασουμε αποψεις κ να παραθετουμε τις εμπειριες κ αποψεις μας.Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητα κακο να γινετε μια τετοια επεμβαση οπως η μ.μ απο μια τυγχων νοσυλευτρια η οποια μπορει να ειναι εξιδικευμενη απο ενα πολυ καλο γιατρο στο ειδος του,οπως θεωρειτε ο Βεκρης.Αλλωστε,πολλες φορες ο ενθουσιασμος ενος νεου γιατρου,βοηθου ή νοσηλευτη ισως ειναι μεγαλυτερος απο ενος φθασμενου γιατρου ο οποιος λιγο πολυ τετοιες επεμβασεις τις κανει μηχανικα.Και οι δυο ομως μπορει να κανουν λαθη!Τελος,δεν ειναι λιγες οι φορες που οι μαθητες ξεπερασαν τον δασκαλο τους...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην απλουστευουμε τα πάντα. Να συγκρίνουμε μήλα με μήλα. Ένας νοσηλευτής όσο όρεξη και να έχει δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν γιατρό γιατί έχει έλλειψη γνώσεων οι οποίες δεν αποκτούνται πάντα με την πρακτική. Με το ίδιο σκεπτικό γιατί δεν δέχεσαι τις απαιτητικές οδοντιατρικές εργασίες (εμφυτεύματα, απονευρωσεις, κλπ) να τις κάνει ο βοηθός οδοντιάτρου που δεν έχει πτυχίο οδοντιατρικής; Καλός ο ενθουσιασμός αλλά πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο υπόβαθρο.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Ειτε ειναι ιατρος ειτε νοσηλευτης ρολο παιζει η εκπαιδευση, η πειρα του και κυριως το κινητρο και η ορεξη που εχει για να αποδιδει. Εγω δεν ξερω πολλους ιατρους που θα ηταν το ονειρο τους να βαζουν γκραφτς ειδικα αν ειναι και αλλων ειδικοτητων και οχι πλαστικοι. Cvial o οδοντιατρος εκπαιδευεται κ σπουδαζει ακριβως αυτο που κανει. Μεταμοσχευση ξεκινανε να μαθαινουν και ο ιατρος κ ο νοσηλευτης απο το μηδεν. Το υποβαθρο του ιατρου φυσικα ειναι ανωτερο αλλα δε νομιζω να συμβαλει καπου
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό (εκπαίδευση) ισχύει γενικά για οτιδήποτε κάνουμε. Το παράδειγμα της οδοντιατρικής το έφερα γιατί είναι εξαιρετικά τεχνικό όπως και οι μμ. Έχει πολύ τεχνική και σχετικά λίγη ιατρική. Επειδή όμως μιλάμε για παρεμβάσεις στο ανθρώπινο σώμα δεν μπορούμε να τα απλουστεύουμε όλα. Και οι μμ έχουν τα ρίσκα τους (νεκρώσεις, μολύνσεις, αναισθησίες, κλπ) και σίγουρα οι ιατρικές γνώσεις είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ. Φυσικά και ένας νοσηλευτής μπορεί να έχει ταλέντο και όρεξη και να εντρυφήσει σε τέτοιο βαθμό που να ξεπεράσει τον γιατρό. Αυτό όμως είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας και μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε επάγγελμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

spass

Active Member
παιδια λογω του οτι ειμαι του χωρου το θεωρω αδιανοητο μη γιατρος να παρεμβαινει σε ιατρικες πραξεις και η μ/μ απο οσο γνωριζω ειναι ιατρικη πραξη.εγω ξερω και το βλεπω και ο ιδιος οτι ο γιατρος που κανει μια επεμβαση εχει ενα team οπου αποτελειται απο 1-2 βοηθους οι οποιοι ειναι γιατροι απαραιτητος,1 γιατρο αναισθησιολογο και εναν εργαλειοδοτη ο οποιος ειναι νοσηλευτης και περιοριζεται στο να παρατηρει και να δινει τα εργαλεια στους γιατρους.τωρα γιατι την μ/μ τριχοθυλακιων θεωρειται φυσιολογικο να την αναλαμβανει νοσηλευτης δεν το καταλαβαινω.εκτος εαν δεν θεωρειται ιατρικη πραξη(δεν νομιζω)επομενως οκ.
 

spass

Active Member
επισης ξεχασα να πω το οτι οταν προκειται για ενα μικρο χειρουργειο ρουτινας και ο γιατρος θεωρει οτι δεν χρειαζεται να παρευρισκεται θα το αναλαβει ο βοηθος του οπου ειναι γιατρος και οχι ο εργαλειοδοτης του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Spass, η μμ και ιδαίτερα η FUE είναι light ιατρικές επεμβάσεις. Ακόμα και έτσι όμως επιμένω στις ανωτέρω απόψεις μου. Η πρακτική καταξιωμένων κλινικών σε όλο τον κόσμο έχει δείξει την σωστή μεθοδολογία και μέχρι που περιορίζεται ο ρόλος του τεχνικού προσωπικού.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
necrosis.jpg
Skin necrosis. Κλασσικό παράδειγμα σε φτηνοκλινικές "technician clinics" στην γείτονα χώρα.


Shock loss στην δότρια. Πολύ συνηθισμένο επίσης στην γείτονα χώρα σε φτηνοκλινικές "technician clinics". Ο Lorenzo μου έδειξε πάρα πολλά περισταστικά από την Τουρκία που είχαν έρθει για consultation. Παραθέτω και βίντεο που αναλύει τις διαφορετικές περιπτώσεις shock loss δοτριας.
 

spass

Active Member
ομολογω οτι αυτου του ειδους την επιπλοκη δεν την ειχα υποψιν σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον.και μετα συζηταμε για το ποιος πρεπει να αναλαβει τετοιου ειδους επεμβασεις εστω και αν θεωρειται light.γιατι απ'οτι φαινεται οι επιπλοκες που μπορει να προκυψουν δε ειναι καθολου light ουτε στο σωματικο αλλα ουτε στο ψυχολογικο τομεα.
 

piros75

Well-Known Member
Εγώ δεν θα συμφωνήσω ότι είναι εύκολη η εξαγωγή. θεωρώ ότι όπως και η τοποθέτηση (άνοιγμα οπών ή ιμπλαντερ) έτσι και η εξαγωγή έχει τις δυσκολίες της και σίγουρα είναι καθαρά χειρουργική διαδικασία την οποία, αμφιβάλω αν επιτρέπεται να την κάνουν εξ ολοκλήρου νοσηλευτές όπως αναφέρεται από κάποιους. Για του λόγου το αληθές ρώτησα ξαδέλφη γιατρό και μου είπε ότι, ούτε 1 στο εκατομμύριο δεν μπορεί νοσηλευτής/ρια να πραγματοποιεί τέτοιου είδους "γιατρικές επεμβάσεις".
 

dimitris50423

Well-Known Member
piro μην αμφιβαλεις φιλε. επιτρεπεται κανονικα και γινεται και στο εξωτερικο. η φιλη σου ιατρος δεν το γνωριζει μαλλον. επισης δεν θεωρειται χειροργικη πραξη γιατι δεν υπαρχει τομη. το θεμα ειναι αυτος που την κανει να ειναι σωστα εκπαιδευμενος ωστε να υπαρξει καλο αποτελεσμα και καμια επιπλοκη σαν αυτες που ανεφερε ο cvial.
και εγω ξαναλεω οτι δεν συμφερει καμια κλινικη η ιατρο να μαθαινει την τεχνικη του σε αλλους ιατρους οι οποιοι μπορει αυριο μεθαυριο να ανοιξουν δικο τους χωρο. οι μισθοι εχουν εξευτελισθει και ιατρους να ειχαν αποκλειστικα οι κλινικες σιγα τη διαφορα.
εγω πιστευω οτι παιζει ρολο και αυτο.

συμφωνω οτι και η εξαγωγη ειναι εξισου δυσκολη και σημαντικη με την τοποθετηση.

Η εξαγωγή είναι μια εντελώς επαναλαμβανόμενη διαδικασία ρουτίνας και ιδανική για techs (τεχνίτες/νοσηλευτές). Στην συντριπτική πλειοψηφία των κλινικών δεν την κάνουν οι γιατροί και καλά κάνουν. Ούτε ο Lorenzo την κάνει πια και δεν έχει καμία σχέση με την εμπορική πλευρά του θέματος. Απλά, ένας τεχνίτης που το κάνει συνέχεια μπορεί να είναι πολύ καλύτερος από τον γιατρό και τις περισσότερες φορές όντως είναι. Φυσικά με πλάνο και υπό την επιστασία του γιατρού αν χρειαστεί παρέκκλιση από το πλάνο. Να πω εδώ βέβαια ότι η εκπαίδευση για την εξαγωγή είναι μια χρονοβόρα διαδικασία (ετών) και φέρει την σφραγίδα του γιατρού.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για του λόγου το αληθές ρώτησα ξαδέλφη γιατρό και μου είπε ότι, ούτε 1 στο εκατομμύριο δεν μπορεί νοσηλευτής/ρια να πραγματοποιεί τέτοιου είδους "γιατρικές επεμβάσεις".

Επαναλαμβάνω ότι η διεθνής καταξιωμένη πρακτική σχεδόν όλων των κορυφαίων κλινικών με χιλιάδες επιτυχημένες μμ λέει: "εξαγωγή - techs, τοποθέτηση (οπές/pen) - γιατρός, τοποθέτηση χωρίς το άνοιγμα των οπών - techs". Αυτό είναι το μοντέλο που "δουλεύει". Τελευταία έχει εμφανιστεί και το μοντέλο: "όλα techs με την υψηλή επιστασία του γιατρού" (προφανώς για εμπορικούς λόγους) το οποίο έχει δώσει αρκετά κακά αποτελέσματα (technician clinics στην Τουρκιά) και που σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ασφαλή επιλογή ακόμα. Και λέω ακόμα γιατί μπορεί στο μέλλον να αλλάξουν τα δεδομένα (πχ ρομποτική η οποία είναι ακόμα στα σπάργανα). Προς το παρόν όμως αυτή είναι η πραγματικότητα. Επίσης μην συγχέετε αν κάτι είναι δύσκολο ή εύκολο με το τι ικανότητες χρειάζεται κάποιος για να το κάνει. Μπορεί να είναι δύσκολο να περάσει κάποιος μια κλωστή από μια βελόνα με συνεχή επιτυχία 10 φορές το λεπτό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχει τελειώσει και πανεπιστήμιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
εγώ σκέφτομαι να πάω σε ένα ιεκ νοσηλευτικής ,να πάρω ένα χαρτί με τα (βασικά) και μετά να πάω να εκπαιδευτω η στον βεκρή η σε όποιον άλλον κάτσει και με εκπαιδεύσει και μετα θα έρθετε όλοι σε εμένα να σας κάνω τουμπανο.! χαχαχαχα θα τους σβήσω όλους από τον χάρτη.!o_O:eek::rolleyes::D
 

aeratos28

Just aeratos
χαχαχαχαχα..!ας με εκπαιδεύσει άλλος τότε.είπα και πριν η ο βεκρης η οποίος άλλος με εκπαιδεύσει.
 
Μπλουζα