Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vaso

New Member
Παιδιά, καλησπέρα σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς όχι και στην τριχόπτωση ::) Πάνε 6 χρόνια από τότε που τα ωραία μου μαλλάκια άρχισαν να πέφτουν, σε ηλικία 25 ετών. Από τότε μονίμως πέφτουν και πέφτουν... Έχω πάει στο Συγγρός (τριχοριζόγραμμα κτλ πριν απο 4 χρόνια), έχω κάνει εξετάσεις αίματος επανειλημμένως, αλλά όλα πηγάζουν λέει από το στρες! Αισθάνομαι πολύ άσχημα με την αίσθηση ότι μονίμως πιάνω τρίχες κολλημένες στα ρούχα μου ή πεσμένες στο πάτωμα, όπως πιστεύω και πολλοί από εσάς, και όοολο αυτό έχει αρνητικότατες επιδράσεις στη θηλυκότητά μου :( Για να μην αναφέρω ότι όλες οι φίλες μου έχουν τέλεια μαλλιά και φυσικά ζηλεύω αυτή την κατάσταση.
Άρχισα τώρα να ψάχνω το πρόβλημα κοιτάζοντας στο ίντερνετ για Πλαστικούς Χειρουργούς και είδα ότι στα περισσότερα site εκτός από την Μεταμόσχευση γίνεται και αναφορά και στην Μεσοθεραπεία. Η ερώτησή μου, λοιπόν, είναι: Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται; Και, κυρίως, την έχει δοκιμάσει κάποιος για να μου πει αν είναι αποτελεσματική;
Ευχαριστώ προκαταβολικά. Χαίρομαι που είμαι σε έναν χώρο που οι περισσότεροι συμπάσχουν.. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bluelove

New Member
Απ: Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

Εγώ θα πρότεινα να το δοκιμάσεις! Απλά οι ουσίες που βάζουμε στα μαλλιά μας με τις λοσιόν διοχετεύονται στο τριχωτό με ενέσεις αρά ποιο γρήγορο και άμεσο αποτέλεσμα! Μη φανταστείς τίποτα επώδυνο είναι πολύ λεπτές ενεσούλες, Μη πας σε πλαστικούς κοίτα κάποια καλή δερματολόγο! Εγώ είχα ξεκινήσει όταν ήμουν μικρότερη αλλά επειδή όπως είπα ήμουν μικρότερη και δεν είχα συνειδητοποιήσει τα οφέλη το σταμάτησα! Αλήθεια στο Συγγρό τι σου είπανε?
 

vaso

New Member
Απ: Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

Καλησπέρα, bluelove! Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Σκέφτομαι για Πλαστικό χειρουργό γιατί είδα ότι μάλλον είναι πιο εξειδικευμένοι. Τελοσπάντων, είτε σε τέτοιον πάω είτε σε δερματολόγο, εσύ είδες σημαντική διαφορά; Είδες περισσότερο μαλλί στο κεφάλι σου;;; Και επίσης, χρειάζεται να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα η μεσοθεραπεία;
Στο Συγγρός στα εξωτερικά ιατρεία με είδαν δερματολόγοι, μου είπαν ότι οφείλεται σε άγχος και εν ολίγοις μου έκοψαν τα πόδια: "Ξέχνα το μαλλί που είχες! Δεν πρόκειται να ξαναβγεί!" Δε μου το' παν ούτε καν με τρόπο ??? Φαντάζεσαι πώς αισθάνθηκα :'(
 

bluelove

New Member
Απ: Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

Θέλω να είμαι ειλικρινής όπως σου είπα δεν ολοκλήρωσα τη θεραπεία γιατί ήμουν μικρή και ανόητη και τώρα που θέλω είμαι σε αναζήτηση δουλειάς οπότε συμβιβάζομαι με τις λοσιόν! Έχω ΑΑ και εμένα μου είχαν προεξοφλήσει ότι δεν θα ξαναβγούν, είχα ήδη σταματήσει την τριχόπτωση με τις λοσιόν και πήγαινα εκεί για extra τόνωση κάνοντας τις ενεσούλες οπότε δεν μπορώ να σου πω ότι είδα πύκνωση !
Αλλά κάνοντας αναζήτηση μέσα στο site υπήρχαν κοπέλες που δοκίμασαν και είδαν διαφορά και αν δεν έχεις ΑΑ που νεκρώνει τους θύλακες τότε οι πιθανότητες αυξάνονται και σίγουρα μόνο θετικά μπορεί να σου προσφέρει αυτή η διαδικασία αφού σίγουρα θα δυναμώσουν τα μαλλιά.
Έκανες και τριχοριζόγραμμα στο Συγγρό?
 

bluelove

New Member
Απ: Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

Και να συμπληρώσω εμένα όταν μου ανακοίνωσε ο γιατρός ότι είχα ΑΑ ήμουν 21 ετών. Μου είπε ξερά ότι δεν θα ξαναβγούν αλλά θα κρατήσουμε αυτά που έχεις και τότε έβαλα κάτι κλάματα μέσα στο ιατρείο αφού να φανταστείς τον φρίκαρα τόσο που όταν γύρισα σπίτι με πήρε τηλέφωνο για να δει πως είμαι!
 

vaso

New Member
Απ: Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

ΑΑ σημαίνει ανδρογενής αλωπεκία να υποθέσω; Αυτό μου είπαν στο νοσοκομείο ότι έχω και μου έδωσαν reg... Το έβαλα κανά μήνα αλλά επειδή ήξερα ότι αν το σταματήσω ξαναπέφτουν, το σταμάτησα!! Αλλά το τριχοριζόγραμμα δεν θυμάμαι να σου πω τι ποσοστά έδωσε.. Ούτως ή άλλως οι τρίχες που δεν είναι νεκρές, δεν θα τονωθούν με μεσοθεραπεία; Και κάτι άλλο: αφού πράγματι λογικά έχει πιο άμεσα αποτελέσματα από τις λοσιόν, γιατί σχεδόν όλοι εδώ στο φόρουμ εφαρμόζουν λοσιόν και διάφορα άλλα σκευάσματα;; Για τον προφανή λόγο, δλδ το οικονομικό;;
 

vaso

New Member
Απ: Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

Και στις κράτησε αυτές που είχες τελικά; Με λοσιόν και ψεκασμούς και συμπληρώματα διατροφής; Ή έκανες κάτι άλλο; Πόσα χρόνια πέρασαν από τότε;
 

bluelove

New Member
Απ: Μεσοθεραπεία για την τριχόπτωση;;;

Ναι μου τα κράτησε! Με regain, βιταμίνες και φαρμακευτικά σαμπουάν (τα οποία συνέχισα να χρησιμοποιώ από τότε)! Αν βέβαια δεν έκανα την βλακεία να σταματήσω τη λοσιόν μόνη μου λόγω άγνοιας τώρα θα ήμουνα σε πιο καλή κατάσταση! Σήμερα την έχω ξαναξεκίνησα δυναμικά και ελπίζω στο καλύτερο (την ελληνική έκδοση πλέον που λέγεται μποταφέξ και είναι πολύ οικονομική με καθοδήγηση από γιατρό βέβαια)! Η ΑΑ μόνο με μινοξ. αναστέλλεται και δεν έχω πρόβλημα να τη χρησιμοποιώ συστηματικά πλέον! Όσο για τη μεσοθεραπεία καλό θα είναι να μιλήσεις και με κάποιον γιατρό ή να περιμένουμε και άλλες απαντήσεις...γιατί όπως σου είπα η εμπειρία μου είναι ελλιπής και αν θα την έκανα (που θα την κάνω) θα είναι συμπληρωματικά (τότε την έκανα μια φορά το μήνα)! Και πίστεψε με στη περίπτωση μας δεν φταίει το άγχος για την τριχόπτωση αλλά δυστυχώς είναι γονιδιακό το θέμα και οι διάφορες ελλείψεις από βιταμίνες επιβαρύνουν.
Με εκτίμηση, Βάσω(λες να το'χει το όνομα ;))
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα