Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

oreo

Well-Known Member
Προφανώς. Το θέμα είναι ότι γράφω αλλά δεν πιάνεις την ουσία. Η ουσία λέει ότι αν υπάρχει στρατηγική και υπευθυνότητα το transection που ΟΛΟΙ υποχρεωτικά έχουν δεν είναι πρόβλημα και δεν μειώνει την αποτελεσματικότητα της FUE. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Περίπτωση Vlafo. Είδαμε φύτευση 3τριχα και 4τριχα στην hairline. Προφανώς (όπως μας είπε εξάλλου και ο γιατρός μέσω Alex) ήταν partial transected που φαινόταν η μία ρίζα, άρα τα φύτεψε για 1τριχα. Δυστυχώς μεγάλωσαν όλα 3τριχα και 4τριχα (και εδώ ενισχύεται αυτό που λέμε ότι η ρίζα είναι too hard to die). Το λάθος του ήταν ότι έπρεπε να τα δει στο μικροσκόπιο και να τριμάρει τα υπολλείματα για να μην γίνει αυτό αφού θα τα έβαζε front row. Βλέπεις λοιπόν ότι τίποτα δεν πάει χαμένο και σε αυτό τον τομέα η FUE έχει ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες (σε σωστά χέρια) του blind tecnhique.
Προφανώς πιάνω την ουσία, η οποία είναι πολύ απλή και το φέρνουμε γύρω γύρω. Τα έμπειρα χέρια μειώνουν το ρίσκο. Στην περίπτωση του vlafo , δεν είναι μόνο το partial transection αλλά και η περίπτωση, που ένα δίτριχο (whatsoever) είχε στην τελογενή φάση την 1 τρίχα και μετά την φύτευση βγήκε δίτριχο ή παραπάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορεί ο γιατρός να δει κάτι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Προφανώς και η πράξη απέχει και είναι αποδεδειγμένα αυτό.
Απλά κοιτάς να πας στο σοβαρό επαγγελματία να ελαχιστοποήσεις το οποίο λάθος που πιθανόν κάνει.
Αν πας στον Τζερεμέ έλα μέσα και μην ανησυχείς θα σε κάνω κουκλάκι,την πάτησες φίλε.
Όλοι είναι υπό αμφισβήτηση και όλα είναι ατμός αλλά με τη λογική αυτή δε πρόκειται να μπεις ποτέ για μμ.
Όχι εσύ προσωπικά αλλά για όλους μας ισχύει αυτό.
Αυτές τις φοβίες τις έχουμε όλοι,και όσο τις αναλύσεις πιο πολύ τόσο σε αποτρέπουν από το να μπεις,αλλά δεν είναι λογική αυτή.
Τραβάς μια κόκκινη γραμμή και προχωράς.
Τζερεμέςςςςςςςς αχχαχαχαχαχχαχα τι είπες τώρα χαχαχαχααχα , χρόνια είχα να το ακούσω.
 

alex7

Well-Known Member
Όπως και να έχει τα τρίτριχα και τα τετράτριχα δεν τα βγάζω από τη χερλάιν.
Αυτά δίνουν το κάτι παραπάνω και σε φυσικότητα δεν με επηρεάζουν καθόλου.
Είπαμε ιατρικώς δεν είναι ορθό αν και ο Τιρκαλάς και εμένα μου έχει πει,φέρε μου χερλάιν να τη μετρήσουμε εξονυχιστικά και να μη βρεις μερικά τέτοια.
Αδύνατον.
Επί λέξη.
Να η επιβαίωση
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως και να έχει τα τρίτριχα και τα τετράτριχα δεν τα βγάζω από τη χερλάιν.
Αυτά δίνουν το κάτι παραπάνω και σε φυσικότητα δεν με επηρεάζουν καθόλου.
Είπαμε ιατρικώς δεν είναι ορθό αν και ο Τιρκαλάς και εμένα μου έχει πει,φέρε μου χερλάιν να τη μετρήσουμε εξονυχιστικά και να μη βρεις μερικά τέτοια.
Αδύνατον.
Επί λέξη.

Εννοείς φυσική front row και προωθημένο όπως είπα στον Αλεξ? 3τριχο και 4τριχο και εγώ θα πω με την σειρά μου αδύνατον.
 

oreo

Well-Known Member
Όπως και να έχει τα τρίτριχα και τα τετράτριχα δεν τα βγάζω από τη χερλάιν.
Αυτά δίνουν το κάτι παραπάνω και σε φυσικότητα δεν με επηρεάζουν καθόλου.
Είπαμε ιατρικώς δεν είναι ορθό αν και ο Τιρκαλάς και εμένα μου έχει πει,φέρε μου χερλάιν να τη μετρήσουμε εξονυχιστικά και να μη βρεις μερικά τέτοια.
Αδύνατον.
Επί λέξη.
Όσο η hairline δεν είναι εμφανής (σηκωμένη ή αγελαδογλυμένη ) τα πολύτριχα δίνουν αυτό που πρέπει. Αν θες να την μοστράρεις εκεί αλλάζει τι θέμα. Μιλάω γενικώς.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς πιάνω την ουσία, η οποία είναι πολύ απλή και το φέρνουμε γύρω γύρω. Τα έμπειρα χέρια μειώνουν το ρίσκο. Στην περίπτωση του vlafo , δεν είναι μόνο το partial transection αλλά και η περίπτωση, που ένα δίτριχο (whatsoever) είχε στην τελογενή φάση την 1 τρίχα και μετά την φύτευση βγήκε δίτριχο ή παραπάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορεί ο γιατρός να δει κάτι.

Και αυτό μπορεί να αποφευχθεί. Τα 200-300 υποψήφια για front row τα κοιτάς στο μικροσκόπιο. Όλες οι σοβαρές κλινικές το κανουν. Σε αυτά με την τελογενή η ρίζα φαίνεται.
 

vlafo

Well-Known Member
Όσο η hairline δεν είναι εμφανής (σηκωμένη ή αγελαδογλυμένη ) τα πολύτριχα δίνουν αυτό που πρέπει. Αν θες να την μοστράρεις εκεί αλλάζει τι θέμα. Μιλάω γενικώς.
Φίλε
Κάνετε όλοι ένα λάθος.
Όταν στα 500 μονότριχα μπούνε από λάθος να το δεχτώ 20 τρίτριχα,επ ουδενί δεν αλλοιώνουν τη φυσικότητα.
Μη λέμε ότι ναναι.
Όταν μπούνε 100 προφανώς άλλαξε ολο το αποτελεσμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εξαρτάται που είναι, αν είναι 1-2mm πιο πίσω πιθανότατα όχι, αν είναι όμως 2mm πιο μπροστά από τα άλλα και μπορείς να τα δεις απομονωμένα την αλλοιώνουν αν το μαλλί το χτενίσεις όπως λέει ο Oreo.
 

vlafo

Well-Known Member
Παίζει ρόλο και η διάταξη τους.
Αν είναι όλα μαζεμένα ναι,αν είναι διάσπαρτα μερικά κατά μήκος όλης της χερλάιν δεν επηρεάζουν.
 

oreo

Well-Known Member
Εξαρτάται που είναι, αν είναι 1-2mm πιο πίσω πιθανότατα όχι, αν είναι όμως 2mm πιο μπροστά από τα άλλα και μπορείς να τα δεις απομονωμένα την αλλοιώνουν αν το μαλλί το χτενίσεις όπως λέει ο Oreo.
Φίλε εδώ παίζει και ο παράγοντας πάχους τρίχας, κλίμακας αποκατάστασης, πυκνότητας τοποθέτησης και και. Εννοώ οτι διαφέρει αυτο που εισπράτεις σαν εικόνα απο κεφάλι σε κεφάλι κάνοντας το slick back.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ένα 4τριχο αποκλείεται να είναι από περιοχή που έχει μικρό πάχος. Αν η τρίχα σου είναι γενικότερα λεπτή οκ εκεί την βγάζεις πιο καθαρή. Αν είναι κατσαρή και χοντρή έχεις θέμα.
 

alex7

Well-Known Member
Ένα 4τριχο αποκλείεται να είναι από περιοχή που έχει μικρό πάχος. Αν η τρίχα σου είναι γενικότερα λεπτή οκ εκεί την βγάζεις πιο καθαρή. Αν είναι κατσαρή και χοντρή έχεις θέμα.
Εγώ κρίνω από τον εαυτό μου.Έχω λεπτή τρίχα .Για το Cvial όμως που έχει χοντρή τρίχα είναι κάπως αξιοπρόσεκτο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν αμφιβάλω αν και δεν την έχω δει. Οπότε δεν έχεις παρατηρήσει κάτι, απλά έτσι το είπες.
 

jacksmith

Active Member
Σχετικά είναι όλα.υποθεσεις..και αν δεν έχει δοτρια από αλλού?σώμα γενιά κτλ? Είναι μια επιλογή το strip .για άλλους όχι για άλλους ναι.το μείον είναι το σημάδι .το + είναι σχεδόν 100% επιβίωση μοσχευμάτων.καλοι στριπαδες γιατροί το πιστεύουν και το δουλεύουν φουλ..υπάρχουν και πολλοί ασθενείς που το επιλέγουν ..τώρα εμάς εδώ το θέμα μας είναι ο jacksmith πάντως..
Φίλε @jacksmith,προσπάθησε να μην φέρνεις τόσο κοντά την κάμερα στο κεφάλι,άσε λίγο περισσότερη απόσταση..και να βγάλεις σε εξωτερικές συνθήκες φωτό στο φως ημέρας..χτένισε τα και λίγο διαφορετικά,στο πλάι,τώρα που μακρυναν κιόλας..
Όσο για το να περιμένουμε το 10μηνο,νομίζω δεν έχει ουσία..είσαι ήδη στο 90-95% του τελικού αποτελέσματος.
Φίλε αεράτε, σε εξωτερικό χώρο είναι οι φωτογραφίες με λίγη συννεφιά. Νομίζω είναι αρκετά αποκαλυπτικές. Αλλά θα βγάλω και όπως μου ζήτησες.
Όσον αφορά την μέθοδο, πιστεύω, ότι για την περίπτωση μου , έκανα την σωστή επιλογή. Άλλωστε η πρώτη τομή που έκανα στην Laser Line ήταν αξιοπρεπέστατη. Εκεί ό οργανισμός μου αντέδρασε σωστά μάλλον .....
Πιστεύω ότι κανονικά και την επόμενη φορά στριπ θα έπρεπε να κάνω. Φυσικά αυτό το λέω μόνο θεωρητικά καθώς δεν θα ρισκάρω να ''πατήσω΄΄ και άλλη τομή πάνω στην υπάρχουσα έτσι όπως είναι.
Κάπου επίσης αναφέρθηκε το τατουαζ του Πάνου πάνω στην τομή. Δυστυχώς και στην περίπτωση αυτή από το τατουάζ ,έμεινε μια σκούρα λωρίδα . Τα είχε γράψει και παλαιότερα ο Stripar. Μετά από καιρό γίνεται έκχυση του μελανιού μέσα στην τομή και για αυτό σχεδόν όλα καταλήγουν σκούρες λωρίδες. Μου το ανέφερε και επαγγελματίας που κάνει αυτή την δουλειά. Εν συνεχεία χρειάζεται αφαίρεση με lazer ( αν δεν θέλεις να παραμείνει η σκούρα λωρίδα) και μετά ξανά από την αρχή. Είναι μια λύση το τατουάζ, αλλά αρκετά προβληματική.
Ίσως καλύτερη λύση είναι η μεταμόσχευση στην τομή, όπου και εκεί η επιβίωση των μοσχευμάτων δεν είναι αρκετά καλή και σίγουρα για μένα θα ήταν και σπατάλη μοσχευμάτων.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εννοώ ότι αν το καλοσκεφτείς το transection δεν είναι και τόσο θέμα. Αν έχεις partial transection είναι σαν να έχεις κάνεις splitting δηλαδή αντί να βγάλεις ένα 3τριχο βγάζεις ένα 2τριχο και το κατηγοροποιείς ανάλογα. Η ρίζα που έμεινε θα δώσει (κατά 90-95%) ένα μονότριχο στην δότρια. Τίποτα λοιπόν δεν χάθηκε. Εξαίρεση μόνο αν το transection είναι ολικό δηλαδή αν κόψεις την papila στην μέση (ακόμα και έτσι όμως μπορεί να ξαναδώσει αν ο τραυματισμός είναι μικρός). Αυτό όμως σπάνια συμβαίνει σε καλές κλινικές. Συνήθως γίνεται partial transection δηλαδή μια ή περισσότερες ρίχες μένουν μέσα άθικτες. Σε αυτές τις περιπτώσεις η μόνη αβαρία είναι το πλήγμα στο δέρμα γιατί πρέπει να ξαναεπιχειρήσεις για να πάρεις ένα άλλο 3τριχο αν και αυτό με μια έξυπνη διαχείριση σχεδόν μηδενίζεται.

Δυστυχως αυτο δεν ισχυει.
Τα τριχοθυλακια που τραυματιζονται ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΝ ΤΡΙΧΑ ΙΔΙΑΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ.
Εχω δει ΠΟΛΛΕΣ εκατονταδες (για να μην πως χιλιάδες) δοτριες με τεραστια ποσοστα miniaturization ολογυρα από τις ουλες του απροσεκτου ή υπερβολικού FUE.
ΔΕΝ ξερουμε πιο transection προκαλει ποαι ακριβως βλάβη,
ΔΕΝ υπάρχουν μελέτες,
ΔΕΝ υπάρχει αναπαραγωγή αποτελεσματων, δλδ κατι που δηλωσε καποιος να έχει επαληθευτει από άλλους.
Γενικά, ότι κοβεται ΧΑΝΕΤΑΙ.
Χιλιάδες χιλιαδων περιστικα overharvested δοτριων στην γειτονα χωρα το αποδεικνύουν, που ΟΥΤΕ φυτρωσαν άρκετα, και οι δοτριες καταστραφηκαν
 
Μπλουζα