Κλινική στην Ελλάδα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

saras

Member
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

Καθόλου τέλεια δεν είναι τα αποτελέσματα στο εξωτερικό. Υπάρχουν μάλιστα πολύ περισσότεροι κομπογιαννίτες από εδώ.

Η μόνη διαφορά είναι πως στην Αμερική για παράδειγμα υπάρχουν 10 το πολύ γιατροί που έχουν πολύ καλά αποτελέσματα (κατά τη γνώμη μου είναι μόνο 2-3 στην Αμερική και άλλοι 2 στον Καναδά και όχι άλλοι).

Τώρα εδώ υπάρχουν 3 γνωστές εταιρείες με μέτρια έως κακά αποτελέσματα. Στην Αμερική υπάρχουν 300 γνωστές εταιρείες με μέτρια έως κακά αποτελέσματα.

Εγώ το 1995, 24 ετών πήγα στην Ντι_Η_Άι, γιατί όπως ειπώθηκε πιο πάνω, τότε δεν υπήρχε τότε ίντερνετ, communities, weblogs κλπ. Το αποτέλεσμα ήταν αφύσικο και όταν τους το έλεγα προσπαθούσαν να με πείσουν πως ήταν καλό. Τώρα πήγα στον καλύτερο που βρήκα, μέσα από έρευνα που έκανα.

Πάντως εκτός από 10 γιατρούς παγκοσμίως που έχουν στάνταρ και δεν πέφτουν πιο κάτω από τα στάνταρ τους, υπάρχουν και μερικοί άλλοι που έχουν μέτρια άλλες φορές καλά κι άλλες φορές χάλια αποτελέσματα και παγκοσμίως χιλιάδες άλλες κλινικές που είναι υπό του μετρίου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikos76

Member
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

Φίλοι...


Επανέρχομαι πάλι στο συγκεκριμένο θέμα. :)Αφορμή στάθηκε ένας φίλος που μίλησα χτές και ο οποίος πριν από κάποια χρόνια το 2004 είχε κάνει μεταμόσχευση,κάπου 1500-2000 τριχοθιλάκια, στην L*** l*** (σου εβαλα σε αστερισκο το ονομα παναγιωτης)

Ακούγονται απόψεις από φίλους οι οποίοι έχουνε κάνει μεταμοσχεύσεις στην Ελλάδα και έχουνε απογοητευτεί πλήρως.Τόσο πολύ, που δεν θα πέρναγαν ούτε από έξω από αυτές τις κλινικές. Τους πιστεύω και δεν έχω κανένα λόγο να τους αμφισβητίσω. Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν βρέθηκε ούτε ένας να πει ότι οκ, το αποτέλεσμα ήτανε ικανοποιητικό...Και φανταστείτε ότι έχουνε πάει χιλιάδες.Μπορεί όντως να είναι αλήθεια αλλά δυσκολεύομαι να το πιστεψω ότι όλοι όσοι έχουνε πάει να κάνουμε μεταμόσχευση στην Ελλάδα αποτύχανε..

Σκέφτηκε κανείς ότι το συγκεκριμένο site απευθύνεται κυρίως σε εμάς που δεν έχουμε λύσει το πρόβλημα?Που ακόμη παλέυουμε με τα μαλλιά μας? Και το λέω αυτό διότι με τον φίλο μου που μίλησα χτες και του ρώτησα πως παει το μαλί μου απάντησε πως δεν ασχολείται πλέον με το μαλί...είναι ικανοποιμένος με το αποτέλεσμα(τουλάχιστο στο μεγαλύτερο βαθμό) και ολα οκ(συνεχίζει να βάζει reagine που και που). Βέβαια όταν εγώ τον συναντησα πρίν από 1 χρόνο ειλικρινά μου άρεσε.Εντάξει δεν είχε την επιτυχία που έχουνε οι γιατροί του εξωτερικού αλλά δεν ητανε και καραφλας πλέον! Αν σκεφτείτε ότι είχε βάλει μόνο 1500 ή 2000 τριχοθιλάκια(δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να μάθω) και πλήρωσε γύρω στα 3000 χιλιάρικα(μπορεί και λιγότερο) τότε οκ...τι καλυτερο μπορούσε να κάνει?(Σκεφτείτε ότι ο Hasson βάζει πάνω από 4500 τριχοθιλακια(minimum και καλά κάνει) και σε μερικους και 7000 τριχοθιλάκια).Δηλαδή ο αριθμός των τριχοθιλακίων παίζει σημαντικό ρόλο στο φυσικό αποτέλεσμα.

Ο συγκεκριμένος φίλος που αναφέρω δεν ήξερε για το site και εγώ του το είπα...μήπως και άλλα άτομα που έχουνε κάνει επεμβάσεις σε Ελλάδα και έχουνε μείνει ικανοποιημένοι δεν μπαίνουνε καν στον κόπο να ασχοληθούνε με site και γενικότερα με τρίχες πλέον?

Το θέτω απλά σαν εώτηση.. :-\ Μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι...

Βέβαια πιστεύω ότι τους 4-5 κορυφαίους γιατρούς δεν του φτάνει κανείς αλλά εμείς είμαστε λίγο μακρυα... :(
 

lalakos

Member
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

nikos76 είπε:
Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν βρέθηκε ούτε ένας να πει ότι οκ, το αποτέλεσμα ήτανε ικανοποιητικό...Και φανταστείτε ότι έχουνε πάει χιλιάδες.

Κάνεις λάθος.... Αν ψάξεις θα βρεις post μέσα στο forum με δηλώσεις ανθρώπων που έμειναν σχετικά ευχαριστημένοι από ελληνική κλινική. Αλλά ρε συ nikos76 το λες και μόνος σου. Ο φίλος σου εξακολουθεί να βάζει regain που και πού.

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει φίλε μου τι ακριβώς θέλεις. Μαλλον ξέρω τι θες. Μια καλή μόνιμη λύση. Αυτό θέλουμε όλοι μας εδώ μέσα προφανώς. Νομίζεις πως και εγώ είχα κανένα καϊμό να τρέχω και να βάζω regaine. Μια συνήθεια είναι όλα όμως. Προτιμώ να έχω μια ωραία hairline και ας έχει αυτό ένα μικρό χρονικό κόστος στη ζωή μου (για το οικονομικό κόστος δεν θέλω να ακούσω τίποτα, 20 χρόνια θεραπεία να κάνεις ούτε τα μισά χρήματα από μια μεταμόσχευση δε χαλάς) παρά να ανεβαίνω στις βαθμίδες του norwood. Και πού ξέρεις. Το μέλλον δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσσει. Γιατί δηλαδή να μην μείνεις χαμηλά στις βαθμίδες.
 

nikos76

Member
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

lalakos είπε:
[quote author=nikos76 link=topic=481.msg14855#msg14855 date=1247776269]
Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν βρέθηκε ούτε ένας να πει ότι οκ, το αποτέλεσμα ήτανε ικανοποιητικό...Και φανταστείτε ότι έχουνε πάει χιλιάδες.

Κάνεις λάθος.... Αν ψάξεις θα βρεις post μέσα στο forum με δηλώσεις ανθρώπων που έμειναν σχετικά ευχαριστημένοι από ελληνική κλινική. Αλλά ρε συ nikos76 το λες και μόνος σου. Ο φίλος σου εξακολουθεί να βάζει regain που και πού.

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει φίλε μου τι ακριβώς θέλεις. Μαλλον ξέρω τι θες. Μια καλή μόνιμη λύση. Αυτό θέλουμε όλοι μας εδώ μέσα προφανώς. Νομίζεις πως και εγώ είχα κανένα καϊμό να τρέχω και να βάζω regaine. Μια συνήθεια είναι όλα όμως. Προτιμώ να έχω μια ωραία hairline και ας έχει αυτό ένα μικρό χρονικό κόστος στη ζωή μου (για το οικονομικό κόστος δεν θέλω να ακούσω τίποτα, 20 χρόνια θεραπεία να κάνεις ούτε τα μισά χρήματα από μια μεταμόσχευση δε χαλάς) παρά να ανεβαίνω στις βαθμίδες του norwood. Και πού ξέρεις. Το μέλλον δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσσει. Γιατί δηλαδή να μην μείνεις χαμηλά στις βαθμίδες.
[/quote]

Φίλε lalakos... :)

Δεν με ενοχλεί ούτε ο χρόνος ούτε το κόστος για να βάλω regaine ή να καταπιώ ένα χάπι..είναι μηδαμινά.

Με ενοχλούνε όλες οι παρενεργειες που φέρνουνε(τουλαχιστο σε μένα) και που στην τελικη το μαλί που βγάζεις δεν είναι και τίποτα σπουδαίο..δεν γίνεσαι tsakalos ή comb! :) και αν τα σταματήσεις για ένα μήνα αρχίζεις σιγά-σιγά να επανέρχεσαι στα αρχικά επίπεδα..κουράστηκα πλέον! Γι αυτό ψάχνω την λύση της μεταμόσχευσης...
 

lalakos

Member
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

Φίλε μου κατάλαβα πως μάλλον ψάχνεις μια επιβεβαίωση πως ελλάδα μπορείς να κάνεις μια άκρως πετυχημένη μεταμόσχευση. Ναι, γιατί όχι. Δυστυχώς όμως τα νούμερα δείχνουν άλλα. Το ξέρω πως δεν είναι καθόλου εύκολο να μαζέψεις των οματτιών σου και να πας καναδά για μια μεταμόσχευση. Όλοι καταλαβαίνουμε πως το κόστος των ελληνικών κλινικών άλλα και η ευκολία ταξιδιού τις κάνει πιο δελεαστικές, αλλά δέστο λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Φαντάσου λίγο τον εαυτό σου μετά απο μια αποτυχημένη μεταμόσχευση. Το χειρότερο απ'ολα είναι φυσικά τα μοσχεύματα που πήγαν χαμένα
 

nikos76

Member
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

lalakos είπε:
Φίλε μου κατάλαβα πως μάλλον ψάχνεις μια επιβεβαίωση πως ελλάδα μπορείς να κάνεις μια άκρως πετυχημένη μεταμόσχευση.

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να εντοπίσω αλλά όχι να αποδείξω :)

[/quote]

Ναι, γιατί όχι. Δυστυχώς όμως τα νούμερα δείχνουν άλλα. Το ξέρω πως δεν είναι καθόλου εύκολο να μαζέψεις των οματτιών σου και να πας καναδά για μια μεταμόσχευση.
[/quote]

Θα πήγαινα στον Hasson χωρις δεύτερη κουβέντα αλλά είναι μακρια.. :(

[/quote]
Όλοι καταλαβαίνουμε πως το κόστος των ελληνικών κλινικών άλλα και η ευκολία ταξιδιού τις κάνει πιο δελεαστικές, αλλά δέστο λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Φαντάσου λίγο τον εαυτό σου μετά απο μια αποτυχημένη μεταμόσχευση. Το χειρότερο απ'ολα είναι φυσικά τα μοσχεύματα που πήγαν χαμένα
[/quote]

Αυτό είναι το χειρότερο που φοβάμαι γι αυτό το ψάχνω τόσο φίλε lalakos
 
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

sovagg είπε:
Μια περιπτωση αποτυχημενης μεταμοσχευσης ειμαι και εγω.Την εκανα Απριλιο του 2008 στην B******* K*** και μου ειπαν οτι θα μου εβαζαν 2.500 τριχοθυλακια με strip(fut) μεθοδο.Το αποτελεσμα ειναι να εχω μια τεραστια ουλη απο το ενα αυτι ως το αλλο,απο τα 2.500 τριχοθυλακια να εχω βγαλει μαξιμουμ 50 τριχες και να κοντευω να φτασω στα αντικαταθλιπτικα χαπια...Τωρα ειμαι στην κατασταση που βλεπετε στο αβαταρ μου και παλευω να κρατησω ο,τι τριχες μου εχουν απομεινει με μινοξιδιλες,σπιρονολακτονες και ντουταστεριδες...Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω και να μην την ειχα κανει ποτε...Τουλαχιστον δεν θα ειχα την τομη και θα μπορουσα να ξυρισω το κεφαλι μου και να μη με απασχολει τπτ...Μου κατεστρεψαν τη ζωη απο τα 22 μου με ψευτικες υποσχεσεις για να κονομησουν,χωρις να υπολογιζουν την ψυχολογια μου..ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΚΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!Μην παθεις ο,τι επαθα και εγω.Εμενα παντως μου πηραν 4000 ευρω για 50 τριχες(και πολλες λεω) που εβγαλα.Εσενα αφου σου ειπαν 5000 ευρω για 800-1000 τριχοθυλακια,σου εχουν κανει τρομερη προσφορα...Τι να πω...Αυτη η ξανθια κυριουλα γυρω στα 55 χρονων σε επεισε και σενα να κανεις τη μεταμοσχευση εεε??Παντως αν αποφασισισεις να την κανεις τελικα,κανε τουλαχιστον fue,ετσι ωστε να μπορεσεις αργοτερα να ξυρισεις το κεφαλι σου.
πριν ποσα χρονια?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

αρχίζω να πιστεύω ότι κολλάς την κλινική και το blog σου σε κάθε θέμα που μπορεί να τραβήξει το ενδιαφέρον... :chinscratch
 

mindtrapper

Member
Απ: Κλινική στην Ελλάδα

nikos76 είπε:
Θα πήγαινα στον Hasson χωρις δεύτερη κουβέντα αλλά είναι μακρια.. :(

16 ώρες ταξίδι για να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα που θα το κουβαλάς στο κεφάλι σου την υπόλοιπη ζωή σου ή ρίσκο να γλυτώσεις λίγη ταλαιπωρία και να ψάχνεσαι μετά.

Να στο θέσω αλλιώς. Όταν ήμουν 1ο έτος στο πανεπιστήμιο έκανα ταξίδι 12 ώρες Γιάννενα-Αθήνα επειδή χιόνιζε και είχαν κλείσει οι δρόμοι. Δεν παθαίνεις τίποτα. Σκέψου τώρα ότι θα είσαι σε αεροπλάνο με ταινίες, πιο άνετο κάθισμα και φαγητό. Στη χειρότερη πας άυπνος και ρίχνεις έναν καλό ύπνο :)

Αν και δεν το σκέφτομαι ακόμα για μεταμόσχευση, δεν υπάρχει περίπτωση να έβαζα έναν παράγοντα όπως η απόσταση και η "ταλαιπωρία" πάνω από το καλό αποτέλεσμα. Και στην ζούγκλα στον Αμαζόνιο να ήταν ο καλύτερος γιατρός, εκεί θα πήγαινα. Άλλωστε θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα αν πας με τη μία ας πούμε σε H&W Καναδά, παρά αν τους προτιμήσεις για επιδιορθωτική επέμβαση στη συνέχεια.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα