Μμ: γιατροί vs τεχνικό προσωπικό

spass

Active Member
παιδια παντως θεωρω οτι ειναι αποτρεπτικος παραγοντας το οτι στην συγκεκριμενη κλινικη (Β.) κανουν σχεδον εξ'ολοκληρου τις επεμβασεις νοσηλευτες/ιες.απο οσο γνωριζω αυτο δεν πρεπει να συμβαινει αλλου διορθωστε με αν κανω λαθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hijikos

Active Member
Συν το ότι όποιος κάνει μ.μ εκεί του λένε να μπει μέσα στο φόρουμ και να ποσταρει φωτογραφίες. Ο χρόνος θα δείξει και πιστεύω ότι θα βγουν στη φόρα πολλά.
 

Flosk

Well-Known Member
Εγω ηξερα απο μεσα απο την κλινικη πως το φοβουνται γενικα αυτο. Θυμαμαι μια φορα ομως πως ο Cvial ειχε κανει καποιο σχολιο επι τουτου και με εκανε να πειστω οτι επιτρεπεται να κανουν οι νοσηλευτες τις επεμβασεις οποτε δεν γνωριζω πραγματικα τι συμβαινει..
 

dimitris50423

Well-Known Member
Παιδια ειχε ξανασυζητηθει αυτο. Τη μμ επιτρεπεται να την κανει μονο ιατρος και νοσηλευτης μετα απο εκπαιδευση και οι δυο. Κανενας αλλος. Το θεμα ειναι να εχει εμπειρια αυτος που την κανει. Και ο ιατρος ασχετος με μμ ειναι μεχρι να ασχοληθει. Επισης και κυπρο την εισαγωγη των μοσχευματων κοπελες την κανουν ο ιατρος κανει τις οπες. Εξαγωγη δεν θυμαμαι. Επισης εχω την εντυπωση οτι οι κλινικες δεν θελουν να μεταδιδουν τη γνωση σε ιατρους που μπορουν μετα απο καιρο να κανουν και μονοι τους την ιδια δουλεια.
 

hijikos

Active Member
Παιδια ειχε ξανασυζητηθει αυτο. Τη μμ επιτρεπεται να την κανει μονο ιατρος και νοσηλευτης μετα απο εκπαιδευση και οι δυο. Κανενας αλλος. Το θεμα ειναι να εχει εμπειρια αυτος που την κανει. Και ο ιατρος ασχετος με μμ ειναι μεχρι να ασχοληθει. Επισης και κυπρο την εισαγωγη των μοσχευματων κοπελες την κανουν ο ιατρος κανει τις οπες. Εξαγωγη δεν θυμαμαι. Επισης εχω την εντυπωση οτι οι κλινικες δεν θελουν να μεταδιδουν τη γνωση σε ιατρους που μπορουν μετα απο καιρο να κανουν και μονοι τους την ιδια δουλεια.
Συγνωμη!
Και αν γινει καποιο λαθος την ευθυνη ποιος την αναλαμβανει?
Ο νοσηλευτης?
Ομαδα χωρις αρχηγο δεν ειναι ομαδα, κατι αλλο ειναι.....
Θες να μου πεις δηλαδη πως την ιδια δεξιοτεχνια και την ιδια εμπειρια αναλογα με το περιστατικο εχει π.χ ο lorenzo με τους νοσηλευτες του, η o erdogan με τους νοσηλευτες , ε τοτε να πηγαιναν ταξιδακια και να αφηναν τους νοσηλευτες να κανουν την δουλεια.....
 

aeratos28

Just aeratos
καλά μην τα κάνετε τραγικά όλα..έτσι όπως το λες hijikos ,να μην μεταχειρίζονται ούτε οι νοσηλευτές του lorenzo τα grafts που βγάζει ,να προσλάβει γιατρούς να το κάνουν.γιατί όσο σημαντική είναι η εξαγωγή και η τοποθέτηση,άλλο τόσο σημαντικό είναι και το διάστημα που μεσολαβεί ..στο πως θα τα μεταχειριστουν μέχρι την τοποθέτηση τους στο υγρό και μετά το πώς τα πιάνουν να τα τοποθετήσουν στα pen..όσο για το αν γίνει κάποιο λάθος,έχουμε δει και πώς αναλαμβάνουν οι γιατροι (αρχηγοί).!! βλέπε bouklas! όσο για το τι θα βγει στη φόρα,τι να βγει ρε φίλε?είδαμε ότι δουλεύουν λάθος το θέμα δοτρια με τετράγωνα,περνουν πολύ μεγάλους λόγους ώστε να περιοριστεί η αποτυχία και thats all..τι άλλο ψαχνεις ας πούμε,γιατί σε βλέπω έχεις μανία φοβερή..δεν υπάρχει κάτι άλλο νομίζω.εκτός αν ψάχνεις δράκους οπότε πάω πάσο!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Την ευθυνη για οποιοδηποτε καλο η κακο αποτελεσμα την εχει παντα η κλινικη που κανει μμ και εχει εκπαιδευσει τα ατομα που κανουν τη μμ. Ο lorenzo μιας κ τον ανεφερες απο οσο ξερω κανει και την εξαγωγη και την εισαγωγη. Ολα τα σταδια ειναι σημαντικα σε μια μμ. Δεν μπορεις να ξεχωρισεις εξαγωγη διαχωρισμο και τοποθετηση. Ενα να γινει λαθος υπαρχει προβλημα. Με τον boukla τι εχει γινει τελικα; ακομη να δωσει λυση;
Hijikos και γιατρο να ειχαν στη θεση του νοσηλευτη αν κατι πηγαινε στραβα πολυ ευκολα θα μπορουσαν να ριξουν την ευθυνη πανω του χωρις να θιχτει το ονομα της κλινικης. Το ιδιο πραγμα ειναι
 

hijikos

Active Member
το θεμα boukla ηταν καθαρα λαθος του γ....ου.
Επαναλαμβανω οτι ο (καλος) γιατρος εχει τεραστια εμπειρια σε σχεση με τον τεχνικο, σε ολα τα σταδια απο την εξαγωγη μεχρι και την τοποθετηση!
Η HDC εχει 2 γιατρους τον μ....α και μια γυναικα ποιος ο λογος να τους κρατουσε εφοσων υπαρχουν ειδικευμενη τεχνικη?
 

aeratos28

Just aeratos
βασικά το τελευταίο με την hdc δεν πολύ καταλαβαίνω τι γράφεις.
το θεμα boukla ηταν καθαρα λαθος του γ....ου.
Επαναλαμβανω οτι ο (καλος) γιατρος εχει τεραστια εμπειρια σε σχεση με τον τεχνικο, σε ολα τα σταδια απο την εξαγωγη μεχρι και την τοποθετηση!
Η HDC εχει 2 γιατρους τον μ....α και μια γυναικα ποιος ο λογος να τους κρατουσε εφοσων υπαρχουν ειδικευμενη τεχνικη?
 

hijikos

Active Member
H HDC ειναι μια εταιρεια η οποια εχει 2 γιατρους και καμια 10 τεχνικους μ.μ.
Εφοσων οι τεχνικοι μ.μ γνωριζουν το αντικειμενο ποιος ο λογος να εχει 2 γιατρους? μπορουσε καλιστα να δουλευε με εναν!
Περισσοτερα κερδη για τη εταιρεια.
Θελω να καταληξω οτι δουλευουν ομαδικα. Η κλινικη εχει 2 αιθουσες. Ο καθε γιατρος τους τεχνικους του.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν καταλαβα ουτε εγω. Ο μα..ς δεν ειναι και ο ιδιοκτητης της κλινικης; η γυναικα που λες ποια εννοεις; εγω μονο το μ..ρα ξερω. Προφανως εχει αλλη τακτικη η κλινικη που αναφερεις. Επισης δεν δουλευουν με pen οπως ο βεκ..ς αλλα ο γιατρος κανει οπες και οι βοηθοι τοποθετουν τα μοσχευματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hijikos

Active Member
Οι δυο γιατροι της hdc ειναι ο μαρας και μια αλλη γιατρος ονοματη βριωνιδου.
Και οι 2 ειναι υπαλληλοι οπως τους τεχνικους !
Απλα δουλευουν ομαδικα.
 

geok

Member
Είναι αστείο το τι γράφεται μερικοί για τις κλινικές πχ για βεκρη & hdc & με σιγουριά βέβαια. Εγώ περιμένω από παλιά μέλη & εμπειρία να γράφουν για ότι γνωρίζουν &μόνο.
Απο την δικια μου εμπειρια sorry που χαλάμε το νήμα του atithasou αλλά Κανενας δεν με υποχρεωσε να ανοιξω θεμα & να ανεβασω φωτο .ουτε καν μου αναφερθηκε το forum ουτε απο την κλινική αλλα ουτε & απο τον βεκρη που μιλησα .
Ίσως επειδή δεν είμαι εύκολη περίπτωση.
Αυτομε τον γιατρό &νοσηλευτές έχει συζητηθεί πολλές φορές.
Δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ την κλινική αλλά μερικοί γράφεται ανακρίβειες με σιγουριά κιόλας .
Υ: Καλή επιτυχία atithase
 

aeratos28

Just aeratos
αν δεις το νήμα θα καταλάβεις ποιος μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες ,να γράφει για κλινικές κτλ..και σε πολλά άλλα νήματα διάφοροι.το θέμα είναι να συζητάμε ουσιώδη πράγματα,για το αν γίνεται σωστά ή δουλειά ή που υστερεί η κάθε κλινική και που υπερτερεί.όλα τα άλλα είναι άκυρα geok.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εγω εγραψα αυτα που ξερω σε απαντηση στον hijikos. Ουτε σε εμενα ειπε κανεις να βαλω φωτο εδω και ουτε το εχω ακουσει απο κανεναν. Η καθε κλινικη κρινεται απο τα αποτελεσματα της. Και εγω περιμενω απο μελη που εκαναν κυπρο να δουμε αν ισχυουν. Και σταματαω εδω γιατι χαλαμε τα νηματα.
 

geok

Member
Μα αυτή είναι η ουσία του forum συμφωνώ.
Εγώ στο τέλος της διαδρομής της 2η μμ θα γράψω μερικά από αυτά που έζησα σε σχέση με την 1η μμ αλλά & τιμές προς ενημέρωση όλων .
Sorry & πάλι που απαντάω εδώ γιατί όλα αυτα δεν εχουν σχεση με το συγκεκριμένο νήμα.
 

andy.k

Active member
Επειδη λεμε για το βεκρη...και τους νοσηλευτες...εγω παιδες αν ξαναπαω να κανω στο βεκρη, θα ζητησω να μου την κανει η η Χρυσανθη που μου εκανε την πρωτη φορα, η η Αντωνια που εκανε στο Δημητρη και ειχε καλο αποτελεσμα. Για ποιο λογο να θελω πλεον να μου την κανει ο Βεκρης ο ιδιος(οπως ζητησα την πρωτη φορα)? Εχουμε δει καποιο αποτελεσμα δικο του 100%? Θελω να πω, ποια η διαφορα γιατρος η νοσηλευτης? Το θεμα ειναι να τηρουνται κανονες υγειινης στην καθε κλινικη, να γινεται σωστη διαχειρηση δοτριας, να προκυπτει καλο αποτελεσμα. Προσωπικα προτιμω μια νοσηλευτρια με 5 χρονια πειρα κ μπολικα επιτυχημενα περιστατικα, παρα ενα γιατρο(κ ας εχει τα πτυχια) που δεν εχει αντιστοιχη εμπειρια. Προσωπικη μου γνωμη, αλλα νομιζω οτι η μμ ειναι κυριως θεμα σχεδιασμου και δεξιοτητας, και οχι τοσο πολυ θεμα ιατρικων γνωσεων(σαφως κ πρεπει να γνωριζουν βασικα πραγματα οι εκτελωντες τη μμ, αλλα νομιζω κ οι νοσηλευτες κατεχουν βασικες γνωσεις).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα έχουμε πει πολλές φορές. Να τα ξαναφρεσκάρουμε άλλη μια φορά και συγνώμη στον φίλο που του χαλάμε το νήμα. Άλλο εξαγωγή και άλλο τοποθέτηση. Η εξαγωγή είναι μια εντελώς επαναλαμβανόμενη διαδικασία ρουτίνας και ιδανική για techs (τεχνίτες/νοσηλευτές). Στην συντριπτική πλειοψηφία των κλινικών δεν την κάνουν οι γιατροί και καλά κάνουν. Ούτε ο Lorenzo την κάνει πια και δεν έχει καμία σχέση με την εμπορική πλευρά του θέματος. Απλά, ένας τεχνίτης που το κάνει συνέχεια μπορεί να είναι πολύ καλύτερος από τον γιατρό και τις περισσότερες φορές όντως είναι. Φυσικά με πλάνο και υπό την επιστασία του γιατρού αν χρειαστεί παρέκκλιση από το πλάνο. Να πω εδώ βέβαια ότι η εκπαίδευση για την εξαγωγή είναι μια χρονοβόρα διαδικασία (ετών) και φέρει την σφραγίδα του γιατρού.

Η τοποθέτηση είναι εντελώς άλλο πράγμα. Εκεί μετράει η εμπειρία του γιατρού, οι γνώσεις, η ιατρική. Εκεί παίζεις με κατανομή graft ανά περιοχές, γωνίες, αναισθησία (που μπορεί να προκαλέσει και νέκρωση), πυκνώσεις, shock loss, κλπ. Μπορεί να το κάνει και κάποιος μη γιατρός? Πιθανώς, υπό προϋποθέσεις. Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι η τοποθέτηση ΔΕΝ ενδείκνυται για τεχνικό προσωπικό για τους προαναφερθέντες λόγους. Απόδειξη είναι ότι σε όλες τις σοβαρές κλινικές την τοποθέτηση την κάνει όχι μόνο γιατρός αλλά η "φίρμα" (Lorenzo, Koray, Μάρας, κλπ).
 

salonikios30

Active Member
Kαλημερα.Την τοποθετηση στην hdc δεν την κανει ο Μαρας αλλα νοσηλευτης-τρια (placer) .Ο Μαρας κανει τις οπες οι οποιες για μενα παζουν μεγαλυτερο ρολο παρα η τοποθετηση.Ειναι σαν να βαζει ενα φυτο στο χωμα .σημαντικο να εχεις το καταλληλο βαθος κ γωνια, μετα η τοποθετηση του φυτου-ριζας μπορει να γεινει κ απο εναν γεωργο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ο γεωπονος :) .Aποψη μου.
 

aeratos28

Just aeratos
συμφωνω σε αυτό,ειδικά στην συγκεκριμένη μέθοδο με τις οπες,σιγουρα παίζουν σημαντικό ρόλο να γίνουν σωστα ώστε να μην έχει πρόβλημα κατά την είσοδο του το graft.νομίζω πως αν ήταν και τόσο πολύ σημαντικό το πώς πρέπει να τοποθετηθεί το graft θα το έκαναν οι ίδιοι οι γιατροί και δεν θα έμπαιναν καν στη διαδικασία να (εκπαιδευσουν) placers..
 
Μπλουζα