Μετά τη μμ

D

Deleted member 24312

Ρωτάω εδώ γτ ο γιατρός μου είπε σήμερα ότι έπρεπε ήδη να είχα ξεμουδιασει και ήδη να είχαν αρχίσει να φεύγουν τα πρώτα κακαδακια. Και απογοητευτηκα λίγο που τπτ από τα δύο δεν συνέβη. Την εμπειρία σας επικαλούμαι εδώ για ψυχολογικούς κυρίως λόγους και σας ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε
νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι,,, οι ημερομηνίες που δίνουν οι γιατροί για αποθεραπεία, καθαρισμό κλπ, είναι σχετικές κ διαφοροποιούνται ανά περίπτωση. αν θέλεις, βρεχε το κεφάλι σου με νερό βρύσης για να είναι μαλακά τα κακαδακια,,, κ να βγαίνουν πιο εύκολα,,,καλό είναι πάντως να απαλλαγείς σύντομα από αυτά . το μούδιασμα μην σε απασχολεί,,καλό είναι επισης να αποφύγεις για λίγο τον ήλιο,,, κ όλα καλά,,,,,, να ξέρεις, ότι μπορεί να εμφανιστούν κάποια σπυράκια σε 1,2 μήνες. είναι απολύτως φυσιολογικό κ αυτό, μην τα πειράζεις κ μην τα σπας, θα φύγουν μόνα τους . Καλή συνέχεια κ ότι απορίες έχεις να ρωτας,,,
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

D

Deleted member 24312

δεν θα συμφωνήσω φίλε μου,,, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή το 6μηνο, εγω βγάζω το κεφάλι στον ήλιο άλλα όχι φυσικά νταλα μεσημέρι κ για λίγη ώρα, όχι πανω απο 10 λεπτο συνεχόμενα ,,,,κ είμαι σχεδόν μήνα μετά την 2η μμ... οι οδηγίες του γιατρού είναι αναλογες.
 

Georgie

Well-Known Member
δεν θα συμφωνήσω φίλε μου,,, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή το 6μηνο, εγω βγάζω το κεφάλι στον ήλιο άλλα όχι φυσικά νταλα μεσημέρι κ για λίγη ώρα, όχι πανω απο 10 λεπτο συνεχόμενα ,,,,κ είμαι σχεδόν μήνα μετά την 2η μμ... οι οδηγίες του γιατρού είναι αναλογες.
Οτι σου ειπε ο Γιατρός τοτε.
No worries
 

Georgie

Well-Known Member
Συμφωνω, αλλά εάν η περιοχή είναι ερεθισμένη το έγκαυμα είναι πολύ εύκολο να συμβει, ειδικά κάτω από τον ήλιο της Ελλάδας
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντα χρειάζεται προσοχή και συντηρητική προσέγγιση σε όλα. Το να βγεις όμως από το αυτοκίνητο να μπεις σε ένα κατάστημα για 5-10 λεπτά δεν ενέχει κανέναν κίνδυνο ειδικά αν έχεις περάσει τις 15-20 ημέρες. Το λέω για να μην μας πιάνει και υστερία ότι για 6 μήνες πρέπει να κυκλοφορούμε με καπέλο όποτε βγαίνουμε έξω.
 

Jjmits

New Member
νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι,,, οι ημερομηνίες που δίνουν οι γιατροί για αποθεραπεία, καθαρισμό κλπ, είναι σχετικές κ διαφοροποιούνται ανά περίπτωση. αν θέλεις, βρεχε το κεφάλι σου με νερό βρύσης για να είναι μαλακά τα κακαδακια,,, κ να βγαίνουν πιο εύκολα,,,καλό είναι πάντως να απαλλαγείς σύντομα από αυτά . το μούδιασμα μην σε απασχολεί,,καλό είναι επισης να αποφύγεις για λίγο τον ήλιο,,, κ όλα καλά,,,,,, να ξέρεις, ότι μπορεί να εμφανιστούν κάποια σπυράκια σε 1,2 μήνες. είναι απολύτως φυσιολογικό κ αυτό, μην τα πειράζεις κ μην τα σπας, θα φύγουν μόνα τους . Καλή συνέχεια κ ότι απορίες έχεις να ρωτας,,,
Σ ευχαριστώ πολύ. Έχω καθαρίσει εντελώς πλέον και το μούδιασμα δεν είναι όπως στην αρχή. Έχει αρχίσει να ελαττώνεται κατά πολύ. Καπέλο μπορώ να φοράω έτσι; δεν θα επηρεάσει πλέον κάπου.
 

Iakovoas

Member
Σωστά τα γράφει, το έγκαυμα είναι το πρόβλημα όχι η έκθεση στον ήλιο.

Όταν γράφεις το έγκαυμα εννοείς ότι δεν κινδυνεύει η μεταμόσχευση από τον ήλιο αλλά το μόνο που κινδυνεύει είναι να πάθει έγκαυμα το κεφάλι λόγω του ότι το μαλλί είναι ξυρισμένο; Ρωτάω γιατί είμαι στην 7 ημέρα και κυκλοφορώ με ομπρέλα όταν χρειάζεται να βγω έξω την ημέρα. Απέφυγα το καπέλο από φοβο. Αν δεν κινδυνεύει η μεταμόσχευση, θα ήθελα να το ξέρω. Εκτιμώ την απάντηση.

Ευχαριστώ πολύ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η μμ ποτέ δεν κινδυνεύει, το δέρμα σου όμως που είναι σε διαδικασία επούλωσης αρκετά. Η διαδικασία διαρκείμερικους μήνες και καλό είναι να μην πάθεις έγκαυμα. Αν πάθεις κινδυνεύεις με μόνιμο αποχρωματισμό περιοχών του δέρματος (στην περιοχή του εγκαύματος). Τα τριχοθυλακια δεν έχουν πρόβλημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Iakovoas

Member
Η μμ ποτέ δεν κινδυνεύει, το δέρμα σου όμως που είναι σε διαδικασία επούλωσης αρκετά. Η διαδικασία διαρκεί μερικους μήνες και καλό είναι να μην πάθεις έγκαυμα. Αν πάθεις κινδυνεύεις με μόνιμο αποχρωματισμό περιοχών του δέρματος (στην περιοχή του εγκαύματος). Τα τριχοθυλακια δεν έχουν πρόβλημα.

Ευχαριστώ για την ολοκληρωμένη απάντηση. Καταλαβαίνω τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D

Deleted member 24312

Σ ευχαριστώ πολύ. Έχω καθαρίσει εντελώς πλέον και το μούδιασμα δεν είναι όπως στην αρχή. Έχει αρχίσει να ελαττώνεται κατά πολύ. Καπέλο μπορώ να φοράω έτσι; δεν θα επηρεάσει πλέον κάπου.
καλησπερα, καπέλο μπορείς φυσικά να φορέσεις, αλλα καλό είναι να μην είναι σφιχτό. το δέρμα πρέπει να αεριζεται κ να αναπνέει. γενικά, δεν χρειάζονται υπερβολές.
 
Μπλουζα