Μεταμόσχευση ή είναι νωρίς ακόμα??

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

nikosssss

Active Member
Έχει δει κανείς φως κάνοντας θεραπεία με φυτικά προιόντα όπως Σερενόα, Βήτα – σιτοστερόλη,Εκχύλισμα τσουκνίδας,Εκχύλισμα πράσινου τσαγιού και διάφορα άλλα?? Αληθεύει οτι κατεβάζουν τα επίπεδα του DHT και αναστέλλουν την 5α-αναγωγάση?? Έχει κανείς άποψη??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Ένα τελευταίο ποστάρισμα και σταματάω γιατί νιώθω οτι κούρασα:p:rolleyes:o_O.
Ξέρει κανείς αν η μέθοδος SMP τραυματίζει το θύλακα σε κάποια περίπτωση? Υποτίθεται οτι εφαρμόζεται σε καθαρές περιοχές για να τις γεμίσει. Πιστεύετε στην δική μου περίπτωση μπορεί να έχω κάποιο ικανοποιητικό illusion με μια συνεδρία? Σκέφτομαι για DHI Θεσσαλονίκη. Έστω και για επίσκεψη δεν έχω να χάσω τίποτα...
 

nikosssss

Active Member
Θέλω να κάνω μια διαπύστωση σαν νεο μέλος, και ελπίζω να μην δώσω τροφή για τσακωμούς και παρεξηγήσεις. Είναι καθαρά μια υποκειμενική άποψη και θα προσπαθήσω να την παραθέσω εντελώς καλοπροαίρετα.
Αυτό που παρακολουθώ τόσο καιρό που διαβάζω το forum είναι οτι απο όλα σε σχεδόν τα μέλη, τα παλαιότερα κυρίως, προτιμάτε να απαντώνται τα ποιο ιντριγκαδόρικα νήματα. Είναι προφανές οτι τα νήματα με μμ έχουν περισσότερη απήχηση, καθώς εκεί μπορείτε να εκφράσετε αρκετοί τις απόψεις σας για κλινικές, γιατρούς, να εκφραστούν στατιστικές και αριθμητικές αναλύσεις για αυτούς που αγαπάν τους αριθμούς και πολλά άλλα....Σε δεύτερη μοίρα έρχονται τα ποιο lite νήματα , που φυσικά δεν είναι με μμ, αλλά παρόλα αυτά έχουν να δώσουν αρκετές εντάσεις για να ξεδώσουμε όλοι που προφανώς θα είμαστε στρεσαρισμένοι απο την καθημερινότητα. Ανοίγονται απο νέα μέλη,οι παλιοί συνήθως δίνουν κάποιες πρώτες απαντήσεις στα ερωτήματα τους, έπειτα αποχή, και κατόπιν "παραπόνων" των ίδιων των μελών που ανοίγουν τα νήματα για μη ανταπόκριση στις ερωτήσεις τους, αρχίζουν οι λεκτικές διαμάχες με τη γνωστή κατάληξη, η οποία αποθαρρύνει τους ίδιους τους χρήστες που άνοιξαν το topic με αποτέλεσμα πολλές φορές να αποχωρούν, ακόμα καλά καλά δεν ήρθαν....
Θέλω να ομολογήσω οτι υπήρξα και υπάρχω ενεργό μέλος σε πολλά forum και μάλιστα σε κάποια σαν αρκετά παλαιός. Πολλές φορές, οι ερωτήσεις απο νέα μέλη επαναλαμβάνονται επανειλημμένα. Παρόλα αυτά είμαι εκεί για να δίνω πάντα τις ίδιες απαντήσεις, καθώς θυμάμαι πως ήμουν εγώ όντας αδαής και άσχετος όταν πρωτοεγγράφθηκα. Πρωτού προλάβει κανείς να με κρίνει, θέλω να ομολογήσω οτι απο τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το forum έχω "γράψει" παρα πολλές ώρες μπροστά απο συζητήσεις σας όπως και απο έρευνες μέσω του αγαπημένου σε όλους google....Ο λόγος που τα μνματα μου σε αυτό το forum δεν ξεπερνάν τα 50, είναι γιατί θα φροντίσω να "ενεργοποιηθώ" πλέον όταν είμαι σίγουρος οτι με τις συμβουλές μου δεν πρόκειται να βλάψω κάποιον. Πρακολουθώ, μελετώ, παιδεύομαι, και κάποια στιγμή ελπίζω να φτάσω στο επίπεδο κάποιων εδω μέσα να μπορώ να παραθέτω άφοβα τις απόψεις και συμβουλές μου.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο άτομο, ούτε στο δικό μου νήμα. Το έργο το έχω δει και σε νήματα άλλων παιδιών που κατατρέχουν εδώ μέσα απεγνωσμένοι να μην καταλήξουν αεροδρόμια πριν είναι αργά. Αρκετοί απο τους παλιούς, μετά απο "ξέσπασμα" των νέων, αναφέρουν οτι ο λόγος αποχής τους οφείλεται γιατί κρίνουν οτι η περίπτωση που θέτονται να παραθέσουν συμβουλές είναι ελάχιστης εως ανούσιας σημασίας καθώς το πρόβλημα του νεου μέλους/"ασθενή" είναι μηδαμινό. Πιστεύω οτι ο καθένας απο τους νέους που μπαίνουν εδώ δεν είναι χαζός ουτε θέλει να μπει σε μια ψυχοφθόρα κατάσταση, έχοντας την ψευδαίσθηση οτι καραφλιάζει. Για να το κάνει και να αναζητά forum για το πρόβλημά του σημαίνει οτι κάτι έχει δει. Μπορεί όντως να είναι υποκειμενικό και για κάποιους να μη φαίνεται τίποτα το λάθος, παρόλα αυτά μπορούν να σεβαστούν την ανησυχία του εκάστοτε νέου σε αυτό το χώρο μέλους, και να το βοηθήσουν με τις γνώσεις τους, όπως πιστεύω οτι θα έκαναν και κάποιοι παλαιότεροι για τους ίδιους... Το οτι ένα πρόβλημα είναι στην αρχή του δε σημαίνει οτι είναι ανώφελο και ανούσιο ενασχόλησης. Ίσα ισα πιστεύω οτι είναι πολύ σημαντικότερο κάποιος να έχει πρόληψη οταν είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο ώστε να μην χάσει τα πολυπόθητα μαλλάκια του, που πιστεύω όλοι οσοι είναι εδω μέσα μπορούν να νιώσουν το feeling την απώλειας μαλλιών.
Δε θέλω να μιλήσω για το δικό μου νήμα προσωπικά. Ναι υπήρξαν άτομα που με βοήθησαν εδώ μέσα, με καθησύχασαν αρκετά και ανέβασαν την ψυχολογία μου ώστε να μην κάνω παρορμητικές κινήσεις. Αυτοί ήταν άλλωστε και ο λόγος που ξεπέρεσα , τουλάχιστον προσωρινά, το σκεπτικό της μμ για την περίπτωση μου. Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις που ο καθένας τις κάνει για να μάθει 5 πράγματα, αλλά για κάποιο λόγο παραμένουν άκαρπες ως προς απάντηση με αποτέλεσμα την άγνοια του νέου. Οταν ακόμα είσαι νέος, σε κάποια νεα κοινωνία οχι στην ηλικία, και προσπαθείς να βγάλεις μια άκρη, ειδικά οταν υπάρχουν και εξωτερική παράγοντες που πιέζουν, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση του forum μας η καθημερινή απώλεια μαλλιών, αναγκάζεσαι να αγχωθείς, να σαστίσεις και να αναζητήσεις τρόπους να λύσεις το πρόβλημα σου άμμεσα. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και ανάλογα τον χαρακτήρα του καθενός, κάποιοι μπορεί να φαίνονται στην τελική αρκετά παρορμητικοί, καθώς κάνουν επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις. Αυτό παρόλα αυτά δε σημαίνει οτι γίνεται εσκεμμένα. Γίνεται απλά, καθώς σαν άσχετοι με το αντικείμενο δεν ξέρουμε πως να αντιδράσουμε, ειδικά όταν δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση και κάλυψη κάποιων καίριων ερωτήσεων απο τους παλαιότερους.
Δε θα συνεχίσω το παραλήρημα που μπορεί κάποιοι να χαρακτηρίσουν το παραπάνω, καθώς πιστεύω οτι όλοι λίγο πολύ καταλάβατε. Αναφέρω ξανα οτι όλο το παραπάνω είναι αφορμή για καλυτέρευση του forum, ώστε να υπάρχει απήχηση με σκοπό την αποτροπή όσο περισσότερων λάθος κινήσεων απο νέα μέλη.
Ελπίζω να μη κούρασα και όπως είπα και στην αρχή να μη δώσω τροφή και ξαφνικά το νήμα μου γεμίσει με σελίδες απο καυγάδες. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να σας διαβάζω αλλά θα σταματήσω προσωρινά να είμαι "ενεργό" μέλος. Ελπίζω να βγάλω την άρκη όσο μπορώ μόνος μου μετά απο διάβασμα και ψάξιμο. Ευχαριστώ για την υπομονή σας
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ουφφφ πρωι πρωι τρομαξα με τετοιο σεντονι λεω και γω....μια χαρα τα λες!!!
 

nikosssss

Active Member
Καλησπέρα και πάλι. Θέλω να παραθέσω ένα τελευταίο περιστατικό που με "συγκλόνισε" κάπως....Επειδή πολλά άτομα εδώ μέσα, αν όχι όλα, με απέτρεψαν απο την λύση της μμ, για το γαμώτο έστειλα κάποιες φώτο σε γνωστή κλινική για να πάρω μια εκτίμηση. Σας παραθέτω το μνμα μου, τις φώτο που έστειλα, καθώς και την απάντηση του γιατρού.Τα σχόλια δικά σας.Η μόνη ένσταση μου είναι πως κατάφερε να διακρίνει την δότρια μου? ΑΝ μπείτε στον κόπο να ασχοληθείται με το νήμα μου, καθώς δεν υπάρχει και ιδιαίτερη απήχηση, θα πω στη συνέχεια και την κλινική και τον γιατρό....Ευχαριστώ...

Το δικό μου mail:
Καλησπέρα. Είμαι 26 χρονών και έχω την αραίωση που φαίνεται στις επισυναπτόμενες εικόνες. Μπορώ να έχω μια εκτίμηση απο εσάς?? Ευχαριστώ??

Του γιατρού:
Καλησπέρα Νίκο,


Ελπίζω να σε βρίσκω καλά.

Έχω δει τις φωτογραφίες που μου έχεις στείλει. Η δότρια φαίνεται πολύ καλή.

Όσον αφορά την αραίωση πίσω στην κορφή πιστεύω ότι χρειάζονται γύρω στα 2500-2700 μοσχεύματα για να γεμίσει.


Καλό θα ήταν, λόγω και του νεαρού της ηλικίας, να αρχίσεις και κάποια θεραπεία για να προφυλάξεις τα υπόλοιπα μαλλιά.


Για ότι άλλο με χρειαστείς είμαι στην διάθεση σου.


Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

20151221_235912.jpg 20151226_054304.jpg 20160315_211813.jpg
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παντως απο hdc δεν ειναι η απαντηση...καλα εισαι το πολυ 1300-1500 grafts θελεις τι να σε πω περιμενε ρε φιλε και πολεμα με τοππικ.εχεις ακομη μελλον.
 

nikosssss

Active Member
John έχω αποτραπεί προς το παρόν απο την ιδέα της μμ. Η ερώτηση έγινα καθαρά για το γαμώτο. Δεν προκειται να κάνω μεταμόσχευση τουλάχιστον μέχρι τα 30....Απλά μου έκανε πραγματικά μεγάλη εντύπωση η απάντηση του γιατρού.
 

nikosssss

Active Member
Δε ξερω αν είναι πολλά ή οχι. Ξέρω οτι είχα βάλει και κάποιες συγκριτικές φώτο με τον dance αν θυμάστε, πιστεύοντας οτι πάνω κάτω έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Ο dance με 500 grafts προς τα πίσω κατάφερε να μαζέψει το vertex, που σύμφωνα με τις δικές σας παραπομπές ήταν πολύ χειρότερα απο μένα, και ο γιατρός μου προτείνει 2500 για το πρόβλημα μου. Αντε να βγάλω άκρη.....
 

erevos

Active Member
Έχει δει κανείς φως κάνοντας θεραπεία με φυτικά προιόντα όπως Σερενόα, Βήτα – σιτοστερόλη,Εκχύλισμα τσουκνίδας,Εκχύλισμα πράσινου τσαγιού και διάφορα άλλα?? Αληθεύει οτι κατεβάζουν τα επίπεδα του DHT και αναστέλλουν την 5α-αναγωγάση?? Έχει κανείς άποψη??
http://www.hairlossgr.com/threads/proscar-vs-finar.10119/page-11#post-158880
 

nikosssss

Active Member
Θα παρακαλούσα την ολική διαγραφή του νήματός μου αν γίνεται.Θερμή παράκληση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tasmania

Active Member
εγω Νικο καπου στα 2300-2500 για crown το κοβω..απο την τελευταια σου φωτο φαινεται οχι ξεκαθαρα,αλλα φαινεται οτι δεν εχεις αραιη δοτρια, αρα εχεις καλη δοτρια υποψηφια για μ/μ ειτε με fue ειτε με strip...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα παρακαλούσα την ολική διαγραφή του νήματός μου αν γίνεται.Θερμή παράκληση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνήθως δεν γινεται ολική διαγραφή νημάτων Νικο για να μην χάνονται και χρήσιμες απόψεις/σχόλια. Όπως και να εχει θα εξεταστεί το αιτημά σου


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nikosssss

Active Member
Γιατί Γιάννη είναι ενα νήμα το οποίο δεν έχει την παραμικρή ανταπόκριση. Παρα μόνο απο σένα και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό, και ίσως απο 1-2 άτομα ακόμα. Έχω θέση πολλές αναπάντητες ερωτήσεις, που σκοπό είχαν μόνο την ενημέρωση μου για να μπορώ να κάνω κάποια σωστά βήματα,καθώς και τελευταία έδωσα ένα ερώτημα που μπορούσε να δώσει τροφή για μεγάλη συζήτηση. Όπως οτι εφόσον κάποιοι βλέπαν οτι δεν έχω πρόβλημα για μμ και ένας γιατρός μου προτείνει 2500 grafts, να μπορούν να βγουν κάποια ασφαλή συμπεράσματα για κάποιες κλινικές για το πως βλέπουν τους πελάτες τους. Αλλά θα ήθελα να δω και την τοποθέτηση αυτών που υποστήριζαν οτι δεν έχω θέμα μετά απο την συγκεκριμένη παραπομπή του γιατρού. Παρόλα αυτά οι περισσότεροι προτίμησαν να "φαγωθούν" ανούσια στο νήμα του Dimitris50423, χωρίς λόγο, και σε κάποια άλλα νήματα. Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
μαλιστα σεβαστο ναι εσυ οπως νιωθεις αδερφε! ενημερωσου απο το φορουμ θα βρεις πολλα χρησιμα πραματα για την κατασταση σου και κανε και κανα consulation απο κοντα με γιατρους.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα