Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Every1lies

New Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Τωρα μολις γυρισα απο τον δερματολογο. Πηγα εκανα ενεσεις φιναστεριδης/μινιξυδιλης στο κεφαλι. Ο πονος ακομη και μετα απο 2 ωρες ειναι αφορητος αλλα πιστευω αξιζει ο κοπος, αποτελεσματα ειπε θα δω μετα την 4τη φορα. Παντως μου φανηκε πολυ περιεργο που ενας κορυφαιος δερματολογος δεν ειχε κατι να μου προτεινει gia dht blocker, ενω επεμενε οτι με την μινοξυδιλι θα σταματησει η τριχοπτωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Every1lies είπε:
Τωρα μολις γυρισα απο τον δερματολογο. Πηγα εκανα ενεσεις φιναστεριδης/μινιξυδιλης στο κεφαλι. Ο πονος ακομη και μετα απο 2 ωρες ειναι αφορητος αλλα πιστευω αξιζει ο κοπος, αποτελεσματα ειπε θα δω μετα την 4τη φορα. Παντως μου φανηκε πολυ περιεργο που ενας κορυφαιος δερματολογος δεν ειχε κατι να μου προτεινει gia dht blocker, ενω επεμενε οτι με την μινοξυδιλι θα σταματησει η τριχοπτωση.
εισαι ο πρωτος εδω που δοκιμαζει αυτην την μεθοδο,μην ξεχασεις να βγαλεις φωτο της καταστασης σου αυτην την στιγμη.
στην επομενη επισκεψη ρωτα και τον γιατρο τι ποσοτητα μινοξ σε ντοπαρει την καθε φορα.
ο καπα εχει σχεδια :18m:
 

SHOOTER

Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Από βδομάδα το βλέπω να περνάμε από το 'ιατρείο' του Καπα και να μας καρφώνει ενέσεις στο κεφάλι... :tease:
 

Every1lies

New Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

kapamarou είπε:
εισαι ο πρωτος εδω που δοκιμαζει αυτην την μεθοδο,μην ξεχασεις να βγαλεις φωτο της καταστασης σου αυτην την στιγμη.
στην επομενη επισκεψη ρωτα και τον γιατρο τι ποσοτητα μινοξ σε ντοπαρει την καθε φορα.
ο καπα εχει σχεδια :18m:

Επειδη η αραιωση ειναι υπερβολικα ελαχιστη (ακομη), και μολις εκανα πιστολακι και τα μαλλια εχουν ογκο, δε θα φανει τιποτα, οταν βρω ευκαιρια θα βαλω. Παντως οσο ειμουν στο ιατρειο, ειδα αλλους 3 να κανουν την συγκεκριμενη θεραπεια και αυτος μου ειπε το κλασικο "95% των πελατων βλεπουν αποτελεσμα".

Επισης μου πε οτι τιποτα απο αυτες τις ουσιες στην ενεση δεν μπαινουν στον οργανισμο παρα μονο στους θυλακες της τριχας. Τον ρωτησα μηπως με τα τρυπηματα πληγωθουν οι θυλακες και μου απαντησε πως η βελονα μπενει μονο 1 χιλιοστο κατω απο το δερμα οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Μου φενεται λιγο παραξενο παντως οτι για θεραπεια για το σπιτι μου δωσε μονο μινοξιδιλη και δεν μου ανεφερε τιποτα για τα dht blocker. Μηπως να αρχησω να χρησιμοποιω κατι απο εδω το φορυμ για blocker?

Και κατι τελευτεο, ξερει κανεις ποσο διαστημα περιπου κραταει η επιθετικη τριχοπτωση? Ξεκινησε περιπου πριν 4 μηνες και στον τελευτεο μηνα μπορει να χανω και 500-700 τριχες την ημερα.

Συγνωμη αν κουρασα :p
 

Every1lies

New Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Και ακομη, ισως λιγο χαζη ερωτηση, αλλα απο αυτα τα τοπικ που διαβασα νομιζω δεν το βρηκα. Τι ακριβως κανει το Fungoral και πρεπει να υπαρχει στο μπανιο μας οπως ειπε ο Ακης σε ενα τοπικ του?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Every1lies είπε:
Και ακομη, ισως λιγο χαζη ερωτηση, αλλα απο αυτα τα τοπικ που διαβασα νομιζω δεν το βρηκα. Τι ακριβως κανει το Fungoral και πρεπει να υπαρχει στο μπανιο μας οπως ειπε ο Ακης σε ενα τοπικ του?

http://www.hairlossgr.com/review/nizoral-shampoo/
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,122.0.html
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

SHOOTER είπε:
Από βδομάδα το βλέπω να περνάμε από το 'ιατρείο' του Καπα και να μας καρφώνει ενέσεις στο κεφάλι... :tease:
δεν εχω ιατρειο,τσαντιρι εχω :tease:
αν μου την βιδωσει καποια στιγμη μπορει να καρφοσω και ενεσεις για να βγουνε τριχες.
μεχρι στιγμης εχω βγαλει 7 ραματα απο πανω μου απο την ομφαλοκηλη με τσιμπιδακι και καθρευτακι επειδη η νοσοκομα βαρεθυκε να τα βγαλει :tease:
αν το ηξερα εξ αρχης θα τα εβγαζα μονος μου και τα 14 και δεν θα εχανα τον φραπε το πρωι :beach: :beach:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Every1lies είπε:
Τωρα μολις γυρισα απο τον δερματολογο. Πηγα εκανα ενεσεις φιναστεριδης/μινιξυδιλης στο κεφαλι. Ο πονος ακομη και μετα απο 2 ωρες ειναι αφορητος αλλα πιστευω αξιζει ο κοπος, αποτελεσματα ειπε θα δω μετα την 4τη φορα. Παντως μου φανηκε πολυ περιεργο που ενας κορυφαιος δερματολογος δεν ειχε κατι να μου προτεινει gia dht blocker, ενω επεμενε οτι με την μινοξυδιλι θα σταματησει η τριχοπτωση.
εχει και φιναστεριδη το μιγμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sovagg

New Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Φιλε Every1lies εχεις ρωτησει το γιατρο για ποσο καιρο διαρκουν τα αποτελεσματα απο τοτε που αρχιζεις τις ενεσεις??Εννοω οτι οκ κανεις ενεσεις κ εχεις επανεκφυση.Αυτα τα μαλλια που κερδισες με τις ενεσεις ποσο καιρο μπορεις να τα διατηρησεις??(με την προυποθεση φυσικα οτι συνεχιζεις τη θεραπεια με τις ενεσεις)
 

Every1lies

New Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Μου πε οτι με τις ενεσεις αυτες 4-5 επισκεψεις ανα 15 μερες, και αλλες 1-2 μετα απο 3 μηνες, και καθε βραδυ αυτο το σκευασμα
(( Minoxidil 5% w/v
Tretinoin 0,06%
Hair Force lotion Frezyderm
Propylene glycol

Minoxidil 5g Διαλυονται σε συστημα διαλυτων (Hair force lotion 70ml+Propylene glycol 30ml)

τελικο προιον
Minoxidil 5% w/v(βαρος/ογκο))

θα σταματησουν να πεφτουν τα μαλλια για παντα, και θα εχω αναπτυξη. Πραγμα που ΔΕΝ το πιστευω διοτι δεν μου εδωσε ενα dht blocker. Ομως απο το τιποτα πιστευω κατι ειναι και οι ενεσεις.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Every1lies είπε:
Μου πε οτι με τις ενεσεις αυτες 4-5 επισκεψεις ανα 15 μερες, και αλλες 1-2 μετα απο 3 μηνες, και καθε βραδυ αυτο το σκευασμα
(( Minoxidil 5% w/v
Tretinoin 0,06%
Hair Force lotion Frezyderm
Propylene glycol

Minoxidil 5g Διαλυονται σε συστημα διαλυτων (Hair force lotion 70ml+Propylene glycol 30ml)

τελικο προιον
Minoxidil 5% w/v(βαρος/ογκο))

θα σταματησουν να πεφτουν τα μαλλια για παντα, και θα εχω αναπτυξη. Πραγμα που ΔΕΝ το πιστευω διοτι δεν μου εδωσε ενα dht blocker. Ομως απο το τιποτα πιστευω κατι ειναι και οι ενεσεις.
τουλαχιστον δεν σου πασαρε φιδια και μεταξωτες κορδελες ο doctor
το σκευασμα αυτο που γραφεις θα σου κρατησει τα αποτελεσματα για καποιο διαστημα,το πόσο ειναι αγνωστο
 

lab_rat

Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

kapamarou είπε:
εισαι ο πρωτος εδω που δοκιμαζει αυτην την μεθοδο,μην ξεχασεις να βγαλεις φωτο της καταστασης σου αυτην την στιγμη.
στην επομενη επισκεψη ρωτα και τον γιατρο τι ποσοτητα μινοξ σε ντοπαρει την καθε φορα.
ο καπα εχει σχεδια :18m:

Kap πιασε τις συριγγες και πειραματισου... υπαρχει και το astressin b στον οριζοντα! 8)
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

πολλα λεφτα ρε φιλε για ενεσεις φιναστεριδης κοιταει να κονομησει ο γιατρος σου κι αν λες οτι εχεις τοσο μεγαλη τριχοπτωση τοτε θα πρεπει να ξεκινησεις ισως φιναστεριδη σε χαπι και μονο αν ειχες παρενεργειες να συνεχιζες τις ενεσεις
γνωμη μου
 

Every1lies

New Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Georgex6 είπε:
πολλα λεφτα ρε φιλε για ενεσεις φιναστεριδης κοιταει να κονομησει ο γιατρος σου κι αν λες οτι εχεις τοσο μεγαλη τριχοπτωση τοτε θα πρεπει να ξεκινησεις ισως φιναστεριδη σε χαπι και μονο αν ειχες παρενεργειες να συνεχιζες τις ενεσεις
γνωμη μου

Φιλε με την τριχοπτωση που εχω θα δινα και 1000 ευρω να γινω καλα.

Κατι ακομη παιδες, σε αυτο που χρησημοποιω Minoxidil 5% w/v
Tretinoin 0,06%
Hair Force lotion Frezyderm
Propylene glycol

μπορω να βαλω μεσα κατι ακομη να γινει πιο δυνατο?

Οσο για το Dht blocker, εαν αποφασισω να βαλω, θα βαζω πρωτα το blocker και μετα αυτο το μιγμα? Απο αυτο βαζω 12 ψεκασμους καθε βραδυ.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Every1lies είπε:
Φιλε με την τριχοπτωση που εχω θα δινα και 1000 ευρω να γινω καλα.
μαλλον δεν εχεις καταλαβει τα πραγματα πολυ καλα φιλε μου
καταρχην καλα δε προκειτε να γινεις-γινουμε ποτε με την ενοια κανω μια θεραπεια ενα διαστημα γινομαι τουμπανο και τελος
οσο σταματας τη θεραπεια τοσο θα ξεκιναει η τριχοπτωση
η φιναστεριδη σε χαπι ειναι πιο αποτελεσματικη απο τις ενεσεις γιατι πρεπει να περασει στο αιμα για να μπλοκαρει τη dht
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

Lab_hair είπε:
Kap πιασε τις συριγγες και πειραματισου... υπαρχει και το astressin b στον οριζοντα! 8)
αν αρχισω να βλεπω κατηφορα δεν θα χαρισω καστανα :m02:
 

Every1lies

New Member
Απ: Θεραπεια για ανδρογενετικη αλωπεκια.

SOS παιδες, κανω τοπικη χρηση της μυνοξιδιλης εδω και 2 μερες, και καθε φορα που την βαζω, μετα απο 10 λεπτα νιωθω τατυκαρδιες και ψιλοπονους στην καρδια. Μπορει να προερχονται και απο την μυνοξιδιλη?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα