Μεταμοσχευση στην ελλαδα

amunt

Member
Ρωταω τους εμπειρους στο φορουμ να μας πουνε που να παμε για μεταμοσχευση στην Ελλαδα κι αν αξιζει και σε τι norwood. Εχω δει και παλιοτερα threads αλλα σημερα στο 2015 οι εταιριες με την μεθοδο FUE μας μιλουν για θαυματα, εχουμε ελπιδες τελικα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Corfu Rider

Active Member
Φιλε μου, και εγω κατι παρομοιο ψαχνω.. βασικα, προσπαθω να επιλεξω αναμεσα απο μεταμοσχευση και μεθοδο hair tatoo.. και ισως κανω μεταμοσχευση, αν και οικονομικα ειμαι λιγο περιορισμενος.. και για αυτο δεν μπορω να παω στις πολυ δημοφιλεις και επιτυχημενες κλινικες του εξωτερικου.. απο Ελλαδα, συμφωνα με αυτα που με συμβουλεψαν καποια μελη και επειτα απο εκτενη ερευνα στο.. google, καταλαβα οτι δεν υπαρχει... 'γιατρεια'((( Αλλα επειδη ρωτωντας, μαθαινεις, ακουσα καποιες παροτρυνσεις για μια καπως γνωστη κλινικη που ονομαζεται: D*I. Επειδη ομως δεν εχω λαβει επαρκη ενημερωση απο τους πιο εμπειρους του φορουμ, διατηρω καποιον δισταγμο-αμφιβολια. Δεν κατηγορω την κλινικη, ουτε τους βλεπω με καχυποψια.. απλα, επειδη θελω καποιες 'βεβαιωσεις' και παροτρυνσεις, δεν εχω κανει βημα ακομα.. γιατι και εγω θα ηθελα να μαθως για τιμες, εγγυησεις, αλλα δεν θελω να ρωτησω στην κλινικη, καθως ισως αρχισουν να μου κανουν 'ψηστηρια' κτλ.. Αν δεν μαθω απο τους 'γκουρου' του φορουν για την αξιοπιστια-ποιοτητα της d**, δεν προχωραω.. ελπιζω να βρουμε καθοδηγηση στο forum, γιατι απογοητευομαι με την τριχοπτωση-αραιωση και μου γινεται εμμονη ιδεα.. (((
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Διαβασε τα παντα στο νημα μεταμοσχευσεων για να μαθεις απο τους γκουρου.Μην βαριεσε corfu rider.
Αφιερωσε κανα 2μηνο διαβασματος και θα μαθεις αρκετα.
 

Corfu Rider

Active Member
Οχι John, δεν βαριεμαι, και αφιερωνω αρκετο χρονο στο αναγνωσμα και στο whereabouts. Αλλα δεν θα ελεγα και.. οχι σε μια ειλικρινη και βοηθητικη συμβουλη απο καποιον εμπειρο.. λογου χαρη, διαβασα οτι η εν λογω κλινικη δεν 'ηταν καλη στις πυκνωσεις', αλλα οτι και 'εχει σημειωσει μεγαλη προοδο τα τελευταια χρονια' (λογω ιατρων και νεων μηχανηματων-τεχνολογιων να υποθεσω?). Ειναι σπουδαιο πραγμα η παρουρυνση-παραινεση σε καποιον που δεν εχει προηγουμενη πειρα στο αντικειμενο
 

Corfu Rider

Active Member
Θελω να το κανω.. εχω δει πολλες φωτογραφιες στο google, που με ενθουσιασαν. Βεβαια, ειναι απο κλινικες του εξωτερικου, αλλα επειδη η τεχνολογια δεν ειναι και τοσο δυσκολη να εφαρμοσθει, πιστευω οτι δεν θα ειναι big deal για εγχωρια κλινικη να την εφαρμοσει.. εσυ που εισαι πιο παλιος και εμπειρος, να εμπιστευθω απο τιμη-αποτελεσμα την κλινικη που ειχες αναφερει ως την πιο αξιολογη στην Ελλαδα? Γνωριζεις καποιον που εχει υποβληθει σε τεχνικη SMP στην εν λογω κλινικη? Γιατι μεσα στην μηνα θα μπορω να βρω 5 ημερες να παω Αθηνα για την 'θεραπεια'.. αλλα πρωτα να εχω βεβαιωθει για την ποιοτητα και προσιτοτητα..
 

Bouklas

Well-Known Member
Amunt οποιος σου μιλάει για θαύματα να ξέρεις πως είναι τσαρλατάνος. Για να γίνει το θαύμα θα πρέπει εσύ ο ίδιος να διαθέτεις τα μαγικά, χονδρή τρίχα και καλή δότρια. Χωρίς αυτά ξεχνα το (το θαύμα εννοώ).

Όσο για το που να πας είναι υποκειμενικό από την στιγμή που δεν έχουμε δει φωτογραφίες σου και δεν μας έχεις πει τι δουλειά θες να σου γίνει.
 

Δημητρης38

Active Member
Amunt οποιος σου μιλάει για θαύματα να ξέρεις πως είναι τσαρλατάνος. Για να γίνει το θαύμα θα πρέπει εσύ ο ίδιος να διαθέτεις τα μαγικά, χονδρή τρίχα και καλή δότρια. Χωρίς αυτά ξεχνα το (το θαύμα εννοώ).

Όσο για το που να πας είναι υποκειμενικό από την στιγμή που δεν έχουμε δει φωτογραφίες σου και δεν μας έχεις πει τι δουλειά θες να σου γίνει.

Συμφωνω !!!!

Οι επιτυχιες των κλινικων του εξωτερικου οφειλεται στο μεγαλο αριθμο μοσχευματων που θα σου παρουν και στα αποτελεσματα φυτρωσης που σου προσφερουν.
100% φυτρωση των μοσχευματων κανενας δεν θα σου το δωσει.
Απο εκει και περα αν εισαι (και) τυχερος θα φυτρωσει ενα καλο ποσοστο απο αυτα που σου υποσχεθηκαν

Παμε παρακατω...
Γκουρου και θαυματα δεν υπαρχουν.
Δεν θα σου παρουν μια τριχα και θα σου την φυτεψουν για να βγουνε δεκα.
Θα σου παρουν μια τριχα και θα σου την φυτεψουν με την προοπτικη (και την ελπιδα) να φυτρωσει.
Το κεφαλι κατα μ.ο εχει 100.000 τριχες.
Σκεψου στην περιοχη που θελεις να κανεις την επεμβαση, ποσες τριχες ειχες (!!!!), ποσες εχασες, ποσες θα βαλεις, ποσες απο αυτες θα φυτρωσουν, ποσα χρηματα θα πληρωσεις, ποση ταιλωπωρια με ενεσεις γδαρσιματα φαρμακα θα υποστεις, ποσες επεμβασεις ακομα θα πρεπει να κανεις για να καλυψεις την επιφανεια που θα σου πουνε, ποσα σημαδια θα σου αφησει στην δοτρια η επεμβαση που θα κανεις, ποσο θα σε ικανοποιει το αποτελεσμα σε βαθος χρονου (εγω μεγαλο ποσοστο των μοσχευματων μετα απο χρονια τα εχασα) και αν λαμβανοντας τις παραμετρους που σου προανεφερα εχεις ρεαλιστικες προσδοκιες σχετικα με το αποτελεσμα που θα εχεις... τοτε να κανεις την επεμβαση που θελεις και να ελπιζεις στο θαυμα της φυτρωσης και μονο !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
εσυ που εισαι πιο παλιος και εμπειρος, να εμπιστευθω απο τιμη-αποτελεσμα την κλινικη που ειχες αναφερει ως την πιο αξιολογη στην Ελλαδα?

@Corfu Rider για να μήν παρεξηγηθώ , ΕΔΩ :

http://www.hairlossgr.com/threads/Μεταμόσχευση-ή-μέθοδος-hair-tatoo.9957/page-2#post-138040

Απλά αναφέρω ότι η παρών κλινική είναι η ΜΟΝΗ στην Ελλάδα που εφαρμόζει την εν λόγω τεχνική & βέβαια ΌΧΙ την τεχνική που προσδοκάς!...

Γνωριζεις καποιον που εχει υποβληθει σε τεχνικη SMP στην εν λογω κλινικη?

Ναι γνωρίζω ένα παλιό μέλος που έχει υποβληθεί σε SMP στην εν λόγω κλινική...πλέον όμως δέν είναι κοντά μας , μιάς και δουλεύει στην συγκεκριμένη κλινική και απαγορεύεται απο τους κανονισμούς του forum.
Υποθέτω όταν θα πάς θα τον γνωρίσεις....όπως όμως καταλαβαίνεις η γνώμη του δέν θα είναι και η πιό αντικειμενική!

Προσωπικά πιστεύω ότι το SMP ΔΕΝ είναι η λύση στο πρόβλημα σου...νομίζω σου έχω εξηγήσει το γιατί!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hope

Active Member
Stripar εγώ τον είδαι πρόσφατα (πριν 1 μήνα περίπου που πήγα για συμβουλευτική). Το συνολικό αποτέλεσμα είναι αρκετά εντυπωσιακό (ούτε και εγώ θυμάμαι πόσα hair + beard grafts σε 2 ή 3 μεταμοσχεύσεις). Mε το SMP έχει γίνει σχετικά καλή δουλειά την οποία όμως και σαφώς υποστηρίζει και μια σχετική πυκνότητα τριχών που ήδη έχει στο crown και μπορεί να καλύπτει κάποιες ατέλειες.
 

Corfu Rider

Active Member
Hope, μπορεις σε παρακαλω, να με κατατοπισεις σχετικα? Εχω αραιωση σε ενα περιεργο σημειο, στα πλαγια (πανω απο φαβοριτες και απο τα αυτια). Ειδικα, οταν φοραω γυλια ηλιου και τα 'σηκωνω', τα στηριγματα απο τα γυλια, 'τραβουν' τις τριχες προς τα πανω και αναδυκνειουν την αραιωση.. εχω κανει thread στο forum (θεμα: Μεταμοσχευση η hair tatoo), οπου και εχω αναρτησει φωτογραφιες. Σιγουρα χρειαζεται εμφυτευση.. δυναται αραγε, να συνδιαστει η μεταμοσχευση με το hair tatoo? Η εν λογω κλινικη, ειναι πραγματι αξιολογη? Εαν την επιλεξω, θα 'κανω την δουλεια μου', με εναν σχετικα οικονομικο τροπο? (Γιατι, εαν ειχα πολλα χρηματα, σιγουρα θα πηγαινα Κυπρο η Βελγιο, οπου εχω διαβασει πως λειτουργουν οι καλυτερες κλινικες...)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Stripar εγώ τον είδαι πρόσφατα (πριν 1 μήνα περίπου που πήγα για συμβουλευτική). Το συνολικό αποτέλεσμα είναι αρκετά εντυπωσιακό (ούτε και εγώ θυμάμαι πόσα hair + beard grafts σε 2 ή 3 μεταμοσχεύσεις). Mε το SMP έχει γίνει σχετικά καλή δουλειά την οποία όμως και σαφώς υποστηρίζει και μια σχετική πυκνότητα τριχών που ήδη έχει στο crown και μπορεί να καλύπτει κάποιες ατέλειες.

Όντως το συνολικό του αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό!...
 
Ρωταω τους εμπειρους στο φορουμ να μας πουνε που να παμε για μεταμοσχευση στην Ελλαδα κι αν αξιζει και σε τι norwood. Εχω δει και παλιοτερα threads αλλα σημερα στο 2015 οι εταιριες με την μεθοδο FUE μας μιλουν για θαυματα, εχουμε ελπιδες τελικα?
με λενε κωνσταντινο τακη,,ειμαι απο λαμια 34 ετων..,κατεβηκα αθηνα για να κανω ερευνα αγορασ σε κλινικη για μεταμοσχευση μαλλιων και συστηνω ανεπιφυλακτα την dhi,,και οσον αφορα την τεχνικη μεταμοσχευσησ αλλα κυριωσ τον αρτιο τεχνικο εξοπλισμο και την ενημερωση που σου κανει το φοβερο προσωπικο του,με διαφορα οι καλυτεροι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Άκης

Administrator
με λενε κωνσταντινο τακη,,ειμαι απο λαμια 34 ετων..,κατεβηκα αθηνα για να κανω ερευνα αγορασ σε κλινικη για μεταμοσχευση μαλλιων και συστηνω ανεπιφυλακτα την dhi,,και οσον αφορα την τεχνικη μεταμοσχευσησ αλλα κυριωσ τον αρτιο τεχνικο εξοπλισμο και την ενημερωση που σου κανει το φοβερο προσωπικο του,με διαφορα οι καλυτεροι
Γεια σου. Που ακριβώς πήγες (εννοώ και σε ποιες άλλες κλινικές) και κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;
 
Γεια σου. Που ακριβώς πήγες (εννοώ και σε ποιες άλλες κλινικές) και κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;
σε ολεσ τισ γνωστεσ,,,gouras m proteine strip,,aparadektos,,επισησ πηγα bermann kord kai medi jeneusse,στηdhi καταρχασ χρισημοποιουν μια νεα τεχνικη καλυτερησ τησ FUE,,λεγεται αμεση εμφυτευση DHI και τα εργαλεια ειναι ποιο προηγμενα και κυριωςσ οσον αφορα την εμφυτευση ππιο μικρησ διαμετρου εργαλεια με συνεπεια μικροτερη ουλη αλλα και σταθεροτερησ τησ FUE εμφυτευσησ λογω τιησ διαμετρου του εργαλειου,,
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
σε ολεσ τισ γνωστεσ,,,gouras m proteine strip,,aparadektos,,επισησ πηγα bermann kord kai medi jeneusse,στηdhi καταρχασ χρισημοποιουν μια νεα τεχνικη καλυτερησ τησ FUE,,λεγεται αμεση εμφυτευση DHI και τα εργαλεια ειναι ποιο προηγμενα και κυριωςσ οσον αφορα την εμφυτευση ππιο μικρησ διαμετρου εργαλεια με συνεπεια μικροτερη ουλη αλλα και σταθεροτερησ τησ FUE εμφυτευσησ λογω τιησ διαμετρου του εργαλειου,,

Προς ενημέρωση:

Δέν είναι ΝΕΑ τεχνική , χρησιμοποιείται εδώ και 5-10 χρόνια απο μεγάλους γιατρούς του χώρου (π.χ Lorezzo , Doganay κ.α)

και μπορεί η DHI να θέλει να βαπτίζει το ψάρι - κρέας ή να την λέει "άμεση εμφύτευση DHI" αλλά για τους γνώστες ονομάζεται :

Choi - Implanter

Choi implanter.jpg

Πάλι καλά που δέν έκανε και προσπάθεια να το κατοχυρώσει σάν πατέντα...γιατί θα στεναχωριόταν!.

Αυτό το φτηνό marketing άν δέν είχε αυτή η κλινική και να προσπαθεί να βαφτίζει τα πάντα σαν δικιές τους καινοτομίες ενώ είναι υιοθετημένες από αλλού , μπορεί και να την ξανά-εμπιστευόμασταν


Αααα...είναι και αυτή FUE!!!

:D
 

Corfu Rider

Active Member
με λενε κωνσταντινο τακη,,ειμαι απο λαμια 34 ετων..,κατεβηκα αθηνα για να κανω ερευνα αγορασ σε κλινικη για μεταμοσχευση μαλλιων και συστηνω ανεπιφυλακτα την dhi,,και οσον αφορα την τεχνικη μεταμοσχευσησ αλλα κυριωσ τον αρτιο τεχνικο εξοπλισμο και την ενημερωση που σου κανει το φοβερο προσωπικο του,με διαφορα οι καλυτεροι
Ειναι καλοι στην πυκνωση? Απο τιμες, τους θεωρεις οικονομικη επιλογη στην Ελλαδα του σημερα?
 

Hope

Active Member
Hope, μπορεις σε παρακαλω, να με κατατοπισεις σχετικα? Εχω αραιωση σε ενα περιεργο σημειο, στα πλαγια (πανω απο φαβοριτες και απο τα αυτια). Ειδικα, οταν φοραω γυλια ηλιου και τα 'σηκωνω', τα στηριγματα απο τα γυλια, 'τραβουν' τις τριχες προς τα πανω και αναδυκνειουν την αραιωση.. εχω κανει thread στο forum (θεμα: Μεταμοσχευση η hair tatoo), οπου και εχω αναρτησει φωτογραφιες. Σιγουρα χρειαζεται εμφυτευση.. δυναται αραγε, να συνδιαστει η μεταμοσχευση με το hair tatoo? Η εν λογω κλινικη, ειναι πραγματι αξιολογη? Εαν την επιλεξω, θα 'κανω την δουλεια μου', με εναν σχετικα οικονομικο τροπο? (Γιατι, εαν ειχα πολλα χρηματα, σιγουρα θα πηγαινα Κυπρο η Βελγιο, οπου εχω διαβασει πως λειτουργουν οι καλυτερες κλινικες...)


Πόσο χρονών είσαι?
Μόνο πάνω από τις φαβορίτες έχεις αυτή την αραίωση?
Πότε ξεκίνησε?
Εξελίχθηκε γρήγορα?
Εχεις ψάξει αν πάσχεις από κάποια ενδοκρινολογική διαταραχή?
Το σχετίζεις χρονικά με έντονο stress?
Πως είναι από αραίωση οι ζώνες Α, Β και crown?

Συγνώμη αν έχεις ήδη δώσει ήδη απαντήσεις για κάποιο από τα παραπάνω.
 

Corfu Rider

Active Member
Ειμαι 36.. δεν εχω ιδιαιτερη αραιωση σε αλλες περιοχες. Οθ κροταφοι ειναι καλουτσικοι, δεν ειναι full πυκνοι αλλα ειναι ενταξει. Το παραρηρησα εδω και καποιους μηνες. Στρες εχω καποιες φορες. Πιστευα οτι ευθυνεται το βαλε-βγαλε του κρανους, αλλα ειδα οτι οι τριχες στην περιοχη ειναι γενικα αδυναμες. Εχω φωτο στο θεμα "μεταμοσχευση η hair tatoo".. ο δερματολογος δεν διεγνωσε καποια αλλη παθηση, ειπε πως προκειται περι α/α. σε ευχαριστω για την βοηθεια..
 

amunt

Member
Αν ειναι α/α θα χειροτερευεις χρονο με τον χρονο μεχρι να μην μεινει τριχα πανω στο κεφαλι,
νομιζω οτι ολοι εμεις με α/α θα γινουμε σαν τον βεγγο. Η μονη λυση που πιστευω πλεον κι εγω ειναι το tattoo ή καποιο νεο προιον τυπου toppik που να κανει καμουφλαζ την καραφλα.

Ριξε μια ματια και στο couvre , μπορει να σου καλυψει την περιοχη
 
Μπλουζα