Μεταμοσχευση και ουλωδης ιστος απο προηγουμενες μεταμοσχευσεις.

Stripar

Established Member
Για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει και να ενημερωθεί παραπάνω , παρακάτω επισυνάπτω :

Την ΟΜΙΛΙΑ της 43 ετήσιας συνάντησης της Ελληνικής Εταιρείας Δερματοχειρουργικής με θέμα:

Laser & άλλες πηγές ενέργειας στη Δερματολογία

όπου έλαβε χώρα στην Αθήνα 14-15 Μαρτίου 2009

:)

@Leone : Δώσε βάση σε αυτήν την ομιλία και κυρίως στο κομμάτι του Fractional Laser.
Νομίζω άν διαθέσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις στο τέλος θα βγείς σοφότερος! ;)
 

Συνημμένα

  • 43 Ομιλία Ε.Ε.Δ.pdf
    644.4 KB · Προβολές: 11

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
εγω δεν μπορω βασικα να διακρινω φιλε το προβλημα σου.Αν οντως εχεις προβλημα πρεπει να βαλεις καποιες φωτογραφιες στις οποιες να φαινεται.Με βαση αυτες που εχεις βαλει δεν μπορω να καταλαβω τιποτα ουτε καν να δω τα σημεια που εχεις βαλει μμ τριχοθυλακια.Μαλλον δεν χρειαζεσαι μμ κατα την αποψη μου.
 

Leone

Active Member
Εμενα η απορια μου ειναι η εξης:Δε μπορω να κανω lazer σε καποιο δερματολογο εδω στην Ελλαδα χωρις να χρειαστει να αφαιρεθουν τα μοσχευματα?Και μετα παω να να διορθωσω εξω τη κατασταση.
 

Δημητρης38

Active Member
Εμενα η απορια μου ειναι η εξης:Δε μπορω να κανω lazer σε καποιο δερματολογο εδω στην Ελλαδα χωρις να χρειαστει να αφαιρεθουν τα μοσχευματα?Και μετα παω να να διορθωσω εξω τη κατασταση.

Eνω εχεις κανει τοσα λαθη με Γιατρους ανειδικευτους που σου δημιουργησανε το προβλημα επιμενεις να στρεφεσαι στους λαθος ανθρωπους για να σου πουνε τι να κανεις. Με 5 ευρω κλεινεις ραντεβου (συνδεσου με την Δερματολογικη Κλινικη και κλεισε ραντεβου πρωινο/το απογευμα ειναι 30-40 ευρω) με εναν δερματολογο στο Πανεπιστημιακο/Δημοσιο Νοσοκομειο που θελεις και 10-15 ευρω η αγωγη που θα σου συνταγογραψει. Ουτε τομες θα σου κανει ουτε τις (μην τις χαρακτηρισω) που σου γραψανε. Ουλωδη ιστο ειχα και εγω απο χτυπημα ομως και οχι απο τις μ/μ. Εκανα αυτο που σου εγραψα και τωρα σε ολα ειμαι ΟΚ. Την θεραπεια που χρειαζεσαι (ΑΝ χρειαζεσαι) θα σου την πει ο Δερματολογος/Γιατρος που θα σε δει και δεν θα την βρεις εδω μεσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Leone

Active Member
Δημητρης 38 δε μιλησα για νεα επεμβαση στην Ελλαδα.Αυτο το εχω διαγραψει οριστικα απο το μυαλο μου.Προτιμω να μη κανω τπτ.Εγω μιλησα για τη βελτιωση της καταστασης του δερματος στη πασχουσα περιοχη με lazer.Ακομα και ο Bissanga οπως με ενημερωσε ο Λεανδρος θα προβει μονο στην αφαιρεση των μοσχευματων.Λαζερ δε κανει ο ιδιος.Ο Bissanga θεωρει ομως οτι περα απο τον ουλωδη ιστο,αρνητικο ρολο στη φυτρωση των μοσχευματων παιζει και η κακη φυτρωση των παλαιων μεταμοσχευμενων στο σημειο.
 

Δημητρης38

Active Member
Δημητρης 38 δε μιλησα για νεα επεμβαση στην Ελλαδα.Αυτο το εχω διαγραψει οριστικα απο το μυαλο μου.Προτιμω να μη κανω τπτ.Εγω μιλησα για τη βελτιωση της καταστασης του δερματος στη πασχουσα περιοχη με lazer.Ακομα και ο Bissanga οπως με ενημερωσε ο Λεανδρος θα προβει μονο στην αφαιρεση των μοσχευματων.Λαζερ δε κανει ο ιδιος.Ο Bissanga θεωρει ομως οτι περα απο τον ουλωδη ιστο,αρνητικο ρολο στη φυτρωση των μοσχευματων παιζει και η κακη φυτρωση των παλαιων μεταμοσχευμενων στο σημειο.

Αλλο σου εγραψα αλλα δεν το καταλαβες... τεσπα δεν πειραζει.
Να σε ρωτησω... οταν λες η "κακη φυτρωση των παλαιων μοσχευματων" εννοεις οτι δεν φυτρωσανε ή οτι βγηκανε με λαθος γωνια ?
Και για ποιον λογο συμβαινει αυτο (να επηρεαζουν την φυτρωση των νεων μοσχευματων δηλαδη)..πως το εξηγει ?
 

Stripar

Established Member
@Leone...

Δέν ξέρω άν πρόλαβες να διαβάσεις την ομιλία που ανέβασα και το ότι το Fraction laser είναι ότι πιο σύγχρονο υπάρχει σαν laser καθότι βοηθάει και στην αναδόμηση του ουλώδη ιστού (μαζί με εσένα ελπίζω να την διάβασαν και άλλοι;))

Αναλογίζοντας λέω να κλείσεις ένα ραντεβού με έναν Δερματολόγο σε μιά Δερματολογική κλινική για μια ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ (όπως σου προτείνουν)!!!.
Aφού πάς στον Δερματολόγο και του ζητήσεις Ιστολογική εξέταση προκειμένου να κάνεις θεραπεία και κατόπιν σε στείλει σε Παθολογοανατομικό εργαστήριο για τα καθέκαστα & προκειμένου να αποφανθεί έπειτα στο τί θεραπεία θα σου δώσει...

Βιοψία.jpg

http://www.hygeia.gr/page.aspx?p_id=52


Κατόπιν έλα το απογευματάκι εδώ στο forum και πές μας τί σου είπανε...να βάλουμε τα γέλια!

Στείλε του έπειτα και ένα π.μ και ζήτα του τα νοσήλια !!!

:D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα