Μεταμόσχευση Τουρκία η Ελλαδα

Bullshit123

New Member
Δεν ειναι για όλους η φιναστερίδη δυστυχώς. Άλλοι βγάζουν παρενέργειες, αλλοι μπορεί να μη βγάζουν. Και ο νηματοθέτης δοκίμασε φιναστερίδη και έβγαλε παρενέργειες, και γιαυτό την σταμάτησε, αλλιώς θα την συνέχιζε..Δεν έχει νόημα να μένεις σε μια θεραπεία με τις παρενέργειες μονο και μονο για να μη χάσεις άλλα μαλλιά, γιατί θα χάσεις μετά ακόμα πιο σημαντικά πράγματα.
Ίσως θα μπορούσε να δοκιμάσει τοπική φιναστερίδη να δει αν με αυτή θα ειναι οκ.
Και η τοπική έχει παρενέργειες. Το ερώτημα είναι αν υποχωρούν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Συμφωνώ με όλους παιδιά και το καταλαβαίνω, έχω σκεφτεί να έπαιρνα ντουτα να ρίξω 8-10 κάψουλες μέσα στην μινοξιδιλη και να την βάζω τοπικά,αλλά δεν θέλω.
Αλλά κακά τα ψέματα όσοι γύρω μου από το περίγυρό μου κάνει μεταμόσχευση δεν κάνεις σχεδόν κανένας θεραπεία άσχετα αν θα τα χάσουν, εγώ δυστυχώς παρόλο πού ξέρω ότι δεν έχω καλή δοτρια περιμένω σάν χαζός το όνειρο μιας μεταμόσχευσης με γέμισμα Α-Γ ζώνης αλλά κατά βάθος πιστεύω μέσα Μου πως υπάρχουν κάποιοι γιατροί που λόγω της μαεστρίας τους ίσως μπορέσουν να πάρουν 500-1000graft περισσότερα από έναν άλλο πχ γιατρό. βάλε και 500,graft από τα γένια.
Αυτό το όνειρο δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα γιατί θέλει 5-7 χιλιάδες.
Ο τυρκάλας μετά από 6 μήνες μπορεί
Και εμένα θα με βόλευε να την κάνω μέχρι τον Μάρτιο γιατί δεν έχω άδεια μετά.και το καλοκαίρι η μεταμόσχευση είναι δύσκολη εγώ ιδρώνω υπερβολικά.
Τέλος μετά από ψάξιμο είδα άλλες δύο κλινικές στη Τουρκία και μου φαίνονται πολύ νορμάλ ειδικά μια γιατρός λέγεται mervekaya και βλέπω στο Instagram κάνει πολύ ωραίες δουλειές!
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε Κωνσταντωνιε, δεν ξερω πως εννοεις ενα καλο αποτελεσμα η πως το εχεις ονειρευτει.
Συνηθως φανταζομαστε ενα μαλλι οπως οταν ημασταν παιδια, πολυ πυκνο κλπ.

Δυστυχως αυτο που μπορει καποιος σε αυτη την κατατασταση, στην καλυτερη να πετυχει, ειναι μια μετρια πυκνοτητα η οποια θα φαινεται αραιη σε καποιες συνθηκες ενω σε αλλες οχι και γενικα θα απαιτειται ενα αρκετα μακρυ μηκος για να δινει καλυψη.

Με τα χρονια τα μαλλια που θα "μεταφερεις" πανω πιθανως μεινουν ιδια πιθανως αραιωσουν αν κατι ταλαιπωρει και τη δοτρια ηδη. Ομως σιγουρα αρκετα απο τα ηδη υπαρχοντα,, με μοναδικη θεραπεια τη μινοξιδιλη επισης θα χαιρετησουν. Τοτε θα χρειαστεις δευτερη επεμβαση για να ξανα πιασεις το προηγουμενο αποτελεσμα, εαν εχεις δοτρια.

Με τη χρηση αγωγης θα βελτιωσεις τα ηδη υπαρχοντα και συνολικα το αποτελεσμα που θα παρεις σε βαθος χρονου θα μπορει να διατηρηθει πιο πυκνο. Αυτα.

Στη θεση σου με περιορισμους σε μπατζετ,, χωρις αγωγη και χωρις γιατρο που να εμπιστευομαι το πλανο του αλλα και την κριση του στο κατα ποσο δεν εχει κατι η δοτρια,, δε θα σκεφτομουν σε καμια περιπτωση τη μεταμοσχευση και θα κραταγα και τα λεφτα.
Θεωρω δεν αξιζει ο κοπος και το χρημα για το αποτελεσμα που θα παρθει.

Γνωμη μου παντα που δε σημαινει οτι ειναι και σωστη για ολοους.

ΥΓ: Τουρκια δε θα πλησιαζα καν. 90% των κλινικων ειναι ενα μαυρο χαλι... μεγαλο το ρισκο.
 

g_pal

Member
Και η τοπική έχει παρενέργειες. Το ερώτημα είναι αν υποχωρούν.
Αρκετά μικρότερες πιθανότητες με την τοπική. Επισης σε άλλους εμφανίζονται παρενέργειες με το χάπι φιναστεριδης μετά από καιρό λόγω συσσώρευσης στον οργανισμό.

Συμφωνώ με όλους παιδιά και το καταλαβαίνω, έχω σκεφτεί να έπαιρνα ντουτα να ρίξω 8-10 κάψουλες μέσα στην μινοξιδιλη και να την βάζω τοπικά,αλλά δεν θέλω.
Αλλά κακά τα ψέματα όσοι γύρω μου από το περίγυρό μου κάνει μεταμόσχευση δεν κάνεις σχεδόν κανένας θεραπεία άσχετα αν θα τα χάσουν, εγώ δυστυχώς παρόλο πού ξέρω ότι δεν έχω καλή δοτρια περιμένω σάν χαζός το όνειρο μιας μεταμόσχευσης με γέμισμα Α-Γ ζώνης αλλά κατά βάθος πιστεύω μέσα Μου πως υπάρχουν κάποιοι γιατροί που λόγω της μαεστρίας τους ίσως μπορέσουν να πάρουν 500-1000graft περισσότερα από έναν άλλο πχ γιατρό. βάλε και 500,graft από τα γένια.
Αυτό το όνειρο δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα γιατί θέλει 5-7 χιλιάδες.
Ο τυρκάλας μετά από 6 μήνες μπορεί
Και εμένα θα με βόλευε να την κάνω μέχρι τον Μάρτιο γιατί δεν έχω άδεια μετά.και το καλοκαίρι η μεταμόσχευση είναι δύσκολη εγώ ιδρώνω υπερβολικά.
Τέλος μετά από ψάξιμο είδα άλλες δύο κλινικές στη Τουρκία και μου φαίνονται πολύ νορμάλ ειδικά μια γιατρός λέγεται mervekaya και βλέπω στο Instagram κάνει πολύ ωραίες δουλειές!

Εγώ στη θέση σου θα σύγκρινα διάφορες επιλογες στην Τουρκία που είναι εντός των λεφτων που σκέφτεσαι να διαθέσεις και θα επέλεγα κάποια από αυτές.
Υπάρχει και ένα group στο Facebook που λέγεται hair loss conquerors. Έχει πολλά αποτελέσματα ασθενών από Τουρκία εκεί όπου μπορείς να μιλήσεις και με απευθείας ασθενείς που παρουσιάζουν το αποτέλεσμα τους και να τους ρωτησεις τυχόν αποριες σου.
Στο κόστος που ψάχνεις είναι και άλλες πιο γνωστες επιλογες εκεί πχ Dr Cinik.
 

Panoschania

Active Member
Έτσι όπως μας τα λες, Τουρκία. Λίγα δα περιθώρια σου για Ελλάδα, Πρόσεξε όμως που θα πας, η newhair δεν μου γεμίζει το μάτι διότι δεν έχεις να κάνεις με γιατρό από όσο Ξέρω αλλά με μια ξανθιά νοσηλεύτρια, αν και δείχνει καλά αποτελέσματα. Ελλάδα φθηνά μπορείς και βελιμβασακη ίσως και σενεκα λίγο ακριβότερα. Εγώ θεωρώ ότι αν πας κάπου καλά Τουρκία θα πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα, δεν ξέρω όμως αν έχεις περιθώρια για δεύτερη μμ. Προσοχή λοιπόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

piros75

Well-Known Member
κατά τη γνώμη μου τα έχεις τα 4-5Κ μοσχεύματα. Αν τα έχεις με τη μία είναι άλλο θέμα βέβαια. Το πρόβλημα είναι ότι η τρίχα σου φαίνεται λεπτή (εξού και η εικόνα και της αραιής δότριας). Σίγουρα με μια μμ που θα ακολουθεί τις υπάρχουσες γραμμές (εκεί δλδ που τώρα έχεις τρίχες) και μια θεραπεία, θα έχεις ένα αποτέλεσμα που θα είναι μέρα με τη νύχτα από αυτό που είσαι τώρα και άρα κατά τη γνώμη μου αξίζει. Αν όμως: 1) δεν κάνεις θεραπεία με φίνα ή/και 2) έχει τίποτα όνειρα να κατεβάσεις χερλαιν, να κλείσεις κροτάφους ή να έχεις κορυφή 15χρονου, τότε σταμάτα εδώ κάνε ένα ξύρισμα και μην γυρίσεις πίσω...
 
Καλησπερα σε όλους,

μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να μη πάω στην τουρκία γιατί οι τιμές πάνω κάτω δεν έχουν μεγάλη διαφορά.

κάνω χρήση τοπικής φιναστερίδης και μινοξιδίλης

οι επιλογές που έχω για Ελλάδα είναι:

1)Tυρκαλάς= 2 ήμερη στα 4.000 δεν έχω την καλύτερη δότρια αλλά θα χρειαστω 2 διήμερες μου είπε. αν βγάλει πάνω απο 3.500 graft θα ημουν ευχαριστημένος.
2)dr Figura: 4.000 με γέμισμα Α-Γ περιοχή με 2 συνεδρίες μετά απο 1.5 μήνα η δέυτερη. στα 4.000ευρώ
3)artista medico-Πατεδάκης( έχω δεί πολύ καλά αποτελέσματα με λίγα grafr )δεν μου μίλησε για graft αλλα μπορεί να γίνει κ Α και Γ περιοχή με καλό αποτέλεσμα αλλά κόστος στα 4.800 απαγορευτική τιμή
4)Πανταζής skin hair: δεν έχω καλή δότρια μου είπε και θα γεμίσει την Α περιοχή κ θα πάει όσο του επιτρέπει προς την Β περιοχή κόστος 2.500
5)seneca: δεν έχω καλή δότρια θα φτιαξουμέ την Α κ οσο πάει στην Β περιοχη μονοήμερη με κόστος στα 3.200
6)Κεραμιδάς : 2 ήμερη συνεδρία στα 5.000 και θα βγαλει οσα μπορει περισσοτερα μου είπε.

θα χαρώ πολύ να ακούσω κάποιες γνώμες .

Να είσαστε καλά καλή εβδομάδα έυχομαι.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Mega session σε μέτρια/κακή δότρια δεν είναι καθόλου καλή ιδέα,προσωπικά δεν θα αναλάμβανα τέτοιο ρίσκο.Στην επιλογή 6 το 5000 είναι το χρηματικό ποσό που θα πληρώσεις ή το grafts count προς εξαγωγή ;Αν είναι το δεύτερο τότε μακριά.
Το σωστό θα ήταν να πας για small sessions με ένα χρόνο διάφορα μεταξύ τους και επαναξιολόγηση δότριας μετά το κάθε step ,μόνο έτσι ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να πάθει ζημιά η δότρια .
 
Καλησπερα σε όλους,

μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να μη πάω στην τουρκία γιατί οι τιμές πάνω κάτω δεν έχουν μεγάλη διαφορά.

κάνω χρήση τοπικής φιναστερίδης και μινοξιδίλης

οι επιλογές που έχω για Ελλάδα είναι:

1)Tυρκαλάς= 2 ήμερη στα 4.000 δεν έχω την καλύτερη δότρια αλλά θα χρειαστω 2 διήμερες μου είπε. αν βγάλει πάνω απο 3.500 graft θα ημουν ευχαριστημένος.
2)dr Figura: 4.000 με γέμισμα Α-Γ περιοχή με 2 συνεδρίες μετά απο 1.5 μήνα η δέυτερη. στα 4.000ευρώ
3)artista medico-Πατεδάκης( έχω δεί πολύ καλά αποτελέσματα με λίγα grafr )δεν μου μίλησε για graft αλλα μπορεί να γίνει κ Α και Γ περιοχή με καλό αποτέλεσμα αλλά κόστος στα 4.800 απαγορευτική τιμή
4)Πανταζής skin hair: δεν έχω καλή δότρια μου είπε και θα γεμίσει την Α περιοχή κ θα πάει όσο του επιτρέπει προς την Β περιοχή κόστος 2.500
5)seneca: δεν έχω καλή δότρια θα φτιαξουμέ την Α κ οσο πάει στην Β περιοχη μονοήμερη με κόστος στα 3.200
6)Κεραμιδάς : 2 ήμερη συνεδρία στα 5.000 και θα βγαλει οσα μπορει περισσοτερα μου είπε.

θα χαρώ πολύ να ακούσω κάποιες γνώμες .

Να είσαστε καλά καλή εβδομάδα έυχομαι.
Νομιζω από τις επιλογές που έχεις θα επέλεγα μια εκ των 1,5,6 δηλαδή Τυρκαλά, Seneca και Κεραμιδά. Θεωρώ οτι ειναι οι καλύτερες επιλογές από τη λίστα σου. Τώρα για τα μοσχεύματα θα το δουν στη πράξη πόσα μπορούν να σου αφαιρέσουν. Πιστεύω πρέπει να το χωρίσεις σε 2 επεμβάσεις, επειδή δεν έχεις καλή δότρια. Στη δεύτερη επέμβαση θα κάνεις συμπλήρωμα και από τα γένια. Θα σου έλεγα οτι πρέπει να ξεκινήσεις και φιναστερίδη αν δεν το κάνεις ηδη και μινοξιδίλη σε χάπι θα βοηθούσε σε δόση 2.5mg/μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα