Καρδιακές παρενέργειες μινοξιδίλης

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Παιδιά εσείς που έχετε πάρει μινοξιδίλη σε χάπι έχετε παρατηρήσει και υπερτρίχωση στο σώμα?Καθώς είναι μια απο τις παρενέργειες λένε και αυτή!
 

dlazaros

Well-Known Member
Γεια χαρά σας.. Ξεκίνησα χάπι μινοξιδιλης 5mg πριν 3 βδομάδες κάπου εκεί, ταυτόχρονα με πέρασμα από φίνα σε ντουτα (αβονταρτ). Στις 3 βδομάδες λοιπόν ξεκινάει πόνος στο αριστερό στήθος, αίσθηση αρρυθμιών, ταχυκαρδίες κλπ. Επίσης ένιωθα να χτυπάει ο πόνος πλάτη κλπ.. Λέω πάει πάμε για έμφραγμα. Πρώτη σωστή κίνηση κατευθείαν παθολόγο και καρδιολόγο την επόμενη χωρίς να διακόψω κάτι. Καρδιογράφημα οκ, παλμοί οκ, καμία αρρυθμία κλπ. Τα συζητώ με τους γιατρούς και συνειδητοποιώ ότι όταν ξεκίνησα τα χάπια, ξανάρχισα το γυμναστήριο μετά το καλοκαίρι και με έχει πιάσει σοβαρό πιάσιμο (ειδικά μετά από εντατική προπόνηση στήθους με βάρη). Σε 2 μέρες δεν είχα πλέον κανένα σύμπτωμα. Προφανώς και έχω τον νου μου και το παρακολουθώ. Αλλά. Πρώτον ας μην κάνουμε μόνοι μας το γιατρό ας μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα. Πχ εμένα από τον πανικό μου με έπιαναν ταχυκαρδίες/αρρυθμίες επειδή είχα πιάσιμο από τις προπονήσεις. Δεύτερον τα φάρμακα αυτά - σε χαμηλά ποσοστά βέβαια - έχουν αυτές τις παρενέργειες. Το λενε οι γιατροί το λένε και οι οδηγίες του φαρμάκου, συνεπώς ούτε να το υποτιμάς θέλει, μπορεί να είσαι ο ένας στους εκατό. Αυτά και θα σας ξαναενημερωσω για την πορεία μου.
Η μινοξιδίλη είναι αγγειοδιασταλτικό και ανακαλύφθηκε για την πίεση. Όταν έχουμε ήδη κανονική προς χαμηλή πίεση τότε πέφτει κάτω απο αυτο που θέλει ο οργανισμός και η καρδιά δουλεύει υπερωρίες για να ανεβάσει την πίεση. Ο πόνος στο στήθος δεν είναι απο γυμναστική. Θα χρειαστεί κάποιο διάστημα για να ρυθμιστεί η πίεση σου και μετά όλα οκ. Όταν την κόψεις θα ανέβει απότομα για λίγο καιρό οπότε να έχεις το νού σου.
 

dlazaros

Well-Known Member
Παιδιά εσείς που έχετε πάρει μινοξιδίλη σε χάπι έχετε παρατηρήσει και υπερτρίχωση στο σώμα?Καθώς είναι μια απο τις παρενέργειες λένε και αυτή!
Παρενέργεια είναι όταν συμβαίνει κάτι έξω απο αυτήν που προορίζεται το φάρμακο. Η μινοξιδίλη σε χάπι διαστέλει τα αγγεία σε όλο το σώμα και όπου έχεις τρίχες σε λήθαργο θα βγούνε (γένια, πόδια κλπ). Δεν στοχεύει μόνο το κεφάλι.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Παρενέργεια είναι όταν συμβαίνει κάτι έξω απο αυτήν που προορίζεται το φάρμακο. Η μινοξιδίλη σε χάπι διαστέλει τα αγγεία σε όλο το σώμα και όπου έχεις τρίχες σε λήθαργο θα βγούνε (γένια, πόδια κλπ). Δεν στοχεύει μόνο το κεφάλι.
Οπότε ας μείνω με την τοπική καθώς έχω ρίξει χρήμα για λέιζερ στο σώμα και είναι κρίμα να ξαναβγάλω τρίχα και πάλι λέιζερ!
 

DerZornGottes

New Member
Η μινοξιδίλη είναι αγγειοδιασταλτικό και ανακαλύφθηκε για την πίεση. Όταν έχουμε ήδη κανονική προς χαμηλή πίεση τότε πέφτει κάτω απο αυτο που θέλει ο οργανισμός και η καρδιά δουλεύει υπερωρίες για να ανεβάσει την πίεση. Ο πόνος στο στήθος δεν είναι απο γυμναστική. Θα χρειαστεί κάποιο διάστημα για να ρυθμιστεί η πίεση σου και μετά όλα οκ. Όταν την κόψεις θα ανέβει απότομα για λίγο καιρό οπότε να έχεις το νού σου.
Μου μέτρησε πίεση ο καρδιολόγος χωρίς να έχω διακόψει τη μινοξιδιλη πάντως και δεν ήταν χαμηλή. Ναι το γνωρίζω ότι είναι για υπερτασικούς αλλά σε δοσολογία 10-40mg. Δεν σκοπεύω να την διακόψω πάντως, δεν ξαναγυρναω σε αφρούς και σπρέι εκτός αν υπάρχει ιατρικό θέμα.
 

DerZornGottes

New Member
Παιδιά εσείς που έχετε πάρει μινοξιδίλη σε χάπι έχετε παρατηρήσει και υπερτρίχωση στο σώμα?Καθώς είναι μια απο τις παρενέργειες λένε και αυτή!
Είναι η πιο συχνή παρενέργεια και ενισχύεται σε ανθρώπους με τριχοφυία.. είναι πιο πιθανόν δλδ να την έχουνε αυτοί δλδ...
 

LoverBoy

Well-Known Member
Είναι η πιο συχνή παρενέργεια και ενισχύεται σε ανθρώπους με τριχοφυία.. είναι πιο πιθανόν δλδ να την έχουνε αυτοί δλδ...
Ναι αυτό φοβάμαι φίλε μου και για αυτό δεν μπαίνω στην διαδικασία χάπι αν και ο αφρός με έχει κουράσει!
 

dlazaros

Well-Known Member
Οπότε ας μείνω με την τοπική καθώς έχω ρίξει χρήμα για λέιζερ στο σώμα και είναι κρίμα να ξαναβγάλω τρίχα και πάλι λέιζερ!
Δεν πάει έτσι. Με το λέιζερ έκαψες τριχοθυλλάκια, κάποια μόνιμα και κάποια οχι. Η μινοξιδιλη ξυπνάει τριχοθυλλάκια σε λήθαργο, που δεν εμφανίστηκαν ποτέ ή σε περιοχές που έχεις κενά όπως τα γένια (δυστυχώς σε μερικούς και στην πλάτη που δεν είχαν ποτέ). Δεν αναιρρεί το λέιζερ αμα είναι πετυχημένο.

Μου μέτρησε πίεση ο καρδιολόγος χωρίς να έχω διακόψει τη μινοξιδιλη πάντως και δεν ήταν χαμηλή. Ναι το γνωρίζω ότι είναι για υπερτασικούς αλλά σε δοσολογία 10-40mg. Δεν σκοπεύω να την διακόψω πάντως, δεν ξαναγυρναω σε αφρούς και σπρέι εκτός αν υπάρχει ιατρικό θέμα.
Μια χαρά. Μπορεί με το γυμναστήριο να διέσταλες κάποιο αγγείο στο στήθος για να πάει περισσότερο αίμα και να σε έσφιξε παραπάνω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jimkp04

New Member
Καλησπέρα σε όλους! Ενώ έκανα θεραπεία με αφρό μινοξιδιλης το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα το χαπι, Παρολαυτα παρατηρώ ότι αντί να βγαίνουν περισσότερες μου έχουν πέσει κι άλλες. Είναι φυσιολογικό για να βγουν νέες ή να ανησυχήσω;
 

LoverBoy

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους! Ενώ έκανα θεραπεία με αφρό μινοξιδιλης το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα το χαπι, Παρολαυτα παρατηρώ ότι αντί να βγαίνουν περισσότερες μου έχουν πέσει κι άλλες. Είναι φυσιολογικό για να βγουν νέες ή να ανησυχήσω;
Καλημέρα φίλε μου!Ναι είναι φυσιολογικό καθώς μπαίνεις σε φάση αναγέννησης και πέφτουν οι παλιές!
 

Jimkp04

New Member
Καλημέρα φίλε μου!Ναι είναι φυσιολογικό καθώς μπαίνεις σε φάση αναγέννησης και πέφτουν οι παλιές!
Το ρωτάω γιτι εφόσον έπαιρνα μινοξιδιλη ούτως ή άλλως σε άλλη μορφη δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει η ίδια διαδικασία.
 

dlazaros

Well-Known Member
Το ρωτάω γιτι εφόσον έπαιρνα μινοξιδιλη ούτως ή άλλως σε άλλη μορφη δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει η ίδια διαδικασία.
Γιατί με το χάπι ξέρεις ακριβώς πόσο παίρνεις μινοξιδίλη την ημέρα πχ 2,5μγ ενω με τον αφρό είναι πολύ πιθανόν να έβαζες διπλάσια μπορεί και τριπλάσια ποσότητα απο όσο έπρεπε (επειδή είναι εύκολο να την "πιεί" η τρίχα, ιδιαίτερα αμα δεν είναι κοντή, αντι να πάει στην ρίζα) με αποτέλεσμα να έχεις τώρα τριχόπτωση επειδή μειώθηκε η δοσολογία. Στην γενική εικόνα δεν θα έχει καμία σημασία αλλά αυτή την στιγμή θα βιώσεις μια τριχόπτωση μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός σου την φυσιολογική δοσολογία και θα ηρεμήσει και η καρδιά σου και η πίεση σου και όλα καλά...
 
Μπλουζα