ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΑΛΛΙΩΝ 4070 grafts-Dr ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΕΡΑΜΙΔΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 13 ΣΕΠ 2021

Giorgos-3

Well-Known Member
George, μην είσαι ακραίος! Ναι δεν είναι ιδανική εικόνα δότριας(έβγαλε όμως και 4Κ με την μια) , σου προτείνω να κάνουμε υπομονή για δυο λόγους : 1ον και κυριότατον, για να μην ταράζουμε τον άνθρωπο που μολις έκανε μεταμόσχευση ! και 2ον είναι λίγο νωρις για να βγάζουμε συμπεράσματα τελεσίδικα …
Άστο να ρολάρει και βλέπουμε, εγώ εύχομαι στο παλικάρι να πάει μια χαρά και να ανακάμψει η δότρια του για να έχει και μια καβάτζα εαν την χρειαστεί.
Δεν είμαι ακραίος... εκτίμηση κάνω ...και ότι έγινε έγινε τώρα και θεωρώ αν πάει καλά η όχι η μμ δεν είναι θέμα ψυχολογίας του ασθενής γενικά επειδή πολύ το ακούω αυτό ...είναι θέμα ικανότητας γιατρού .... Η γίνεται καλή δουλειά απ' αυτόν η δεν γίνεται ....ο φίλος εδώ θα πάρει ότι είναι να πάρει ανεξάρτητα πως νιώθει τώρα που όπως και να χει δείχνει ότι έχει καλή ψυχολογία.... Εγώ είπα εξάλλου ο χρόνος θα δείξει ότι και να λέμε τώρα ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

teoyoung

Active Member
Το ότι ειναι μέλος του ISHRS ή οπουδήποτε αλλού πιο πολύ για λόγους marketing ειναι, αφού δεν έχει κάποια σημασία στα αποτελέσματα ενός γιατρού στις μεταμοσχεύσεις του. Σημασία έχει η εμπειρία που έχει και τα αποτελέσματα του και από αυτά θα πρέπει να επιλέγεις ένα γιατρό και δεν ειναι κριτήριο αν ειναι μέλος σε κάποιο οργανισμό.

Οπότε ο Κεραμιδάς ακολούθησε την πορεία του Τυρκαλά ξεκίνησε από την DHI και μετά πήγε στην STARKS, όπου δούλευε μαζί με τον Τυρκαλά, αλλά μετά αποφάσισε να δουλέψει μόνος. Ξέρεις πόσο καιρό εργαζόταν στην STARKS και από πότε δουλεύει μόνος του;

ΟΧΙ
 

giannis88test

Active Member
από την στιγμή που ο @teoyoung γνώριζε ότι η κατάσταση του είναι οριακή καλώς έγινε ότι έγινε, μακάρι στο 8μηνο να είναι τα πράματα καλά, μπορεί η αραιωμένη δότρια να δένει καλύτερα με το υπόλοιπο αποτέλεσμα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η σωστή πρακτική σε κακές δότριες είναι να το πηγαίνεις σιγά-σιγά σε μικρότερα session. Αυτό που έγινε εδώ αλλά και στην περίπτωση του άλλου παιδιού δεν είναι καλή πρακτική. Μικρή δότρια και πολλά graft σε 1μμ. Σε άλλους (τους περισσότερους) δεν στοιχίζει σε κάποιους άλλους στοιχίζει.
 

teoyoung

Active Member
από την στιγμή που ο @teoyoung γνώριζε ότι η κατάσταση του είναι οριακή καλώς έγινε ότι έγινε, μακάρι στο 8μηνο να είναι τα πράματα καλά, μπορεί η αραιωμένη δότρια να δένει καλύτερα με το υπόλοιπο αποτέλεσμα

Ναι φίλε το γνώριζα πολύ καλά. Έπρεπε να επιλέξω, εαν θα έμενα όπως ήμουν, εικόνα που δεν άντεχα άλλο ή να μισοκαταστρέψω την δότρια. Επέλεψα το δεύτερο. Ήξερα ότι μπορεί να φαίνεται η δότρια αραιή. Ευελπιστώ ,όμως, μετά από 5 - 10 χρόνια να μου δώσει η δότρια 1000 τριχοθυλάκια, εαν τα χρειασθώ, και ας φαίνεται αραιή. Τουλάχιστον τώρα θα έχω καλύψει το κεφάλι μου μου μπροστά και περιοχές β και γ.
Τι να κάνω αφού η δότρια μου είναι για τα "μπάζα...".Τουλάχιστον θα κρατήσω μια εμφάνιση με γεμάτη περιοχή Α,Γ καλή Β και άριστη hairline.
Η BHR μου είχε προτείνει 2500 τριχοθυλάκια για περιοχή Α κ hairline .Η β μόνο με minoxidil. Το ίδιο και η LP CLINIC.
Εγώ φυσικά ήθελα να φτιάξω όλο το κεφάλι. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.Ίσως να έπρεπε να κανω όλη την διαδικασία σε δυο sessions.
Τουλάχιστον να πάει η καλά η φύτρωση ευελπιστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η σωστή πρακτική σε κακές δότριες είναι να το πηγαίνεις σιγά-σιγά σε μικρότερα session. Αυτό που έγινε εδώ αλλά και στην περίπτωση του άλλου παιδιού δεν είναι καλή πρακτική. Μικρή δότρια και πολλά graft σε 1μμ. Σε άλλους (τους περισσότερους) δεν στοιχίζει σε κάποιους άλλους στοιχίζει.
Εκεί στα υπέροχα guidance που έχεις γράψει μεταμοσχεύσεις, στην διαχείριση της δότριας και αλλού, πρέπει να αρχίσουν να μπαίνουν κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες.
 

teoyoung

Active Member
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η σωστή πρακτική σε κακές δότριες είναι να το πηγαίνεις σιγά-σιγά σε μικρότερα session. Αυτό που έγινε εδώ αλλά και στην περίπτωση του άλλου παιδιού δεν είναι καλή πρακτική. Μικρή δότρια και πολλά graft σε 1μμ. Σε άλλους (τους περισσότερους) δεν στοιχίζει σε κάποιους άλλους στοιχίζει.

Πάντως αυτοί εδώ(BHR CLINIK) μου είπαν και μου έδωσαν γραπτώς αυτά :

air colour – Brown
Hair Character – Slight wavy
Thickness - Medium Fine
Donor Density (average) – 60
Η δότρια περιοχή έχει 11 cm ύψος και 10 cm μήκος.

Τα διαθέσιμα grafts της δότριας περιοχής είναι 6500, με την πλειοψηφία να αποτελείται από μονότριχα, δίτριχα και λίγα τρίτριχα.


Όποτε κι εγώ σκέφτηκα θα πάρω 4000 απο τα 6500.Βέβαια το σημαντικό είναι αυτό που λές. Όχι με την μια σε κακές δότριες όπως εγώ.
 

Gianney

Well-Known Member
Πάντως αυτοί εδώ(BHR CLINIK) μου είπαν και μου έδωσαν γραπτώς αυτά :

air colour – Brown
Hair Character – Slight wavy
Thickness - Medium Fine
Donor Density (average) – 60
Η δότρια περιοχή έχει 11 cm ύψος και 10 cm μήκος.

Τα διαθέσιμα grafts της δότριας περιοχής είναι 6500, με την πλειοψηφία να αποτελείται από μονότριχα, δίτριχα και λίγα τρίτριχα.


Όποτε κι εγώ σκέφτηκα θα πάρω 4000 απο τα 6500.Βέβαια το σημαντικό είναι αυτό που λές. Όχι με την μια σε κακές δότριες όπως εγώ.
110cm2 επί 60 6600 μια χαρά ,δεν έχεις πολλά τρίτριχα που θα δώσουν αρκετές τρίχες και κάλυψη αλλά οκ
 

Gianney

Well-Known Member
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η σωστή πρακτική σε κακές δότριες είναι να το πηγαίνεις σιγά-σιγά σε μικρότερα session. Αυτό που έγινε εδώ αλλά και στην περίπτωση του άλλου παιδιού δεν είναι καλή πρακτική. Μικρή δότρια και πολλά graft σε 1μμ. Σε άλλους (τους περισσότερους) δεν στοιχίζει σε κάποιους άλλους στοιχίζει.
Εσύ πως θα πήγαινες στην περίπτωση του φίλου εδώ.Μια διήμερη με 3000 grafts και μετά από κάνα χρόνο μια ακόμα 1500 κάπως έτσι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε Gianney θα με τρελάνεις? 110cm2 x 60g = 6600 είναι μια χαρά? Δεν καταλαβαίνεις ότι όλες αυτές οι μετρήσεις μπάζουν από παντού? 110cm2 δότρια όταν ο μέσος όρος είναι 250 είναι αστεία μικρή και το 6600 είναι όλο το μαλλί που υπάρχει πίσω. Από αυτό μπορείς να πάρεις σκάρτα το μισό δηλαδή 3000g. Δεν νομίζω ότι 110cm2 είναι η δότριά του κάποιο λάθος έχει γίνει.
 

teoyoung

Active Member
1634306117183.png
 

Gianney

Well-Known Member
Ρε Gianney θα με τρελάνεις? 110cm2 x 60g = 6600 είναι μια χαρά? Δεν καταλαβαίνεις ότι όλες αυτές οι μετρήσεις μπάζουν από παντού? 110cm2 δότρια όταν ο μέσος όρος είναι 250 είναι αστεία μικρή και το 6600 είναι όλο το μαλλί που υπάρχει πίσω. Από αυτό μπορείς να πάρεις σκάρτα το μισό δηλαδή 3000g. Δεν νομίζω ότι 110cm2 είναι η δότριά του κάποιο λάθος έχει γίνει.
εγώ καταλαβα ότι τα διαθέσιμα grafts είναι 6600 6500 πολύ καλά και ειδικά για τον φίλο εδώ αρκούν ,δεν είναι 8000 που θεωρειται ένα υψηλό νούμερο.
 

teoyoung

Active Member
Παιδιά εάν τα έκανα πο..τ@ν@, παρακαλώ να μου το πείτε μετά τους 5 μήνες που θα έχει ξεκινήσει η φύτρωση για να μην ξεκινήσω τώρα τα stedon.Χρειάζονται συνταγή τα άτιμα...
 

vlafo

Well-Known Member
8000 είναι ένα πολύ φυσιολογικό νούμερο δότριας έως αρκετά καλό.
Μεγάλο είναι από κει και πάνω με 10.000 η 12.000.
 
Μπλουζα