ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Λοίπον μέσα από αυτο το φόρουμ έμαθα πολλα για το θέμα της τριχόπτωσης,μέτα απο ένα εξάμηνο και μιας αποφασισα και από σημερα ξεκινάω την ακόλουθη θεραπεία.Θα ποστάρω κατά καιρους τα αποτέλεσματα.H ηλικία μου είναι 23 χρόνων.
1mg Finasteride/24H
ενναλάξ shampoo T-Gel kai Stieprox(μιας κ εχω σμηγρ, δερματιτιδα σε αρκετά μεγάλο βαθμό)
λόγω της σμηγρ. δερματίτιδας δε θέλω να βάλω μινοξ τουλαχιστον όχι ακόμα.Βασικό μου μέλλημα είναι να διατήρησω τα ήδη υπάρχοντα μιας και η αραίωση φαίνεται μόνο στους κροτάφους και ελάχιστα στο "τριγωνάκι".
Αυτά...γνώμες για το θέμα του regrowth δεκτές...όπως και οτιδήποτε άλλο.Ένα ευχαριστώ στα παιδια του φόρουμ που με τη γνώση τους με οδήγησαν να πάρω αυτή την απόφαση και να ακολουθήσω αυτή τη θεραπεία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

δεν θα εχεις regrowth με αυτην την θεραπεια ομως.....μιας και η φιναστεριδη δεν επαναφυτρωνει νεες τριχες (ποσο μαλιστα στο hairline) απλα διατηρει τις ηδη υπαρχουσες.....
η φιναστεριδη κανει για συντηρηση μονο και περισσοτερο για την μεση του κεφαλιου κ πισω(κροουν)....παρα για το μπροστινο μερος που την θες εσυ.....
Αν δε θες να διατηρησεις το μαλλι σου μονο και θες να το βελτιωσεις κιολας θα σου προτινα να προσθεσεις μινοξιδιλη.....κι αν δεις οτι εχεις προβλημα με το δερμα δοκιμασε την ποσοτητα 2%.....
Ολα αυτα κατα την γνωμη μου παντα.....
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

το έχω καταλαβει αυτο Pano απλά αποφάσισα να ακολουθήσω αυτή τη θεραπεία μέχρι να ρίξω κάπως τη σμηγρ. Δερματίτιδα και μετά απο 1-2 μήνες που λογικά θα είναι καλύτερο το κεφάλι μου πετάω και τι μίνοξ μέσα....και βλέπω τι και πώς
 

Dimitris173475

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Η φιναστερίδη μπορεί να δώσει regrowth. Δες πώς πάει, και αν τα καταφέρεις με τη δερματίτιδα δοκιμάζεις και κάτι άλλο ταυτόχρονα. Αλλά υπάρχει περίπτωση και μόνο με φιναστερίδη να έχεις αποτελέσματα που σε ικανοποιούν.
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

αρα αν σταματησω την μινοξ αφου μου βγαλει μαλλια αλλα δεν σταματησω την φινα δεν θα δω τα μαλλια της μινοξ να χανοντε?

δεν νομιζω να ισχυει αυτο...
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

κυριο μέλλημα μου ειναι πρωτα να διατηρησω τα μαλλια που εχω και να απαλλαγώ απο τη σμηγμ.δερματιτιδα...οποτε με φινα λογικα ειμαι καλυμενος με αυτους τους σκοπους!ο χρονος θα δειξει...η γνωμη σας?
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ειμαι μαζι σου
εγω το μετανιωνω που αρχησα και μινο γιατι εμπλεξα με κολοπαρενεργεις που μπλεκουν ολοι, αν γυρνουσα τον χρονο 4 μηνες πισω θα επερνα μονο φινα και τιποτα αλλο. ασε που γλητωνεις και χρονο γτ ασχολησε μονο 5 sec την ημερα με την θεραπια
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

θα χαθουν......αν σταματησεις την μινοξ.....δε μπορει να τα κρατησει η φινα.....
και μη ρωτησεις το γιατι.....κανεις δε το ξερει.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

θα χαθουν......αν σταματησεις την μινοξ.....δε μπορει να τα κρατησει η φινα.....
και μη ρωτησεις το γιατι.....κανεις δε το ξερει.....
αν και ηξερα την απαντηση, ειχα καποιες τελευταιες ελπιδες :p
θυμαμε οταν ειχα αρχησει την θεραπια για το μονο πραμα που ημουν σιγουρος ηταν η μινοξ.. αλλα τελικα ειναι το χειροτερο!!!
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

γενικα το στανταρ πρηξιμο που παθενουν ολοι και το κακο ειναι οτι ξες οτι θα το εχεις μια ζωη.
τελευταια μου ελπιδα ειναι η γυμναστικη προσωπου που εχω ακουσει φοβερα αποτελεσματα

p.s. off topic - αν εχει κανει βιντεο ή βιβλιο γραμενο στα ελληνικα για facebuilding ας μου κανει ενα pm
 

Maria

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ANAR είπε:
[quote author=dimitris1991 link=topic=1570.msg27182#msg27182 date=1266869446]
η φινα μπορει να συντηρησει και τα μαλλια της μινοξ?

Φυσικά και ΝΑΙ
[/quote]

ANAR αυτό που λες νομίζω δεν είναι σωστό. Ακόμα και στο φυλλάδιο ογηδιών του regaine το λέει σαφώς ότι άπαξ και το σταματήσεις μετά από 4 μήνες θα αρχίσουν να πέφτουν τα μαλλιά, θα μου πεις δε λέει αν χρησιμοποιήσεις φίνα τι θα γίνει και δεν ξέρω αν έχουν γίνει έρευνες πάνω σε αυτό ή τι έχει δείξει η εμπειρία των χρηστών. Πάντως άποψή μου με όσα έχω διαβάσει - ακούσει είναι ότι τίποτα δε μπορεί να διατηρήσει τα μαλλιά της μινοξιδίλης ... γιατί είναι δικά της και μόνο δικά της! :p
 

magic810

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Μαρια νομιζω εισαι λαθος......και να σου πω τι εννοω......
Οσο υπαρχει υγιεις θυλακας....θα βγαινει μαλλι.....
Οταν χρησιμοπεις μινοξιδιλη στην ουσια δινεις στο μαλλι σου ωθηση να βγει και ξαναβγει απο τον μισοπεθαμενο θυλακα.Οταν πεθανει(κοιμηθει) ο θυλακας και ολο το μπουκαλι μινοξιδιλης να αδειαζεις πανω του δεν προκειται να σου δωσει τριχα που θα ονομαστει <<τριχα μινοξιδιλης>>.
Ανεφερες επισης οτι στο φυλλαδιο γραφει οτι αν το σταματησεις χανονται τα αποτελεσματα.....σε αυτο μπορω να σου πω με σιγουρια....οτι και 2 χρονια να το χρησιμοποεις ανελλιπως αν ο θυλακας εχει αποφασισει να την κανει.....τα αποτελεσματα χανονται ακομα και αν το χρησιμοποιεις.....
 

magic810

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Ελπιζω να μην σε λενε Μαρια.... :p ??? :p
Δεν νομιζω να διαφωνησα καπου μαζι σου.....!!!
Η αποψη μου για την μινοξιδιλη την εχω πει απειρες φορες.....
Συνδυαστικα μπορει να σου δωσει τρομερα αποτελεσματα αλλα απο μονη της.....δεν νομιζω οτι ειναι ικανη για πολλα περα απο το συνεχομενο regrowth που μπορει να σου δινει οσο παραμενει υγιεις ο θυλακας....
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

απλα το προβλημα ειναι γιατι δεν μπορει να κρατησει τα μαλλια της μινοξ η φινα.. αυτο δεν μπορω να καταλαβω , το εψαχνα χθες και δν βρηκα τιποτα.. εδω θα μου πεις δεν εχουν καταλαβει τον ακριβη τροπο λειτουργιας της μινοξ θα καταλαβουν γτ δν κραταει η φινα τα μαλλια που βγενουν απο αυτην?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα