Μεταμόσχευση στα 27

Karaflage

New Member
Χαιρετώ την κοινότητα.
Είμαι 27 ετών και παλεύω με την τριχόπτωση από τα 20-21 με χρήση μινοξιδίλης αφού από τα 18 παρατήρησα απώλεια στη μετωπιαία γραμμή. Για αρκετά χρόνια κρατήθηκαν σχετικά χαμηλοί ρυθμοί στην τριχόπτωση αλλά παρ' όλα αυτά τα τελευταία 2 χρόνια ξεκίνησε απώλεια στο πίσω μέρος και αραίωση γενικότερη στο υπόλοιπο της κεφαλής. Πλέον χρησιμοποιώ μινοξιδίλη πριν τον ύπνο μόνο (δηλαδή μια φορά και όχι 2 την ημέρα) και το πρωί λούζομαι με σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης. Στο παιχνίδι μπήκε αισίως (1 χρόνο) το τόπικ για να καλύψει την αραίωση, το οποίο εφαρμόζω κάθε πρωί και το λούζω προ της εφαρμογής της μινοξιδίλης το βράδυ.
Έλαβα την απόφαση να προβώ σε μεταμόσχευση μαλλιών. Κατόπιν αναζητήσεως στον ελλαδικό χώρο, κατέληξα σε γνωστή κλινική (D*I) στην Αθήνα, οι οποίοι μου πρότειναν megasession, έχοντας κατά νου να με αναλάβει συγκεκριμένος γιατρός ο οποίος φαίνεται να τον επιλέγουν περισσότερο (χωρίς να έχω δει ζωντανά βέβαια δουλειά του).
Οι απαιτήσεις μου είναι ένα συντηρητικό διόρθωμα της μετωπιαίας γραμμής και πύκνωση όπου είναι δυνατό, με προϋπόθεση το σεβασμό των υπαρχουσών τριχών της λήπτριας αλλά και παράλληλο σεβασμό στον πεπερασμένο αριθμό τριχοθυλακίων (περί τα 4,600 μου μέτρησαν αν δεν απατώμαι) της δότριας, αφού πρέπει να υπάρξει και παρακαταθήκη για το μέλλον το οποίο προβλέπεται δυσοίωνο για το κεφάλι μου.
Βλέποντας την κατάστασή μου από τις αναρτημένες φωτογραφίες, θα ήθελα τη γνώμη σας για το όλο εγχείρημα. Οποιεσδήποτε συμβουλές, παρατηρήσεις και επισημάνσεις είναι ευπρόσδεκτες. Εκ των προτέρων ευχαριστώ.
[attachment=6919]
[attachment=6920]
[attachment=6921]
[attachment=6922]
[attachment=6923]
 

Συνημμένα

  • 02.jpg
    02.jpg
    11.5 KB · Προβολές: 117
  • 01.jpg
    01.jpg
    143.6 KB · Προβολές: 112
  • 07.jpg
    07.jpg
    499.5 KB · Προβολές: 116
  • 08.jpg
    08.jpg
    524.8 KB · Προβολές: 107
  • 03.jpg
    03.jpg
    10.2 KB · Προβολές: 113

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
Karaflage είπε:
Χαιρετώ την κοινότητα.
Είμαι 27 ετών και παλεύω με την τριχόπτωση από τα 20-21 με χρήση μινοξιδίλης αφού από τα 18 παρατήρησα απώλεια στη μετωπιαία γραμμή. Για αρκετά χρόνια κρατήθηκαν σχετικά χαμηλοί ρυθμοί στην τριχόπτωση αλλά παρ' όλα αυτά τα τελευταία 2 χρόνια ξεκίνησε απώλεια στο πίσω μέρος και αραίωση γενικότερη στο υπόλοιπο της κεφαλής. Πλέον χρησιμοποιώ μινοξιδίλη πριν τον ύπνο μόνο (δηλαδή μια φορά και όχι 2 την ημέρα) και το πρωί λούζομαι με σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης. Στο παιχνίδι μπήκε αισίως (1 χρόνο) το τόπικ για να καλύψει την αραίωση, το οποίο εφαρμόζω κάθε πρωί και το λούζω προ της εφαρμογής της μινοξιδίλης το βράδυ.
Έλαβα την απόφαση να προβώ σε μεταμόσχευση μαλλιών. Κατόπιν αναζητήσεως στον ελλαδικό χώρο, κατέληξα σε γνωστή κλινική (D*I) στην Αθήνα, οι οποίοι μου πρότειναν megasession, έχοντας κατά νου να με αναλάβει συγκεκριμένος γιατρός ο οποίος φαίνεται να τον επιλέγουν περισσότερο (χωρίς να έχω δει ζωντανά βέβαια δουλειά του).
Οι απαιτήσεις μου είναι ένα συντηρητικό διόρθωμα της μετωπιαίας γραμμής και πύκνωση όπου είναι δυνατό, με προϋπόθεση το σεβασμό των υπαρχουσών τριχών της λήπτριας αλλά και παράλληλο σεβασμό στον πεπερασμένο αριθμό τριχοθυλακίων (περί τα 4,600 μου μέτρησαν αν δεν απατώμαι) της δότριας, αφού πρέπει να υπάρξει και παρακαταθήκη για το μέλλον το οποίο προβλέπεται δυσοίωνο για το κεφάλι μου.
Βλέποντας την κατάστασή μου από τις αναρτημένες φωτογραφίες, θα ήθελα τη γνώμη σας για το όλο εγχείρημα. Οποιεσδήποτε συμβουλές, παρατηρήσεις και επισημάνσεις είναι ευπρόσδεκτες. Εκ των προτέρων ευχαριστώ.
Καλή επιτυχία φίλε μου ..συνολικά ποσα μοσχεύματα σου πρότειναν να βάλεις και σε ποιές περιοχές ...
 

Karaflage

New Member
Γύρω στις 3500 τρίχες μου είπαν. Δε μπορώ να φανταστώ το αποτέλεσμα αυτού του αριθμού, ούτε γνωρίζω ακριβώς τον αριθμό των τριχοθυλακίων που θα δαπανηθεί. Ελπίζω να μη φεύγουν 3 υπάρχουσες τρίχες για κάθε 5 που θα τοποθετούνται στις περιοχές με τη μερική αραίωση..
Σαν αριθμός πως ακούγεται για την περίπτωσή μου ;
 

langweilig

New Member
Μονο λέει....μακάρι να έβγαζα και εγώ τόσα. Έχω στα πλαϊνά 55 με 60 θυλάκια ανά cm2....από την στιγμή που περνούν από την δότρια σου και σε αφήνουν με 70 ανά cm2
 

Karaflage

New Member
Μου είπαν ότι έχω μέτρια δότρια.
Μου μίλησαν για 3,500 τρίχες, δεν ξέρω εάν εννοούσαν grafts...νομίζω πως όχι.
τα θεωρείτε λίγα για την περίπτωσή μου ;
 

Karaflage

New Member
Λοιπόν φίλοι, έκλεισα στις 28 στην D*I με τον Παπα*******υ για 3000-3500 τρίχες (περί τα 1500+ grafts).
Μου είπαν ότι θα συζητήσω για την κατανομή το πρωί με το γιατρό. Είναι προφανές ότι θα δώσω έμφαση μπροστά στο hairline. Καμία πρόταση από τους εμπειρότερους για την κατανομή που θα ζητήσω κατά τη συζήτηση με το γιατρό ;
 

petrospap

Active Member
με 1500 grafts λιγα με φαινονται...ο μπουκλας πχ με παρομοιο προβλημα εβαλε 2500 grafts και παλι δεν ηταν πολυ ευχαριστημενος..(πριν του τυχει το προβλημα με την αποτομη πτωση)
 

Karaflage

New Member
Χμ.. ωραία.. Αρχίζω να αγχώνομαι περισσότερο..
Οι 3000 τρίχες ήταν δική τους πρόταση. Γιατί άραγε δε μου είπαν για περισσότερες ;
Ο κύριος που μίλησα πάντως από την D*I Αθηνών, διατήρησε την πρόταση της Θεσσαλονίκης για τις 3,000 τρίχες..
Τώρα τι κάνουμε ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Karaflage

New Member
Εν τω μεταξύ ψάχνω να βρω φωτογραφίες από τον mpoukla και δε βρίσκω για να καταλάβω που περίπου πάω..

Απ' ότι έχω καταλάβει από τα εδώ μέσα γραφόμενα, συνήθως οι προτάσεις των εταιριών είναι φουσκωμένες προς τα επάνω. Μου είπαν για περί τις 3,000+ τρίχες. Εγώ θα έχω μικρό αποτέλεσμα (το οποίο θα δείξω και σε εσάς εδώ στο forum) και αυτοί λιγότερα χρήματα. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με την περίπτωσή μου..
 

Karaflage

New Member
Το χρονικό μιας μεταμοσχεύσεως μαλλιών :
D*I Αθηνών
1465 Μοσχεύματα / 2887 Τρίχες
Υπεύθυνος γιατρός επεμβάσεως Παπαν******υ (κατόπιν δικής μου επιθυμίας)


Η διαδικασία ξεκίνησε στις 10:00 και τελείωσε στις 17:00.
Αρχικά έγινε το κούρεμα. Αφού έβαλα τα ρούχα για την επέμβαση, ξεκίνησε η διαδικασία αναισθητοποιήσεως της δότριας περιοχής. Κατόπιν έγινε η εξαγωγή των τριχοθυλακίων. Με το πέρας της διαδικασίας εξαγωγής έγινε PRP στη δότρια περιοχή.
Εν συνεχεία, μετά από ένα διάλειμμα στο οποίο μου προσφέρθηκε ελαφρύ γεύμα, έγινε συζήτηση και σχεδιασμός για την κατανομή των τριχοθυλακίων στη λήπτρια.
Έγινε επίδειξη των ομαδοποιημένων από τη νοσηλεύτρια τριχοθυλακίων και μία πρόχειρη καταμέτρηση τριχοθυλακίων και τριχών με το γιατρό, ενώ η επίσημη καταγραφή και καταμέτρηση έγινε από τη νοσηλεύτρια. Κατόπιν έλαβα γνώση για τον ακριβή καταγεγραμμένο αριθμό των τριχοθυλακίων και τριχών.
Η τοποθέτηση απεφασίσθει να πραγματοποιηθεί μόνο στην πρόσθια περιοχή και όχι στην οπίσθια αφού θεωρήθηκε πρώιμο στάδιο για εμφύτευση.
Μετά το πέρας της διαδικασίας, δόθηκαν αναλυτικές γραπτές οδηγίες για το μετεπεμβατικό στάδιο. Ο γιατρός μου έδωσε την κάρτα του και με ενθάρρυνε να τον αναζητήσω για ότι χρειαστώ.

Η όλη διαδικασία ήταν εντυπωσιακά ανώδυνη. Συνεργάστηκαν ο γιατρός και μια νοσηλεύτρια. Το κλίμα που δημιούργησαν και οι δύο τους ήταν ευχάριστο και αγχολυτικό. Και οι δύο ήταν καθησυχαστικοί και ευγενικοί. Ο γιατρός μου επεξηγούσε υπομονετικά και με λεπτομέρεια το κάθε βήμα της διαδικασίας εμπνέοντας μου εμπιστοσύνη, ενώ συχνά ρωτούσε για την κατάστασή μου. Με βοήθησε ακόμα και στη λήψη δικών μου φωτογραφιών στα διάφορα στάδια της διαδικασίας τις οποίες θα προσπαθήσω να παραθέσω με χρονική σειρά κατωτέρω.
Οφείλω να ομολογήσω ότι φανταζόμουν πιο επώδυνη και καταβλητική τη διαδικασία ενώ στην πραγματικότητα ήταν σχεδόν ανώδυνη και μόνο η πολύωρη διάρκεια κούρασε και κυρίως η πρηνής και κατακλινής θέση της διαδικασίας της εξαγωγής.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από τη διαδικασία όσο και από την κατάσταση στο κεφάλι μου στο άμεσο μετεπεμβατικό διάστημα. Το πρώτο τριήμερο όλα δείχνουν να ξεπρήζονται και να επανέρχονται στο φυσιολογικό, πλην του μετώπου μου, στο οποίο ένα ανώδυνο οίδημα κατέρχεται καταλαμβάνοντας πλέον σχεδόν όλη του την έκταση. Επίσης την τρίτη ημέρα εμφανίστηκε ήπιος κνησμός βαίνων αυξανόμενος, για την πιθανότητα εμφανίσεως του οποίου ενημερώθηκα καθώς και για την αντιμετώπισή του με αντισταμινικά.
Πρέπει να αναφέρω πως ο εκπρόσωπος της κλινικής έδειξε ενδιαφέρον με τηλεφωνήματά του, τόσο προ επεμβατικά (αφού είχα κλείσει την εμφύτευση στη συγκεκριμένη κλινική), όσο και μετεπεμβατικά για να ενημερωθεί για την κατάστασή μου και για να λύσει τυχών απορίες μου.
Μου χορηγήθηκε αντιβίωση και διάλυμα φυσιολογικού ορού σε αντλία για ψεκασμούς ανά μισή ώρα για το πρώτο τριήμερο.
Δε μου άρεσε η πώληση μετεπεμβατικών προϊόντων (όπως ειδικά σαμπουάν ή προϊόν για γρηγορότερη επούλωση). Αν και έμεινα ικανοποιημένος με την τιμή της επέμβασης, θα ήθελα να μου χορηγούνταν δωρεάν ή να τα πλήρωνα ενσωματωμένα στην τιμή που μου πρότειναν για την επέμβαση. Θα φαινόταν πιο ωραίο. Επίσης η αίθουσα επεμβάσεως ήταν σχετικά ικανοποιητική αν και θα ήθελα μια πιο “χειρουργική” όψη. Τα γεγονότα αυτά βέβαια δεν είναι ικανά να ανατρέψουν την καλή εικόνα που έχω αποκομίσει μέχρι τώρα.
Αν και πολύ ευχαριστημένος με τη μέχρι τώρα πορεία, αυτό είναι το λιγότερο σημαντικό στάδιο.
Το πιο σημαντικό είναι το τι ποιότητα, τι ποσότητα τριχών θα φυτρώσει και που θα φυτρώσει και όχι πόσο ανώδυνη είναι η διαδικασία και η μετεγχειρητική περίοδος. Δηλαδή, το πως θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο είναι και το ζητούμενο. Αυτό όμως χρήζει πολύμηνης αναμονής για να δω τα τελικά αποτελέσματα. Σταδιακά θα αναρτώ τα αποτελέσματα μέσω φωτογραφιών για τους ενδιαφερόμενους.


Δότρια περιοχή
 

Συνημμένα

  • 08.jpg
    08.jpg
    839.1 KB · Προβολές: 95

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
φιλε μου καλη επιτυχια ευχομαι.Ο Παπανικολαου ειναι απο τους πιο εμπειρους αυτη την στιγμη στην dhi.Ειμαι σιγουρος οτι σου εκαναν οτι καλυτερο μπορουσαν και δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο θεμα.Η μονη ενσταση μου ειναι στον αριθμο graft που χρησιμοποιησες.Ισως χρειαστεις και 2η μμ για να καποια στιγμη μετα απο 1-2 χρονια.Αυτο βεβαια δεν ειναι κ καταναγκη κακο.Πολλες φορες λειτουργει καλυτερα απο το να βαλεις 2500-3000 μοσχευματα μαζεμενα.
 

Karaflage

New Member
Ευχαριστώ πολύ.
Ελπίζω τα αποτελέσματα να ικανοποιήσουν τόσο ώστε να μη χρειαστεί στο προσεχές μέλλον 2η επέμβαση. Οι προσδοκίες μου άλλωστε δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλές και ήδη είμαι ικανοποιημένος για την απρόσμενα μεγάλη περιοχή των κροτάφων που καλύφθηκε. Περίμενα μικρότερη περιοχή κάλυψης. Όμως επειδή η δότριά μου είναι μέτρια, η εξέλιξη της τριχόπτωσης που έπεται, όφειλε να ληφθεί υπόψιν και ως εκ τούτου δεν πίεσα για μεγαλύτερα πράγματα επί του παρόντος. Η γνώμη η δική τους είναι που οδήγησε προς αυτή την κατεύθυνση, διαβεβαιώνοντας με για πολύ καλά αποτελέσματα. Μέχρι τώρα μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη από την όλη διαδικασία. Ελπίζω ότι δε θα προδοθεί με ένα μέτριο αποτέλεσμα. Αν μείνω ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος θα σας το πω και θα το δείτε στο τέλος της περιόδου αναμονής. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια το τι θα βγει.
 

giwrgos athina

Active Member
Καλη επιτυχια..Μην αγχωνεσαι για την δοτρια..Μπορεις να κανεις και strip ωστε να βγαλεις παραπα νο grafts και μπορεις να παρεις και απο μουσι μελλοντικα..ευχομαι να μην χρειαστει.
 

Karaflage

New Member
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Οι φωτογραφίες μου μέχρι την 3η ημέρα

http://imgur.com/a/UcFJD#0

Αν έχετε κάποια γνώμη, κάποια κριτική ή κάποια εντύπωση που θέλετε να μοιραστείτε είναι ευπρόσδεκτη.
 
Μπλουζα