Μεταμοσχευση χωρίς ενδιαφέρον για το κόστος

SiX

New Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν είναι λίγο κουλό όμως αυτή η ευαισθησία να είναι στα σκαει randomly ενώ για χρόνια πριν όλα μπορεί να δούλευαν ρολόι; Πολλές οι ερωτήσεις δυστυχώς... Πάντως δεν εννοούσα να θεωρεί ο οργανισμός φλεγμονή το μαλλί αλλά το φούσκωμα το μυ αυτού. Αν δεν λανθανω και μακάρι να το βρω να το ποσταρω και εδώ ειχα διαβάσει μια έρευνα που είχε παρατηρηθει πως τα κεφάλια των φαλακρων με εκείνων που είχαν μαλλιά είχαν ορισμένες διάφορες στο galea muscle.
Ειμαστε εντελως εκτος θεματος εδω. Απλα να δωσω καποιες διευκρινισεις. Δεν στα σκαει randomly. Υπαρχει βιολογικος προγραμματισμος ή και εξωγενεις παραγοντες που το πυροδοτουν μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. Εαν θεωρουσε γενικα ο οργανισμος πως υπαρχει οποιαδηποτε φλεγμονη, θα ειχαμε μονιμα ανεβασμενους δεικτες φλεγμονης αλλα και αντισωματα στο αιμα, πραγμα που εκτος της γηροειδους, δεν παρατηρουνται στην ανδρογενετικη. Γενικα, βγαλε την εννοια φλεγμονη εντελως απο τη σκεψη σου σε σχεση με την ανδρογενετικη αλωπεκια. Τελος αυτο που αναφερεις ως galea ειναι ενας συνδετικος ιστος που ενωνει τους 2 μετωπιαιους μυς με τους 2 ινιακους. Ιστολογικα προκειται για τενοντα, ο οποιος ομως επειδη ειναι μορφολογικα αρκετα πλατυς, στην ανατομια ονομαζεται απονευρωση. Ο ελληνικος και διεθνης ορος ειναι επικρανια απονευρωση , ενω ο επισημος λατινικος galea aponeurotica. Αυτο για την διαφορα , θα με ενδιεφερε να το διαβασω, καθως δεν το εχω υποψη μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pande

New Member
Καλησπερα φιλοι. Εχεις κανεις γνωμη για την δουλεια του παπαγγελοπουλου; Ειμαι μεταξυ αυτου και παπανικολαου. Οποιαδήποτε γνωμη δεκτη και σε dm αν δεν μπορειτε δημοσια. Ευχαριστω πολυ
 

aeratos28

Just aeratos
Aπο τη Σκύλλα στη Χάρυβδη..
Καλησπερα φιλοι. Εχεις κανεις γνωμη για την δουλεια του παπαγγελοπουλου; Ειμαι μεταξυ αυτου και παπανικολαου. Οποιαδήποτε γνωμη δεκτη και σε dm αν δεν μπορειτε δημοσια. Ευχαριστω πολυ
 

vlafo

Well-Known Member
Ο καλυτερος ειναι αυτος που θα σε πεισει με πραγματικα αποτελεσματα, οτι μπορει να σου προσφερει κι εσενα το αποτελεσμα που επιθυμεις. Και με πραγματικα, δεν εννοω φωτογραφιες. Να δεις και να ερθεις σε επαφη με ανθρωπους που μεταμοσχευτηκαν απο τον ανθρωπο που ενδιαφερεσαι να κανεις την μεταμοσχευση σου και να μοιραστεις μαζι τους τους προβληματισμους σου
Ξέρεις πόσες φορές είδα περιστατικό(από φωτογραφίες) που φαινόταν εντυπωσιακό και από κοντά με τα δικά μου μάτια και κριτήρια ήταν απογοητευτικό?
Πάμπολες.
Πέρα από όλα τα προφανή που πρέπει να εξετάσει ο καθένας στο δικό του μέτρο και στη δική του έρευνα,αυτό είναι το πλέον βασικό κριτήριο που πρέπει να αποφασίζεις για την τελική σου επιλογή.
Ούτε ytube ούτε φωτογραφίες.Αυτά σου δίνουν ισχυρές ενδείξεις.Τίποτα παραπάνω.
Ξέρεις πόσοι το κάνουν αυτό?
Ελάχιστοι,μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Και όμως αυτοί αποφασίζουν να προβούν σε μμ χωρίς ποτέ να έχουν δει από κοντά ούτε ένα μμ ασθενή.
Η θεωρία από την πράξη έχει τεράστια διαφορά αλλά δυστυχώς τους περισσότερους τους βολεύει και εξυπηρετεί το εύκολο μέσω μιας οθόνης ενός p.c.
Mετά όμως να μην παραπονιούνται παρόλο που τα έχουν σχεδιάσει όλα τέλεια και δεν πήραν το ανάλογο αποτέλεσμα στην εφαρμογή του.
 

Pande

New Member
Κάτσε ασχολησου λίγο με το φόρουμ και θα ρωτήσεις άλλα πράγματα..
Φιλε θα σου πω. Ειμαι στο φορουμε πανω απο 6 χρονια. Εχω διαβασει σχεδον ολα τα θρεντς. Ακρη δεν βγαζεις. Πραγματικα απορρω με οσους λενε διαβασε το φορουμε και θα δεις. Υπαρχουν τοσες πολλες γνωμες τοσες αποψεις τοσες πληροφοριες που πραγματικα ο αλλος μπερδευεται. Οκ η πιο safe επιλογη ειναι εξωτερικο στους 2-3 που ξερουμε ολοι. Αλλα δεν γινεται στην Ελλαδα να μην υπαρχουν 1-2 γιατροι που να κανουν καλη δουλεια‍
 

alex7

Well-Known Member
Φιλε θα σου πω. Ειμαι στο φορουμε πανω απο 6 χρονια. Εχω διαβασει σχεδον ολα τα θρεντς. Ακρη δεν βγαζεις. Πραγματικα απορρω με οσους λενε διαβασε το φορουμε και θα δεις. Υπαρχουν τοσες πολλες γνωμες τοσες αποψεις τοσες πληροφοριες που πραγματικα ο αλλος μπερδευεται. Οκ η πιο safe επιλογη ειναι εξωτερικο στους 2-3 που ξερουμε ολοι. Αλλα δεν γινεται στην Ελλαδα να μην υπαρχουν 1-2 γιατροι που να κανουν καλη δουλεια‍
Δηλαδή εσυ μετά από διάβασμα 6 χρόνων στο forum κατέληξες μεταξύ Παπαγγελόπουλου και Παπανικολάου ; «Μωρέ μπράβο» που έλεγε και ο αείμνηστος Αυλωνίτης στις ελληνικές ταινίες
 

Pande

New Member
Δηλαδή εσυ μετά από διάβασμα 6 χρόνων στο forum κατέληξες μεταξύ Παπαγγελόπουλου και Παπανικολάου ; «Μωρέ μπράβο» που έλεγε και ο αείμνηστος Αυλωνίτης στις ελληνικές ταινίες
Οχι μετα απο 6 χρονια δεν εχω καταληξει πουθενα διαβαζοντας εδω. Δυο φιλοι ομως εκαναν πριν απο ενα χρονο ο ενας στον εναν και ο αλλος στον αλλο και τωρα που τους βλεπω το αποτελεσμα ειμαι αρκετα καλο και στους 2. Γιαυτο και η ερωτηση μεταξυ των δυο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να καταληξω λοιπον, πολυ σωστη η παρατηρηση σου Cvial, αλλα θεωρω οτι προκειται για εξειδικευμενα περιστατικα, τα οποια δεν ειναι ο κανονας και ισως εμπιπτουν και σε αλλες υποκατηγοριες ΑΑ ή αλλες συνυπαρχουσες αλωπεκιες. Σε καθε περιπτωση ομως, επειδη ο πασχων δεν ειναι παντα σε θεση να γνωριζει απο τι πασχει ακριβως , και πολλες φορες ουτε ο γιατρος μπορει να βγαλει ασφαλη διαγνωση, παρα μονο εμπειρικα απο την κλινικη εικονα, καλο ειναι κανεις να ξεκινα εγκαιρα την χορηγηση φιναστεριδης και να την συνεχιζει για οσο επιθυμει να εχει μαλλια, εφοσον δεν υπαρχουν παρενεργειες.

Εννοείται ότι δεν έχω καμία αντίρρηση επ' αυτού. Η λήψη φίνας έστω και "μπουνταλάδικα", με εμπειρικό τρόπο (οπτικό αποτέλεσμα) είναι η μόνη μέθοδος και καλό είναι, όπως έχουμε πει χιλιάδες φορές, να προτείνεται άμεσα από τον ιατρικό κόσμο και όχι να αφήνεται να εννοηθεί ότι υπάρχουν και "άλλοι ενναλακτικοί τρόποι" (που όντως μπορεί να υπάρχουν αλλά αφορούν πολύ λίγους τυχερούς). Ως προς την σημασία της ευαισθησίας των receptors, ένα δόκιμο (ακόμη) παράδειγμα είναι οι γυναίκες που πάσχουν από ΑΑ. Σε αυτές ακόμα και τα ελάχιστα επίπεδα DHT (που όμοια τους δεν θα έχει κανένας άνδρας ακόμα και σε μεγάλη ηλικία) προκαλούν ΑΑ και η παροχή ισχυροτάτων αντιαδρογόνων (duta) που περιορίζουν σε ελάχιστα όρια την DHT είναι σχεδόν μονόδρομος για μια ικανοποιητική θεραπεία. Στις γυναίκες που πάσχουν συνήθως από διάχυτη υπάρχει μάλλον μια πιο ήπια καμπύλη ως προς την ευαισθησία σε DHT στις διάφορες περιοχές του τριχωτού ενώ στους περισσότερους άνδρες η καμπύλη είναι σαφώς πιο διαφοροποιημένη (λήπτρια/δότρια) και αυτό επιτρέπει μια πιο customised δόση φίνας ανάλογα με την στρατηγική βάση ηλικίας και εξέλιξης της ΑΑ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Η ανδρογενετικη αλωπεκια συμφωνα με τη δικη μου ερευνα θεωρειται "inflamatory condition". Υπαρχουν αρκετα papers που κινουνται σε αυτη την κατευθυνση. Αυτο δε σημαινει οτι εχει ομοιοτητα το ειδος της φλεγμονης με την γυροειδη, παρολα αυτα ειναι πιθανο μια antiinflamatory αγωγη να βοηθα ορισμενους "ασθενης" ΑΓΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Και τελικά που καταλήγουν οι προβληματισμοί ? Οτι χρειάζεται φίνα και μεταμόσχευση ?
 

Kostas97

Well-Known Member
Και τελικά που καταλήγουν οι προβληματισμοί ? Οτι χρειάζεται φίνα και μεταμόσχευση ?
Καπως ετσι χαχαχα τα υπολοιπα ειναι λιγο πολυ "Ναχαμε να λεγαμε". Χωρις φινα/ντουτα ολα τα αλλα ειναι σαν να χτιζεις παλατι στην αμμο.
 

ziggy

Active Member
Και τελικά που καταλήγουν οι προβληματισμοί ? Οτι χρειάζεται φίνα και μεταμόσχευση ?
Υπαρχει και η αποψη οτι η αλωπεκια ειναι απλα το επομενο σταδιο της ανθρωπινης εξελιξης
Οτι τα μαλλια κατ ουσιαν ειναι αχρηστα κατι που κουβαλαμε απο απο το παρελθον και οτι η εξελιξη οδηγει στον ανθρωπο χωρις μαλλια.
 

oreo

Well-Known Member
Υπαρχει και η αποψη οτι η αλωπεκια ειναι απλα το επομενο σταδιο της ανθρωπινης εξελιξης
Οτι τα μαλλια κατ ουσιαν ειναι αχρηστα κατι που κουβαλαμε απο απο το παρελθον και οτι η εξελιξη οδηγει στον ανθρωπο χωρις μαλλια.
Το έχω εικόνα ήδη για να δικαιολογήσουν την αποτυχημένη μετ οι γιατροί θα αρχίσουν να λένε σε έφτιαξα όπως θα είναι οι άνθρωποι το 2385 ή τι θες τα μαλλιά να μοιάζεις με υποανάπτυκτο. ΄ΌΧΙ αδερφέ καράφλα is not an option :cool:
 

dlazaros

Well-Known Member
Υπαρχει και η αποψη οτι η αλωπεκια ειναι απλα το επομενο σταδιο της ανθρωπινης εξελιξης
Οτι τα μαλλια κατ ουσιαν ειναι αχρηστα κατι που κουβαλαμε απο απο το παρελθον και οτι η εξελιξη οδηγει στον ανθρωπο χωρις μαλλια.
Εγώ μάλλον είμαι Νεάντερταλ. Η εξέλιξη μου είναι μαλλιά σκούπα στο κεφάλι και καμία τρίχα στο υπόλοιπο σώμα. Γατάκια homo sapiens...
 

DoctorWho

Well-Known Member
Η ανδρογενετικη αλωπεκια συμφωνα με τη δικη μου ερευνα θεωρειται "inflamatory condition". Υπαρχουν αρκετα papers που κινουνται σε αυτη την κατευθυνση. Αυτο δε σημαινει οτι εχει ομοιοτητα το ειδος της φλεγμονης με την γυροειδη, παρολα αυτα ειναι πιθανο μια antiinflamatory αγωγη να βοηθα ορισμενους "ασθενης" ΑΓΑ.
Ποια είναι αυτά τα papers μπορείς να επισυνάψεις κάποιο? Δεν βγάζει κανένα νόημα να είναι φλεγμονώδης η ΑΓΑ
 
Μπλουζα