Μεταμόσχευση Μαλλιών 2660 Μοσχεύματα - HDC

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε και για όλα τα σχόλια σας. Να αναφερθώ στο πόστ του Nik.Mos ο οποίος έχει περιγράψει αρκετά καλά το σκεπτικό που θα αναλύσω πιο κάτω.

Αρχικά να πω ότι στην HDC υπάρχει μια φιλοσοφία που ονομάζεται διαχρονική φυσικότητα στη μεταμόσχευση μαλλιών. Το κάθε περιστατικό προσεγγίζεται βλέποντας τα δεδομένα της δότριας περιοχής και πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση στο μέλλον, δηλαδή σε πιά βαθμίδα NW θα καταλήξει.

Η δική μου περίπτωση, παρουσιάζει μια μέτρια δότρια με κάπως λεπτά μαλλιά, με προοπτική για NW5-6 σε βάθος χρόνου. Τα υφιστάμενα μαλλιά που υπάρχουν στο πάνω μέρος της κεφαλής αναμένεται ότι σε λίγα χρόνια θα πέσουν.

Το τι έγινε σε αυτή τη μεταμόσχευση είναι ότι έχει ολοκληρωθεί το πρώτο από τα 3 στάδια που θα ακολουθήσουν. Έχουμε πάρει 2660 μοσχεύματα από τη δότρια αφήνοντας την σχεδόν οπτικά ανέπαφη.

Το κάθε αποτέλεσμα πρέπει να κρίνεται και από την εμφάνιση της δότριας. Θα μπορούσα για παράδειγμα να χρησιμοποιήσω 3100 μοσχεύματα, να γίνω τούμπανο, και μετά δε θα μπορούσα να διατηρήσω τη διαχρονική μου φυσικότητα σε ψηλότερα NW λόγω περιορισμού της δότριας.

Προσωπικά πιστεύω ότι έγινε μια σωστή δουλειά και κάποιοι από εσάς που θα έρθουν για μεταμόσχευση θα καταλάβουν πόσο φυσικό είναι το αποτέλεσμα όταν με δουν.

Αναμένω βέβαια και την εξέλιξη τους επόμενους μήνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε και για όλα τα σχόλια σας. Να αναφερθώ στο πόστ του Nik.Mos ο οποίος έχει περιγράψει αρκετά καλά το σκεπτικό που θα αναλύσω πιο κάτω.

Αρχικά να πω ότι στην HDC υπάρχει μια φιλοσοφία που ονομάζεται διαχρονική φυσικότητα στη μεταμόσχευση μαλλιών. Το κάθε περιστατικό προσεγγίζεται βλέποντας τα δεδομένα της δότριας περιοχής και πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση στο μέλλον, δηλαδή σε πιά βαθμίδα NW θα καταλήξει.

Η δική μου περίπτωση, παρουσιάζει μια μέτρια δότρια με κάπως λεπτά μαλλιά, με προοπτική για NW5-6 σε βάθος χρόνου. Τα υφιστάμενα μαλλιά που υπάρχουν στο πάνω μέρος της κεφαλής αναμένεται ότι σε λίγα χρόνια θα πέσουν.

Το τι έγινε σε αυτή τη μεταμόσχευση είναι ότι έχει ολοκληρωθεί το πρώτο από τα 3 στάδια που θα ακολουθήσουν. Έχουμε πάρει 2660 μοσχεύματα από τη δότρια αφήνοντας την σχεδόν οπτικά ανέπαφη.

Το κάθε αποτέλεσμα πρέπει να κρίνεται και από την εμφάνιση της δότριας. Θα μπορούσα για παράδειγμα να χρησιμοποιήσω 3100 μοσχεύματα, να γίνω τούμπανο, και μετά δε θα μπορούσα να διατηρήσω τη διαχρονική μου φυσικότητα σε ψηλότερα NW λόγω περιορισμού της δότριας.

Προσωπικά πιστεύω ότι έγινε μια σωστή δουλειά και κάποιοι από εσάς που θα έρθουν για μεταμόσχευση θα καταλάβουν πόσο φυσικό είναι το αποτέλεσμα όταν με δουν.

Αναμένω βέβαια και την εξέλιξη τους επόμενους μήνες.

Ξέρεις μήπως το εμβαδό της λήπτριας που καλύψατε στην πρώτη επέμβαση αλλά και το συνολικό απόθεμα της δότριας σου;
 

jersey

Well-Known Member
Εδώ υπάρχει κάποια ενημέρωση; Σήμερα συμπληρώνεις ένα χρόνο από τη μεταμόσχευση σου. Θα μας ανεβάσεις το τελικό αποτέλεσμα; Aristos_HDC
 
Έχει περάσει ένας χρόνος από την πρώτη μου μεταμόσχευση μαλλιών και όπως ήταν και το αρχικό πλάνο έχω ολοκληρώσει και την 2η μεταμόσχευση στην κορυφή.

Αρχικά παραθέτω τις φωτογραφίες που πήραμε πριν τη μεταμόσχευση μαλλιών που ουσιαστικά δείχνει το τελικό αποτέλεσμα της 1ης μεταμόσχευσης. Και για υπενθύμιση βάζω επίσης το πριν και το αμέσως μετά.
 

Συνημμένα

  • 1. Before FUE 2660 grafts.jpg
    1. Before FUE 2660 grafts.jpg
    206.2 KB · Προβολές: 373
  • Before FUE1 - left.jpg
    Before FUE1 - left.jpg
    153.9 KB · Προβολές: 344
  • Post op 2660 - FUE1.JPG
    Post op 2660 - FUE1.JPG
    194.3 KB · Προβολές: 374
  • 1 year after - Right.JPG
    1 year after - Right.JPG
    257.9 KB · Προβολές: 409
  • 1 year after - Left.JPG
    1 year after - Left.JPG
    268.8 KB · Προβολές: 414
  • 1 year after - Front.JPG
    1 year after - Front.JPG
    185 KB · Προβολές: 423
Στη 2η μεταμόσχευση μαλλιών έχουν τοποθετηθεί 2700 μοσχεύματα στην κορυφή και ενισχύσαμε και λίγο το μπροστινό μέρος με 250 μοσχεύματα επι ευκαιρία της διαδικασίας.

Είμαι πολύ χαρούμενος που έχω ολοκληρώσει και το 2ο αυτό στάδιο και τώρα αναμένω τα αποτελέσματα της 2ης μεταμόσχευσης τα οποία θα μοιράζομαι μαζί σας σε τακτά διαστήματα.
 

Συνημμένα

  • Before with Design.JPG
    Before with Design.JPG
    270.8 KB · Προβολές: 400
  • Post op - Donor - FUE2.JPG
    Post op - Donor - FUE2.JPG
    228.7 KB · Προβολές: 358
  • 2700 Grafts.jpg
    2700 Grafts.jpg
    301.2 KB · Προβολές: 362
  • 250 grafts to front.jpg
    250 grafts to front.jpg
    202 KB · Προβολές: 399

Gianney

Well-Known Member
Με 5700 σχεδόν καλύψες όλη την ληπτρια και είσαι κομπλέ.Το mid έμεινε μόνο αν τυχόν έχει θέμα αλλά είναι μικρή έκταση.
 
Καλημέρα σε όλους! Είμαι τώρα 12 ημέρες μετά τη 2η μεταμόσχευση μαλλιών μου στην κορυφή και θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις φωτογραφίες που έχω βγάλει χθες το απόγευμα.

Οι 3 φωτογραφίες απεικονίζουν το μπροστινό μέρος και όπως φαίνεται τώρα με τα λίγα μοσχεύματα που έχουμε προσθέσει και η 1 φωτογραφία απεικονίζει τα μοσχεύματα που έχουμε τοποθετήσει στην κορυφή.

Ελπίζω και αναμένω ότι αυτό θα είναι και το αποτέλεσμα όταν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά θα φυτρώσουν.

Όπως είπε και ο Gianney έχω καλυφθεί με αυτά τα 5700 μοσχεύματα και προς το παρών δε χρειάζεται να γίνει κάτι περαιτέρω.
 

Συνημμένα

  • 12 days after - Top Front.jpg
    12 days after - Top Front.jpg
    223 KB · Προβολές: 304
  • 12 days after - Top left.jpg
    12 days after - Top left.jpg
    262.7 KB · Προβολές: 302
  • 12 days after - Top Right.jpg
    12 days after - Top Right.jpg
    237.4 KB · Προβολές: 288
  • 12 days after - Crown.jpg
    12 days after - Crown.jpg
    248.6 KB · Προβολές: 347

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Έχουν περάσει 13 μήνες από τη 2η μεταμόσχευση μαλλιών που είχα με την Κλινική Μαλλιών HDC.

Η αποκατάσταση των μαλλιών μου έχει ολοκληρωθεί και μπορώ τώρα να παρουσιάσω το αποτέλεσμα της 2ης μεταμόσχευσης με τη μέθοδο FUE.

Να δώσω τους ακριβείς αριθμούς των μοσχευμάτων της κάθε διαδικασίας:

FUE1: Πραγματοποιήθηκε στις 25/01/2021 Τοποθετήθηκαν 2660 μοσχεύματα στο μπροστινό μέρος.

FUE2: Πραγματοποιήθηκε την 01/02/2022. Τοποθετήθηκαν 340 μοσχεύματα στο μπροστινό μέρος και 2700 στην κορυφή.

Συνεπώς, ο συνολικός αριθμός των μοσχευμάτων που τοποθετήθηκαν είναι 3000 στο μπροστινό μέρος και 2700 στην κορυφή. Συνολικά, 5700 μοσχεύματα εξήχθησαν από τη δότρια μου και η όλη διαδικασία έγινε σε 2 χειρουργεία.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα που μπορείτε να δείτε και στις παρακάτω συγκρίσιμες πριν και μετά φωτογραφίες.

Είμαι επίσης πολύ ικανοποιημένος με τη διαχείριση της δότριας περιοχής μου μετά την αφαίρεση των 5700 μοσχευμάτων. Σας παραθέτω συγκρίσιμη πριν και μετά φωτογραφία.

Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι είμαι νοσηλευτής και εργάζομαι στην Κλινική Μαλλιών HDC και όποιος από εσάς αποφασίσει να προχωρήσει με μεταμόσχευση μαλλιών κοντά μας θα δει και από κοντά το αποτέλεσμα μου.
 

Συνημμένα

  • 4. Crown Top left.jpg
    4. Crown Top left.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 158
  • 3. After Right.jpg
    3. After Right.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 167
  • 2. After Left.jpg
    2. After Left.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 171
  • 1. After Top Left.jpg
    1. After Top Left.jpg
    285.5 KB · Προβολές: 175
  • 8. Before, post op and after.jpg
    8. Before, post op and after.jpg
    598.2 KB · Προβολές: 169
  • 7. Donor Comparisons -.jpg
    7. Donor Comparisons -.jpg
    741.9 KB · Προβολές: 164
  • 6. Crown Before and After.jpg
    6. Crown Before and After.jpg
    500.1 KB · Προβολές: 159
  • 9. Front final Result.jpg
    9. Front final Result.jpg
    417.9 KB · Προβολές: 155
  • 5. Crown Top.jpg
    5. Crown Top.jpg
    230.8 KB · Προβολές: 154

JimKan1

Well-Known Member
Ευχαριστουμε για την ενημερωση Αριστο μια χαρα φαινεται με το δευτερο περασμα, μιας και ειναι ανεξαρτητη η παρουσιαση μπορεις να βαλεις φωτο εξω στον ηλιο;

Επισης υπαρχει καποια εκτιμηση για το υπολοιπο δοτριας που εχεις σε περιπτωση που εχεις απωλειες στη Β ζωνη στο μελλον;
 
Μπλουζα