ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Maria είπε:
[quote author=ANAR link=topic=1570.msg27184#msg27184 date=1266869642]
[quote author=dimitris1991 link=topic=1570.msg27182#msg27182 date=1266869446]
η φινα μπορει να συντηρησει και τα μαλλια της μινοξ?

Φυσικά και ΝΑΙ
[/quote]

ANAR αυτό που λες νομίζω δεν είναι σωστό. Ακόμα και στο φυλλάδιο ογηδιών του regaine το λέει σαφώς ότι άπαξ και το σταματήσεις μετά από 4 μήνες θα αρχίσουν να πέφτουν τα μαλλιά, θα μου πεις δε λέει αν χρησιμοποιήσεις φίνα τι θα γίνει και δεν ξέρω αν έχουν γίνει έρευνες πάνω σε αυτό ή τι έχει δείξει η εμπειρία των χρηστών. Πάντως άποψή μου με όσα έχω διαβάσει - ακούσει είναι ότι τίποτα δε μπορεί να διατηρήσει τα μαλλιά της μινοξιδίλης ... γιατί είναι δικά της και μόνο δικά της! :p
[/quote]

Oταν περιορίζουμε την τριχόπτωση με φιναδεν βοηθαμε και της τριχες της μινοξ να ειναι ποιο δυνατες;; ::)
Παράλληλη χρηση φυσικά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimitris173475

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

H μινοξιδίλη διαγείρει το θύλακα όσο εφαρμόζεται. Όταν διακοπεί η χρήση της, η διέγερση αυτή θα σταματήσει. Η φιναστερίδη δε νομίζω να κρατήσει τα κέρδη της μινοξιδίλης. Ο λόγος είναι ότι τόσο η διέγερση όσο και η παύση αυτής, δεν έχουν να κάνουν με την dht την οποία επηρεάζει η φιναστερίδη.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Dimitris173475 είπε:
H μινοξιδίλη διαγείρει το θύλακα όσο εφαρμόζεται. Όταν διακοπεί η χρήση της, η διέγερση αυτή θα σταματήσει. Η φιναστερίδη δε νομίζω να κρατήσει τα κέρδη της μινοξιδίλης. Ο λόγος είναι ότι τόσο η διέγερση όσο και η παύση αυτής, δεν έχουν να κάνουν με την dht την οποία επηρεάζει η φιναστερίδη.

Δημητρη εγω λεω με ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ χρηση τι γινετε;;Εαν επηρεάζονται προς το καλυτερο οι θυλακες της μινοξ απο την φινα
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

dimitris1991 είπε:
Εαν επηρεάζονται προς το καλυτερο οι θυλακες της μινοξ απο την φινα
no



Οσο υπαρχει υγιεις θυλακας....θα βγαινει μαλλι.....
τοτε γιατι βγαινουν μαλλια σε σημεια που δεν θελουμε? π.χ. εχω ακουσει παρενεργεια για χνουδακια απο την μινοξ αναμεσα στα γεννια και τα ματια
 

Maria

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

magic810 είπε:
Μαρια νομιζω εισαι λαθος......και να σου πω τι εννοω......
Οσο υπαρχει υγιεις θυλακας....θα βγαινει μαλλι.....
Οταν χρησιμοπεις μινοξιδιλη στην ουσια δινεις στο μαλλι σου ωθηση να βγει και ξαναβγει απο τον μισοπεθαμενο θυλακα.Οταν πεθανει(κοιμηθει) ο θυλακας και ολο το μπουκαλι μινοξιδιλης να αδειαζεις πανω του δεν προκειται να σου δωσει τριχα που θα ονομαστει <<τριχα μινοξιδιλης>>.
Ανεφερες επισης οτι στο φυλλαδιο γραφει οτι αν το σταματησεις χανονται τα αποτελεσματα.....σε αυτο μπορω να σου πω με σιγουρια....οτι και 2 χρονια να το χρησιμοποεις ανελλιπως αν ο θυλακας εχει αποφασισει να την κανει.....τα αποτελεσματα χανονται ακομα και αν το χρησιμοποιεις.....

Magic το ερώτημα είναι αν κάποιος έφτασε ποτέ στο full regrowth με τη μινοξ, τη διέκοψε μαχαίρι ή μετά από κάποιο διάστημα σταδιακής αποθεραπείας και κατάφερε να διατηρήσει το full regrowth που κέρδισε από τη μινοξ, λαμβάνοντας φίνα από το στόμα ή έστω χρησιμοποιώντας τοπικά DHT blockers/αντιανδρογόνα, μη βάζοντας πάντως καθόλου μινοξιδίλη..
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

αυτο το πραγμα με την τριχοπτωση τελικα ειναι παααααααααααααααααρα πολυ συνθετο θα τρελαθουμε οσο περισσοτερο το αναλυουμε :tease: :tease: :tease: :tease:
 

magic810

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Maraki απο προσωπικη μου εμπειρια μπορω να στο πω με σιγουρια.......
Οτι ναι διατηρεις τα αποτελεσματα με την προυποθεση οτι συνεχιζεις να λαμβανεις φινα.....
ή οποιοδηποτε αλλο dht blocker.......
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

magic αδελφε νομιζω λες και ξελες , πιο πανω λες οτι αν σταματησεις την μινο χανεις ολα τα μαλλια π εβγαλες απο αυτην και τωρα λες οτι απο την στιγμη που χρησιμοποιηεις και φινα μαζι τοτε τα κρατας.......
ο αλλος τοτε γιατι χρησιμοποιει 10 χρονια μινοξ??
 

magic810

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Φιλε μου δημητρη μπορεις να μου παραθεσεις που ακριβως το ειπα.....? :chinscratch
Γιατι δεν βλεπω να εχω γραψει πουθενα κατι τετοιο.....ισως να μην το διατυπωσα σωστα....
Παρεθεσε το....για να καταλαβω τι ακριβως εννοεις...
 

Maria

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Magic βλέπω όμως στην υπογραφή σου ότι ακόμα χρησιμοποιείς regaine... Για πόσο καιρό τη σταμάτησες και είδες ότι δεν πεφτουν τα μαλλιά; Και αν δεν έπεφταν γιατί τη χρησιμοποιείς πάλι τώρα; Προσωπικά δε χρησιμοποιώ μινοξ για αυτό το λόγο (ότι άπαξ και σταματήσεις, bye-bye μαλλάκια), συν το ότι μου είχε φέρει ανεπιθύμητες παρανέργειες για το μικρό διάστημα που τη χρησιμοποιήσα.
Μακάρι να διατηρούνται τα μαλλιά, αν υπάρχουν κι άλλοι παλαίμαχοι παθούντες στο φόρουμ που έχουν διαπιστώσει το ίδιο με σένα, ας μας δώσουν και τη δική τους μαρτυρία, να μάθουμε τι πάιζει τελικά στην πράξη... :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

magic810 είπε:
Φιλε μου δημητρη μπορεις να μου παραθεσεις που ακριβως το ειπα.....? :chinscratch
Γιατι δεν βλεπω να εχω γραψει πουθενα κατι τετοιο.....ισως να μην το διατυπωσα σωστα....
Παρεθεσε το....για να καταλαβω τι ακριβως εννοεις...
μπερδεψα το τοπικ σου με του δημητρη, δικο μ λαθος
αλλα και παλι μας λες οτι η φινα μπορει να κρατησει τα μαλλια της μινοξ?? αυτο δεν ισχυει με την καμια.. αν ειναι ετσι λυσαμε το προβλημα της τριχοφυιας χωρις παρενεργειες: βαζεις 1-2 χρονια μινοξ σ δυνει τα μαλλια (καθως χρησιμοποιεις παραληλα ενα dht blocker) και μετα συνεχιζεις μoνο με το dht blocker
 

magic810

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Maria οταν πηγα φανταρος την ειχα σταματησει.....για 1μιση χρονο περιπου γιατι δεν ειχα τον χρονο ουτε την ορεξη να την χρησιμοποιω.....
Πριν παω φανταρος την ειχα χρησιμοποιησει κοντα 4 χρονια με απειρες ομως διακοπες της χρησης της.....οπως και απειρες διακοπες στη χρηση φιναστεριδης.....δεν εχασα ποτε τα μαλλια μου....και για να πω την αληθεια δεν ανηκω στις μεγαλες κατηγοριες της κλιμακας norwood.
Τα μαλλια μου διατηρηθηκαν μπορω να πω αρκετα καλα....και χωρις την χρηση της.....
Δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι εχετε κολλησει οτι αν την σταματησεις bye bye μαλακια...
Εδω υπαρχουν παιδια που την χρησιμοποιουν μετα απο μεταμοσχευσεις και οταν βγαλουν μαλακια απλα συνεχιζουν την φιναστεριδη.....μονο....αυτοι γιατι δεν τα χανουν οταν την σταματανε?
Αναφερεσε συνεχεια στο γεγονος οτι αναφερει οτι αν την σταματησεις πεφτουν τα μαλλια......
Και ξαναλεω ναι θα πεσουν αν δεν δυναμωσεις το θυλακα σου με καποιο dht blocker ειτε την χρησιμοποιεις ειτε οχι απλα με την μινοξιδιλη απο μονη της απλα καθυστερεις την πτωση τους....και συνεχιζεις να δινεις ενα regrowth για οσο παραμενει ο θυλακας ενεργος.......
Και για να πω την αληθεια μετα απο ενα shedding (στους κροταφους κυριως) που ειχα επειδη αποφασισα να δυναμωσω τα μαλλια μου με εναλλακτικα προιοντα....ετσι αποφασισα να την ξαναρχισω και θα την ξανασταματησω και ισως την ξαναρχισω.....οσο κανω και εκανα διακοπες στη θεραπεια μου και τα μαλλια γινονταν πιο αδυναμα την εβαζα παλι μεσα αλλα τονιζω γινονταν αδυναμα οχι γιατι σταματουσα την μινοξιδιλη αλλα γιατι παραλληλα σταματουσα και την φιναστεριδη.....

Παρεπιπτοντως εσυ τι θεραπεια χρησιμοποεις?
 

magic810

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

@dimitris δεν πειραζει.....ναι οπως τα λες ειναι αν εισαι norwood 1 και διαγνωσεις εγκαιρα την τριχοπτωση παιζεις απλα με dht blocker.....δεν ειναι απαραιτητη η χρηση μινοξιδιλης αλλα οταν εχεις φτασει στη 2 τοτε την βαζεις για να ξαναγυρισεις στην 1 και μολις το κανεις παιζεις παλι με dht blocker.....αποψη μου...
 

Maria

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

magic810 είπε:
Παρεπιπτοντως εσυ τι θεραπεια χρησιμοποεις?

Χρησιμοποιώ μόνο τοπική φλουταμίδη εδώ και ένα μήνα και άρχισα πριν λίγες μέρες λάδι jojoba με αιθέριο έλαιο δεντρολίβανου μέσα (το βάζω πριν λουστώ για όσες περισσότερες ώρες μπορώ να το κρατήσω). Επίσης πού και πού emu oil.

Μακάρι να μη χρειάζεται χρόνια χρήση της μινοξ. Δεν ξέρω αν άλλοι χρήστες έχουν την ίδια εμπειρία με σένα. Εσύ από ότι λες έχεις πολύ μικρό πρόβλημα κι όπως βλέπω είσαι Norwood 1,5 :p :p

ίσως άλλοι να μην είναι τόσο τυχεροί όσο εσύ και δεν αντιδρούν τόσο καλά όσο εσύ, ή ίσως για να μην σου έπεσαν διακόπτοντας τη μινοξιδίλη τα μαλλιά ίσως δεν ήταν αυτή που σου τα βοήθησε να φυτρώσουν, δηλ ίσως να μην ανταποκρίθηκες στη μινοξ, όπως είπες :
"την ειχα χρησιμοποιησει κοντα 4 χρονια με απειρες ομως διακοπες της χρησης της.....οπως και απειρες διακοπες στη χρηση φιναστεριδης.....δεν εχασα ποτε τα μαλλια μου....και για να πω την αληθεια δεν ανηκω στις μεγαλες κατηγοριες της κλιμακας norwood.
Τα μαλλια μου διατηρηθηκαν μπορω να πω αρκετα καλα....και χωρις την χρηση της.....
"

Άρα μήπως τελικά δεν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα , το οποίο εξελίσσεται πολύ αργά; Τι να πω, δεν ξέρω, θα ανοίξω μου φαίνεται ένα νέο topic με τίτλο "τελικά πέφτουν ή όχι τα μαλλιά μετά τη διακοπή της μινοξιδίλης;" , μου έδωσες αφορμή! :grandpa:
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Maria είπε:
[quote author=magic810 link=topic=1570.msg27400#msg27400 date=1267026586]
Παρεπιπτοντως εσυ τι θεραπεια χρησιμοποεις?

Χρησιμοποιώ μόνο τοπική φλουταμίδη εδώ και ένα μήνα και άρχισα πριν λίγες μέρες λάδι jojoba με αιθέριο έλαιο δεντρολίβανου μέσα (το βάζω πριν λουστώ για όσες περισσότερες ώρες μπορώ να το κρατήσω). Επίσης πού και πού emu oil.

Μακάρι να μη χρειάζεται χρόνια χρήση της μινοξ. Δεν ξέρω αν άλλοι χρήστες έχουν την ίδια εμπειρία με σένα. Εσύ από ότι λες έχεις πολύ μικρό πρόβλημα κι όπως βλέπω είσαι Norwood 1,5 :p :p

ίσως άλλοι να μην είναι τόσο τυχεροί όσο εσύ και δεν αντιδρούν τόσο καλά όσο εσύ, ή ίσως για να μην σου έπεσαν διακόπτοντας τη μινοξιδίλη τα μαλλιά ίσως δεν ήταν αυτή που σου τα βοήθησε να φυτρώσουν, δηλ ίσως να μην ανταποκρίθηκες στη μινοξ, όπως είπες :
"την ειχα χρησιμοποιησει κοντα 4 χρονια με απειρες ομως διακοπες της χρησης της.....οπως και απειρες διακοπες στη χρηση φιναστεριδης.....δεν εχασα ποτε τα μαλλια μου....και για να πω την αληθεια δεν ανηκω στις μεγαλες κατηγοριες της κλιμακας norwood.
Τα μαλλια μου διατηρηθηκαν μπορω να πω αρκετα καλα....και χωρις την χρηση της.....
"

Άρα μήπως τελικά δεν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα , το οποίο εξελίσσεται πολύ αργά; Τι να πω, δεν ξέρω, θα ανοίξω μου φαίνεται ένα νέο topic με τίτλο "τελικά πέφτουν ή όχι τα μαλλιά μετά τη διακοπή της μινοξιδίλης;" , μου έδωσες αφορμή! :grandpa:
[/quote]

Mαρια εχεις δει αποτελεσμα απο τοπική φλουταμίδη;;
Το ξερω ειναι λιγος ο 1 μηνας αλλα ποτε δε ξερεις
 

Maria

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ANAR όπως λες ένας μήνας είναι λίγος καιρός (5 βδομάδες) και δε μπορώ να ξέρω. Πάντως δε μυρίζει, δε μου έκανε νιφάδες, ερεθισμούς, πρήξιμο και πονοκεφάλους όπως η μινοξιδίλη. Γενικά καμία παρανέργεια ως τώρα, είμαι ευχαριστημένη από το προϊόν. Θα πω σε κανα 4μηνο- 6μηνο τις εντυπώσεις μου...
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Maria είπε:
ANAR όπως λες ένας μήνας είναι λίγος καιρός (5 βδομάδες) και δε μπορώ να ξέρω. Πάντως δε μυρίζει, δε μου έκανε νιφάδες, ερεθισμούς, πρήξιμο και πονοκεφάλους όπως η μινοξιδίλη. Γενικά καμία παρανέργεια ως τώρα, είμαι ευχαριστημένη από το προϊόν. Θα πω σε κανα 4μηνο- 6μηνο τις εντυπώσεις μου...

Περιμένουμε ;)
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Shedding me χρηση ΦΙΝΑΣ ειναι απαραιτητο?Ο γιατρος οταν τον ρωτησα μου ειπε πως δεν προκαλει εντονο shedding...Αν ναι ποτε να το "περιμένω"?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα