Μεταμόσχευση Μαλλιών 2660 Μοσχεύματα - HDC

Γεια σας. Είμαι ο Άριστος Αναξαγόρα, είμαι 31 ετών και εργάζομαι ως νοσηλευτικός λειτουργός – τεχνικός στην κλινική μεταμόσχευσης μαλλιών HDC περίπου τα τελευταία 6 χρόνια. Όλα αυτά τα χρόνια έβλεπα τα διάφορα αποτελέσματα τα οποία καταφέρναμε ως ομάδα και ειδικά το πόσο ικανοποιημένοι ήταν και είναι οι πελάτες μας.

Σχετικά από μικρή ηλικία στα 20 μου χρόνια άρχισε σιγά σιγά η τριχόπτωση και ήθελα κάποτε στο μέλλον όπου θα σταθεροποιηθεί περίπου να προχωρήσω και να κάνω μεταμόσχευση. Έτσι τώρα λόγω της κατάστασης που επικρατεί με την πανδημία του covid-19 πολλοί από τους πελάτες μας δεν κατάφεραν να έρθουν στην Κύπρο για να κάνουν την επέμβαση και βρήκα την ευκαιρία να κάνω την δική μου.

Στις 25-26 Ιανουαρίου 2021 έκανα την μεταμόσχευση και χρειάστηκα 2660 μοσχεύματα για να αποκαταστήσω το μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου. Την επέμβαση πραγματοποίησαν οι γιατροί Δρ. Κυριάκος Μάρας και Δρ. Χριστίνα Βρυωνίδου όπως και οι υπόλοιποι νοσηλευτές και τεχνικοί.

Κατά την διάρκεια του χειρουργείου πολλοί από τους πελάτες, μου έλεγαν ότι δεν είναι πολύ επώδυνο και ότι μπορούν να αντέξουν μια χαρά την όλη διαδικασία ενώ κάποιοι άλλοι ένιωθαν πολύ περισσότερο τον πόνο κατά την διάρκεια της αναισθησίας. Εγώ αυτό που μπορώ να πω είναι ότι πράγματι υπάρχει λίγος πόνος κατά την αναισθησία αλλά όχι κάτι περισσότερο από το αίσθημα του τσιμπήματος της μέλισσας και ότι είναι κάτι αρκετά ανεκτό. Κατά την διάρκεια της μεταμόσχευσης δεν ένιωθα καθόλου πόνο όπως και μετά όταν τελείωσα παρά μόνο λίγο κάψιμο γενικά στο κεφάλι κάτι το οποίο υποχωρούσε αμέσως μόνο με τα παυσίπονα.

Τώρα είμαι στην 2η μέρα μετά την επέμβαση και δεν νιώθω πόνο ούτε κάψιμο. Παραθέτω φωτογραφικό υλικό από πριν, κατά και μετά τη μεταμόσχευση ανά ημέρα δότρια και λήπτρια περιοχή.

Θα προσπαθήσω να αναρτώ για τις πρώτες μέρες φωτογραφίες καθημερινά για να δείτε την επούλωση των πρώτων ημερών.
 

Συνημμένα

  • 2. Back donor 1st day of surgery.JPG
    2.8 MB · Προβολές: 258
  • 3. Back donor 2nd day of surgery.JPG
    2.6 MB · Προβολές: 214
  • 4. 3rd day.jpg
    4. 3rd day.jpg
    220.6 KB · Προβολές: 654
  • 5. Back donor 4th day .JPG
    2.9 MB · Προβολές: 204
  • 1. Before FUE 2660 grafts.jpg
    1. Before FUE 2660 grafts.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 742
  • 2. Before FUE1 with Design.JPG
    2. Before FUE1 with Design.JPG
    1.3 MB · Προβολές: 737
  • 3. 1st day of surgery for 1534 grafts.JPG
    2.3 MB · Προβολές: 169
  • 4. 2nd day of surgery for 1127 and total of 2660 grafts.JPG
    2.3 MB · Προβολές: 154
  • 5. 1st day after surgery.jpg
    5. 1st day after surgery.jpg
    143 KB · Προβολές: 707
  • 6. 2nd day after surgery.JPG
    2.1 MB · Προβολές: 205

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Γεια σας. Είμαι ο Άριστος Αναξαγόρα, είμαι 31 ετών και εργάζομαι ως νοσηλευτικός λειτουργός – τεχνικός στην κλινική μεταμόσχευσης μαλλιών HDC περίπου τα τελευταία 6 χρόνια. Όλα αυτά τα χρόνια έβλεπα τα διάφορα αποτελέσματα τα οποία καταφέρναμε ως ομάδα και ειδικά το πόσο ικανοποιημένοι ήταν και είναι οι πελάτες μας.

Σχετικά από μικρή ηλικία στα 20 μου χρόνια άρχισε σιγά σιγά η τριχόπτωση και ήθελα κάποτε στο μέλλον όπου θα σταθεροποιηθεί περίπου να προχωρήσω και να κάνω μεταμόσχευση. Έτσι τώρα λόγω της κατάστασης που επικρατεί με την πανδημία του covid-19 πολλοί από τους πελάτες μας δεν κατάφεραν να έρθουν στην Κύπρο για να κάνουν την επέμβαση και βρήκα την ευκαιρία να κάνω την δική μου.

Στις 25-26 Ιανουαρίου 2021 έκανα την μεταμόσχευση και χρειάστηκα 2660 μοσχεύματα για να αποκαταστήσω το μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου. Την επέμβαση πραγματοποίησαν οι γιατροί Δρ. Κυριάκος Μάρας και Δρ. Χριστίνα Βρυωνίδου όπως και οι υπόλοιποι νοσηλευτές και τεχνικοί.

Κατά την διάρκεια του χειρουργείου πολλοί από τους πελάτες, μου έλεγαν ότι δεν είναι πολύ επώδυνο και ότι μπορούν να αντέξουν μια χαρά την όλη διαδικασία ενώ κάποιοι άλλοι ένιωθαν πολύ περισσότερο τον πόνο κατά την διάρκεια της αναισθησίας. Εγώ αυτό που μπορώ να πω είναι ότι πράγματι υπάρχει λίγος πόνος κατά την αναισθησία αλλά όχι κάτι περισσότερο από το αίσθημα του τσιμπήματος της μέλισσας και ότι είναι κάτι αρκετά ανεκτό. Κατά την διάρκεια της μεταμόσχευσης δεν ένιωθα καθόλου πόνο όπως και μετά όταν τελείωσα παρά μόνο λίγο κάψιμο γενικά στο κεφάλι κάτι το οποίο υποχωρούσε αμέσως μόνο με τα παυσίπονα.

Τώρα είμαι στην 2η μέρα μετά την επέμβαση και δεν νιώθω πόνο ούτε κάψιμο. Παραθέτω φωτογραφικό υλικό από πριν, κατά και μετά τη μεταμόσχευση ανά ημέρα δότρια και λήπτρια περιοχή.

Θα προσπαθήσω να αναρτώ για τις πρώτες μέρες φωτογραφίες καθημερινά για να δείτε την επούλωση των πρώτων ημερών.
 

Συνημμένα

  • placing 2.jpg
    placing 2.jpg
    401.4 KB · Προβολές: 622
  • two placers 4.jpg
    two placers 4.jpg
    335.8 KB · Προβολές: 596

vlafo

Well-Known Member
Είσαι το δεύτερο περιστατικό από την κλινική που δουλεύει εκεί.
Είσαι σε καλά χέρια και με τα g που έβαλες και το πρόβλημα που είχες,θα έχεις ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.
Αυτό που θα ξαναπώ για άλλη μια φορά,είναι πως η διαχείριση της δότριας από την HDC είναι υποδειγματική.
Θεωρώ πως είναι η καλύτερη σε αυτό το κομμάτι της μμ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλώς ήρθες Άριστο στο φόρουμ,
Καλή επιτυχία και καλή Φύτρωση!!!

Να πω εδώ ότι και ο Άριστος και ο Γιάννης ο άλλος τεχνικός μας που πραγματοποίησε μεταμόσχευση και άνοιξε και ο ίδιος νήμα με μια πετυχημένη μεταμόσχευση ότι και οι 2 τεχνικοί δούλεψαν πάνω στο κεφάλι μου στο Crown το 2019.
Άψογοι και ευγενικοί και οι δυο τους.

Τώρα πλέον και οι δυο placer μας μεταμοσχευμενοι σίγουρα είναι καλό γιατί έτσι νιώθουν και καταλαβαίνουν περισσότερο έναν ασθενή.

Επίσης καλό θα ήταν σαν τεχνικοί να μπορούσατε να συμμετάσχετε στο φόρουμ κάποιες φόρες για το καλό όλων μας άλλα και τις κλινικής για οτιδήποτε απορίες προκύπτουν σε τεχνικά θέματα πάνω απ'ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα και απο μενα.
Συμφωνω με την προταση του Γιαννη ,θα ηταν χρησιμη η συμμετοχη σας στο φορουμ και η συνδρομη σας σε τεχνικης φυσεως ζητηματα οταν αυτα ανακυπτουν,θα μας βοηθουσατε σε μεγαλο βαθμο.
Στα της μεταμοσχευσης,γνωριζουμε αριθμο και κατανομη τριχων για τα 2660 grafts;Ακολουθειτε καποια θεραπεια ;Αν μπορουσατε να ανεβασετε φωτογραφικο υλικο της δοτριας πριν την επεμβαση θα βοηθουσε πολυ να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα.
Καλη φυτρωση και ευχαριστουμε για την παρουσιαση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι punch χρησιμοποιήθηκε Αρίστο (εξωτερική, εσωτερική διάμετρος)?
 
Καλησπερα και απο μενα.
Συμφωνω με την προταση του Γιαννη ,θα ηταν χρησιμη η συμμετοχη σας στο φορουμ και η συνδρομη σας σε τεχνικης φυσεως ζητηματα οταν αυτα ανακυπτουν,θα μας βοηθουσατε σε μεγαλο βαθμο.
Στα της μεταμοσχευσης,γνωριζουμε αριθμο και κατανομη τριχων για τα 2660 grafts;Ακολουθειτε καποια θεραπεια ;Αν μπορουσατε να ανεβασετε φωτογραφικο υλικο της δοτριας πριν την επεμβαση θα βοηθουσε πολυ να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα.
Καλη φυτρωση και ευχαριστουμε για την παρουσιαση.
Φίλε Nik.Mos δεν ακολουθώ κάποια θεραπεία, θα αναρτήσω φωτογραφικό υλικό και όσο αφορά την κατανομή των μοσχευμάτων έχει ως εξής:
ΚΑΤΑΝΟΜΗ 2660 ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΩΝ 25-26/01/2021​
1​
2​
3​
25/01/2021​
502​
353​
678​
26/01/2021​
120​
426​
581​
ΣΥΝΟΛΟ​
622​
779​
1259​
 

Συνημμένα

  • 1a. Back donor Before Surgery.jpg
    1a. Back donor Before Surgery.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 670
  • back before surgery.jpg
    back before surgery.jpg
    476.2 KB · Προβολές: 648
Ευχαριστώ για τα λόγια σας και ευχαρίστως θα συμμετέχω στο φόρουμ και να συμβάλω με το να δίνω τη γνώμη μου σε τεχνικής φύσεως ζητήματα.

Το punch το οποίο χρησιμοποιήσαμε είναι 0.9mm και από όσο γνωρίζουμε είναι η εσωτερική διάμετρος σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Θα ήθελα να αναφέρω ότι κυρίως χρησιμοποιούμε motorized punch όπως και στην περίπτωσή μου.

Όσο αφορά το οίδημα ,από την πρώτη μέρα της μ.μ μέχρι και σήμερα κοιμόμουν στην πλάτη μου με 35-45ο ύψος, χρησιμοποιούσα παγοκύστη στο μέτωπο κάθε μια ώρα, αμέσως μετά έκανα μασάζ σπρώχνοντας το οίδημα στο πλάι για να αποφύγω να κλείσουν τα μάτια μου, όπως και ψέκασμα κάθε μια ώρα με φυσιολογικό ορό στην λήπτρια.

Επίσης παραθέτω τις σημερινές φωτογραφίες της λήπτριας-δότριας περιοχής.
 

Συνημμένα

  • 7. 3rd day after surgery.JPG
    2.4 MB · Προβολές: 222

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ για τα λόγια σας και ευχαρίστως θα συμμετέχω στο φόρουμ και να συμβάλω με το να δίνω τη γνώμη μου σε τεχνικής φύσεως ζητήματα.

Το punch το οποίο χρησιμοποιήσαμε είναι 0.9mm και από όσο γνωρίζουμε είναι η εσωτερική διάμετρος σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Θα ήθελα να αναφέρω ότι κυρίως χρησιμοποιούμε motorized punch όπως και στην περίπτωσή μου.

Όσο αφορά το οίδημα ,από την πρώτη μέρα της μ.μ μέχρι και σήμερα κοιμόμουν στην πλάτη μου με 35-45ο ύψος, χρησιμοποιούσα παγοκύστη στο μέτωπο κάθε μια ώρα, αμέσως μετά έκανα μασάζ σπρώχνοντας το οίδημα στο πλάι για να αποφύγω να κλείσουν τα μάτια μου, όπως και ψέκασμα κάθε μια ώρα με φυσιολογικό ορό στην λήπτρια.

Επίσης παραθέτω τις σημερινές φωτογραφίες της λήπτριας-δότριας περιοχής.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε αν η εσωτερική διάμετρος συμπίπτει ή όχι με την διάμετρο κοπής. Ξέρετε τι είδους bevel έχει? (inside, outside).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
παντως cvial με βεβαιοτητα ειναι μικροτερο το punch κρινοντας απ τις φωτογραφιες , σε συγκριση με του Τιρκαλα τη δοτρια του vlafo . Ξεκαθαρο . Και εδω και εκει 0,9mm εσωτερικη διαμετρος και η εικονα ειναι πολυ διαφορετικη . Για να αποφυγω να πω μερα με νυχτα .
 

vlafo

Well-Known Member
παντως cvial με βεβαιοτητα ειναι μικροτερο το punch κρινοντας απ τις φωτογραφιες , σε συγκριση με του Τιρκαλα τη δοτρια του vlafo . Ξεκαθαρο . Και εδω και εκει 0,9mm εσωτερικη διαμετρος και η εικονα ειναι πολυ διαφορετικη . Για να αποφυγω να πω μερα με νυχτα .
Μάκη δε χρειάζεται να ρωτάς τον Cvial
Στο βεβαιώνω με σιγουριά
Η δότρια μου είναι σε άψογη κατάσταση αλλά αυτό το χάιδεμα της Hdc εγώ δεν το έχω δει πουθενά.
Σαν να τα έχεις ξυρίσει μόνο.
 

makis25

Well-Known Member
Το μεγαλο punch με σταματα απο το να κανω επισκεψη στον Τιρκαλα . Παντως η hdc ανεβαζει το επιπεδο γιατι βλεπω ποσταρει και τεραστιες φωτογραφιες πλεον . Ολα στο φως! Αλλα ναι , για δοτριες της hdc , δε ξερω τι μαγικα κανουν , μυστικη συνταγη , σχεδον ολες για να μη πω 100% ολες που χω δει φαινονται καταπληκτικες .
 

manly_Man

Well-Known Member
Το punch το οποίο χρησιμοποιήσαμε είναι 0.9mm και από όσο γνωρίζουμε είναι η εσωτερική διάμετρος σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Θα ήθελα να αναφέρω ότι κυρίως χρησιμοποιούμε motorized punch όπως και στην περίπτωσή μου.
Καλή φύτρωση Aristo. Σε ευχαριστούμε για την παρουσίαση σε πραγματικό χρόνο.

Στην ουσία όμως η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ διάμετρος μετράει για να καθορίσεις και τη τελικη διαμετρο της ουλής που μένει. Το punch ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ διαμέτρου 0.9mm, που χρησιμοποιει η HDC ΜΠΟΡΕΙ να σημαίνει και εξωτερικη διάμετρος 1mm . Παρότι το μέγεθος του εργαλείου δεν ειναι μικρό, βλεπουμε οτι η HDC αφήνει σε εξαιρετική κατάσταση τη δότρια.

Και ο Τυρκαλάς απο ότι ειχε αναφέρει ο @vlafo το εργαλείο που χρησιμοποιει ειναι 0.9mm εσωτερικής διαμέτρου και 1mm εξωτερικής διαμέτρου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Προσωπικά είναι μια από τις παραμέτρους που είχανε μπει στη μμ μου,αλλά έδωσα σημασία σε άλλα πιο βασικά που με απασχολούσαν,δεν ήταν το καίριο για μένα.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιεί μικρότερα punch,το επισήμανα,το συζητήσαμε και από κει και πέρα θα δείξει η πορεία.
Αυτό όμως της HDC από την αρχή που την παρακολουθούσα, δεν το έχω δει πουθενά σε τόσο ελάχιστο βαθμό να συμβαίνει .
Απείραχτη πραγματικά.
 

vlafo

Well-Known Member
Στην ουσία όμως η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ διάμετρος μετράει για να καθορίσεις και τη τελικη διαμετρο της ουλής που μένει. Το punch εσωτερικης διαμέτρου 0.9mm, που χρησιμοποιει η HDC ΜΠΟΡΕΙ να σημαίνει και εξωτερικη διάμετρος 1mm .

Και ο Τυρκαλάς απο ότι ειχε αναφέρει ο @vlafo το εργαλείο που χρησιμοποιει ειναι 0.9mm εσωτερικής διαμέτρου και 1mm εξωτερικής διαμέτρου.

Σημαντικό ρόλο παίζει όμως και η γωνία που εισέρχεται το punch για το τελικό σημάδι που θα αφήσει.
Προβολή συνημμένου 31378
Σωστό είναι αυτό και έτσι μου είχε πει η εσωτερική διάμετρος είναι 0.90.
Τώρα για να είμαι ακριβοδικαιος,όσο και άριστη να είναι η δότρια μου,σε τέτοιο βαθμό δεν είναι,μόλις βγεις από το χειρουργείο να φαίνεται έτσι.
Αλλά το ξαναλέω δεν είναι για μένα το πιο σημαντικό.
Και τώρα 20 μέρες μετά είναι άψογα όταν ήμουνα ήδη έτσι από την 1η βδομάδα.
Οπότε ποιός ο λόγος?
 

vlafo

Well-Known Member
Το μεγαλο punch με σταματα απο το να κανω επισκεψη στον Τιρκαλα . Παντως η hdc ανεβαζει το επιπεδο γιατι βλεπω ποσταρει και τεραστιες φωτογραφιες πλεον . Ολα στο φως! Αλλα ναι , για δοτριες της hdc , δε ξερω τι μαγικα κανουν , μυστικη συνταγη , σχεδον ολες για να μη πω 100% ολες που χω δει φαινονται καταπληκτικες .
Η γνώμη μου είναι αξίζει να τον δεις και να κανείς ένα cons μαζί του.
Να μεγαλώσεις τη γκάμα σου.
Και αν το κάνεις να με ενημερώσεις.
 
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε αν η εσωτερική διάμετρος συμπίπτει ή όχι με την διάμετρο κοπής. Ξέρετε τι είδους bevel έχει? (inside, outside).
Είναι γεγονός ότι διάφοροι κατασκευαστές μετρούν τη διάμετρο του punch με διαφορετικούς τρόπους και πολλές φορές το 0,9 διαφέρει από τον ένα ή τον άλλο κατασκευαστή με αρκετή διαφορά.
Το τι θα κάνω τη Δευτέρα θα βάλω το punch κάτω από το μικροσκόπιο με το μετρητή για να δούμε όλοι πια είναι η εσωτερική διάμετρος και να λύσουμε την απορία.
 

manly_Man

Well-Known Member
Σωστό είναι αυτό και έτσι μου είχε πει η εσωτερική διάμετρος είναι 0.90.
Τώρα για να είμαι ακριβοδικαιος,όσο και άριστη να είναι η δότρια μου,σε τέτοιο βαθμό δεν είναι,μόλις βγεις από το χειρουργείο να φαίνεται έτσι.
Αλλά το ξαναλέω δεν είναι για μένα το πιο σημαντικό.
Και τώρα 20 μέρες μετά είναι άψογα όταν ήμουνα ήδη έτσι από την 1η βδομάδα.
Οπότε ποιός ο λόγος?
Η ουσία νομίζω ειναι vlafo πως μενει τελικα η δοτρια, και οχι αν φαινεται ανέγγιχτη μολις βγεις απο το χειρουργείο ή στις 7-20 μερες.
 
Μπλουζα