Μινοξιδίλη: Διάρκεια βάσει προσωπικής εμπειρίας και Shedding ως Side Effect

johnmp

Member
Γεια σας παιδιά,

Σε προηγούμενο νήμα με διαφορετική θεματική είχα θέσει μια ερώτηση αλλά αφού αφορά άλλη σκέφτηκα να δημιουργήσω νέα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο περίπου, με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις σας, διαρκεί η αποτελεσματικότητα της μινοξιδίλης;

Είμαι μονάχα στην τρίτη μέρα και μου χουν μπει φυσικά κι αυτές οι σκέψεις στο μυαλό. Περιττό να σας πω ότι βλέπω να έχει αυξηθεί η τριχόπτωση κι αναρωτιέμαι αν είναι λογικό τόσο νωρίς...
Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Γεια σας παιδιά,

Σε προηγούμενο νήμα με διαφορετική θεματική είχα θέσει μια ερώτηση αλλά αφού αφορά άλλη σκέφτηκα να δημιουργήσω νέα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο περίπου, με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις σας, διαρκεί η αποτελεσματικότητα της μινοξιδίλης;

Είμαι μονάχα στην τρίτη μέρα και μου χουν μπει φυσικά κι αυτές οι σκέψεις στο μυαλό. Περιττό να σας πω ότι βλέπω να έχει αυξηθεί η τριχόπτωση κι αναρωτιέμαι αν είναι λογικό τόσο νωρίς...
Ευχαριστώ.
Να λαμβανεις και φιναστεριδη ταυτοχρονα ειτε σε χαπι ειτε με τοπικη εφαρμογη...ωστε να εχεις οφελη και απ τα δυο εγκεκριμενα για την καραφλα, απ το fda, φαρμακα! Καλυτερα συνδυασμος τους παρα μοναχα το ενα απ τα δυο..η μινοξ σε ορισμενους εμφανιζει σεντινγκ κατα το πρωτο διαστημα της εφαρμογης της!
Οποτε δεν ειναι κατι το ανησυχητικο!
 

ΛΕΣ

Active Member
Να λαμβανεις και φιναστεριδη ταυτοχρονα ειτε σε χαπι ειτε με τοπικη εφαρμογη...ωστε να εχεις οφελη και απ τα δυο εγκεκριμενα για την καραφλα, απ το fda, φαρμακα! Καλυτερα συνδυασμος τους παρα μοναχα το ενα απ τα δυο..η μινοξ σε ορισμενους εμφανιζει σεντινγκ κατα το πρωτο διαστημα της εφαρμογης της!
Οποτε δεν ειναι κατι το ανησυχητικο!
Να τη η αλλαγή εσύ δεν έλεγες ρε Κρίστοφερ για δεντρολίβανο αντί μινοξιδιλης τι έγινε;
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Να τη η αλλαγή εσύ δεν έλεγες ρε Κρίστοφερ για δεντρολίβανο αντί μινοξιδιλης τι έγινε;
Μα δε θα γινει πιστευτος καποιος αν προτεινει δεντρολιβανο..οποτε πηγαινω με τη γενικη κοινη γνωμη περι μινοξιδιλης...παραδειγματος χαρη αν μπει καποιος σε ενα σουπερ μαρκετ ή μες στο μετρο και αρχιζει να λεει στον κοσμο "βγαλτε τις μασκες, δεν υπαρχει πανδημια, ολα ειναι σχεδιο ελεγχου" , δε θα τον περασουν για τρελο? Δε θα του ανταπαντησουν: " τι ειναι αυτα που μας λες γραφικε, κολλημενε, ακραιε, συνωμοσιολογε, ψεκασμενε, ανευθυνε κτλπ"? Δηλ.κοινως θα τον κραξουν και θα γινει αυτοματως δακτυλοδειχτουμενος που δεν προφυλασσεται με ληψη μετρων υγειας και δεν υπακουει στους νομους του κρατους που χουν επιβληθει για την αντιμετωπιση του κορονοιου...
Κατι αντιστοιχο ισχυει και για δενδρολιβανο!
Ενω εχω ανεβασει κινηματομηνυματα στα οποια το υποστηριζω (στο καναλι fht greece) , εδω προκειμενου να γινω πιστευτος συμβαδιζω θελοντας και μη με την κοινη φορουμιτικη λογικη!
 
  • Like
Reactions: tol

johnmp

Member
Να λαμβανεις και φιναστεριδη ταυτοχρονα ειτε σε χαπι ειτε με τοπικη εφαρμογη...ωστε να εχεις οφελη και απ τα δυο εγκεκριμενα για την καραφλα, απ το fda, φαρμακα! Καλυτερα συνδυασμος τους παρα μοναχα το ενα απ τα δυο..η μινοξ σε ορισμενους εμφανιζει σεντινγκ κατα το πρωτο διαστημα της εφαρμογης της!
Οποτε δεν ειναι κατι το ανησυχητικο!
Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια έχω φρικάρει λίγο αν και προσπαθώ να το πάρω χαλαρά, γιατί γνώριζα για το shedding. Αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό (ξέρω ότι γίνεται όμως) να πάρω από μόνος μου και φιναστερίδη όταν ο γιατρός μου είπε να βάζω για 2 μήνες μινοξιδίλη και μετά να με δει...Έχω διαβάσει κι αρκετούς που υποστηρίζουν ότι δεν βγήκε νέα τρίχα μετά το shedding και παρακαλάω να μην είναι ένας απ’ αυτούς.
 

Billakos21

Member
Γεια σας παιδιά,

Σε προηγούμενο νήμα με διαφορετική θεματική είχα θέσει μια ερώτηση αλλά αφού αφορά άλλη σκέφτηκα να δημιουργήσω νέα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο περίπου, με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις σας, διαρκεί η αποτελεσματικότητα της μινοξιδίλης;

Είμαι μονάχα στην τρίτη μέρα και μου χουν μπει φυσικά κι αυτές οι σκέψεις στο μυαλό. Περιττό να σας πω ότι βλέπω να έχει αυξηθεί η τριχόπτωση κι αναρωτιέμαι αν είναι λογικό τόσο νωρίς...
Ευχαριστώ.

Μέσα σε 3 ημερες χρήσης αποκλείεται να είδες οποιοδήποτε αποτέλεσμα!
Είτε θετικό είτε αρνητικό...

Εάν θέλεις να σχηματίσεις ολοκληρωμένη άποψη τότε θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σίγουρα 3 μήνες +
 

Dob31

Active Member
Φίλε εγώ παίρνω μινοξιδιλη ένα χρόνο τώρα...side effect κανένα απολύτως...τον πρώτο μηνα ειδα αραίωση εγώ προσωπικά... έχω δημιουργήσει και ένα νήμα σχετικά με τη θεραπεία που ακολουθώ, μπορείς να ρίξεις μια ματιά
 

ΛΕΣ

Active Member
Johnmp καθε πραγμα δρα διαφορετικα αναλογα με τον ανθρωπο, τις συνθηκες, το DNA του καθενος κλπ. Για μενα 6μηνες ειναι το ελαχιστο χρονικο διαστημα που πρεπει να ακολουθησεις τα παντα στο σωμα σου για να δεις αν οντως εχουν αποτελεσμα. Σκεψου τη γυμναστικη, μπορει να εκανες 1 μηνα και να ελεγες ειμαι ντουκι, η να εκανες ενα μηνα και να ελεγες τελικα δεν μου χρειαζεται ειμαι ιδιος; Παρε το χρονο σου ασε την θεραπεια να δρασει και σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα κρινε και αποφασισε. Προφανως αν εχεις καποιο τρομερο side effect παρα το. Αλλα μην κρινεις βιαστικα στο οτιδηποτε.
 

johnmp

Member
Johnmp καθε πραγμα δρα διαφορετικα αναλογα με τον ανθρωπο, τις συνθηκες, το DNA του καθενος κλπ. Για μενα 6μηνες ειναι το ελαχιστο χρονικο διαστημα που πρεπει να ακολουθησεις τα παντα στο σωμα σου για να δεις αν οντως εχουν αποτελεσμα. Σκεψου τη γυμναστικη, μπορει να εκανες 1 μηνα και να ελεγες ειμαι ντουκι, η να εκανες ενα μηνα και να ελεγες τελικα δεν μου χρειαζεται ειμαι ιδιος; Παρε το χρονο σου ασε την θεραπεια να δρασει και σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα κρινε και αποφασισε. Προφανως αν εχεις καποιο τρομερο side effect παρα το. Αλλα μην κρινεις βιαστικα στο οτιδηποτε.
Thank you @ΛΕΣ ! Φυσικά και θα συνεχίσω ακάθεκτος (μόνο σε περίπτωση τρομερού side effect, όπως λες, θα σταματούσα). Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι αυτό που είπα προηγουμένως. Ότι δηλαδή εκεί που είχα αρκετό μαλλί (εννοώντας ότι δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος άλλος να μου πει αμέσως ότι έχω, εγώ παρατηρώ την αραίωση) να μου προκαλέσει shedding, να μην εμφανίσει νέες και να μείνω με πιο αραιωμένο μαλλί απ’ ότι πριν .
Επίσης, άσχετο αλλά, πόσο κρίμα να κάνει δουλειά στους 6 μήνες και στον χρόνο (όπως αναφέρουν αρκετοί) να χάνει την αποτελεσματικότητά της ...Θα μου πεις αυτή μόνο έχουμε, δεν μπορούμε και διαφορετικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
Thank you @ΛΕΣ ! Φυσικά και θα συνεχίσω ακάθεκτος (μόνο σε περίπτωση τρομερού side effect, όπως λες, θα σταματούσα). Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι αυτό που είπα προηγουμένως. Ότι δηλαδή εκεί που είχα αρκετό μαλλί (εννοώντας ότι δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος άλλος να μου πει αμέσως ότι έχω, εγώ παρατηρώ την αραίωση) να μου προκαλέσει shedding, να μην εμφανίσει νέες και να μείνω με πιο αραιωμένο μαλλί απ’ ότι πριν .
Επίσης, άσχετο αλλά, πόσο κρίμα να κάνει δουλειά στους 6 μήνες και στον χρόνο (όπως αναφέρουν αρκετοί) να χάνει την αποτελεσματικότητά της ...Θα μου πεις αυτή μόνο έχουμε, δεν μπορούμε και διαφορετικά.
Μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Οι περισσοτεροι μακροχρονια με τη χρηση του big3 εχουν ικανοποιητικο μαλλι αν το ξεκινησαν νωρις και στην τελικη κανουν και μια μμ που πλεον δεν θεωρειται ταμπου και εχει εξελιχθει κιολας. Απο την αλλη μαλλια ειναι ρε μαγκα, μακαρι ολοι στη ζωη να ειχαν ως προβλημα την τριχοπτωση. Σε καταλαβαινω θες να δεις αν αυτα που ξεκινησες οντως δουλευουν, πως θα σου αλλαξουν το μαλλι κλπ. Δες κροταφους που ειχα στα 12 και γενικοτερα μαλλι so what? Δεν με εχει εμποδισει σε τιποτα στη ζωη μου. Μην σκεφτεσαι αρνητικα δωσε χρονο σε οτι κανεις και στην τελικη μαλλια ειναι.
 

Συνημμένα

  • στεφ.png
    στεφ.png
    240.2 KB · Προβολές: 39

johnmp

Member
Μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Οι περισσοτεροι μακροχρονια με τη χρηση του big3 εχουν ικανοποιητικο μαλλι αν το ξεκινησαν νωρις και στην τελικη κανουν και μια μμ που πλεον δεν θεωρειται ταμπου και εχει εξελιχθει κιολας. Απο την αλλη μαλλια ειναι ρε μαγκα, μακαρι ολοι στη ζωη να ειχαν ως προβλημα την τριχοπτωση. Σε καταλαβαινω θες να δεις αν αυτα που ξεκινησες οντως δουλευουν, πως θα σου αλλαξουν το μαλλι κλπ. Δες κροταφους που ειχα στα 12 και γενικοτερα μαλλι so what? Δεν με εχει εμποδισει σε τιποτα στη ζωη μου. Μην σκεφτεσαι αρνητικα δωσε χρονο σε οτι κανεις και στην τελικη μαλλια ειναι.
Εννοείται @ΛΕΣ! Μαλλιά είναι δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Επηρεάζουν όμως την ψυχολογία μας όσο να ναι, ειδικότερα όταν είσαι 25 ή λιγότερο και σου ρχεται από κει που δεν το περιμένεις. Γι αυτό και είμαστε σ’ αυτό το forum νομίζω. Μακάρι όμως να ναι αυτά τα προβλήματα μας ;). Καλή συνέχεια και σ’ ευχαριστώ!
 

sito

Active Member
προσωπικά εγώ ήμουν στο peak στο 18 μηνο, μετά άρχισε η αργή κατρακύλα. Ήμουν χρήστης 11 χρόνια.
Πλέον έχει 6 μήνες που τα έκοψα όλα και ξύρισα κεφάλι. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν δούλευε έστω και λίγο ή αν ήταν σαν να έβαζα νεράκι στο κεφάλι
 

dim d

Well-Known Member
προσωπικά εγώ ήμουν στο peak στο 18 μηνο, μετά άρχισε η αργή κατρακύλα. Ήμουν χρήστης 11 χρόνια.
Πλέον έχει 6 μήνες που τα έκοψα όλα και ξύρισα κεφάλι. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν δούλευε έστω και λίγο ή αν ήταν σαν να έβαζα νεράκι στο κεφάλι
και γω το ιδιο ακριβως χρονικα..
 

johnysblue

Active Member
προσωπικά εγώ ήμουν στο peak στο 18 μηνο, μετά άρχισε η αργή κατρακύλα. Ήμουν χρήστης 11 χρόνια.
Πλέον έχει 6 μήνες που τα έκοψα όλα και ξύρισα κεφάλι. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν δούλευε έστω και λίγο ή αν ήταν σαν να έβαζα νεράκι στο κεφάλι

Sito από ποιο μήνα ξεκινάνε τα αποτελέσματα της μινοξ κ μέχρι ποιο μήνα σου δίνει επανέκφυση..δηλαδή παίζει να σου βγάζει καινούργιες τρίχες μέχρι κ 18 μηνο?
 

johnmp

Member
προσωπικά εγώ ήμουν στο peak στο 18 μηνο, μετά άρχισε η αργή κατρακύλα. Ήμουν χρήστης 11 χρόνια.
Πλέον έχει 6 μήνες που τα έκοψα όλα και ξύρισα κεφάλι. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν δούλευε έστω και λίγο ή αν ήταν σαν να έβαζα νεράκι στο κεφάλι
Χρησιμοποιούσατε και φίνα; Κι εσύ @dim d.
 
Μπλουζα