Μινοξιδίλη: Διάρκεια βάσει προσωπικής εμπειρίας και Shedding ως Side Effect

dim d

Well-Known Member
Ξεκινησα το 2017 μινοξ κανα χρονο αφου ξεκινησε να φευγει το crown..με γυρισε στο εξαμηνο απο 3 σε 1...τα πρωτα δυο χρονια μονο μινοξ κι τον τελευταιο 1,5 μαζι με φινα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Ευκολακι περίπτωση για αυτόν ...κλασικο πρόβλημα μόνο μπροστά ....τέτοια περιστατικά του δίνει κ καταλαβαίνει....θα σε τουμπανιασει χωρίς αμφιβολία κ έχεις κ καλή δοτρια .... έχεις πολύ περιθώριο....αν θες Κράουν μπαίνει κ εκεί αυτός ....
νομιζω απαντας σε λαθος νημα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Χαχαχα.....δεν ξέρω πως έγινε αυτό .....σε πμ μιλαγα με φίλο ....με ταλαιπωρεί παρά πολύ ο χειρισμός από τον κινητό κ κυρίως όταν θέλω να δω φωτός ...πατάω προβολή κ δείχνει στο γ του Καραγκιόζη.... τουλάχιστον με το χιαομι κινητό που έχω ....
νομιζω απαντας σε λαθος νημα
[/QUOTE
 

nine

Active Member
Γεια σας παιδιά,

Σε προηγούμενο νήμα με διαφορετική θεματική είχα θέσει μια ερώτηση αλλά αφού αφορά άλλη σκέφτηκα να δημιουργήσω νέα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο περίπου, με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις σας, διαρκεί η αποτελεσματικότητα της μινοξιδίλης;

Είμαι μονάχα στην τρίτη μέρα και μου χουν μπει φυσικά κι αυτές οι σκέψεις στο μυαλό. Περιττό να σας πω ότι βλέπω να έχει αυξηθεί η τριχόπτωση κι αναρωτιέμαι αν είναι λογικό τόσο νωρίς...
Ευχαριστώ.

Ξεκινησα το 2017 τελος του καλοκαιριου και για 15-16 μηνες μετα ημουν πολυ καλα. Με κατεβασε 1μιση-2norwood και ημουν απο αυτους που ειχα τρελο regrowth σε 3μιση μηνες. Στους 19 μηνες περιπου ειχα τρελη πτωση μεχρι που με γυρισε στα ιδια.

Κατα την διαρκεια σε ολα αυτα τα χρονια ακριβως 3 αλλες περιοδους το μαλλι μου ηταν καλυτερο και αλλες ηταν πιο αραιο.

Ειχα την εντυπωση πως η minox εκανε shedding κυκλους και καθε φορα σε αφηνε και χειροτερα ενω μπουσταρε κανα μηνα μετα. Το ειχες παρατηρησει κανεις αυτο με σταθερη θεραπεια;

Βεβαια με τον καιρο σε καθε shedding δεν επανερχοσουν πληρως.
 

Dob31

Active Member
Ξεκινησα το 2017 τελος του καλοκαιριου και για 15-16 μηνες μετα ημουν πολυ καλα. Με κατεβασε 1μιση-2norwood και ημουν απο αυτους που ειχα τρελο regrowth σε 3μιση μηνες. Στους 19 μηνες περιπου ειχα τρελη πτωση μεχρι που με γυρισε στα ιδια.

Κατα την διαρκεια σε ολα αυτα τα χρονια ακριβως 3 αλλες περιοδους το μαλλι μου ηταν καλυτερο και αλλες ηταν πιο αραιο.

Ειχα την εντυπωση πως η minox εκανε shedding κυκλους και καθε φορα σε αφηνε και χειροτερα ενω μπουσταρε κανα μηνα μετα. Το ειχες παρατηρησει κανεις αυτο με σταθερη θεραπεια;

Βεβαια με τον καιρο σε καθε shedding δεν επανερχοσουν πληρως.
Μήπως ήταν από την εποχιακή τριχόπτωση; Γιατί και εγώ έχω κατά καιρούς λίγο πιο έντονη τριχόπτωση αλλά συνήθως είναι όταν αλλάζει η εποχή.
 

nine

Active Member
Μήπως ήταν από την εποχιακή τριχόπτωση; Γιατί και εγώ έχω κατά καιρούς λίγο πιο έντονη τριχόπτωση αλλά συνήθως είναι όταν αλλάζει η εποχή.

Μπορει και να είναι. Εγω λεω τριχοπτωση σε φαση να αλλαζει η εικονα και η ποιοτητα του μαλλιου ως ενα σημειο.
Ισως σε εμας λογω ΑΑ να επηρεαζει και αυτο.
 

Billakos21

Member
ειχα στο παλιο κινητο...τωρα ειμαι λιγο καλυτερα απο οσο ξεκινησα...εχω νομιζω μια που φαινεται το crown απο μια ορκωμοσια..αν θες θα στην στειλω.

Είδες διαφορα με φίνα?
Αναφέρομαι τόσο στην τριχόπτωση, επανέκφυση αλλά και στην λίμπιντο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
αργησα να την ξεκινησω δυστυχως λογω μιας τρομολαγνιας που επικρατει γυρω απο το φαρμακο και ειχα χασει ηδη πολυ εδαφος.. Οταν ξεκινησα ειδα μια πυκνωση πολυ καλη στο τριμηνο αλλα λογω μιας θυλακιτιδας εχασα παλι εδαφος. τωρα ειμαι λιγο καλυτερα απο οταν μπηκα στο φαρμακο. Απο λιμπιντο και καλυτερα απο πριν οσο αφορα κι ποιοτητα στυσης.
 

Ronaldo

Well-Known Member
αργησα να την ξεκινησω δυστυχως λογω μιας τρομολαγνιας που επικρατει γυρω απο το φαρμακο και ειχα χασει ηδη πολυ εδαφος.. Οταν ξεκινησα ειδα μια πυκνωση πολυ καλη στο τριμηνο αλλα λογω μιας θυλακιτιδας εχασα παλι εδαφος. τωρα ειμαι λιγο καλυτερα απο οταν μπηκα στο φαρμακο. Απο λιμπιντο και καλυτερα απο πριν οσο αφορα κι ποιοτητα στυσης.
Αυτό που λες ότι με την φίνα σου βελτιώθηκε η λίμπιντο και η στύση περισσότερο Placebo effect είναι και ψυχολογικό επειδή νιώθεις ότι σε βοηθάει, δεν έχει αναφερθεί πουθενά επιστημονικά ότι μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnysblue

Active Member
Αυτό που λες ότι με την φίνα σου βελτιώθηκε η λίμπιντο και η στύση περισσότερο Placebo effect είναι και ψυχολογικό επειδή νιώθεις ότι σε βοηθάει, δεν έχει αναφερθεί πουθενά επιστημονικά ότι μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο.
Αρκετοί που χρησιμοποιούν φίνα, στην αρχη
Ειδαν αύξηση της λίμπιντο λόγω αύξησης της περίσσειας τεστο απτό μπλοκαρισμα..κ σε μένα έτσι ήταν..τώρα δεν έχω τοσο
 

Ronaldo

Well-Known Member
Αρκετοί που χρησιμοποιούν φίνα, στην αρχη
Ειδαν αύξηση της λίμπιντο λόγω αύξησης της περίσσειας τεστο απτό μπλοκαρισμα..κ σε μένα έτσι ήταν..τώρα δεν έχω τοσο
Εδώ όμως δεν μιλάμε για την αρχή της θεραπείας. Επιπλέον η όποια θεωρητική αύξηση της τεστοστερόνης στην αρχή της θεραπείας είναι μικρή της τάξης του 10-15%, σε σύγκριση με την μεγάλη μείωση της DHT που κυμαίνεται μεταξύ 70-75%. Βάσει αυτών δεν δικαιολογείται καμία αύξηση της λίμπιντο. Δηλαδή το να μην έχεις παρενέργειες το καταλαβαίνω, αλλά το να είσαι και καλύτερα από πριν σε αυτόν τον τομέα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.
 

nine

Active Member
Απο 3 σε 1? Εχεις καμια φωτο?

και εμένα με είχε κατεβάσει 1μιση κλίμακα norwood μεχρι το πρωτο 7μηνο. Ηταν εξαιρετικο το regrowth. Εβγαζα μαλλι και σημεια που ειχα χρονια να δω στους κροταφους. μετα βεβαια εχασε αποτομα σε εδαφος και χαθηκαν τα κερδη
 

johnmp

Member
και εμένα με είχε κατεβάσει 1μιση κλίμακα norwood μεχρι το πρωτο 7μηνο. Ηταν εξαιρετικο το regrowth. Εβγαζα μαλλι και σημεια που ειχα χρονια να δω στους κροταφους. μετα βεβαια εχασε αποτομα σε εδαφος και χαθηκαν τα κερδη
Είχες και έχεις μεγάλες αυξομειώσεις ακόμη και με την φίνα; Δεν σου σταθεροποιήσε λίγο την τριχόπτωση;
 

Anna_

Member
Μέσα σε 3 ημερες χρήσης αποκλείεται να είδες οποιοδήποτε αποτέλεσμα!
Είτε θετικό είτε αρνητικό...

Εάν θέλεις να σχηματίσεις ολοκληρωμένη άποψη τότε θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σίγουρα 3 μήνες +
Θα μπορούσε να είδε shedding στην 3η μέρα, εγώ πριν χρόνια που είχα χρησιμοποιήσει είδα από την 1η μέρα..!!
 
Μπλουζα