Μεταμόσχευση ή είναι νωρίς ακόμα??

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

nikosssss

Active Member
John να σου πω την αληθεια ανέφερα τα 500 καθαρά γιατί είδα την περίπτωση του Dance και γιατί όταν είχα πει παλαιότερα οτι ήθελα να κανω μμ οι περισσότεροι με απέτρεψαν....Οπότε δεν ήθελα να αναφέρω για 1000 για ευνόητους λόγους καλοπροέραιτου γιουχαρίσματος...:p
Αν πιστεύεις εσύ, ή οποιοδήποτε άλλο έμπειρο μάτι οτι με 1000 θα είμαι καλύτερα είμαι ανοιχτός να το συζητήσω...Σέβομαι πολλά μέλη εδώ μεσα όπως και τις απόψεις τους, καθώς παρακολουθώ καθημερινά το forum άσχετα αν δεν γράφω πολύ καθώς λόγω έλλειψης γνώσεων δεν θα ήθελα να δώσω παραπληροφόρηση σε κανέναν.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
gkast δεκτή η αποψή σου, απλά μπορείς να την τεκμιριώσεις??? Ο λόγος που αποφάσισα να βάλω αυτή τη φορά και τις συγκριτικές φωτο ήταν ακριβώς για να αποφύγω τέτοιου είδους απαντήσεις χωρίς επιχείρημα...Σου παραθέτω 2 περιπτώσεις (τη δική μου και του dance) όπου είναι σχετικά ίδιες, και στη μια έχει επέμβει μμ (dance) με αξιοπρεπή αποτελέσματα, ενώ στην άλλη (δική μου) αποτρέπεται επανηλλημένος....Μπορείς λοιπόν να μου αναφέρεις το λόγο όπου είσαι αρνητικός. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάντα καλοπροέραιτα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Θα μπορεσεις βεβεαια βαζοντας τοππικ να σε παρει ακομη μερικα χρονακια χωρις να κανεις τιποτα.
Δεν εχεις σημαντικο προβλημα και η φωτογραφικη σιγουρα το δειχνει χειροτερο αποτι σε πραγματικοτητα.
Θα σε λεγα να περιμενεις 4 χρονακια ακομη.
Αλλα αν κανεις κατι τωρα χρειαζεται καλο χερι για αποφυγη shock loss
 

nikosssss

Active Member
Ο λόγος που έβαλα τη συγκεκριμένη φώτο είναι για να δείξω όσο ποιο ρεαλιστικά γίνεται, το πρόβλημα. Θα μπορούσα να βάλω μια πολύ παραπλανιτική (την παρακάτω) οπου σε αυτή την περίπτωση θα θεωρούσα και εγώ τον εαυτό μου τρελό που ασχολούμαι...Αλλά προφανώς ο σκοπός μου είναι να σας ΔΕΙΞΩ το πρόβλημα και όχι να το ΚΡΥΨΩ....Απλά βλέπω οτι ταλαιπωρούμαι με θεραπείες τύπου μέντα, δεσμεύοντας τον εαυτό μου να μη μπορώ να βγω απο το σπίτι για κανα 6ωρο, ενω ίσως θα μπορούσα να ακολουθήσω ένα σενάριο σαν αυτό που ανέφερα και να ξενιάσω έστω για κάποια χρονάκια....
20160127_233102.jpg
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μια χαρα εισαι εγω σε ειπα καθημερινα φενεσαι αλλως εχεις και καταλληλο χρωμα στο μαλλι που δεν κανει αντιθεση με το δερμα.Με λιγο τοππικ εισαι οκ.
Τωρα αν σε καιει τοσο ειπαμε θελεις καλο γιατρο.
Αλλα εισαι μια χαρα αδερφε!!!
 

nikosssss

Active Member
Οκκκκκ δεν επιμένω...Άλλωστε για αυτο σας ρώτησα για να ακούσω την άποψή σας που προφανώς είναι πολύ ποιο αντικειμενική και έμπειρη....Παραθέτω και μια τελευταία φωτο που λόγο καθρέπτη ίσως? και φωτισμόυ φαίνεται κάπως ποιο ρεαλιστικό το θεματάκι....
Untitled.png
 

gkast

Active Member
Οκκκκκ δεν επιμένω...Άλλωστε για αυτο σας ρώτησα για να ακούσω την άποψή σας που προφανώς είναι πολύ ποιο αντικειμενική και έμπειρη....Παραθέτω και μια τελευταία φωτο που λόγο καθρέπτη ίσως? και φωτισμόυ φαίνεται κάπως ποιο ρεαλιστικό το θεματάκι....
Προβολή συνημμένου 10371
Το να επέμβεις στο crown είναι η τελευταία λύση μιας και δεν υπάρχει αραίωση που να σου τονίζει το πρόβλημα .Εαν μπεις σε νήματα που αφορούν αγωγές νομίζω πως θα βρεις περισσότερες λύσεις .
Τα μοσχεύματα δεν τα χαλάμε για πλάκα και ο λόγος είναι οτι τα θελουμε για το μέλλον που πραγματικά θα υπάρξει πρόβλημα .
Αυτό που θα πρέπει να σε αφορά είναι το πως θα τα διατηρήσεις .......
Το να επέμβεις στο crown είναι η τελευταία λύση μιας και δεν υπάρχει αραίωση που να σου τονίζει το πρόβλημα .Εαν μπεις σε νήματα που αφορούν αγωγές νομίζω πως θα βρεις περισσότερες λύσεις .
Τα μοσχεύματα δεν τα χαλάμε για πλάκα και ο λόγος είναι οτι τα θελουμε για το μέλλον που πραγματικά θα υπάρξει πρόβλημα .
Αυτό που θα πρέπει να σε αφορά είναι το πως θα τα διατηρήσεις .......[/QUOTE]
 

kwsTakis

Active Member
προτεινω μινοξιδιλη κ ενα καλο σαμπουαν(hairgen tis boderm einai kalo),,,καλωσ η κακως η μινοξιδιλη εδω κ χρονια επιβραδυνει την αραιωση,σε πολλες περιπτωσεις παντως πολυ καλα απο τελεσματα εχει κ η θεραπεια prp
 

nikosssss

Active Member
Καλησπέρα και πάλι. Έχω να κάνω μια ερώτηση/διαπύστωση. Οι τρίχες που μου πέφτουν, οι οποίες έχουν ελαχιστοποιηθεί στο έπακρο λόγω μέντας/daktarin?? , παρατηρώ οτι στη ουσία είναι σαν "κομμένες"....Δεν παρατηρώ δηλαδή τη ρίζα της τρίχας. Σαν να κόπηκε απο το δέρμα και μετά, και να έχει μείνει η ρίζα μέσα στο κεφάλι. Οι τρίχες που έχω προσέξει με ρίζα επάνω είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού (10 όλο το μήνα). Σας λέει κάτι αυτό???
 

nikosssss

Active Member
Σε περίπτωση που κάποιος είχε εμφανή αραίωση λόγω σδ, και κατάφερε να την εξαλείψει κατα μια έννοια με αποτέλεσμα να εξαλειφθεί και η τριχόπτωση μαζί, μπορεί να ξεκινήσει μινοξ μέχρι να δει εμφανή πύκνωση (ας πουμε ένα χρόνο χρήσης), να σταματήσει τη μινοξ και να διατηρηθούν οι τρίχες που βγήκαν λόγω πλέον απώλειας σδ???
 

aeratos28

Just aeratos
nikosssss μόλις κόψεις τη μινοξιδιλη μέσα σε ένα διάστημα 3-4 μηνών πάνω κάτω ίσως και παραπάνω,ανάλογα είναι αυτό θα φτάσεις στο σημείο που θα εφτανες χωρίς να είχες χρησιμοποιήσει ποτέ τη μινοξιδιλη..
Σε περίπτωση που κάποιος είχε εμφανή αραίωση λόγω σδ, και κατάφερε να την εξαλείψει κατα μια έννοια με αποτέλεσμα να εξαλειφθεί και η τριχόπτωση μαζί, μπορεί να ξεκινήσει μινοξ μέχρι να δει εμφανή πύκνωση (ας πουμε ένα χρόνο χρήσης), να σταματήσει τη μινοξ και να διατηρηθούν οι τρίχες που βγήκαν λόγω πλέον απώλειας σδ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Η ορμόνη DHT μπορεί να έχει κάποια επιρροή στους όρχεις? Ψάχνωντας βρήκα αυτο....

https://nikchris.wordpress.com/2008/09/24/finasteride/

Αν έχει κάποιος την όρεξη ας το διαβάσει αν και οι περισσότεροι τα ξέρουν ήδη αυτα....
Αυτό που θέλω να ρωτήσω και αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια απάντηση είναι τι σχέση μπορεί να υπάρχει μεταξύ αυτής της ορμόνης με κάποιο πόνο στους όρχεις.
Θέλω να σημειώσω οτι τον τελευταίο 1μιση χρόνο, που έχει ξεκινήσει και εμφανή αραίωση μου, έχω κατα καιρούς κάποιους περίεργους πόνους στους όρχεις, όπου και δεν μπορώ με κανέναν γιατρό να διαπυστώσω τελικά απο που προέρχονται καθώς όλα στις εξετάσεις μου βγαίνουν νορμάλ. Το θέμα είναι οτι δεν παίρνω χάπια φινα για να το συνδυάσω καθώς απο οτι κατάλαβα προβλήματα παρουσιάζονται σε πιθανη χρήση φίνας. Υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός μου να έχει κάποιο ένζυμο το οποίο να προκαλεί την αραίωση αλλα και αυτόν τον ανεξήγητο πόνο στους όρχεις τόσο καιρο???
 

Stripar

Established Member
Νικόλα...
δέν σου κάνει εντύπωση ότι όλα τα φάρμακα που βγήκαν για την τριχόπτωση (Propecia & Avodart)
είναι φάρμακα που σχεδιάστηκαν και πρωτοκυκλοφόρησαν για την υπετροφία του προστάτη?...
 

nikosssss

Active Member
Ναι ακριβώς αυτό με απασχολεί. Το θέμα μου είναι τελικά όμως, μήπως τα επίπεδα της DHT μου είναι τέτοια που επηρεάζουν και την τριχόπτωση μου, αλλά και την παρουσίαση πόνου στους όρχεις. Γιατί τώρα που το συνδυάζω, αυτά τα 2 μου ξεκίνησαν μαζί πριν απο 1μιση-2 χρόνια!! Απλά εγώ δεν έχω πάρει ποτέ φίνα ή κάτι αντίστοιχο....o_O
 

kolias

Active Member
αυτο που δεν μπορω μα καταλαβω ειναι γιατι δεν εχεις αρχισει μινοξ ακομα θα σου λυσει το προβλημα για καποια χρονια και μετα βλεπεις. Δεν ειναι και τοσο φοβερο φαρμακο και στις αρχεις κανει πολυ καλη δουλεια. Η αναφορα σε μεταμοσχευση στην περιπτωση σου συγνωμη αλλα στα αυτια μου ακουγεται γελοια. Θα σου κοστισει ο κουκος αηδονι σε πανακριβους γιατρους γιατι αλλιως θα πας για μαλλι και θα βγεις καραφλας Κρατα τα λεφτα σου για οταν ερθει πραγματικα η ωρα της. Εξεντλησε ολων των ειδων θεραπειας , θα περασει αρκετος καιρος οπου το αποτελεσμα τους θα σε καλυπτει και μην εισαι τοσο σχολαστικος δεν χρειαζεται να βγαινεις εξω με βρεγμενεα μαλλια και να καθεσαι κατω απο λαμπες και να τα ανοιγεις για να εχουν ολοι μια πραγματικη εικονα του crown του κεφαλιου σου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Ναι ακριβώς αυτό με απασχολεί. Το θέμα μου είναι τελικά όμως, μήπως τα επίπεδα της DHT μου είναι τέτοια που επηρεάζουν και την τριχόπτωση μου, αλλά και την παρουσίαση πόνου στους όρχεις. Γιατί τώρα που το συνδυάζω, αυτά τα 2 μου ξεκίνησαν μαζί πριν απο 1μιση-2 χρόνια!! Απλά εγώ δεν έχω πάρει ποτέ φίνα ή κάτι αντίστοιχο....o_O

Δέν χρειάζεται να έχεις πάρει Fina για να έχεις κάποιες μικροενοχλήσεις...
Πάντως αν οι εξετάσεις σου είναι ο.κ και έχεις πάει σε ένα σωστό ουρολόγο-ανδρολόγο ,
μπορεί να είναι και Placebo...

Η DHT είναι άρρηκτα συνδεδεμένη:
α) με τα μαλλάκια μας
β) με τα "πουλάκια" μας

Που είναι και το βασικό σου ερώτημα...
 

nikosssss

Active Member
Συνεπώς αν τα επίπεδα DHT δεν είναι σωστά, μπορεί κάποιος να έχει θέμα και στα δύο που προανέφερες...Άρα για αυτό μπορεί να έχω και τα δυο συμπτώματα γιατί κατι δεν πάει καλα με την συγκεκριμένη ορμόνη...
Θα κάνω τις ορμονικές εξετάσεις και θα δω τα επίπεδα DHT μου. Αν διαπυστώσω οτι είναι εκτός ορίων πως μπορώ να την ρυθμίζω με φυσικούς τρόπους??
Και κάτι ακόμα. Για να παρουσιάσει κάποιος τριχόπτωση πρέπει η DHT να είναι αυξημένη ή μειωμένη γιατί δεν κατάλαβα...
Και σε αυτήν την περίπτωση η φίνα στην ουσία τι κάνει? Την ρίχνει ή την ανεβάζει??? Ή απλά την ρυθμίζει ανάλογα με την περίπτωση??

Κολια το στάδιο της μμ το έχω ξεπεράσει και εννοείται οτι δεν πρόκειται να παω ακόμα για κάτι τέτοιο. Οσο για minox δε ξέρω γιατί αλλά είμαι αρνητικός προς το παρόν. Ίσως στο μέλλον ξεκινήσω αν δω σοβαρή επιδείνωση...
Τώρα προσπαθώ να μπω σιγά σιγά στα βαθιά και να κατανοήσω κάποια πράγματα καθαρά για ενημέρωση....
 

Stripar

Established Member
Εσύ Νικόλα βάση των φωτογραφιών σου είναι δύσκολο να έχεις κάποιο θέμα!.

Παρόλα αυτά πήγαινε σε κανένα καλό γιατρό , ξεκίνα το διάβασμα (είναι όλα γραμμένα στο Forum) κάνε και τις εξετάσεις και βλέπεις...
 

nikosssss

Active Member
Stripar ποιο πολυ με προβληματίζει και το σύμπτωμα στους όρχεις για αυτό μου μπήκαν ψύλλοι....Αν ήταν μονο η αραίωση ναι δε θα το σκεφτόμουνα. Απλά ξεκίνησαν και τα 2 μαζί.....Και για τους πόνους έχω αλλάξει 3 γιατρούς και κατόπιν εξετάσεων αρκετών μπορώ να πω, δεν έχω βρει κάποια δισλειτουργία...Και δεν νομίζω να είναι Placebo αν εννοείς αυτό που κατάλαβα καθώς έχω πραγματικά πόνους...Έλεγα μήπως τελικά καταφέρω να καταπολεμήσω και τα 2 γιατί ειδικά οι πόνοι με ταλαιπωρούν αρκετά....Anyway....Ανανέωση ξανά κατόπιν αποτελεσμάτων στις ορμονικές.
 

nikosssss

Active Member
παραθέτω ένα link για όσους έχουν όρεξη για διάβασμα...είναι ενδιαφέρον τουλάχιστον για αυτούς που ακόμα ψάχνονται με το αντικείμενο

http://www.poulakis-urology.com/hyperplasia-of-protector-info/pharmaceutical-treatment

Επίσης πιστεύετε ότι με απλούς άλφα αναστολείς και όχι αναστολείς της 5-α αναγωγασης μπορεί κάποιος να έχει αποτελέσματα?
Έχει κανείς άποψη για τις θεραπείες με βότανα όπως αναφέρει μέσα?
Για μερικούς είναι βαρετά όλα αυτά αλλά πιστεύω ότι είναι τροφή για συζήτηση για όσους έχουν όρεξη...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα