Μετά απο μεταμόσχευση ξεφλούδισμα ;

Lex_s

New Member
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Παρακολουθώντας χρόνια το forum αποφάσισα να προχωρήσω σε μεταμόσχευση που πραγματοποιήθηκε στις 22/12/2023 και για την οποία θα γράψω αναλυτικό νήμα μόλις πάρω τις φωτογραφίες απο την κλινική. Στο δια ταύτα, τις τελευταίες 5 μέρες παρατηρώ ένα ξεφλούδισμα(?) και κενές γραμμές στη λήπτρια περιοχή τα οποία μέρα με τη μέρα έχουν αυξηθεί σε έκταση. Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό; Και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αποτρέψω; Όπως καταλαβαίνεται το άγχος έχει πάει σύννεφο με αυτό το πράγμα.
 

Συνημμένα

  • 20240106_000502.jpg
    20240106_000502.jpg
    765.2 KB · Προβολές: 48
  • 20240106_000425.jpg
    20240106_000425.jpg
    767.7 KB · Προβολές: 44
  • 20240106_000357.jpg
    20240106_000357.jpg
    784.9 KB · Προβολές: 48
  • 20240106_000518.jpg
    20240106_000518.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 51

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
Στην κλινικη που εκανες μεταμοσχευση ρωτησες να σου πουν τι συμβαινει; Εγω θα πηγαινα να με δουν απο κοντα.
Μπορει να μην ειναι και τιποτα αλλα πρεπει να σε παρακολουθησουν στην κλινικη.
Εχεις ξεκινησει μινοξιδιλη;
 

Lex_s

New Member
Η κλινική είναι σε άλλη χώρα επομένως δε γίνεται να με δουν απο κοντά, τους έδειξα φωτογραφίες και είπαν πως είναι κάτι το οποίο συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις ευαίσθητου δέρματος. Σαν λύση μου είπαν να χρησιμοποιώ ένα μωρουδιακό σαμπουάν johnson and johnson με χαμομήλι μια φορά τη μέρα και ζεστές πετσέτες δύο φορές την μέρα μέχρι να περάσει, αλλά δεν βλέπω διαφορά, ίσα ίσα μεγαλώνει και πάει.
Μινοξιδίλη δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, αυτό που ξεκίνησα είναι φιναστερίδη και πολυβιταμίνες της κλινικής.
 

montecristo

Well-Known Member
και από κοντά να σε έβλεπαν τα ιδια θα σου έλεγαν..το έχω ξαναδει και σε αλλους να συμβαίνει αυτό...ακολούθησε τις οδηγείες τους και άσε λίγο παραπάνω το σαμπουαν στο κεφάλι να μουλιάσει και να μαλακώσει πριν ξεβγάλεις...
 

LoverBoy

Well-Known Member
Φίλε μου καλησπέρα!Τι σαμπουάν έβαζες μέχρι πρότινος?Και πόσες φορές λούζεσαι την ημέρα?
 

Lex_s

New Member
Φίλε μου καλησπέρα!Τι σαμπουάν έβαζες μέχρι πρότινος?Και πόσες φορές λούζεσαι την ημέρα?
Πριν την μεταμόσχευση έβαζα ένα κατά της ξηροδερμιας και νομίζω ήταν και για δερματίτιδα, μετά την μεταμόσχευση έβαζα ένα της εταιρίας για κάποιες μέρες και τώρα το Johnson & Johnson από όταν εμφανίστηκε αυτό το θέμα. Λούσιμο κάνω καθε μερα μετα τις ζεστές πετσέτες. Σκέφτομαι μήπως βοηθήσει να κάνω ψεκασμούς με νερό του στιλ κάθε ώρα όπως έκανα μετα την μεταμόσχευση. Γενικά αυτό που εχω εμφανίσει άραγε μειώνει τα αποτελέσματα της μεταμόσχευσης?
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Πριν την μεταμόσχευση έβαζα ένα κατά της ξηροδερμιας και νομίζω ήταν και για δερματίτιδα, μετά την μεταμόσχευση έβαζα ένα της εταιρίας για κάποιες μέρες και τώρα το Johnson & Johnson από όταν εμφανίστηκε αυτό το θέμα. Λούσιμο κάνω καθε μερα μετα τις ζεστές πετσέτες. Σκέφτομαι μήπως βοηθήσει να κάνω ψεκασμούς με νερό του στιλ κάθε ώρα όπως έκανα μετα την μεταμόσχευση. Γενικά αυτό που εχω εμφανίσει άραγε μειώνει τα αποτελέσματα της μεταμόσχευσης?
Δεν νομίζω να επηρεάζει το αποτέλεσμα αλλά καλά θα είναι να συνεχίσεις το ψέκασμα με φυσιολογικό ορό να δίνεις ενυδάτωση στο τριχωτό σου!Μπορεί να είχες κάποια αντίδραση στο αλλά να είσαι ψύχραιμος αδερφέ και όλα θα φτιάξουν!Εγώ ψέκαζα και μετά απο τις πρώτες μέρες για να ενυδατώνει το δέρμα ενδιάμεσα απο τα λουσίματα!Έκανα 2 λουσίματα 1 πρωί 1 βράδυ και άφηνα το σαμπουάν να δράσει και να μαλακώσει τα ξερά!
 

Lex_s

New Member
Δεν νομίζω να επηρεάζει το αποτέλεσμα αλλά καλά θα είναι να συνεχίσεις το ψέκασμα με φυσιολογικό ορό να δίνεις ενυδάτωση στο τριχωτό σου!Μπορεί να είχες κάποια αντίδραση στο αλλά να είσαι ψύχραιμος αδερφέ και όλα θα φτιάξουν!Εγώ ψέκαζα και μετά απο τις πρώτες μέρες για να ενυδατώνει το δέρμα ενδιάμεσα απο τα λουσίματα!Έκανα 2 λουσίματα 1 πρωί 1 βράδυ και άφηνα το σαμπουάν να δράσει και να μαλακώσει τα ξερά!
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας, πραγματικά! θα δοκιμάσω την ενυδάτωση με όρο και το πιο επίμονο λούσιμο με καλύτερο μουλιασμα. Θα επανέλθω!
 

Chris34

Active Member
Αν έχεις δερματίτιδα με φολίδες λευκές να ξέρεις η μινοξιδιλη σε υγρή μορφή το επειδυνωνει. Αν βάζεις μινοξιδιλη πάρε τον αφρό που δεν προκαλεί ξηροδερμια.
Ο ορός όντως ενυδατωνει την περιοχή.
 

Lex_s

New Member
Αν έχεις δερματίτιδα με φολίδες λευκές να ξέρεις η μινοξιδιλη σε υγρή μορφή το επειδυνωνει. Αν βάζεις μινοξιδιλη πάρε τον αφρό που δεν προκαλεί ξηροδερμια.
Ο ορός όντως ενυδατωνει την περιοχή.
Μινοξιδίλη δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, θα το έχω στα υπόψιν να πάρω κατευθείαν αφρό.

Το μουλιασμα του σαμπουάν σε συνδυασμό με τις κομπρεσες και τον όρο βοήθησαν κατά πολύ την κατάσταση. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα