Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές σας

Lazaros

New Member
Καλησπέρα παιδιά,

Αν και καινούργιος στο forum, έχω ήδη διαβάσει πολλές ιστορίες μεταμοσχεύσης και έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν μια μεταμόσχευση θα μπορούσε να βοηθήσει την περιπτωσή μου. Είμαι 31 και έχω τριχόπτωση ήδη από τα 21, και μάλλον τώρα είμαι στο τελευταίο στάδιο (NW6). Δεν έχω κάνει ως τώρα μεταμόσχευση και γενικά δεν έχω κάνει μακράς διάρκειας θεραπείες (συγκέκριμένα 3 τρίμηνες minoxidile το 2003, 2004 και 2010), αλλά αποφάσισα πριν από 20 μέρες να ξαναρχίσω minoxidile, μόνιμα αυτή τη φορά. Δε σκοπεύω καθόλου να χρησιμοποιήσω finasteride.

Οι εμπειρίες σας και οι συμβουλές σας με πείσανε να κοιταξω κατευθείαν εξωτερικό και συγκεκριμένα έχω στείλει ήδη mail σε: HDC, Hasson, Rahal, Bisanga, Shapiro και Ozgur και περιμένω απαντήσεις. Άμα θέλετε μπορώ να μοιραστώ τις προτάσεις τους μαζί σας.

Μία βασική παρατήρηση που τους έκανα είναι ότι προτιμώ τη μέθοδο FUE, γιατι γενικά κουρεύω το μαλλί μου πολύ κοντό. Τους ενημέρωσα επίσης ότι σκοπός μου είναι να γίνει η καλύτερη δυνατή δουλειά δεδομένων των συνθηκών, προφανώς δεν αναμένω θαύματα, απλά εξετάζω την δυνατότητα να βελτιωθεί η κατάσταση μέ μία ακριβή επέμβαση. Από όσα έχω διαβάσει, λογικά με FUE μπορώ να μεταφέρω 2*3.000 grafts, και σκέφτομαι αν θα πρέπει να επικεντρωθώ στο crown, στο vertex ή στο hairline.

Τέλος, επισυνάπτω και 2 φωτογραφίες για να δείτε το προχωρημένο της κατάστασης και αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας! Κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη!

Καλή επιτυχία σε όλους σας με τις θεραπείες σας!

Lazaros
 

Συνημμένα

  • top.jpg
    top.jpg
    209.3 KB · Προβολές: 133

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Καλή επιτυχεία να έχεις φίλε όπου και να πας!!! :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

αν ακους rap μην μασας τιποτα :9m: :22m:
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Fenimore είπε:
Καλή επιτυχεία να έχεις φίλε όπου και να πας!!! :)

Ευχαριστώ!

Hairboost είπε:
Aν εχεις και 20,000 τοτε προχωρας ::)

Ναι, αν είναι να μπώ σε αυτή τη διαδικασία, τα 20k θα τα δαπανήσω. Ακόμα όμως και αν προσπεράσουμε τον σκόπελο των χρήματων, σκέφτομαι ποία είναι η καλύτερη απο τις επιλογές που έχω!

kapamarou είπε:
αν ακους rap μην μασας τιποτα :9m: :22m:

χαχα!
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Γειά σου φίλε Λάζαρε,

μπαίνω κατευθείαν στου ψητό. Είσαι περίπτωση που θέλει πολλά τριχοθυλάκια. Το πόσα θα στο πει ένας καλός γιατρός. Αυτο΄ιόλοι που ανέφερες είναι από τους καλύτερους. Πάνε σε έναν από αυτούς. Πριν πας όμως και αν θες την άποψη όλων μας, ανακοίνωσε τις προσφορές, τις απαντήσες και τις τιμές τους, να σε πούμε κι εμείς τί πιστεύουμε.
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Ε.Α. είπε:
Γειά σου φίλε Λάζαρε,

μπαίνω κατευθείαν στου ψητό. Είσαι περίπτωση που θέλει πολλά τριχοθυλάκια. Το πόσα θα στο πει ένας καλός γιατρός. Αυτο΄ιόλοι που ανέφερες είναι από τους καλύτερους. Πάνε σε έναν από αυτούς. Πριν πας όμως και αν θες την άποψη όλων μας, ανακοίνωσε τις προσφορές, τις απαντήσες και τις τιμές τους, να σε πούμε κι εμείς τί πιστεύουμε.

Φυσικά!
 

SHOOTER

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Φίλε Λάζαρε καλωσήρθες. :welc:
Εύχομαι τα καλύτερα σε όποιον και αν αποφασίσεις και περιμένουμε να μας πεις τις απαντήσεις τους.
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

SHOOTER είπε:
Φίλε Λάζαρε καλωσήρθες. :welc:
Εύχομαι τα καλύτερα σε όποιον και αν αποφασίσεις και περιμένουμε να μας πεις τις απαντήσεις τους.

Ευχαριστώ πολύ φίλε!
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν, έχω κάποιες απαντήσεις από κλινικές για την περίπτωσή μου. Σας τις παραθέτω συνοπτικά (κατά σείρα που απάντησαν):

Umar: Προτείνει 4500 grafts FUE σε μία συνεδρία (αυτό μου φάνηκε υπερβολικό) για "crown partially, the top, front and hairline". Συνολικό κόστος 24300 Ευρώ. Συνολικές μέρες 3.

Bisanga: Προτείνει 3000 grafts FUE/BHT σε μία συνεδρία για "conservative hair line and conservative coverage back from there". Συνολικό κόστος 11700 Ευρώ. Συνολικές μέρες 2.

Rahal: Προτείνει 3000 grafts FUE σε μία συνεδρία για "front hair line and temple area" και μετά από 3-6 μήνες άλλα 3000 grafts FUE σε μία συνεδρία για "mid scalp and crown area". Συνολικό κόστος 18800*2 Ευρώ. Συνολικές μέρες 2*2.

Ozgur: Προτείνει 3000 grafts FUE/BHT σε μία συνεδρία για "hairline and front until the middle of the head" και μετά από 10-12 μήνες άλλα 3000 grafts FUE/BHT σε μία συνεδρία για "crown". Συνολικό κόστος 9700*2 Ευρώ. Συνολικές μέρες 5*2.

HDC: Προτείνει 3000 grafts FUE σε μία συνεδρία για "hairline and front until the middle of the head" και μετά από 3-6 μήνες άλλα 3000 grafts FUE σε μία συνεδρία για "rest of head and crown". Συνολικό κόστος 12300*2 Ευρώ. Συνολικές μέρες 3*2.

Πώς σας φαίνονται?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Μπορεις να πεις ποιο αναλυτικα τι σου ειπε ο Bisanga;Ποσο χρεωνει το graft,και αν σου ειπε για γεννια;
 

bz

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

6000 grafts με FUE από την ασφαλή ζώνη αυτού του κεφαλιού ; Γίνεται ;
 

Leone

Active Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Λαζαρε αν αποφασισεις για Αμερικη μερια και γιατρο να μου πεις και μενα γιατι και εγω ψαχνω για παρεουλα να παω να τη κανω.
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

alekontas είπε:

Αυτό είναι το μόνο σιγουρό! Ειδικά ο Rahal!

marmaromenos είπε:
Μπορεις να πεις ποιο αναλυτικα τι σου ειπε ο Bisanga;Ποσο χρεωνει το graft,και αν σου ειπε για γεννια;

Σου έστειλα όλο το mail σε ΠΜ, οι τιμές υπάρχουν στο site της κλινικής.

bz είπε:
6000 grafts με FUE από την ασφαλή ζώνη αυτού του κεφαλιού ; Γίνεται ;

3 στους 5 λένε ότι γίνεται, βέβαια σε δύο διαφορετικές συνεδρίες.

Leone είπε:
Λαζαρε αν αποφασισεις για Αμερικη μερια και γιατρο να μου πεις και μενα γιατι και εγω ψαχνω για παρεουλα να παω να τη κανω.

Να σου πώ την αλήθεια, τον Rahal μάλλον τον απορρίπτω λόγω τιμής, ενώ ο Umar είναι πολύ επιθετικός. Εσύ σε ποιόν σκέφτεσαι?
 
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Λαζαρε σε ευχαριστω για το μνμ.Θα ειμαι εκει στις 7,8 Νοεμβριου γιατι εκλεισα με τον Βισανγα.Και με στριπ και με fue.Θα σου πω εντυπωσεις
 

Leone

Active Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Ειμαι μεταξυ Shapiro,Rahal και Umar.O Umar οταν λες οτι ειναι επιθετικος τι εννοεις?
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

marmaromenos είπε:
Λαζαρε σε ευχαριστω για το μνμ.Θα ειμαι εκει στις 7,8 Νοεμβριου γιατι εκλεισα με τον Βισανγα.Και με στριπ και με fue.Θα σου πω εντυπωσεις

Καλή επιτυχία!

Leone είπε:
Ειμαι μεταξυ Shapiro,Rahal και Umar.O Umar οταν λες οτι ειναι επιθετικος τι εννοεις?

Εννοώ ότι όταν όλοι λένε 3000 maximum, αυτός προτείνει 4500 σε FUE. Μάλλον είναι λίγο υπερβολικό!
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Καλησπέρα σε όλους,

Φτάνει σιγά σιγά η ώρα για τη δικιά μου μεταμόσχευση. 16-18 Ιανουαρίου στην HDC, 3k grafts FUE με τον Κυριάκο Μάρα. Η πρόταση της κλινικής είναι να καλύψουμε μόνο την περιοχή 1. Αν στο μέλλον μείνω ευχαριστημένος και η οικονομική κατάσταση το επιτρέπει μπορώ να προχωρήσω με άλλα 3k grafts FUE στην περιοχή 2. Πρόχειρα υπολογίζω ότι η περιοχή 1 καλύπτει γύρω στα 150 τ.εκ. άρα μιλάμε για 20 grafts/τ.εκ., δηλαδή για μια ελαφρά πύκνωση.

Προσωπικά έχω μια μικρή επιφύλαξη αν το αποτέλεσμα θα δείχνει αισθητικά φυσιολογικό, δεδομένου ότι επεμβαίνουμε μόνο στη μισή προβληματική ζώνη, έστω και με αυτή την ελαφρά πύκνωση των 20 grafts/τ.εκ.

Δύο ερωτήσεις: Ξέρετε άν η HDC παρέχει κάποιου είδους εγγύηση, ή αντίθετα άν απαιτεί από εμάς να υπογράψουμε κάτι πριν την επέμβαση? Την 7η μέρα από το πέρας της επέμβασης πρέπει να είμαι στη δουλειά μου (δουλειά γραφείου). Πιστεύετε ότι η κατάσταση στο κεφάλι μου θα είναι αισθητικά ικανοποιητική και όχι αποκρουστική για επαγγελματικό περιβάλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, δεκτή οποιαδήποτε παρατήρηση!

Καλές γιορτές σε όλους,
Λάζαρος
 

Συνημμένα

  • top.JPG
    top.JPG
    209.3 KB · Προβολές: 122

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Lazaros είπε:
Καλησπέρα σε όλους,

Φτάνει σιγά σιγά η ώρα για τη δικιά μου μεταμόσχευση. 16-18 Ιανουαρίου στην HDC, 3k grafts FUE με τον Κυριάκο Μάρα. Η πρόταση της κλινικής είναι να καλύψουμε μόνο την περιοχή 1. Αν στο μέλλον μείνω ευχαριστημένος και η οικονομική κατάσταση το επιτρέπει μπορώ να προχωρήσω με άλλα 3k grafts FUE στην περιοχή 2. Πρόχειρα υπολογίζω ότι η περιοχή 1 καλύπτει γύρω στα 150 τ.εκ. άρα μιλάμε για 20 grafts/τ.εκ., δηλαδή για μια ελαφρά πύκνωση.

Προσωπικά έχω μια μικρή επιφύλαξη αν το αποτέλεσμα θα δείχνει αισθητικά φυσιολογικό, δεδομένου ότι επεμβαίνουμε μόνο στη μισή προβληματική ζώνη, έστω και με αυτή την ελαφρά πύκνωση των 20 grafts/τ.εκ.

Δύο ερωτήσεις: Ξέρετε άν η HDC παρέχει κάποιου είδους εγγύηση, ή αντίθετα άν απαιτεί από εμάς να υπογράψουμε κάτι πριν την επέμβαση? Την 7η μέρα από το πέρας της επέμβασης πρέπει να είμαι στη δουλειά μου (δουλειά γραφείου). Πιστεύετε ότι η κατάσταση στο κεφάλι μου θα είναι αισθητικά ικανοποιητική και όχι αποκρουστική για επαγγελματικό περιβάλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, δεκτή οποιαδήποτε παρατήρηση!

Καλές γιορτές σε όλους,
Λάζαρος

Φιλε καταρχην καλή επιτυχία.

Για την 7η μέρα που αναφερεις θεωρω οτι ειναι πολύ νωρίς και σίγουρα θα φαινεται οτι έχεις κάνει μεταμόσχευση. Εκτος από την λήπτρια περιοχή όπου θα έιναι έντονος και εμφανής ο ερεθισμός επιπλέον στην δότρια θα έχεις κουρευτει σχεδόν "γουλί".Προσωπικά εάν σε ενδιαφερει να μην φανει ότι έχεις κανει μεταμόσχευση χρειάζεσαι το ελάχιστο τρεις(3) εβδομάδες.

Εφοσον το πλάνο σου περιλαμβάνει δυο μεταμοσχευσεις και έχεις ήδη εμφανη αραιωση τόσο στην περιοχή 1 όσο και στην 2, ίσως θα ξεκινούσα από την δευτερη περιοχή. Όπως αναφερεις και εσύ μετά την πρωτη μεταμόσχευση θα έχεις μπροστά αρκετά μαλλιά και πίσω σχεδόν τίποτα, οπότε μου φαινεται λίγο παραξενο ως εικόνα. Στο συγκεκριμένο η κλινική σίγουρα μπορεί να σου δώσει πιο σαφή απαντηση καθώς θεωρω ότι έχουν αντιμετωπίσει ξανα παρόμοιο περιστατικό. Ισως θα μπορούσες να τους ζητήσεις φωτογραφίες πριν & μετα από έναν παρόμοιο πελάτη ώστε να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Για την επεμβαση(FUE 3K) θα χρειαστεις τρεις ημερες και επιπλέον τεσσερις-πέντε ημερες μετά για φροντιδα από την κλινική. Ειναι σημαντικό τις πρώτες δέκα ημέρες να είσαι πολύ προσεκτικός.
 
Μπλουζα