Μετεγχειρητικός ύπνος

Iakovoas

Member
Καλημέρα, ομάδα. Προχθες ολοκλήρωσα την πρώτη μου μ.μ. η οποία διήρκησε δύο ημέρες. Την πρώτη ημέρα ο ύπνος ήταν κάτι εύκολο καθότι μοσχεύματα είχαν παρθεί από την πίσω αριστερή πλευρά και είχαν τοποθετηθεί μπροστά. Έτσι, μπόρεσα να κοιμηθώ αισθανόμενος ασφαλής σε μια στάση που ακουμπούσε το πίσω και πλαϊνό μέρος του κεφαλιού μου (δεν το συνιστώ, πιάστηκε ο αυχένας μου έτσι ακίνητος, αλλά χαλάλι).

Τη δεύτερη μέρα, πάρθηκαν μοσχεύματα και από την πίσω δεξιά πλευρά όπου τοποθετήθηκαν στο crown. Πάλι ο ύπνος ήταν εύκολη υπόθεση καθώς οι γάζες βοηθούσαν το ακούμπημα του κεφαλιού στο μαξιλάρι.

Να σημειώσω ότι, κατόπιν παρότρυνσης, πήρα ένα μαξιλάρι "λουκάνικο" παρόμοιο με αυτό που έχουν στις κλινικές και κάνω τον ύπνο μου πάνω σε αυτό. Άβολο μεν, απαραίτητο ίσως δε.

Όταν την τρίτη ημέρα αφαίρεσα τις γάζες, ο ύπνος μου δυσκόλεψε παραπάνω - η προσέγγιση μου στον ύπνο, εννοώ, καθώς δεν έχω ούτε πόνους ούτε πρηξίματα πέρα από ένα ελαφρύ τσούξιμο στη δοτρια που μου προκαλεί μία αίσθηση ανατριχίλας.

Παρόλα αυτά, όλη νύχτα δεν μπορούσα να καταλήξω ποιος θα ήταν ο πιο δόκιμος τρόπος να κοιμηθώ. Δοκίμασα στο πλάι, αλλά δεν ήμουν βέβαιος αν ακουμπούσε κάποιο μέρος της λήπτριας περιοχής του crown. Το αποτέλεσμα ήταν στην καλύτερη διαλειμματικός ύπνος.

Είναι μεγάλο θέμα λέτε ή να μην με απασχολεί τόσο;

Αν έχετε κάποιο tip για ύπνο, καλοδεχούμενο!

Υ.γ. αν το νήμα δεν ανήκει εδώ, απολογούμαι και παρακαλώ να μεταφερθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TiEisai

Member
Εγώ χρησιμοποιούσα μαξιλαρι αεροπλάνου για να μου κρατάει το κεφάλι σε σταθερή θέση όλο το βράδυ. Μετα τις πρώτες 7-10 μέρες κοιμάσαι όπως θες.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλημέρα, ομάδα. Προχθες ολοκλήρωσα την πρώτη μου μ.μ. η οποία διήρκησε δύο ημέρες. Την πρώτη ημέρα ο ύπνος ήταν κάτι εύκολο καθότι μοσχεύματα είχαν παρθεί από την πίσω αριστερή πλευρά και είχαν τοποθετηθεί μπροστά. Έτσι, μπόρεσα να κοιμηθώ αισθανόμενος ασφαλής σε μια στάση που ακουμπούσε το πίσω και πλαϊνό μέρος του κεφαλιού μου (δεν το συνιστώ, πιάστηκε ο αυχένας μου έτσι ακίνητος, αλλά χαλάλι).

Τη δεύτερη μέρα, πάρθηκαν μοσχεύματα και από την πίσω δεξιά πλευρά όπου τοποθετήθηκαν στο crown. Πάλι ο ύπνος ήταν εύκολη υπόθεση καθώς οι γάζες βοηθούσαν το ακούμπημα του κεφαλιού στο μαξιλάρι.

Να σημειώσω ότι, κατόπιν παρότρυνσης, πήρα ένα μαξιλάρι "λουκάνικο" παρόμοιο με αυτό που έχουν στις κλινικές και κάνω τον ύπνο μου πάνω σε αυτό. Άβολο μεν, απαραίτητο ίσως δε.

Όταν την τρίτη ημέρα αφαίρεσα τις γάζες, ο ύπνος μου δυσκόλεψε παραπάνω - η προσέγγιση μου στον ύπνο, εννοώ, καθώς δεν έχω ούτε πόνους ούτε πρηξίματα πέρα από ένα ελαφρύ τσούξιμο στη δοτρια που μου προκαλεί μία αίσθηση ανατριχίλας.

Παρόλα αυτά, όλη νύχτα δεν μπορούσα να καταλήξω ποιος θα ήταν ο πιο δόκιμος τρόπος να κοιμηθώ. Δοκίμασα στο πλάι, αλλά δεν ήμουν βέβαιος αν ακουμπούσε κάποιο μέρος της λήπτριας περιοχής του crown. Το αποτέλεσμα ήταν στην καλύτερη διαλειμματικός ύπνος.

Είναι μεγάλο θέμα λέτε ή να μην με απασχολεί τόσο;

Αν έχετε κάποιο tip για ύπνο, καλοδεχούμενο!

Υ.γ. αν το νήμα δεν ανήκει εδώ, απολογούμαι και παρακαλώ να μεταφερθεί.

Για τις πρωτες 2-3 μερεσ, με την προυποθεση οτι δεν δουλευεισ ουτε οδηγεισ το πρωι, μιση ωρα πριν ξαπλώσεις παρε 2 Atarax 25mg.
Ειναι ασφαλεστατο αντιισταμινικο 1ης γενιας που προκαλεί και υπνηλλια, δεν έχει καμια παρενεργεια (εκτος από υπνηλία!) δεν το συνιθυζεισ ουτε εθιζεσαι και θα κοιμηθεισ σαν πουλακι!
 

Iakovoas

Member
Εγώ χρησιμοποιούσα μαξιλαρι αεροπλάνου για να μου κρατάει το κεφάλι σε σταθερή θέση όλο το βράδυ. Μετα τις πρώτες 7-10 μέρες κοιμάσαι όπως θες.

Ευχαριστώ!

Μαξιλάρι αεροπλάνου (αυτό που αγκαλιάζει τον αυχένα φαντάζομαι) και ύπνο ξαπλωμένος ή καθιστός όπως κατά τη διάρκεια μίας πτήσης;
 

Iakovoas

Member
Για τις πρωτες 2-3 μερεσ, με την προυποθεση οτι δεν δουλευεισ ουτε οδηγεισ το πρωι, μιση ωρα πριν ξαπλώσεις παρε 2 Atarax 25mg.
Ειναι ασφαλεστατο αντιισταμινικο 1ης γενιας που προκαλεί και υπνηλλια, δεν έχει καμια παρενεργεια (εκτος από υπνηλία!) δεν το συνιθυζεισ ουτε εθιζεσαι και θα κοιμηθεισ σαν πουλακι!


Το γνωρίζω λόγω δουλειάς το Atarax. Θα το χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας, γιατρέ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γιατρέ περνώ το Atarax25mg για αλλεργία είμαι στον δεύτερο μήνα και δεν μου φέρνει υπνηλία ούτε στο ελάχιστο.
Και η γιατρός μου είπε το ίδιο αλλά τίποτα.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ευχαριστώ!

Μαξιλάρι αεροπλάνου (αυτό που αγκαλιάζει τον αυχένα φαντάζομαι) και ύπνο ξαπλωμένος ή καθιστός όπως κατά τη διάρκεια μίας πτήσης;
Σε αυτο πρεπει να σε συμβουλεψει ο ιατρος σου, δεν ειναι πρπεον να επεμβω.
Σου απαντησα για το Atarax διοτι λιγοι ιατροι ξερουν τις βαθυτερες ιδιότητες και την ασφαλεια του.
Εγω το γνωριζω λόγω τους Διδακτορικού μου.
 

Iakovoas

Member
Σε αυτο πρεπει να σε συμβουλεψει ο ιατρος σου, δεν ειναι πρπεον να επεμβω.
Σου απαντησα για το Atarax διοτι λιγοι ιατροι ξερουν τις βαθυτερες ιδιότητες και την ασφαλεια του.
Εγω το γνωριζω λόγω τους Διδακτορικού μου.

Ναι, και έχετε δίκιο, θα βοηθήσει. Πιο πολύ αναρωτιώμουν για την πιο δοκιμή στάση του κεφαλιού στον ύπνο, όμως η παρέμβασή σας ήταν πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ που συμμετέχετε στα άγχη μου και συγχαρητήρια για τις δουλειές σας, έχω δει αρκετές παρουσιάσεις τους.
 

Iakovoas

Member
Να σημειώσω, επίσης, ότι δεν βρήκα μοσχεύματα ή τρίχες στο μαξιλάρι μου. Μόνο το πρώτο βράδυ της αφαίρεσης της γάζας από τη δότρια, κάποια ελάχιστα στίγματα αίματος στο μαξιλάρι επειδή έβρεχα την περιοχή συνεχώς με φυσιολογικό ορό.
 

Iakovoas

Member
Τα πρώτα μου κάπαλα, παιδιά, μόλις έπεσαν μετά το 2ο διπλό λούσιμο! Παρατεταμένο μουλιασμα, χάϊδεμα με το σαμπουάν, και ιδού το αποτέλεσμα μετά από ταμποναριστό σκούπισμα! Άντε, με το καλό να καθαρίσουμε

(Προσπάθησα να ανεβάσω φωτό από καλή κάμερα, αλλά μου έγραψε πως το αρχείο είναι πολύ μεγάλο)
 

Συνημμένα

  • 20-08-08-22-09-14-810_deco.jpg
    20-08-08-22-09-14-810_deco.jpg
    2 MB · Προβολές: 39
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Iakovoas

Member
Δώσε αν θέλεις καμία πληροφορία για την μεταμόσχευση...

Δεν ξέρω τα ακριβή νούμερα των grafts - μπορώ να σου πω, όμως, ότι ήταν γύρω στα 2.400-2.500 - δεν φροντισα να μάθω τον λόγο που χρησιμοποιήθηκε ούτε το πλήθος των πολυτριχων κλπ. Επίσης, δεν έχω κρατήσει ακριβές αρχείο φωτογραφιών από όλη τη διαδικασία. Για αυτό και δεν θα κάνω παρουσίαση στο forum. Στην καλύτερη θα ήταν ημιτελής. Περισσότερο με ενδιαφέρουν οι μετεγχειρητικές οδηγίες όπως το πότε θα μπορέσω να γυρίσω στο κανονικό μου μαξιλάρι χωρίς φόβο και να μην κοιμάμαι αλλο σαν ανάποδο τέσσερα
 

manly_Man

Well-Known Member
Δεν ξέρω τα ακριβή νούμερα των grafts - μπορώ να σου πω, όμως, ότι ήταν γύρω στα 2.400-2.500 - δεν φροντισα να μάθω τον λόγο που χρησιμοποιήθηκε ούτε το πλήθος των πολυτριχων κλπ. Επίσης, δεν έχω κρατήσει ακριβές αρχείο φωτογραφιών από όλη τη διαδικασία. Για αυτό και δεν θα κάνω παρουσίαση στο forum. Στην καλύτερη θα ήταν ημιτελής. Περισσότερο με ενδιαφέρουν οι μετεγχειρητικές οδηγίες όπως το πότε θα μπορέσω να γυρίσω στο κανονικό μου μαξιλάρι χωρίς φόβο και να μην κοιμάμαι αλλο σαν ανάποδο τέσσερα
που την εκανες φιλε; βαλε αν θελεις μια φωτο απλα με την τοποθετηση των grafts
 

manly_Man

Well-Known Member
DHI Αθήνας. Από φωτό θα προτιμήσω να μην αναρτήσω κάτι.
εχουν παθει φοβο τα νεα μελη και δεν παρουσιαζουν φοβουμενοι το κραξιμο αν δεν εχουν αναλυτικες φωτογραφιες ή για την κλινικη που επελεξαν..στο τελος θα καταντησουμε να βλεπουμε μονο επισημες παρουσιασεις απο κλινικες!
 

Iakovoas

Member
Σήμερα, μετά από το 5ο διπλό λούσιμο, μπορώ να πω ότι έχω καθαρίσει εντελώς από τα κάπαλα! Χωρίς να ασκώ πίεση, έκανα πολύ καλό και παρατεταμένο μούλιασμα της κεφαλής - και ευχαριστώ τις συμβουλές του forum για αυτό.

Τώρα τι να περιμένω; Θα αρχίσω σιγά-σιγά να χάνω ποσοστό από τα μεταμοσχευμένα μέχρις ότου αυτό σταματήσει και αρχίσει η επανέκφυση; Αν ναι, κρίμα γιατί δεν έχω χάσει τρίχα από τις καινούριες μέχρι στιγμής!
 

Bill1991

Active Member
Οι 2-4 εβδομάδες μετά την μετ είναι οι χειρότερες υπομονή, όσο πιο γρήγορα πέσουν τόσο πιο γρήγορα θα βγουν οι καινούργιες
 

Iakovoas

Member
Οι 2-4 εβδομάδες μετά την μετ είναι οι χειρότερες υπομονή, όσο πιο γρήγορα πέσουν τόσο πιο γρήγορα θα βγουν οι καινούργιες

Τι άχαρη περίοδος που θα 'ναι.. πραγματικά! Ευελπιστώ να περάσει γρήγορα! Ευχαριστώ, Βασίλη!
 

Iakovoas

Member
Καλημέρα στο forum. Κάποιες ερωτήσεις που θα ήθελα την γνώμη σας.

1) Στις πόσες μέρες να ξεκινήσω την μίνοξ;
2) Στις πόσες μέρες επιτρέπεται να κουρέψω τη δότρια και στις πόσες τη λήπτρια;
3) θα βοηθούσε κάποιο σύμπλεγμα βιταμινών την ταχύτερη επανέκφυση;

Ευχαριστώ.
 

Iakovoas

Member
Καλημερα, παιδια. Η γνώμη σας για minox μετά την μεταμόσχευση ποια είναι; Θα επιταχύνει τη διαδικασία ή τσάμπα οι πιθανοί ερεθισμοί του δέρματος;
 
Μπλουζα