Μεταμόσχευση Μαλλιών, nwd 6-7, αξίζει;

Anoteros69

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Δεν είμαι καινούργιο μέλος, παρακολουθώ το φόρουμ πολλά χρόνια. Δυστυχώς είμαι από αυτούς που έχασαν όλα τα μαλλιά τους από πριν κλείσω τα 20 και έχω πορευτεί για περισσότερο από μία δεκατία με το γνωστό ξυρισμένο κεφάλι. Είναι μία πραγματικότητα που ποτέ δεν ήταν εύκολη και παραμένει δύσκολη ακόμα και σήμερα σχεδόν καθημερινά, καθώς το να είναι κάποιος πολύ νέος και τελειώς καραφλός αποτελεί εξαίρεση (να είναι καλά τα γονίδια και από τις δύο πλευρές), όμως βλέποντας την έκταση του προβλήματος θεωρούσα ότι η τεχνογνωσία και η ιατρική δεν έχει τις απαραίτητες βάσεις για να κάνει μία αξιοπρεπή επέμβαση με ένα αποτέλεσμα που δεν θα με κάνει να νιώσω χειρότερα.

Όμως τα τελευταία δύο-τρία χρόνια έχω παρατηρήσει σαφή βελτίωση στα αποτελέσματα που βγαίνουν από τις εμφυτεύσεις και έχω ακούσει πολύ θετικά feedback από φίλους και γνωστούς που επιχείρησαν εμφύτευση, γεγονός που μου προσφέρει μία ελαφρά πιο αισιόδοξη στάση στο όλο θέμα. Για αυτό και αποφάσισα σήμερα να μοιραστώ μερικές φωτογραφίες στο φόρουμ και να ακούσω γνώμες και απόψεις. Θα ήθελα να μου πείτε εάν η περίπτωση μου επιδέχεται εμφύτευσης. Καταννοώ ότι πλήρης ανάκαμψη δεν γίνεται όμως θα μου άρεσε πολύ για το υπόλοιπο της παρουσίας μου σε αυτόν τον κόσμο να έχω μία, έστω και μικρή και υποτυπώδη, παρουσία μαλλιού και hairline και να μην ειμαι μονίμως ξυρισμένος.


Αν όχι, τα βουνά είναι μαθημένα στα χιόνια, και συνεχίζουμε με το ξυράφι πάντα δυνατοί και αρρενωποί!
 

Συνημμένα

  • IMG_5703.jpg
    IMG_5703.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 227
  • IMG_5677.jpg
    IMG_5677.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 197
  • IMG_5694 (1).jpg
    IMG_5694 (1).jpg
    712.6 KB · Προβολές: 183
  • IMG_5687.jpg
    IMG_5687.jpg
    746.1 KB · Προβολές: 210

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nucky

Active Member
Κατ'αρχάς είναι θετικό οτι ξεκινάς κρατώντας μικρό καλάθι. Δεν έχει χαμηλώσει υπερβολικά το πέταλο , είσαι 6άρης δηλαδή .Θα έλεγες οτι έχει σταθεροποιηθεί αυτό;
Πρέπει οπωσδήποτε να πας σε (τουλάχιστον δύο) γιατρούς να σου κάνουν μια λεπτομερή καταγραφή της δότριας. Από κοντά. Διαθέσιμα grafts και διάμετρος τρίχας .Φαίνονται κάτι ψιλοξέφωτα στη δότρια είναι η αλήθεια.
1) Συζητάς μόνο FUE ή μπορεί και Strip? Με FUE , στη μέση περίπτωσ μπορείς να βγάλεις με ασφάλεια κοντά στα 4κ . ( αν είσαι κατάλληλος για FUE) .Εκτός κι αν ρισκάρεις να κινηθείς εκτός ασφαλούς ζώνης ή/και να γίνει υπερεξαγωγή
Σε συνδυασμό με στριπ μπορεί να βγάλεις 6 - 7κ . Και ένα πιθανό συμπλήρωμα από τα γένια.
2) Συζητάς την πιθανότητα να χρησιμοποιείς καλυπτικά μετά από μια πιθανή μμ?
 

Anoteros69

New Member
Για να είμαι ειλικρινής, δε μου αρέσει πολύ η διαδικασία του καλύπτικού, προτιμώ χωρίς. Θα προτιμούσα να μείνω μόνο σε FUE -αν είμαι κατάλληλος.
Εάν το αφήσω να μακρύνει πυκνώνει αρκετά στα πέριξ, και έχει σταθεροποιηθεί εκεί για περίπου 7-8 χρόνια, χωρίς καμια αλλαγή. Από γένια γίνεται χαμός πάντως δεν ξέρω πόση αξία έχει.
Αξίζει να μπω στη διαδικασία επίσκεψης γιατρού για αξιολόγηση ή είμαι τελείως εκτός τόπου; Επαναλαμβάνω ότι δεν περιμένω να γεμίσω μαλλί, αλλά ένα NWD 3,5-4 με μία καλή επέμβαση θα με έκανε πολύ χαρούμενο.
 

nucky

Active Member
Με FUE λοιπόν κατά μέση περίπωση έχεις σκάρτα 4Κ μοσχεύματα - αν δεν θες να ρισκάρεις εκτός safe zone και overharvesting. Από αυτά , σε μια καλή περιπτωση υπολόγισε να πιάσουν τα 3600 πάνω κάτω. Με μια συμπαθητική πυκνότητα 36 g / cm2 μπορείς να καλύψεις 100cm2. Αν πάς και σε γένια τότε ακόμα περισσότερα ( αν και τα γένια δεν έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με τα μαλλιά μπορούν να δώσουν μια ενίσχυση) . Βάζω μια μέση περίπτωση , πολύ σημαντικό είναι να μάθεις το πάχος της τρίχας σου. Πάρε μεζούρα λοιπόν και μέτρα στο σκαλπ τι μπορείς να κάνεις. Ξαναλέω ψυχαναγκαστικά: όλα αυτά στη γενική περίπτωση και υπό προυποθέσεις. Πρέπει να πας σε γιατρούς να σε δουν από κοντά ( δεν ακούστηκε πολύ ωράιο αυτό :p)
 

nucky

Active Member
Αμα πας ψύχραιμος και κρατώντας μικρό καλάθι δεν χάνεις απολύτως τίποτα να παςσε γιατρο . Αλλωστε οι περισσότεροι δωρεάν σε βλέπουν , αλλά ακόμα και να πληρώσεις κάτι αξίζει υπο προυποθέσεις : Να σε δει γιατρός και όχι πλασιέ και να σου κάνει λεπτομερή καταγραφή δότριας - λήπτριας
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλε μου θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου. Η έκταση της ληπτριας είναι πολύ μεγάλη για να μπορέσουμε να πούμε ότι θα μπορέσεις να βάλεις παντού μαλλί και να την καλύψεις όλη.
Η δοτρια σου επίσης είναι περιορισμένη σχετικά. Παρόλα αυτά θα μπορούσες να κάνεις κάτι που πιστεύω ότι θα σε έκανε αρκετά χαρούμενο. Δεν θα σου πρότεινα να κάνεις διπλη συνεδρία και να εξαντλήσεις όλη τη δοτρια σου. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να έκανες μια συνεδρία με 2000-2500 μοσχευματα τα οποία θα τα βάλεις σχεδιάζοντας μια hairline που θα σου αρέσει στο σωστό ύψος που θα είναι κατάλληλη για την περίπτωση σου και γέμισμα στην μπροστινή περιοχή μέχρι εκεί που έχεις λίγο μαλλί δικό σου. Από εκεί και πίσω μην βάλεις τίποτα. Είναι μεγάλη η έκταση και δεν θα δεις καμιά ουσιαστική διαφορά.
Τι κερδίζεις με αυτό; Θα έχεις μια κάλυψη μπροστά και θα βλέπεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη με διαφορετικό πρόσωπο λογω της hairline. Κρατησε τα σε ένα σχετικά κοντό μήκος 1,5-2 πόντων και νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει η πρώτη αυτή κίνηση.
Στο μέλλον αν θες να το κυνηγήσεις κι άλλο χρησιμοποιείς όλη τη δοτρια και αρκετά μοσχευματα από γενιά για τη μέση του κεφαλιού αφήνοντας το crown άδειο και παίρνεις ότι καλύτερο μπορείς για τη δική σου περίπτωση. Μπορεί και με την πρώτη να είσαι χαρούμενος. Παίζει πολύ ρόλο στην ψυχολογία τι βλέπουμε στον καθρέφτη μας. Σκέψου αν κάτι τέτοιο θα σε έκανε χαρούμενο αλλιώς ξύρισμα. Περίπου κάτι σαν αυτό που σου περιέγραψαν μπορείς να πετύχεις.
 

dimitris90

New Member
Καλησπέρα σας,

Για να μην ανοίγω καινούριο thread, μπορείτε οι ειδικοί το forum να πειτε την γνώμη σας και για την δικιά μου περίπτωση;

Σκεφτομαι φέτος για μεταμόσχευση εξωτερικό (έως 9.000€), δεν περιμένω πλήρη κάλυψη αλλα θα ήθελα ενα αξίολογο αποτέλεσμα που να αξίζει τα λεφτά του.

Ο μεγαλύτερος μου φόβος ειναι να αρνηθεί γιατρος να μου κάνει την επέμβεση λόγω δότριας.

Τέλος , θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να αρχίσω τώρα στα 30 μου μινοξιδίλη+φινα (στα 17 εως τα 19 έπαιρνα dudasterine+μινοξ+τοπική spiro αλλά δεν βοήθησαν) , αξίζει να κάνω ενα last try για να συντηρήσω "αυτά που έχω";
 

Συνημμένα

  • 95463717_2566760736923252_6677282331062960128_n.jpg
    95463717_2566760736923252_6677282331062960128_n.jpg
    386.3 KB · Προβολές: 149
  • 95838269_3685339351482916_5611577842572722176_n.jpg
    95838269_3685339351482916_5611577842572722176_n.jpg
    234.5 KB · Προβολές: 139
  • 95540321_872516959892466_7051448689205706752_n.jpg
    95540321_872516959892466_7051448689205706752_n.jpg
    343 KB · Προβολές: 148

nucky

Active Member
Dimitri90 η δότρια πράγματι φαίνεται να έχει πρόβλημα. Θα έλεγα να ανησυχείς όχι μόνο μήπως βρεθεί γιατρός να σου πει όχι λόγω δότριας αλλά και μην βρεθεί κομπογιαννίτης να σου πει ναι όπως και να χει. Σε βεβαιώ δεν είναι λίγοι αυτοί που λένε ναι σε κάθε περίπτωση. Θα ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός στην περίπτωσή σου και θα πήγαινα σε αρκετά consultations με καθιερωμένους γιατρούς. Αν ανοίξουν δειλα δειλα και οι πτήσεις τα εισιτήρια για εξωτερικό θα είναι φθηνά οπότε εγώ θα έκανα μια βόλτα και απ τα εξωτερικά. Κατα τ' αλλα νομίζω οτι ισχύει οτι γράψαμε και στον ανώτερο περί μμ .

Οφείλω να πω οτι κανείς στο φόρουμ δεν είναι ειδικός, απ όσο ξέρω δηλαδή . Είναι κάποιοι που έχουν ασχοληθεί , διαβάσει , μιλήσει για το θέμα και ως εκεί. Εδώ παίρνεις ιδέες και τίποτα παραπάνω.
 

nucky

Active Member
@dimitris50423 επό της αρχής θα συμφωνήσω οτι είναι καλύτερο να σπας τις μμ σε μικρότερα sessions για πολλούς λόγους, και αυτούς που ανέφερες αλλα και διότι η μικρότερη ταλαιπωρία του γιατρού και της ομάδας του αλλά και του σκαλπ του "ασθενούς" μπορεί να έχει σημασία για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα .Το κόστος βέβαια είναι η αναμονή για τουλάχιστον ένα χρόνο παραπάνω και η επανάληψη της μετεπεμβατικής ταλαιπωρίας. Σε τέτοια περίπτωση πρέπει να κάνεις με το γιατρό μαστερπλαν με προοπτική δεύτερης επέμβασης
 

dimitris50423

Well-Known Member
nucky αυτό θα το έκανα αν ήμουν στη θέση του anoteros69 που έχει μια μεγάλη έκταση ληπτριας όπου η δοτρια δεν αρκεί σε καμία περίπτωση για να την καλυψει. Έτσι θα έχει μια βελτίωση μπροστά σε ένα χρόνο και θα έχει τη δυνατότητα άλλης μιας όπου θα μπορέσει να φτιάξει ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα με τα μοσχευματα που έχει διαθέσιμα. Αν κάνει διπλή με τη μία και εξαντλήσει αυτό που μπορεί να δώσει η δοτρια ότι βγει βγήκε και όπως βγουν έτσι θα μείνουν.
Σε άλλη περίπτωση αν είχε μια δοτρια πλούσια πίσω με 5500-6000 μοσχευματα θα έκανα διπλή συνεδρία αρχικά με 4000-4500 μοσχευματα και τη δυνατότητα άλλης μιας αν χρειαστεί στο μέλλον.
Επίσης και μια να κάνει η διαφορά που θα δει μπορεί να τον ικανοποιήσει αισθητικά και να μην θέλει καν να συνεχίσει με 2η. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις από μια μμ.
Καλό είναι ο καθένας μας να κάτσει και να σκεφτεί και από μόνος του ένα πλανο. Όλοι βέβαια στην αρχή είμαστε άσχετοι για να μπούμε σε τέτοια διαδικασία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nucky

Active Member
Ο ανώτερος είπε οτι θελει μόνο FUE και με FUE δεν υπάρχουν 5.5 - 6Κ. Κατά τη γνώμη μου (και πολλών σοβαρών γιατρών που έχω διαβάσει) μια FUE 4k είναι πολύ ζόρικη ειδικα΄για να γίνει σε μία ημέρα . Αλλά και σε δύο ημέρες να γίνει πάλι θα είναι πιο ζόρικη από 2 διχίλιαρες με απόσταση ενός χρόνου. Το κόστος της αναμονής βέβαια είναι πολύ μεγάλο

Όσο για τα αν μπορεί να μείνεις ικανοποιημένος και με μία επέμβαση , ναι είναι πιθανόν , αν και δύσκολο. Σε μεγάλα NW ειδικά απλά σου ανοίγει η όρεξη (συνήθως)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σε όλους,

Δεν είμαι καινούργιο μέλος, παρακολουθώ το φόρουμ πολλά χρόνια. Δυστυχώς είμαι από αυτούς που έχασαν όλα τα μαλλιά τους από πριν κλείσω τα 20 και έχω πορευτεί για περισσότερο από μία δεκατία με το γνωστό ξυρισμένο κεφάλι. Είναι μία πραγματικότητα που ποτέ δεν ήταν εύκολη και παραμένει δύσκολη ακόμα και σήμερα σχεδόν καθημερινά, καθώς το να είναι κάποιος πολύ νέος και τελειώς καραφλός αποτελεί εξαίρεση (να είναι καλά τα γονίδια και από τις δύο πλευρές), όμως βλέποντας την έκταση του προβλήματος θεωρούσα ότι η τεχνογνωσία και η ιατρική δεν έχει τις απαραίτητες βάσεις για να κάνει μία αξιοπρεπή επέμβαση με ένα αποτέλεσμα που δεν θα με κάνει να νιώσω χειρότερα.

Όμως τα τελευταία δύο-τρία χρόνια έχω παρατηρήσει σαφή βελτίωση στα αποτελέσματα που βγαίνουν από τις εμφυτεύσεις και έχω ακούσει πολύ θετικά feedback από φίλους και γνωστούς που επιχείρησαν εμφύτευση, γεγονός που μου προσφέρει μία ελαφρά πιο αισιόδοξη στάση στο όλο θέμα. Για αυτό και αποφάσισα σήμερα να μοιραστώ μερικές φωτογραφίες στο φόρουμ και να ακούσω γνώμες και απόψεις. Θα ήθελα να μου πείτε εάν η περίπτωση μου επιδέχεται εμφύτευσης. Καταννοώ ότι πλήρης ανάκαμψη δεν γίνεται όμως θα μου άρεσε πολύ για το υπόλοιπο της παρουσίας μου σε αυτόν τον κόσμο να έχω μία, έστω και μικρή και υποτυπώδη, παρουσία μαλλιού και hairline και να μην ειμαι μονίμως ξυρισμένος.


Αν όχι, τα βουνά είναι μαθημένα στα χιόνια, και συνεχίζουμε με το ξυράφι πάντα δυνατοί και αρρενωποί!

Αξίζεις να το ψάξεις, δεν είσαι τόσο χάλια περίπτωση όσο νομίζεις.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης ποια είναι η ιατρική σου γνώμη; Αξίζει να με δείτε από κοντά στην κλινική;

Ειμαι σπίτι και δεν έχω όλα μου τα περιστατικα εδώ.
Εχω ένα που ξαναχειρούργησα πριν 15 μέρες, ειχε έρθει ως σταδιο 6 μεταμοσχευθηκαν 3400 στην πρώτη επέμβαση και άλλα 3200 στην δευτερη.

Οι φωτογραφιες του μετα την 1η επέμβαση τον αδικούν γιατι ειναι βρεγμενα τα μαλλια, αλλα σας δινω και μερικες δικες του από το μπανιο του.

Οπότε, ναι, αξιζει να σε δω, φαινεται να εχεις πλούσια δοτρια!
 

Συνημμένα

  • 4a1.JPG
    4a1.JPG
    568 KB · Προβολές: 89
  • 4a.JPG
    4a.JPG
    722.1 KB · Προβολές: 88
  • 4b.JPG
    4b.JPG
    577.8 KB · Προβολές: 89
  • 4c1.JPG
    4c1.JPG
    590.1 KB · Προβολές: 85
  • 4c2.JPG
    4c2.JPG
    753 KB · Προβολές: 90
  • 4d.JPG
    4d.JPG
    954.2 KB · Προβολές: 92
  • 4e.JPG
    4e.JPG
    316.4 KB · Προβολές: 81
  • 4f.JPG
    4f.JPG
    657.9 KB · Προβολές: 84
  • 4g.JPG
    4g.JPG
    669.7 KB · Προβολές: 76
  • 4h.JPG
    4h.JPG
    733.7 KB · Προβολές: 88
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Προσωπικες φωτογραφίες του ασθενούς.
Με σωστη διαχειρηση λήπτριας, κατάλληλο χτένισμα και λιγο πιο μακρύ μαλλι, η σύγχρονη ΜΕΤ κάνει αισθητικά θαύματα.
 

Συνημμένα

  • 20200211_004508.jpg
    20200211_004508.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 101
  • 20200211_004444.jpg
    20200211_004444.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 93
  • 20200211_004432.jpg
    20200211_004432.jpg
    876.6 KB · Προβολές: 92
  • 20200514_000941.jpg
    20200514_000941.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 107
  • 20200511_213324.jpg
    20200511_213324.jpg
    462.9 KB · Προβολές: 93
  • 20200511_212055.jpg
    20200511_212055.jpg
    531.4 KB · Προβολές: 91
  • 20200511_212050.jpg
    20200511_212050.jpg
    553.5 KB · Προβολές: 101

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε @Anoteros69 βλέπω το κεφάλι μου σε σένα πριν ξεκινήσω να κάνω οτιδήποτε ....απλά μπες στα νηματα μου διάβασε το ιστορικό μου κ πάρε θάρρος κ προχωρά ....γίνεται κ παρά γίνεται ....απλά αν μπεις στο χορό μην σταματήσεις ότι κ να γίνει ....
 

Anoteros69

New Member
Καλημέρα σε όλους, και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. @Κωνσταντίνος Αναστασάκης συγχαρητήρια για την απόφαση ενεργής συμμετοχής στο φόρουμ, αποτελεί ένδειξη υψηλής αυτοπεποίθησης και διαφάνειας, ελπίζω να ακολουθήσουν πολλοί στα βήματα σου.

Όσον αφορά την δική μου περίπτωση, βλέποντας και τις φωτογραφίες από το thread -αλλά και σε πολλά άλλα- έχω κάτι διαφορετικό στο μυαλό που δεν ξέρω αν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί. Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι ασθενείς στις μεταμοσχεύσεις τους επιλέγουν να κάνουν μία hairline που να φτάνει όσο το δυνατόν πιο μπροστά, με το κλασικό σχήμα που θυμίζει ημικύκλιο.

Και έχω αναρωτιέμαι, αν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό @Κωνσταντίνος Αναστασάκης ; Δηλαδή εμένα, που έχω φτάσει στο NW 6-7, θα μου άρεσε μία hairline αρκετά πιο πίσω που να αφήνει αρκετά "λιμανάκια". Έτσι, μειώνεις την έκταση στην οποία θες να φυτρώσεις και παίρνεις ένα αποτέλεσμα -εφόσον γίνει σωστά- που να φαίνεται πολύ φυσικό για περιπτώσεις σαν τη δική μου. Παραθέτω φωτογραφίες από μαλλιά γνωστών που είναι στο pattern που θα ήθελα από μία ΜΜ.
 

Συνημμένα

  • IMG_1847.JPG
    IMG_1847.JPG
    51.9 KB · Προβολές: 107
  • IMG_1848.JPG
    IMG_1848.JPG
    295.3 KB · Προβολές: 104
  • IMG_1850.JPG
    IMG_1850.JPG
    40.9 KB · Προβολές: 97
  • IMG_1851.JPG
    IMG_1851.JPG
    60.1 KB · Προβολές: 93

nucky

Active Member
Ένας NW 6-7 στην πραγματικότητα πρέπει να αποφασίσει αν θα κάνει αυτό το σχέδιο ( οπισθοχωρημένη hairline ) ή αν θα αφήσει crown (πιο) άδειο ή/και θα πάει σε λίγα grafts / cm. Πάντα για τη γενική περίπτωση μιλάμε Αν αυτό το σχέδιο σε ικανοποιεί από μένα είναι ναι :)
 
Μπλουζα