Μια υπόθεση αντιδικίας μεταξύ γιατρού - ασθενή

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλησπέρα γιατρέ και καλώς μπήκες στην διαδικασία να υπερασπιστείς τον εαυτό σου και να ακούσουμε και την δική σου πλευρα. Απλά θα ήθελα να κάνω δύο επισημάνσεις σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα και δύο προτάσεις σχετικά με την συμμετοχή σας στο φόρουμ.
Όσο αφορά το εν λόγω θέμα καταρχάς αναρωτιέμαι αφού ο πελάτης σας επέμενε στην λάθος άποψη για fut γιατί εσείς απλά δεν τον απορρίψατε; Και δεύτερον όσο αφορά την ουλη η προσωπικά μου εμπειρία λέει ότι κάνοντας στριπ το 2010 στην ηλικία των 25 το αποτέλεσμα της ουλης είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από το συγκεκριμένο περιστατικό (και για να πω την αλήθεια ο γιατρός δεν ήταν και ότι καλύτερο σαν επιλογή που έκανα...). Δεν ξέρω πόσο σημαντικό ρόλο δλδ έχει η ηλικία και εκεί είναι η ένσταση μου. Όσο αφορά περί ελαστικότητας και μετεγχειρητικής φροντίδας δεν έχω γνώση και δεν θέλω να πάρω θεση. Αυτά τα λέω με σεβασμό και άμα θέλετε απαντάτε.
Όσο αφορά τις προτάσεις μου θα ήθελα αφού μπήκατε στην διαδικασία συμμετοχής σας στο φόρουμ να έχετε επίσημα ένα νήμα δικό σας και να παρουσιάζεται δουλειές σας συμπεριλαμβανομένων Και των smp που όλοι διστάζουν να δείξουν .
Και στους όλους συμπεριλαμβάνω και την κλινική σας καθώς σε επικοινωνία μαζί σας μετά από φωτός μου που είδε η συνεργάτιδα σας όταν ζήτησα να δω δουλειές σας επικαλέστηκε το απόρρητο ( όπως και όλοι οι άλλοι...). Θα επιθυμούσα προσωπικά να το τολμήσετε και να βελτιώσετε τις τιμές συγκεκριμένα των smp γιατί το ποσό που άκουσα εγώ προσωπικά ισοδυναμούσε με μια μμ μεγάλης συνέδριας.αυτο σαν προσωπική παρατήρηση.
Ευχαριστώ και περιμένουμε νέα σας.

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις και για την ευγένεια!

Έχω απαντήσει σε άλλη απάντηση στο ένα θέμα.

Όσον αφορά την ουλή σου εισαι τυχερός!
Οι παράμετροι που καθορίζουν την τελική εικόνα μιας χειρουργικής ουλής είναι πολλές.

All other things equal, όμως, η ηλικία και η ιδιοσυγκρασιακή παράμετρος επούλωσης είναι 2 πιο σημαντικοί!

Το ίδιο κεφάλι αν το ράψεις στα 25 και στα 45 θα επουλωθεί πολύ "λεπτότερα" στα 45! Δεν είναι γνωστό το γιατί!

Και από 2 κεφάλια συνομηλίκων που θα αφαιρέσεις το ίδιο strip σε διαστάσεις, θα ράψεις με 100% επιμέλεια, προσοχή και τέχνη, με ράμμα με ατραυματική βελόνη, 5/0- 6/0 και φυσικά χωρίς καθόλου τάση στα άκρα, ο ένας θα έχει ουλή 0,5-1mm και ο άλλος ευκολά 4mm! Άγνωστο γιατι!
Στην FUT παίρνεις ΑΠΟΛΥΤΑ γνωστής ποιότητας τριχθυλάκια αλλά άγνωστη επούλωση στα νέα άτομα.
Μετά τα 40, όλα καλά!

Για τον λόγο αυτό, εφαρμόζω FUT σε άτομα <30-35 ετών μόνο σε υψηλά στάδια AGA.

Σε άλλο thread, της Κλινικής μου πλέον, θα παρουσιάζουμε περιστατικά, θα γυρίζω βίντεο ειδικά για το forum με πιο πολλές πληροφορίες από τα «κοινά» και γενικά θα προσπαθήσω να μοιράζομαι όση γνώση μπορώ.

Όσον αφορά το SMP, θα χαρώ να σε ξαναδώ στην κλινική, έχουμε αρκετά νέα περιστατικά από τους οποίους έχουμε λάβει έγγραφη συναίνεση για χρήση των φωτογραφιών τους εντός της κλινικής με πρόσωπο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Καλησπέρα γιατρέ και καλώς ορίσατε στο forum.
Είναι πολύ ευχάριστο να υπάρχει άμεση επικοινωνία μαζί σας και προς τιμή σας.

Θα ήθελα επί τη ευκαιρία του παραδείγματος να επισημάνω, ότι το χρέος του γιατρού είναι να καθοδηγεί τον ασθενή εκεί που είναι το ορθό για αυτόν και να τον αποτρέπει σε τυχόν λανθασμένη απόφαση του.
Ορθώς του το επισήμανατε αλλά θα έπρεπε με κάθε τρόπο να τον αποτρέψετε.
Το γεγονός πως τον αναλάβατε "πιθανόν "για λόγους κέρδους ήταν "αντιδεοντολογικό" και δε συνάδει με την ηθική πλευρά του θέματος ανεξαρτήτως αν ιατρικώς είχε 2 επιλογές.

Αυτό άλλωστε διαφοροποιεί και τον ιδανικά καλό γιατρό που δε βάζει στόχο μόνο το κέρδος αλλά πάνω από όλα τόν ασθενή.

Δεν αρκούν οι γνώσεις και οι δεξιότητες του γιατρού μονο αλλά πιο πολύ μετράει η ανθρωποκεντρική πλευρά του που πάνω από όλα βάζει τον ασθενή και το καλό του.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλησπέρα γιατρέ και καλώς ορίσατε στο forum.
Είναι πολύ ευχάριστο να υπάρχει άμεση επικοινωνία μαζί σας και προς τιμή σας.

Θα ήθελα επί τη ευκαιρία του παραδείγματος να επισημάνω, ότι το χρέος του γιατρού είναι να καθοδηγεί τον ασθενή εκεί που είναι το ορθό για αυτόν και να τον αποτρέπει σε τυχόν λανθασμένη απόφαση του.
Ορθώς του το επισήμανατε αλλά θα έπρεπε με κάθε τρόπο να τον αποτρέψετε.
Το γεγονός πως τον αναλάβατε "πιθανόν "για λόγους κέρδους ήταν "αντιδεοντολογικό" και δε συνάδει με την ηθική πλευρά του θέματος ανεξαρτήτως αν ιατρικώς είχε 2 επιλογές.

Αυτό άλλωστε διαφοροποιεί και τον ιδανικά καλό γιατρό που δε βάζει στόχο μόνο το κέρδος αλλά πάνω από όλα τόν ασθενή.

Δεν αρκούν οι γνώσεις και οι δεξιότητες του γιατρού μονο αλλά πιο πολύ μετράει η ανθρωποκεντρική πλευρά του που πάνω από όλα βάζει τον ασθενή και το καλό του.
Μπορειτε να διαβασετε την απάντηση μου σε προηγούμενη σελίδα.
Πιστεύω θα καταλάβετε ότι η χειρουργική ΜΕΤ δεν ειναι τοσο απλο όσο μπορει καποιος να νομίζει.
Στη πραγματικότητα η Gold Standard τεχνική είναι η FUT.
Απουσία αντενδειξης ειναι αντιδεοντολογικό να την αρνηθεις σε ασθενή που την προτιμα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

tasos33

Well-Known Member
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η εμπειρία του γιατρού "έβλεπε" το πρόβλημα και έπρεπε να παραβλέψει τα ανώτερα επίπεδα τεκμηρίωσης. Βέβαια ως μετά Χριστόν προφήτες μπορούμε να κάνουμε εκτιμήσεις εκ του ασφαλούς.

Στην φωτογραφία της τομής ,τα σημεία που βρίσκονται στα κόκκινα περιγράμματα, παρατηρούμε πολύ έντονα να έχει επεκταθει η τομή προς τα πάνω και προς τα κάτω, αυτό μπορεί να οφείλεται στην πίεση που προκλήθηκε από το γυμναστήριο?


Του εξήγησα ότι με τόσο ελαστικό δέρμα μπορεί η ουλή να «ανοίξει», αλλά επέμενε. Επίσης, επειδή γυμνάζεται τακτικά, του είπα πως θα πρέπει να απέχει από γυμναστική για αρκετές εβδομάδες, αλλά μου είπε πως δεν τον πειράζει (Κάτι που δεν έκανε και δυστυχώς επιδείνωσε την ήδη μη ευνοϊκή κατάσταση).










Σε παρθένο κεφάλι δεν υπάρχει ουδεμία ιατρική αντένδειξη για FUT, πάρα μόνο "εικασίες" σύμφωνα την εμπειρία του ιατρού.

Σύμφωνα με την Ιατρική Βάσει Τεκμηρίων, η προσωπική εμπειρία κατατάσσεται στην χαμηλότερη βαθμίδα, Επίπεδο 4.


Με λίγα λόγια, ο ιατρός πρέπει να παίρνει την εμπειρία του λιγότερο σοβαρά από ότι του λέει ο εγωισμός του όταν ΔΕΝ υπάρχουν ανώτερα επίπεδα τεκμηρίωσης. Όταν δεν υπάρχει αντένδειξη είναι malpractice να αρνηθείς την Gold Standard χειρουργική τεχνική σε έναν ασθενή ππου επιμένει, μπορεις να κατηγορηθείς για μεροληψία, συμφέρον και πολλά άλλα!

Το ότι έτυχε να πέσω μέσα στην πρόβλεψη ότι μπορεί να υπάρξει κακή επούλωση μέχρι το να πούμε πως κακώς δέχθηκα έναν ενήλικο ασθενή να χειρουργηθεί με την Gold Standard τεχνική που επέμενε να επιλέξει, έχει μεγάλη διαφορά.

"Κατόπιν εορτής" κάποιες αποφάσεις φαίνονται διαφορετικά από το όταν τις αντιμετωπίζεις real-time και real-life.

Ο ασθενής θα κατέληγε σε κάποιον άλλον ιατρό στην Ελλάδα που κάνει FUT. Do the math

Τουλάχιστον τώρα έχει σούπερ μαλλιά στο hairline!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200530_221632.jpg
    IMG_20200530_221632.jpg
    634.9 KB · Προβολές: 281

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το γεγονός πως τον αναλάβατε "πιθανόν "για λόγους κέρδους ήταν "αντιδεοντολογικό" και δε συνάδει με την ηθική πλευρά του θέματος ανεξαρτήτως αν ιατρικώς είχε 2 επιλογές.
Αυτό άλλωστε διαφοροποιεί και τον ιδανικά καλό γιατρό που δε βάζει στόχο μόνο το κέρδος αλλά πάνω από όλα τόν ασθενή.

Έχουμε δει πρόσφατα στο φόρουμ περιπτώση υποψηφίου για μμ που απορρίφθηκε από τον γιατρό (λόγω ηλικίας) κάτι που αν θυμάσαι μας είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση. Τελικά τι συνέβει? Ο συγκεκριμένος ασθενής (21-22 ετών αν θυμάμαι καλα) την έκανε (ή ετοιμάζεται) να κάνει μμ κάπου αλλού. Άρα το για ¨λόγους κέρδους" κατά την δική μου άποψη δεν παίζει με βάση το παράδειγμα που ανέφερα. Όλα τα άλλα σχόλια και απόψεις δεκτά.
 

vlafo

Well-Known Member
Με βάση λοιπόν αυτό το παράδειγμα που ορθά απορρίφθηκε, αξιολογήθηκε και αιτιολογήθηκε επαρκώς από το γιατρό(λόγω ηλικίας).Μας προξενεί εντύπωση ειλικρινά το αυτονόητο.

Στη σημερινή ζωή όμως αυτό τείνει να είναι δυστυχώς η εξαίρεση.

Κατά την προσωπική μου άποψη το κέρδος κυριεύει σχεδόν τα πάντα και την ιατρική επιστήμη.
Απλά εκεί όταν βρεθείς στις δύσκολες αποφάσεις,θέλει καθαρό μυαλό που δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος για πολλούς και διάφορους λόγους.
 

Gekal

Member
Και από τη μεριά μου να αναφέρω ότι τον τιμάει που εμφανίστηκε για να πει και αυτός την ιστορία από τη δική του πλευρά.Μακάρι να μπαίνει συχνά στο φόρουμ και να μοιράζεται μαζί μας εμπειρία και γνώσεις.
 

koumparos

Well-Known Member
Θα ήθελα με τη σειρά μου να ζητήσω συγνώμη από τον γιατρό για την άδικη και σκληρή κριτική που του έκανα.Δεσμευομαι να σβήσω τα σχόλια μου.Επισης θεωρώ σωστό να αναφέρω ότι γνώρισα μέσω παρέας δικό του περιστατικό που με άφησε άφωνο με την φυσικότητα και την πυκνότητα στη hairline.Ειδα φωτογραφιες με το πριν και δεν πίστευα αυτό που έβλεπα.Λεπτομεριες της μμ του δεν γνωρίζω διότι μιλάμε για απλό γνωστό που έτυχε να πιούμε έναν καφέ σε καραφλοπαρεα.Δεν ξέρω εάν αυτό το αποτέλεσμα απλά πέτυχε η έτυχε αλλά προσωπικά η πυκνότητα του με άφησε άφωνο για δεδομένα Ελλάδας.Μακαρι να δούμε στο μέλλον περιστατικά της κλινικής στο φόρουμ.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Θα ήθελα με τη σειρά μου να ζητήσω συγνώμη από τον γιατρό για την άδικη και σκληρή κριτική που του έκανα.Δεσμευομαι να σβήσω τα σχόλια μου.Επισης θεωρώ σωστό να αναφέρω ότι γνώρισα μέσω παρέας δικό του περιστατικό που με άφησε άφωνο με την φυσικότητα και την πυκνότητα στη hairline.Ειδα φωτογραφιες με το πριν και δεν πίστευα αυτό που έβλεπα.Λεπτομεριες της μμ του δεν γνωρίζω διότι μιλάμε για απλό γνωστό που έτυχε να πιούμε έναν καφέ σε καραφλοπαρεα.Δεν ξέρω εάν αυτό το αποτέλεσμα απλά πέτυχε η έτυχε αλλά προσωπικά η πυκνότητα του με άφησε άφωνο για δεδομένα Ελλάδας.Μακαρι να δούμε στο μέλλον περιστατικά της κλινικής στο φόρουμ.

No hard feelings! :)
Και ευχαριστώ τόσο που ανακαλείς σχόλια τα οποια μπορει να ήταν άδικα χωρίς να το θες αλλά και που μοιραζεσαι την συνάντηση αυτη που είχες!
Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την κριτική, ακόμα και την σκληρη, ειναι ο μόνος τρόπος να πας μπροστα στη ζωη.
Απλά να ειναι δικαια.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η εμπειρία του γιατρού "έβλεπε" το πρόβλημα και έπρεπε να παραβλέψει τα ανώτερα επίπεδα τεκμηρίωσης. Βέβαια ως μετά Χριστόν προφήτες μπορούμε να κάνουμε εκτιμήσεις εκ του ασφαλούς.

Στην φωτογραφία της τομής ,τα σημεία που βρίσκονται στα κόκκινα περιγράμματα, παρατηρούμε πολύ έντονα να έχει επεκταθει η τομή προς τα πάνω και προς τα κάτω, αυτό μπορεί να οφείλεται στην πίεση που προκλήθηκε από το γυμναστήριο?

Το θεωρω πολύ πιθανό διότι μοιάζει με τα σημεία των απορροφησιμων εσωτερικών ραμμάτων. Πρέπει να ασκήθηκε πολύ μεγάλη πίεση, από κοιλιακούς, από άσκήσεις τραπεζοειδών κατι τετοιο.
Δες λίγο παρακάτω 2 περιστατικά μου combo (το ένα έχει πολυ-χειρουγηθει στο παρελθον σε άλλες "κλινικές") και δες πώς ειναι η ραφη του και πόσο καλα επουλώνεται στο μέσο κεφάλι, ακόμα και στο επαναχειρουγημένο!
Οπως βλέπεις, ΔΕΝ γινεται αυτη η ραφη να κάνει τετοια κάθετα σημάδια railtrack. Αυτα εμφανιζονται μόνο με χοντρα ραμματα, και κακοραμμενα, προχειρα και βιαστικα. Εχω διορθωσει πολλα τετοια....
Τωρα, εικάζω πως ΑΝ ασκηθεί μεγάλη ταση-ελξη στην εσωτερικη ραφη που συγκρατει το κυριο μερος της τασης , ισως να μπορει να κανει τετοιο σημαδι. ΔΕΝ μου έχει ξανατυχει.
 

Συνημμένα

  • 1. αμεσως μετα.jpg
    1. αμεσως μετα.jpg
    952.3 KB · Προβολές: 280
  • 1. 10 μέρες.jpg
    1. 10 μέρες.jpg
    979.3 KB · Προβολές: 267
  • 2. αμεσως μετά.jpg
    2. αμεσως μετά.jpg
    811.4 KB · Προβολές: 261

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εντός των επομένων ημερών θα ανοιχτεί στις παρουσιάσεις μμ, κατηγορία με τίτλο " Anastasakis Hair Clinic". Στις γενικές πληροφορίες & συζήτηση για την κλινική μπορεί ο γιατρός να γράψει χρήσιμες πληροφορίες για την κλινική του και μπορεί επίσης να παρουσιάζει περιστατικά. Θα παρακαλούσα 1-2 το μήνα για να είμαστε δίκαιοι με αυτά που ισχύουν και για τις άλλες κλινικές. Τα νήματα που θα ανοίγονται θα πρέπει να είναι μόνο από μέλη που θα κάνουν ανεξάρτητες παρουσιάσεις και φυσικά ο γιατρός είναι ευπρόσδεκτος να τα σχολιάζει. Κατ' αυτόν το τρόπο θα υπάρχει ένας διαχωρισμός μεταξύ αυτών των περιστατικών που παρουσιάζονται από την κλινική και αυτών που παρουσιάζονται ανεξάρτητα από μέλη.

Θα παρακαλούσα επίσης τον γιατρό στις παρουσιάσεις του να μας παραθέτει περισσότερα στοιχεία για τις μμ (κάτι που όπως εξάλλου δήλωσε είναι στις προθέσεις του), έτσι ώστε να να υπάρχει "τροφή" για περαιτέρω συζήτηση/ανάλυση. Επειδή έχουμε την δυνατότητα για live διάλογο μαζί του θα παρακαλέσω ο σχολιασμός να είναι φειδωλός και στοχευμένος έτσι ώστε να μην χαλάει η ροή της συζήτησης. Άσχετα σχόλια άνευ ουσιαστικού περιεχομένου θα διαγράφονται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με βάση λοιπόν αυτό το παράδειγμα που ορθά απορρίφθηκε, αξιολογήθηκε και αιτιολογήθηκε επαρκώς από το γιατρό(λόγω ηλικίας).Μας προξενεί εντύπωση ειλικρινά το αυτονόητο.

Στη σημερινή ζωή όμως αυτό τείνει να είναι δυστυχώς η εξαίρεση.

Κατά την προσωπική μου άποψη το κέρδος κυριεύει σχεδόν τα πάντα και την ιατρική επιστήμη.
Απλά εκεί όταν βρεθείς στις δύσκολες αποφάσεις,θέλει καθαρό μυαλό που δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος για πολλούς και διάφορους λόγους.

Δυστυχώς Vlafo το αυτονόητο έχει χαθεί στις μέρες μας στο βωμό του κέρδους γι αυτό και πρέπει να το επισημαίνουμε ακόμα και αν δεν θα έπρεπε. Η δική μου απάντηση στο σχόλιο σου έχει να κάνει με το αν η συγκεκριμένη "αστοχία" έχει σχέση με μια γενικότερη συμπεριφορά του τύπου όλα τα "σφάζω" με επίκεντρο το κέρδος ή είναι ένα μεμονωμένο περιστάτικο που απλά ένας συνδυασμός παραγόντων οδήγησε σε αυτή την εξέλιξη. Η άποψη μου είναι ότι μάλλον το δεύτερο ισχύει γιατί αν ίσχυε το πρώτο δεν θα υπήρχε άρνηση για μμ σε κάποιον που είναι πολύ νέος, αφού αυτή η πολιτική αφορά μια μεγάλη κατηγορία υποψηφίων και συνεπώς υψηλά διαφυγόντα κέρδη.
 
D

Deleted member 24312

Χαιρετώ την κοινότητα του hairlossgr.

Μετά από πολύ σκέψη, αποφάσισα να μπω στο forum σας και να μοιραστώ μαζί σας την άλλη πλευρά της ιστορίας που κάποιοι ανέβασαν και εδώ μέσα χωρίς να γνωρίζουν τα πραγματικά περιστατικά.

Καταλαβαίνω πως ελάχιστους ενδιαφέρει η αλήθεια ή η …άλλη πλευρά της ιστορίας. Ως λαός, συχνά μας αρέσει το «αίμα» και το «δράμα», παρά μας ενδιαφέρει ποιος έχει δίκιο.

Επίσης, ασυνείδητα συντασσόμαστε με όποιον εμφανίζεται ως «αδύναμος», ενώ θεωρούμε τον «δυνατό ιατρό» τον κακό της υπόθεσης και ... ένοχο μέχρι αποδείξεως του εναντίον.

Οπότε γνωρίζω εκ των προτέρων πως πολλοί που έχουν ….ήδη σχηματίσει γνώμη για εμένα και έχουν δημιουργήσει μια πεποίθηση η οποία είναι δύσκολο να αλλάξει.

Θεωρώ, όμως, πως αρκετοί θα ήθελαν να γνωρίζουν και την άλλη πλευρά… την διαφορετική όψη του νομίσματος.

Αρχικά, να ξεκαθαρίσω πως οποιοσδήποτε ασθενής έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μοιραστεί την δυσαρέσκεια του από τον/την ιατρό στο Internet, σε γνωστούς και αγνώστους, σε παρέες ή με πλακάτ που θα κρεμάσει στο στήθος του και θα στέκεται στην πλατεία Συντάγματος!

Έχει κάθε δικαίωμα να δημοσιοποιήσει την εμπειρία του, να παραπονεθεί, να καταγγείλει σε όποιον φορέα κρίνει ότι είναι αρμόδιος. Αν λέει την αλήθεια, είναι και δικαίωμά του και κοινωνική του υποχρέωση.

Μάλιστα, καλό θα ήταν ΟΛΟΙ οι εξαπατημένοι ή απογοητευμένοι ασθενείς Μεταμόσχευσης Μαλλιών στην Ελλάδα να το έκαναν αυτό! Θα είχαν εξαφανιστεί ΟΛΑ τα θλιβερά φαινόμενα δραματικών αποτελεσμάτων αν τα θύματα έδειχναν τη πραγματική τους δύναμη με την διαμαρτυρία ή την καταγγελία τους! Αλλά αυτό το θέμα θα το πιάσω άλλη φορά!

Ας δούμε, όμως, τι συνέβη στη συγκεκριμένη περίπτωση:

Κατά τη συζήτηση με το συγκεκριμένο ασθενή (Manos Zar) ΕΓΩ επέμενα να χειρουργηθεί με τεχνική FUE. Το μικρό στάδιο, ο τύπος τρίχας και το δέρμα του ήταν όλα ιδανικά. Εντούτοις, ο ίδιος επέμενε σε τεχνική FUT για να μην τον καταλάβουν στη δουλεία με το ξυρισμένο κεφάλι! Μάλιστα, για να μην έχει οποιαδήποτε δεύτερη σκέψη, σκεπτόμενος πως μπορεί να είναι θέμα κόστους, του πρότεινα με τιμή FUT και να εφαρμόσω τεχνική FUE και πάλι αρνήθηκε.

Του εξήγησα ότι με τόσο ελαστικό δέρμα μπορεί η ουλή να «ανοίξει», αλλά επέμενε. Επίσης, επειδή γυμνάζεται τακτικά, του είπα πως θα πρέπει να απέχει από γυμναστική για αρκετές εβδομάδες, αλλά μου είπε πως δεν τον πειράζει (Κάτι που δεν έκανε και δυστυχώς επιδείνωσε την ήδη μη ευνοϊκή κατάσταση).

Στο FUT η νεαρή ηλικία (κάτω από 30-35) και κυρίως το πολύ ελαστικό δέρμα είναι Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ για την «μοίρα» της τελικής ουλής, όσο καλά και να συρραφεί από τον χειρουργό. Δεν γίνεται κάτι για αυτό, είναι θέμα Βιολογίας! Ευτυχώς που υπάρχει η τεχνική FUE και για αυτές τις περιπτώσεις. Αρκεί να σε ακούσει ο ασθενής και να μην επιλέξει την λάθος τεχνική για ΜΗ ιατρικούς λόγους!

Τελικά, δυστυχώς, επαληθεύτηκαν οι φόβοι μου για όλα όσα αναφέρω πιο πάνω και, κυρίως, ότι ο ασθενής δεν τήρησε την απαγόρευση γυμναστικής για 3 μήνες.

Δεσμεύτηκα, φυσικά, να του αποκαταστήσω το πρόβλημα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ χωρίς καμία επιπλέον χρέωση, παρόλο που το πρόβλημα που δημιουργήθηκε δεν οφειλόταν σε κάποιο δικό μου λάθος: τον είχα ενημερώσει και αποτρέψει από το να υποβληθεί σε FUT, είχα δείξει την ίδια επιμέλεια που δείχνω πάντα και τήρησα πλήρως το πρωτόκολλο μετεγχειρητικά με πολύ τακτικά ραντεβού ελέγχου.

Παρ’ όλα αυτά δεσμεύτηκα να τον βοηθήσω είτε με μεταμόσχευση εντός της ουλής είτε με SMP.

Εξαιτίας κάποιας αναμονής σε δύο ραντεβού, λόγω δύσκολων επεμβάσεων που με καθυστέρησαν, ο Manos Zar αποχώρησε από το ιατρείο χωρίς να περιμένει τη δεύτερα φορά και στη συνέχεια έγραψε την πρώτη αρνητική κριτική που είχε η κλινική μου! Μέχρι εκείνη την μέρα, 70 ασθενείς μου με είχαν τιμήσει με 70 κριτικές, όλες με 5 αστέρια.

Παρεμπιπτόντως, ο Manos Zar έχει κάνει περισσότερες από 150 κριτικές στο Google, οι περισσότερες αρνητικές (αυτό προς προβληματισμό του κάθε καλόπιστου).

Όταν τον κάλεσα να τον ρωτήσω γιατί έφυγε και γατί έβαλε αρνητική κριτική, μου απάντησε ότι προσβλήθηκε που περίμενε, οτι δεν σέβομαι το χρόνο του κτλ. Του εξήγησα για άλλη μια φορά που οφειλόταν η αναμονή και του ζήτησα να κατεβάσει την κριτική, διότι με αδικεί και πλήττει άδικα την εικόνα μου ως ιατρού, απλώς και μόνον, επειδή δεν ήμουν ακριβής στα ραντεβού μου, καθώς βρισκόμουν στο χειρουργείο.

Η αντίδραση;

Έβαλε άλλα 11 άτομα εντός 2 ημερών να βάλουν 1 αστέρι με μοναδικό σκοπό να μου χαλάσει τελείως την βαθμολογία.

Στους 3 από αυτούς φαίνονταν τα ονόματα τους οπότε επικοινωνήσαμε μαζί τους. Ζήτησαν συγνώμη και κατέβασαν τις κριτικές άμεσα οι ίδιοι, ενώ για τα υπόλοιπα ζητήθηκε η συνδρομή της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Δεδομένου λοιπόν ότι δεν επρόκειτο για καλόπιστη κριτική, αλλά για οργανωμένη συκοφαντική δυσφήμηση άσκησα αγωγή κατά του Manos Zar (και όχι μήνυση), για να προστατέψω την επαγγελματική μου υπόσταση.

Το να βάζει κάποιος άτομα να γράφουν αρνητικές κριτικές για να σου προκαλέσουν επαγγελματική βλάβη είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Θα δείτε πως ΟΛΕΣ οι υποκινούμενες αρνητικές κριτικές της κλινικής μου είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ (δεν μιλάνε για κακό αποτέλεσμα, ιατρική αμέλεια κλπ., αλλά για εμένα προσωπικά), είναι από ψεύτικα προφίλ και με καμία άλλη κριτική στο Google. Είναι προφανές ότι πρόκειται για λασπολογία σε επίπεδο κουτσομπολιού και όχι κριτικής για την επιστημονική μου επάρκεια.

Το internet μας δίνει την εντύπωση της ανωνυμίας και της ασυδοσίας, και «επιτρέπει» συμπεριφορές που ποτέ δεν θα είχε κάποιος αν είχε κάποιον άνθρωπο μπροστά του. Ποτέ δεν έχω βιώσει ασέβεια ή αγένεια από ασθενή, ούτε καν όταν ήμουν ειδικευόμενος ιατρός στο Δημόσιο ή και Αγροτικός Ιατρός! Τι παθαίνουν κάποιοι μέσω της οθόνης, δεν το καταλαβαίνω!

Στην πραγματικότητα, ΚΑΙ το internet υπάγεται στους νόμους και ελέγχεται σε περιπτώσεις ποινικών αδικημάτων.

Για να επανέλθω, όμως, στην ιστορία: Ο Manos Zar δεν είχε πρόβλημα καν με την ουλή η οποία θα αποκαθίστατο ούτως ή άλλως. Μέσα στο Internet ξεκίνησε βεντέτα, λόγω μεγαλύτερης αναμονής στο ιατρείο!

Με λίγα λόγια, ένας άνθρωπος που είχα βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορούσα, από το να τον κατευθύνω σωστά, να τον χειρουργήσω lege artis, μέχρι να αναλάβω να του επιδιορθώσω δωρεάν κάτι για το οποίο δεν είχα ευθύνη, αποφάσισε να κηρύξει ΒΕΝΤΕΤΑ εναντίον μου και να χαλάσει την επαγγελματική μου εικόνα λόγω αναμονής, οργανώνοντας μια ομάδα ανθρώπων για να πετύχει αυτό που επιθυμούσε.

Αν μετά από αυτά, κάποιοι θεωρούν πως είμαι ο «κακός» ιατρός που τα βάζει με τον «φτωχό» ασθενή δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Πιστεύω ότι ο καθένας στη θέση μου θα έκανε κάτι για να προστατευτεί από την παράνομη συμπεριφορά κάποιου που τον συκοφαντεί, γράφοντας μια παραποιημένη ιστορία, αποκρύπτοντας τις ευθύνες του, ενώ παράλληλα συγκεντρώνει και άλλα άτομα να συκοφαντούν ένα άγνωστο σε αυτούς πρόσωπο, βάζοντας τους σε νομικούς μπελάδες εν αγνοία τους.

ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ;

Εκφράζοντας τις απόψεις του στο δικαστήριο αναφέρει όλα αυτά που σας λέω, απλά αρνείται ότι έβαλε άλλα άτομα να γράψουν κριτικές (κάτι που αποδείχτηκε) ή ότι πήρε κινητό άλλου και έγραψε κριτική (που επίσης αποδείχθηκε). Παραδέχεται πως του πρότεινα την τεχνική FUE, παραδέχεται ότι προσφέρθηκα να του αποκαταστήσω την ουλή δωρεάν και λέει πως το μόνο του πρόβλημα ήταν η καθυστέρηση στα ραντεβού.

Κάποιοι θα πουν: Ναι καλά, ιατρέ, αυτά τα λες εσύ.

Αν επιτρεπόταν να ποστάρω το δικόγραφο που κατέθεσε στο δικαστήριο θα το έκανα.

ΟΠΟΙΟΣ επιθυμεί να δει το αποδεικτικό υλικό αυτών που λέω, μπορεί να έρθει από κοντά στο ιατρειο μου και παράλληλα θα τον ξεναγήσω στην κλινική.
Θα είναι χαρά μου να επιβεβαιώσει πως ισχύουν όλα αυτά που γράφω.

Να είστε καλά, να παραμείνετε ασφαλείς μέχρι να έχουμε περισσότερα "όπλα" ενάντια στον COVID-19 και καλά μαλλιά σε όλους μας!


ΥΓ: Έχω διαβάσει σε αυτό το thread όλα τα σχόλια. Ενώ κανείς δε φαίνεται να με γνωρίζει προσωπικά, θεωρώ πως σε πολλές περιπτώσεις γίνονται προσωπικές επιθέσεις, βγαίνουν άδικα συμπεράσματα και αντιμετωπίζεται κάποιος που δεν κάνει ΟΛΑ όσα θα θέλαμε ως απατεώνας, άσχετος, κλέφτης και πολλά άλλα αρνητικά.
Μάλλον πρέπει να αλλάξω μακιγιεζ στα βιντεό μου.. :))

Αποφάσισα να συμμετέχω στο φόρουμ σας ως ασθενής με Ανδρογενετική Αλωπεκία που τυγχάνει να είμαι και χειρουργός αποκατάστασης τριχωτού.

Στην υπογραφή μου θα δείτε και τα διαπιστευτήριά μου μου στο συγκεκριμένο χειρουργικό αντικείμενο.

Θα κάνω ΚΑΘΕ δυνατή προσπάθεια να τηρήσω ευγένεια, καλούς τρόπους και κατανόηση στις απαντήσεις μου.

Θα ήθελα να ζητήσω το ίδιο και από εσάς.



Αν στις παρουσιάσεις της κλινικής μου έχετε κάποιες προτάσεις ώστε να είναι πιο "πειστικές" θα χαρώ να τις ακούσω και να τις εφαρμόσω για τα περιστατικά που θα ανεβάζουμε εδώ μέσα.

Φυσικά, καταλαβαίνετε πως οι πολλές λεπτομέρειες που εκτιμώνται σε επιστημονικό επίπεδο, σε ένα συνέδριο ή στο παρόν φόρουμ, τον μέσο ενδιαφερόμενο τον "τρομάζουν" και τον μπερδεύουν.

Και για αυτό δεν αναλύονται στα βίντεο μου που είναι σχεδόν αποκλειστικά entry-level videos.

Στόχος μου στα περισσότερα βίντεο είναι η πληροφόρηση, η ενημέρωση, η αποφυγή κινδύνου και το myth-busting. Στα βίντεο περιστατικών είναι το να δουν το πριν-μετα και να ακούσουν έστω και λίγο τον ασθενή.

Διότι το αποτέλεσμα της Μεταμόσχευσης Μαλλιών είναι ΚΑΙ τέχνη.

Αλλά δεν είναι πίνακας σε ένα τοίχο που δημιουργήθηκε προκειμένου όσοι το δουν να το θαυμάσουν!

Δημιουργήθηκε για τον ΑΣΘΕΝΗ που "κουβαλάει" το αποτέλεσμα!

Δημιουργήθηκε για να ΝΙΩΘΕΙ διαφορετικά με την εικόνα του ο ασθενής!

Και "όλα τα λεφτά" είναι αυτό: το πως νιώθει ο ασθενής!!!



Οι άνδρες συχνά ασχολούμαστε με τα ...άλογα και τις επιδόσεις ενός αυτοκινήτου ή το σκορ σε ένα ματς.

Όμως, οι αισθητικές επεμβάσεις κρίνονται στην "οδηγική εμπειρία"!

Σε ένα περιορισμένο χρόνο βίντεο, προτιμώ να παρουσιάζω το πώς νιώθει ο ...οδηγός κάθε μέρα, πάρα τα τεχνικά χαρακτηριστικά που οι ελάχιστοι εκλεκτοί θα καταλάβουν!

Πιστεύω θα συμφωνήσετε.
Συμπαθής στα βίντεο που προβάλλετε το έργο σας κ αξιοπρεπεστατος στα γραπτά σας. Προσωπικά δεν είχα ουδεμία αμφιβολία ότι έχετε δίκιο στην συγκεκριμένη υπόθεση..
 

FreeThinker

Well-Known Member
Με τη σειρα μου θελω να καλωσορισω και γω τον κυριο Αναστασακη και να πω οτι χαιρομαι ιδιαιτερως που το νημα που ανοιξα ηταν μαλλον ο καταλυτης για να συμμετασχετε στην κοινοτητα μας. Δεν εχω λογο να παρω οποιαδηποτε θεση στη συγκεκριμενη υποθεση, ο λογος που την παρεθεσα ειναι επειδη στο φορουμ δεν ειχαμε ποτε δειγμα της δουλειας σας. Πιστευω οτι εφοσον παραμεινετε ενεργο μελος θα εχουμε συντομα και θα μπορουμε να κρινουμε αντικειμενικα. Σιγουρα το οτι επιλεξατε να εκτεθειτε εδω προσωπικα μονο να μας οφελεισει ολους μας μπορει. Μια παρατηρηση που εχω να κανω για τις παρουσιασεις αποτελεσματων σας στο youtube, ειναι οτι στα περισσοτερα βιντεο που ανεβαζετε δεν κανετε καλη συγκριση της εικονας του πριν και του μετα. Συνηθως εστιαζετε μονο στο μετα, πολλες φορες μαλιστα δειχνετε αποκλειστικα το μετα (μπορει να υπαρχει ξεχωριστο βιντεο του πριν που το εχετε ανεβασει μηνες νωριτερα, αλλα οπως και να χει δεν ειναι βολικο να ψαχνουμε να βρουμε 2 διαφορετικα βιντεο αναμεσα σε δεκαδες που εχετε). Μιλαω για το youtube αποκλειστικα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι παρουσιάσεις του γιατρού στο φόρουμ θα είναι προσαρμοσμένες στα δεδομένα του φόρουμ και όχι "εκλαικευμένες" για το ευρύ κοινό. Αυτό είναι εκ των ουκ άνευ.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Με τη σειρα μου θελω να καλωσορισω και γω τον κυριο Αναστασακη και να πω οτι χαιρομαι ιδιαιτερως που το νημα που ανοιξα ηταν μαλλον ο καταλυτης για να συμμετασχετε στην κοινοτητα μας. Δεν εχω λογο να παρω οποιαδηποτε θεση στη συγκεκριμενη υποθεση, ο λογος που την παρεθεσα ειναι επειδη στο φορουμ δεν ειχαμε ποτε δειγμα της δουλειας σας. Πιστευω οτι εφοσον παραμεινετε ενεργο μελος θα εχουμε συντομα και θα μπορουμε να κρινουμε αντικειμενικα. Σιγουρα το οτι επιλεξατε να εκτεθειτε εδω προσωπικα μονο να μας οφελεισει ολους μας μπορει. Μια παρατηρηση που εχω να κανω για τις παρουσιασεις αποτελεσματων σας στο youtube, ειναι οτι στα περισσοτερα βιντεο που ανεβαζετε δεν κανετε καλη συγκριση της εικονας του πριν και του μετα. Συνηθως εστιαζετε μονο στο μετα, πολλες φορες μαλιστα δειχνετε αποκλειστικα το μετα (μπορει να υπαρχει ξεχωριστο βιντεο του πριν που το εχετε ανεβασει μηνες νωριτερα, αλλα οπως και να χει δεν ειναι βολικο να ψαχνουμε να βρουμε 2 διαφορετικα βιντεο αναμεσα σε δεκαδες που εχετε). Μιλαω για το youtube αποκλειστικα.

Αρχικά, ειμαι ενας απολυτα ειλικρινης άνθρωπος, μπορεις να το επιβεβαιωσεις από κάθε επαγγελματική μου πτυχη.
Ίσως να αρκει και το γεγονος ότι ειμαι ο μοναδικος ιατρός που ευθεως τονιζω την ανάγκη των χειρουργικών ΕΝΔΕΙΞΕΩΝ για την επιλογη της τεχνικής, αδιαφορώντας για το κόστος που μου προκαλεί η ολόσωστη και απόλυτα δεοντολογική προσεγγισή μου.
Ενα κόστος που προερχεται από κλινικές-ιατρους κτλ με συμφέρον να πουλήσουν σε ΟΛΟΥΣ μια τεχνική, με το προσχημα της "νεας, αναιμακτικης, ανωδυνης, χωρις ραμματα, χωρις ουλες κτλ." ενω στην πραγματικότητα ο λόγος ειναι πως αφενος έτσι πειθουν ευκολότερα και καμπτουν αντιστασεις και αφετερου χωρις καμια ανησυχια αναθετουν ΟΛΗ την επεμβαση σε μη-ιατρικο προσωπικο και σε ανειδικευτους αποφοιτους ιατρικής που μαθαινουν (εν αναμονη ειδικοτητας ή στρατιωτικής θητειας) κυριολεκτικα στου κασιδη το κεφάλι.

Πριν απαντησω σε αυτα που γράφετε στο κατα πόσο ειστε καταλύτης και χαίρεστε που συμμετέχω στην κοινοτητα σας, έχω 1 ερώτηση και θα ζητήσω με μεγάλη ευγενεια να μου ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΕΤΕ την ειλικρινεια και να μου απαντησετε με το χέρι στην καρδια και με ειλικρίνεια.
Αρχικά υποθετω ότι δεν ειστε δημοσιογραφος, αλλίως δεν θα γραφατε ειρωνικα "ο ιατρος της καρδιας μας",
ή πολύ χρωματισμενα " Αυτο που βλεπουμε εδω ειναι ΚΑΡΑΤΟΜΙΣΗ, σφαγη..",
ούτε " Ασχετος δεν φαινεται να ειναι απο θεμα γνωσεων, αλλα γενικα εχει ενα στυλ πιο πολυ πωλητη παρα γιατρου"
ή " Συμφωνω, δεν θεωρουνται παρουσιασεις αυτες που κανει. Επισης απενεργοποιει τα Like/Dislike και τα σχολια σε ολα του τα βιντεο, που αυτες ειναι πρακτικες που ακολουθουν μονο scam επιχειρησεις. Δε λεω οτι ειναι και ο ιδιος scam αλλα ειναι εξαιρετικα ανασφαλης με τις αρνητικες κριτικες. Δεν προκειται να αποκτησει καλο ονομα στην Ελλαδα (για εξω ουτε λογος) με τετοια κομπλεξ και μηνυσεις κατα πελατων του.""

η Ερώτηση λοιπόν:
Ποιος ειναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ λόγος που ανοιξατε το νημα αυτο με τιτλο
Αν@στ@σ@κης μηνύει πελάτη του για συκοφαντική δυσφήμιση
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Yπαρχει αρνητικη προκαταληψη(δικαιολογημενη) για τις Ελληνικες κλινικες. Τουλαχιστον μεχρι να αποδειχθει σε βαθος χρονου το αναποδο. Θελει δουλεια, υπομονη, χρονο και διαθεση για βελτιωση και εξελιξη απο εσας. Ακομα και σχεδον τελειος να ειστε σε αυτη τη φαση, η αρνητικη προκαταληψη θα νικα για την ωρα.

Για να αλλαξει στην συνειδηση του κοσμου η εικονα για τις Ελληνικες κλινικες θελει πολυ χρονο. Πιστευω αυτη ειναι η απαντηση. Αν και θα περιμενω να ακουσω τον FreeThinker.

Ειναι θετικο βημα για πολλους λογους το οτι ειστε εδω . Τοσο για την ενημερωση μας για πραγματα που δεν γνωριζουμε στην πραξη περα απο το διαβασμα που εχουμε ριξει, οσο και για την δικη σας ενημερωση/εξελιξη, αφου θα αφουγκραστειτε της ατοφιες(πολλες φορες χωρις τακτ) αποψεις ενος πολυ ενημερωμενου κοινου οπως ειναι αυτο του hairloss.gr.

Μονο καλο θα κανει και σε εμας και σε σας. Αρκει να δουλεψει συνεργατικα ολο αυτο. Να κερδισουμε ολοι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θα παρακαλέσω όλους να τιθασεύσουν το συναίσθημα και να απαντούν με νηφαλιότητα, ευγένεια χωρίς να θεωρούν ότι θίγονται από κάποιες δύσκολες ερωτήσεις (ή και απαντήσεις). Ο γραπτός λόγος κρύβει παγίδες και καλό είναι να το έχουμε υπόψιν μας. Πολλές φορές μια συγγνώμη (όπως έκανε ο koumparos με παρησσία) ή μια απλή ειλικρινής απάντηση/εξήγηση φτάνει.
 

FreeThinker

Well-Known Member
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης
Το νήμα ανοίχτηκε στην ενότητα ''ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ'' σε ενα ΦΟΡΟΥΜ περί τριχόπτωσης. Αυτό που διαβάζετε δεν πρόκειται για άρθρο, αλλά για μια συζήτηση. Δε νομίζω ότι οφείλω καμία εξήγηση όσον αφορά το ΓΙΑΤΙ άνοιξα το νήμα σ ένα φόρουμ συζητήσεων. Έχουν γραφτεί χιλιάδες σχόλια για όλους τους γιατρούς που ασχολούνται με την τριχόπτωση σε αυτό το φόρουμ. Και επειδή έχω μια διαίσθηση ότι μπορεί να πιστεύετε (εσφαλμένα) ότι είχα κάποιο υποκινούμενο κίνητρο να το ανοίξω, εφόσον επιθυμείτε, μετά την παρέμβαση σας και τις διορθώσεις σας, μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του νήματος (ο οποίος θα παρατηρήσατε ότι δεν αναφέρει ξεκάθαρα το όνομα σας), εφόσον μοιάζει να σας ενοχλεί.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Yπαρχει αρνητικη προκαταληψη(δικαιολογημενη) για τις Ελληνικες κλινικες. Τουλαχιστον μεχρι να αποδειχθει σε βαθος χρονου το αναποδο. Θελει δουλεια, υπομονη, χρονο και διαθεση για βελτιωση και εξελιξη απο εσας. Ακομα και σχεδον τελειος να ειστε σε αυτη τη φαση, η αρνητικη προκαταληψη θα νικα για την ωρα.

Για να αλλαξει στην συνειδηση του κοσμου η εικονα για τις Ελληνικες κλινικες θελει πολυ χρονο. Πιστευω αυτη ειναι η απαντηση. Αν και θα περιμενω να ακουσω τον FreeThinker.

Ειναι θετικο βημα για πολλους λογους το οτι ειστε εδω . Τοσο για την ενημερωση μας για πραγματα που δεν γνωριζουμε στην πραξη περα απο το διαβασμα που εχουμε ριξει, οσο και για την δικη σας ενημερωση/εξελιξη, αφου θα αφουγκραστειτε της ατοφιες(πολλες φορες χωρις τακτ) αποψεις ενος πολυ ενημερωμενου κοινου οπως ειναι αυτο του hairloss.gr.

Μονο καλο θα κανει και σε εμας και σε σας. Αρκει να δουλεψει συνεργατικα ολο αυτο. Να κερδισουμε ολοι.

Καταλαβαινω απόλυτα.
Τα ίδια και χειρότερα συμβαινουν και σε άλλες χώρες και αυτο ειναι ένα διεθνές πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σε
πολλές επιτροπες της ISHRS που ειμαι μέλος. Προσπαθούμε να βρούμε λύση αλλα ΚΑΜΙΑ κυβερνηση δεν ενδιαφερεται να δημιουργησει
νομικό πλαίσιο για τις ΜΕΤ ώστε να προστατευτεται ο καταναλωτης-ασθενής. (Ίσως επειδή οι αριθμός των νοσηλευτριων-τεχνικών που κάνουν ΜΕΤ με τα "στραβα μάτια" των Κυβερνήσεων ειναι πολύ μεγαλύτερος από τους εξειδικευμενους ιατρούς. Αν τους κοψεις "το ψωμι" αποκαθιστας την αδικία και προστατευτεισ το κοινο από μια αισθητική καταστροφή αλλά χάνεις πολλούς ψήφους... )
Καλό ειναι να γνωρίζετε ότι δεν εκπροσωπώ τις Ελληνικές κλινικές, όμως.
Είμαι ο Πρόεδρος και ιδρυτης της ΕΛΑΜΑΤ αλλα ακόμα δεν υπάρχει ενδιαφέορν για πολλά μελή... :)
Εκπροσωπώ τον εαυτο μου, με ευθυτητα.
Και ειναι σιγουρα άδικο να αντιμετωπίζομαι με προκατάληψη επειδή υπάρχουν άπειρα -δικαιλογημενα- παραπονα από άλλους, κυρίως μη-ιατρούς που κανουν επεμβασεις ΜΕΤ ή στηνουν εταιρειες που κανουν ΜΕΤ.
Ελπίζω στο μέλλον να αντιμετωπιστω δίκαια, όπως θεωρω ότι θέλουμε όλοι να αντιμετωπιζόμαστε .
 
Μπλουζα