Καψιμο στο στήθος & ρωγες απο φιναστεριδη

kwsths

Member
Καλησπέρα παιδιά,
εχω τσιμπήματα στο στηθος και στις ρωγες. Η δερματολόγος μου ειπε οτι μπορεί να συμβεί. Η παθολόγος μου πε να τη κόψω τη φίνα αμεσως γιατί είναι επικίνδυνη για καρκινο του μαστού σε άνδρες. Μια γυναικομαστια τύπου Β βαθμου την έχω απο τον 1 χρόνο σχεδόν φίνα. Αλλά πέρα από το αισθητικό κομμάτι είναι επικίνδυνα τα τσιμπήματα? Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία? Είχα και στους όρχεις για εβδομάδες πολυ έντονα αλλα εξαφανιστηκαν μετα. Μήπως αυτό στο στηθος προμηνύει καποιον ογκο; Η να τα αγνοήσω..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oikodomos

Member
Φιλε εδω δεν ειμαστε γιατροι, πολυ δυσκολα καποιος να σου απαντησει υπευθηνα τι μπορει να ειναι τα τσιμπηματα αυτα και αν πραγματικα σχετιζονται με την φινα. Παντως ειναι πιθανο απο την στιγμη που η γυναικομαστια ειναι γνωστο side-effect της φινας. Μια ερωτηση εχω να κανω. Την τρετινοιηνη που την βαζεις ακριβως και πως την χρησιμοποιεις? Ηξερα οτι ειναι καθαρα για το προσωπο, επισης πες μου ποσο της % βαζεις και καθε ποτε την βαζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Πωω ρε φίλε, εύχομαι όλα να είναι καλά.
Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε με αυτές τις φιναστερίδες.
Αλήθεια, ψέματα δε ξέρεις πλέον τι να πιστέψεις.
Είναι και θέμα οργανισμού φυσικά.
Υπάρχουν άτομα που το χρησιμοποιούν χρόνια και δεν έχουν δει μισή παρενέργεια.
Τι να πω πλέον..
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε μου.
Ας φυγουμε απο τους ογκους και ας παμε στα οντως πιθανα σεναρια, αφου οι ογκοι δεν ισχυουν καν. Ειτε παιρνεις ειτε οχι εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να αποκτησεις ογκο στο στηθος ως αντρας.
Δεν γνωριζω σε ποια παθολογο πηγες, αλλα πρεπει να ναι τελειως ανιδεη εαν το πρωτο πραγμα που σου ειπε ειναι ογκος και οχι γυναικομαστια.

Αφου ξεκαθαρισαμε αυτο, υπαρχει πιθανοτητα γυναικομαστιας 1:250.
Το γεγονος ειναι οτι η γυναικομαστια προκυπτει σε οσους ουτως η αλλως ειχαν προδιαθεση.
Οταν λες απο τον ενα χρονο εχεις μια γυναικομαστια τυπου Β;;
Στην εχει διαγνωσει καποιος ιατρος ή εχεις κανει μια αυτοδιαγνωση;
Προσωπικα μου φαινεται απιθανο καποιος να εκανε γυναικομαστια ενοσω χρησιμοποιουσε το χαπι και να τη συνεχιζει ακομα :D

Επισης επειδη εχουμε κορονοιο και το καψιμο στο στηθος αποτελει συμπτωμα , κανε καποιο self test.
Ποσο καιρο χρησιμοποιεις φιναστεριδη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Πωω ρε φίλε, εύχομαι όλα να είναι καλά.
Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε με αυτές τις φιναστερίδες.
Αλήθεια, ψέματα δε ξέρεις πλέον τι να πιστέψεις.
Είναι και θέμα οργανισμού φυσικά.
Υπάρχουν άτομα που το χρησιμοποιούν χρόνια και δεν έχουν δει μισή παρενέργεια.
Τι να πω πλέον..
Εαν θες να εχεις μια συνολικη εικονα μπορεις να κοιταξεις και παλαιοτερες αναρτησεις του φιλου. :D
 

oreo

Well-Known Member
Να τώρα να πω ψέμματα, γέλασα με την ψυχή μου. Απλά το γράφω , γιατί ζητώ ειλικρινή συγχώρεση, για τον πόνο του άλλου. :(
 

Ronaldo

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε μου.
Ας φυγουμε απο τους ογκους και ας παμε στα οντως πιθανα σεναρια, αφου οι ογκοι δεν ισχυουν καν. Ειτε παιρνεις ειτε οχι εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να αποκτησεις ογκο στο στηθος ως αντρας.
Δεν γνωριζω σε ποια παθολογο πηγες, αλλα πρεπει να ναι τελειως ανιδεη εαν το πρωτο πραγμα που σου ειπε ειναι ογκος και οχι γυναικομαστια.

Αφου ξεκαθαρισαμε αυτο, υπαρχει πιθανοτητα γυναικομαστιας 1:250.
Το γεγονος ειναι οτι η γυναικομαστια προκυπτει σε οσους ουτως η αλλως ειχαν προδιαθεση.
Οταν λες απο τον ενα χρονο εχεις μια γυναικομαστια τυπου Β;;
Στην εχει διαγνωσει καποιος ιατρος ή εχεις κανει μια αυτοδιαγνωση;
Προσωπικα μου φαινεται απιθανο καποιος να εκανε γυναικομαστια ενοσω χρησιμοποιουσε το χαπι και να τη συνεχιζει ακομα :D

Επισης επειδη εχουμε κορονοιο και το καψιμο στο στηθος αποτελει συμπτωμα , κανε καποιο self test.
Ποσο καιρο χρησιμοποιεις φιναστεριδη;
ο συγκεκριμένος δεν έχει αφήσει και κανένα σύμπτωμα να μην το έχει πάθει.... Τις προάλλες είχε φτιάξει νήμα ότι είχε συρρίκνωση του πέους του από την φιναστερίδη.... :p
 

vlafo

Well-Known Member
Mα για ποιό πόνο μιλάμε φίλε Oreo?
Τσιμπήματα και νευρόπονους έχουμε συνέχεια,αν ήταν να είχαμε κάτι θα κοιμόμασταν στο ιατρείο του κάθε γιατρού.
Ευτυχώς που έχουμε και τον Κώστα να τα κλείνει αυτά τα ζητήματα.
 

tol

Well-Known Member
Η παθολόγος μου πε να τη κόψω τη φίνα αμεσως γιατί είναι επικίνδυνη για καρκινο του μαστού σε άνδρες. Μια γυναικομαστια τύπου Β βαθμου την έχω απο τον 1 χρόνο σχεδόν φίνα.

Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε με αυτές τις φιναστερίδες.
Αλήθεια, ψέματα δε ξέρεις πλέον τι να πιστέψεις.


Ενταξει....και να θελει κανείς να αγιασει, δεν τον αφηνουν οι αλλοι!!! :D:p

Ειπα και εγω να αποστασιοποιηθω...αλλά, βρε παιδια, δεν μπορω να μεινω αμετοχος διαβαζοντας τετοια νηματα/σχολια.

Νιωθω οτι εχω προσωπικο χρεος να παρεμβαινω με απωτερο σκοπο την αποφυγη παραπλανησης των νεων μελων...με απωτερο σκοπο να βοηθησω νεαρα μελη που βρισκονται σε απογνωση λογω της τριχοπτωσης και διαβαζουν "τερατουργηματα" που καλλιεργουν ανυποστατες φοβιες.

Εμφανιστηκε για αλλη μια φορα ο αγαπητος φιλος Κωστας και εριξε "τη ρουκετα" του κατα του διαβολοχαπιου.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα θα διαβασει το σχολιο του ο Γιωργος (και ο καθε Γιωργος) και θα αρχισει παλι τα γνωστα...το χαπι του αντιχριστου, το χαπι της αλλαγης φυλου, το χαπι του ευθυνεται για ολα τα κακα "του κουτιου της Πανδωρας".



Εαν θες να εχεις μια συνολικη εικονα μπορεις να κοιταξεις και παλαιοτερες αναρτησεις του φιλου.

Αυτο ακριβως, φιλε Κωστα (συνονοματε του νηματοθετη).

Οταν διαβαζεις σε παλαιοτερες αναρτησεις του Κωστα για συρρικνωση πεους (μετρημενη, μαλιστα, επιστημονικα με χαρακα απο το ιδιο το μελος), οταν διαβαζεις για αυξηση 12 κιλων που οφειλονται στη φιναστεριδη, οταν διαβαζεις για γυναικομαστια ενος χρονου, για καρκινο, για αλλαγες φυλου....και άλλα τετοια χαριτωμενα, τοτε το μονο που μπορεις να κάνεις ειναι....

Να τώρα να πω ψέμματα, γέλασα με την ψυχή μου

Ειτε να γελασεις, φιλε oreo, ειτε να εξοργιστεις και να παρεμβεις για πολλοστη φορα (οπως ο υποφαινομενος), για να αποκαταστησεις την αληθεια.

Φιλοι μου, σταματηστε, επιτελους, την τρομολαγνεια. Η φιναστεριδη ειναι η μοναδικη επιστημονικα εγκεκριμενη λυση στην τριχοπτωση. Όποιος το συνειδητοποιησει και ξεκινησει απο μικρη ηλικια (στα πρωτα σταδια της τριχοπτωσης), θα κανει το μεγαλυτερο δωρο στον εαυτο του.

Οταν ο φιλος Κωστας που γραφει ολα αυτα τα φοβερα και τρομερα, πριν απο ενα χρονο, χωρις να εχει ξεκινησει ακομη τη ληψη φιναστεριδης, παραδεχοταν ο ιδιος οτι εχει υπερβολικα ψυχοφθορο αγχος και οτι εχει καθημερινα εμετους εξαιτιας του αγχους, δεν ειναι λογικο (ευρισκομενος σε μια τετοια ψυχολογικη κατασταση), οταν ξεκινουσε τη φιναστεριδη, να αποδωσει ολα τα κακα στο χαπι;

Οσον αφορα στη γυναικομαστια και επειδη βρισκομαστε εν μεσω καλοκαιριου... καθημερινα δεν ειμαστε αυτοπτες μαρτυρες (στις παραλιες) ανδρων καθε ηλικιας (ακομη και νεαρων) που πασχουν απο γυναικομαστια;

Και πως να μην πασχουν, αφου μασαμπουκωνουν καθημερινα οποιαδηποτε σαβουρα, οταν η εννοια της καθημερινης αθλησης ειναι αγνωστη για αυτους, οταν εχουν παραμελησει το σωμα τους και διαγουν εναν ανθυγιεινο τροπο ζωης;

Ολοι αυτοι ειναι χρηστες φιναστεριδης;

Αληθεια, πρεπει να πιστεψουμε ολα αυτα τα ευφανταστα σεναρια καποιων;
 

Gianney

Well-Known Member
Πάντως η γυναικομαστια λόγω γνώσης από στεροειδή και γενικά bodybuilding δεν είναι και κάτι τρομερό,να μην συμβεί αλλά με μια μικρή εγχείριση αν χρειαστεί δηλ είσαι καινούργιος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά τι συρρίκνωση πέους ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.
 

denis2712

Member
Η ευαισθησία στις ρώγες του στήθους είναι μια καταγεγραμμένη πιθανή παρενέργεια από τη χρήση φιναστεριδης.Τα υπόλοιπα μάλλον υπερβολές
 

oreo

Well-Known Member
Mα για ποιό πόνο μιλάμε φίλε Oreo?
Τσιμπήματα και νευρόπονους έχουμε συνέχεια,αν ήταν να είχαμε κάτι θα κοιμόμασταν στο ιατρείο του κάθε γιατρού.
Ευτυχώς που έχουμε και τον Κώστα να τα κλείνει αυτά τα ζητήματα.
Έκανα συνδυασμό και το προηγούμενο νήμα που είχε ανοίξει το παιδί.
Ψυχικός πόνος.
Εγω να ρωτήσω, η φίνα τουλάχιστον έκανε την δουλειά της στο μαλλί?
 

oreo

Well-Known Member
Πάντως η γυναικομαστια λόγω γνώσης από στεροειδή και γενικά bodybuilding δεν είναι και κάτι τρομερό,να μην συμβεί αλλά με μια μικρή εγχείριση αν χρειαστεί δηλ είσαι καινούργιος
Είχε κάνει ένα φιλαράκι προ 20ετίας, βέβαια δεν ξέρω αν ήταν εμφανές οτι είχε κάνει κάτι. Φαντάζομαι τώρα θα είναι πιο απλή διαδικασία.
 

Gianney

Well-Known Member
Είχε κάνει ένα φιλαράκι προ 20ετίας, βέβαια δεν ξέρω αν ήταν εμφανές οτι είχε κάνει κάτι. Φαντάζομαι τώρα θα είναι πιο απλή διαδικασία.
Ναι φίλος γενικά δεν είναι κάτι τρομακτικό αλλα σαφώς να μας λείπει
 

kwsths

Member
Καλησπέρα αγόρια,
ελπίζω να χαρήκατε για το αποτέλεσμα του Euro. Λοιπόν να απαντήσω σε όλους. Ευχαριστώ για τα μηνύματα σας.
Λαμβάνω 1mg σχεδον ενα χρόνο τωρα και ναι έβαλα πολλά κιλά 15 + Μέσα σε 7 μηνες χωρίς να τρώω. Σαφώς κατι το λοκνταουν κατι γυμναστήρια κλειστά βοήθησαν αλλα παρολαυτα ειναι πολλα χωρις να τρώω βλακειες γιατί γυμνάζονται και προσέχω διαστροφές από 18. Εχασα λοιπόν τα 14 κιλά με αυστηρή διατροφή και γυμναστική καθε μερα. Ωστόσο η γυναικομαστια εμεινε ακόμα. Μια ελαφριά εως ενοχλητική γυναικομαστια που δεν υπήρχε πριν. Μου τη διέγνωσε ναι και μου είπε η παθολόγος οτι διαβασε μια νεα ενημέρωση update από το 2019 στο αρχείο των ιατρών οτι η φιναστεριδη μπορει να προκαλέσει καρκινο του μαστού στους άντρες. Μου είπε να την κόψω αμέσως. Το ίδιο μου πε και η δερματολόγος για την ενημέρωση. Η παθολόγος λοιπόν μου εξήγησε ότι οταν μεγαλώνει το στήθος τοσο αποτομα μπορει να μεγαλώσει κατι λαθος εξ ου και η δυνατότητα ενός όγκου. Εγω δεν λέω ότι μπορει να γίνει κάτι τέτοιο απλα μεταφέρω αυτα που μου παν οι γιατροί. Αυτό που ρωτάω ειναι αν έχεις καποιος ακομα αυτή τη παρενέργεια του καψίματος/τσιμπηματος στις ρωγες και στήθος. Θυμάμαι ότι κάποιος φίλος του φόρουμ που ήταν εξωτερικό είχε ακριβως αυτο και το εγραψε. Ρωτάω απλα αν υπαρχει και αλλος εδω που είναι χρήστης και το χει νιώσει.
Σαφώς και η φίνα ΔΕΝ φταει για όλα και για τη στεναχώρια μου που έχασε η Αγγλία αλλα κάποια συμπτώματα που αναγράφονται με κεφαλαία και τα είχαν αλλοι χρήστες λογικο να μου κινήσουν και υποψιες.
Και ναι είχα πολλούς πόνους στους όρχεις (κ μου πε ο ουρολογος μαλλον Η φινα) αλλα περασαν οποτε συνεχιζουμε..
Και ναι πηρα αδικαιολόγητα πολλα κιλά και μεγάλωσε το στήθος παράξενα αλλα αν δεν ειναι κατι επικίνδυνο απλα θα χάσω αλλα 10 κιλά και μια μίνι εγχείρηση και λύθηκε και συνεχίζουμε..
Δεν μου χει βγάλει οολες τις παρενέργειες που έγραψε ένα φιλος η λίμπιντοΣ μου είναι πιο ψηλά και το σύστημα λειτουργεί ακομα..
Οι χρήστες της φινας γνωρίζουν ότι κάποιες παρενέργειες σκάνε μύτη και μετά φεύγουν είτε συνηθιζει ο οργανισμός είτε με μειωση της δοσης για αυτο σας ρωτάω αν έχει κάποιος βιώσει αυτο το συγκεκριμένο..
Το μαλλί ναι ...σταμάτησε η επιθετικη τριχόπτωση παχυνε η τριχα επέτρεψε στα 19 μου και το χάπι με ναρκωνει σε ένα παράλληλο σύμπαν που δεν υπαρχει τριχόπτωση στη ζωή αλλα μην παθουμε και τιποτα σοβαρό ρε παιδιά...
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα και παλι.
Οταν υπαρχει γυναικομαστια ο παθολογος παραπεμπει τον ασθενη στον ενδοκρινολογο και γινεται αμεσως ορμονολογικος ελεγχος.
Στην περιπτωση σου δεν ξερω τι ακριβως εγινε.

Προφανεστατα και καποιον η φιναστεριδη μπορει να τον σπρωξει στη γυναικομαστια.
Το γεγονος οτι η τεστοστερονη αυξανεται κατα 10% σημαινει οτι σε καποιους θα μετατραπει σε οιστρογονα(αρωματισμος).
Η πιθανοτητα να συμβει αυτο ειναι 1:250, και απευθυνεται κυριως σε ατομα που ειχα ΗΔΗ μια προδιαθεση να αρωματιζουν.

Νομιζω φιλε Κωστα εχεις μπλεχτει υπερβολικα και ολο ψαχνεις ψαχνεις κατι να σε απασχολει.Σε αυτο και οι γιατροι που πας ισως δε σε βοηθουν αλλα στο τονωνουν ακομα περισσοτερο.

Υ.Γ.:
Για εμενα απο οσα διαβαζω τα 15 κιλα πανω (που σε κανουν παχυσαρκο) ειναι που σου δημιουργουν το ολο εμφανησιακο θεμα.
Το τοσο επιπλεον λιπος ειναι απο μονο του ικανο και γυναικομαστια να δημιουργησει, αφου ευνοει τον αρωματισμο αλλα και ψευδογυναικομαστια δηλ. λιπωδης ιστος να προκαλει το φαινομενο και οχι ιστος του στηθους.
ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ το οτι τα εχασες.... δε σημαινει οτι εχασες το λιπος.
 
Μπλουζα