ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Maria είπε:
Ξέρω γυναίκα με γυροειδή αλωπεκία που δεν έχει τρίχα πάνω της. Ούτε μαλλιά, ούτε φρύδια- βλεφαρίδες - τρίχες σώματος (ούτε καν χνούδι!). Δηλαδή μάλλον στη γυροειδή αλωπεκία γίνεσαι γλόμπος συνολικά. Ένα διάστημα η συγκεκριμένη είχε βγάλει μαλλιά και τρίχες αλλά μετά τα ξαναέχασε κι αυτή η ιστορία την ταλαιπωρεί από την παιδική ηλικία. Μεγάλο πακέτο!!!!
Η αλωπεκία όπου χάνεις τόπους-τόπους μαλλί (κάνεις κάτι κενά) λέγεται αλωπεκία αρεάτα νομίζω....
Κάποια γνωστή μου που είναι γύρω στα 50 έχει γυροειδ.αλωπεκία. Στην εφηβεία είχε χάσει όλα της μαλλιά, της είχαν ξαναβγεί και από τότε όταν στεναχωριέται μπορεί σε μερικά σημεία να της πέφτουν κάποια μαλλιά, μόλις ψυχολογικά είναι καλύτερα της ξαναβγαίνουν. Αλλά μόνο γύρω στα 16 της είχαν φύγει όλα.. από τότε έχει κανονικά τα μαλλιά της, εκείνη ισχυρίζεται ότι πριν της πέσουν όλα είχε περισσότερα σε πυκνότητα. Οπότε δεν είναι απόλυτο ότι αν κάποιος χάσει όλα του τα μαλλιά μια φορά ότι αυτό θα ξανασυμβεί (ότι θα του πέφτουν δηλαδή όλα συνέχεια).

Maria είπε:
Επίσης φιναστερίδη παίρνουν κι οι γυναίκες (η μαμα μου κι η αδερφή μου παίρνουν και τους την έδωσε η δερματολόγος)
Κι εγώ παίρνω φιναστερίδη αλλά εξαρτάται Μαρία και το μέγεθος του προβλήματος. Αν δεν υπάρχει κληρονομικότητα και γίνεται αντιληπτό μόνο με φακό γιατρού και από τόσο κοντά, τότε δεν ξέρω αν αξίζει μια γυναίκα να πάρει αυτό το φάρμακο, γιατί θα πρέπει να βρει και για ποιο λόγο έχει τριχόπτωση. Και αν τελικά κάποια γυναίκα πάρει τέτοιου είδους φάρμακα θα πρέπει να ενημερωθεί κατάλληλα από τον γιατρό της (και μόνη της βέβαια καλό είναι να το ψάχνει). Καλό είναι επίσης να γνωρίζει ότι απαγορεύεται να μείνει έγκυος κατά τη διάρκεια της θεραπείας και να ρωτήσει τον γιατρό της μετά από πόσους μήνες επιτρέπεται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Το πορισμα της δερματολογου ηταν οτι εχω γυροειδης αλωπεκια κ οχι ανδρογενετικη.Η τελευταια δεν υφιστανται αν καποιος εχει ορμονικο προβλημα η υψηλη τεστοστερονη?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

συνήθως συνδέεται με ατοπική δερματίτιδα,Λεύκη,παθήσεις του θυρεοειδούς,ασθένειες του κολλαγόνου,σακχαρώδη διαβήτη,Σύνδρομο Down,στρες και ψυχιατρικές παθήσεις
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Στις ψυχιατρικες δηλαδη καταστασεις περιλαμβανεται κ η καταθλιψη?γιατι μια μελαγχολια την εχω οχι παντα βεβαια
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

charmed22 έχω ένα ενημερωτικό από κάποιον γιατρό και γράφει τα αίτια της γυροειδ.αλωπεκίας

ΓΥΡΟΕΙΔΗΣ ΑΛΩΠΕΚΙΑ
Είναι εντοπισμένη απώλεια τριχών που μπορεί να γενικευθεί. Δημιουργείται σε νέα άτομα. Εμφανίζεται σαν μια ή περισσότερες αποψιλωτικές πλάκες. Πρόκειται περί παθήσεως της οποίας τα αίτια είναι:

Κληρονομικότητα, άσθμα, αλλεργίες, αυτοάνοσα νοσήματα (διαταραχές θυρεοειδούς και διαταραχές κυτταρικής ανοσίας), άγχος.

(Λίγο πολύ ότι σου έγραψε και ο Σπύρος)
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

ελα Χριστινα,σ ' ευχαριστω για τη συμβουλη σου αλλα θα δω πως θα παω μ αυτη τη θεραπεια κ αν ειναι θα σου στειλω πμ
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω τα φώτα σας σε κάτι. Πριν λίγο καιρό μια δερματολόγος μου έδωσε ένα διάλυμα με:
Moresan lot I
Minoxidil 5%
Estradiol 60 mg
για αγωγή για ανδρογενετική αλωπεκία. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από 3 βδομάδες χρήσης να έχω έντονη τριχόπτωση. Η ίδια μου είπε ότι αποκλείεται να φταίει το διάλυμα. Πιθανή αιτία βλέπει ίσως μια φυτική βαφή που χρησιμοποίησα ενδιάμεσα, η οποία μου άφησε κάτι καφέ κηλίδες στο δέρμα που ξεφλουδίζουν και μαζί φεύγουν και τρίχες. Εγώ υποψιάζομαι το διάλυμα... Ξέρει κανένας κάτι να μου πει για' αυτό;
 

Άκης

Administrator
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

jfk είπε:
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω τα φώτα σας σε κάτι. Πριν λίγο καιρό μια δερματολόγος μου έδωσε ένα διάλυμα με:
Moresan lot I
Minoxidil 5%
Estradiol 60 mg
για αγωγή για ανδρογενετική αλωπεκία. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από 3 βδομάδες χρήσης να έχω έντονη τριχόπτωση. Η ίδια μου είπε ότι αποκλείεται να φταίει το διάλυμα. Πιθανή αιτία βλέπει ίσως μια φυτική βαφή που χρησιμοποίησα ενδιάμεσα, η οποία μου άφησε κάτι καφέ κηλίδες στο δέρμα που ξεφλουδίζουν και μαζί φεύγουν και τρίχες. Εγώ υποψιάζομαι το διάλυμα... Ξέρει κανένας κάτι να μου πει για' αυτό;
Γενικά με κάθε νέο ξεκίνημα μινοξιδίλης, παρατηρήτε έντονη τριχόπτωση. Δεν είναι κακό, είναι σημάδι ότι πιάνει η μινοξ. τις περισσότερες φορές το βλέπει κανείς, άλλες όχι. Ωστόσο, δεν γνωρίζω αν η βαφή σου έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα.
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Άκη ευχαριστώ για την ανταπόκριση στην απορία μου. Εσύ που γνωρίζεις περισσότερα σχετικά με τις θεραπείες, πόσο διάστημα κρατάει αυτή η τριχόπτωση; Το διάλυμα το ξεκίνησα κοντά στο Πάσχα και τριχόπτωση άρχισα να έχω μετά την τρίτη βδομάδα περίπου. Δηλαδή μιλάμε για ένα μήνα. Όχι βέβαια τόσο έντονη όσο στην αρχή, αλλά αρκετά έντονη. Να τη συνεχίσω τη θεραπεία ή όχι;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

jfk είπε:
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω τα φώτα σας σε κάτι. Πριν λίγο καιρό μια δερματολόγος μου έδωσε ένα διάλυμα με:
Moresan lot I
Minoxidil 5%
Estradiol 60 mg
για αγωγή για ανδρογενετική αλωπεκία. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από 3 βδομάδες χρήσης να έχω έντονη τριχόπτωση. Η ίδια μου είπε ότι αποκλείεται να φταίει το διάλυμα. Πιθανή αιτία βλέπει ίσως μια φυτική βαφή που χρησιμοποίησα ενδιάμεσα, η οποία μου άφησε κάτι καφέ κηλίδες στο δέρμα που ξεφλουδίζουν και μαζί φεύγουν και τρίχες. Εγώ υποψιάζομαι το διάλυμα... Ξέρει κανένας κάτι να μου πει για' αυτό;

Φίλε jfk..... η τριχόπτωση που παρουσιάζεις δεν έχει καμία σχέση με τη βαφή. Απλά η minox επίταχύνει το κύκλο της τρίχας ... Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. 8)
Συνέχισε τη θεραπέια σου...
Αν βάλεις και λίγο φιναστεριδη (λήψη από το στόμα) θα πας ακόμα καλύτερα ....
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Ευαχαριστώ πολύ φίλε μου! Βέβαια εγώ είμαι φίλη, οπότε φιναστερίδη δε θα τό'λεγα. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Ξεκινώντας μια τέτοια αγωγή, για πόσο καιρό την κάνεις; Δηλαδή κάνεις κάποιο διάλειμμα κάποια στιγμή;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

jfk είπε:
Άκη ευχαριστώ για την ανταπόκριση στην απορία μου. Εσύ που γνωρίζεις περισσότερα σχετικά με τις θεραπείες, πόσο διάστημα κρατάει αυτή η τριχόπτωση; Το διάλυμα το ξεκίνησα κοντά στο Πάσχα και τριχόπτωση άρχισα να έχω μετά την τρίτη βδομάδα περίπου. Δηλαδή μιλάμε για ένα μήνα. Όχι βέβαια τόσο έντονη όσο στην αρχή, αλλά αρκετά έντονη. Να τη συνεχίσω τη θεραπεία ή όχι;
Η τριχόπτωση από την μινοξ κρατά περίπου 2-3 εβδομάδες. Και εγώ την 3η εβδομάδα την παρατηρούσα.
Πάντως μην την παρατάς. Είναι η μινοξ που "σπρώχνει" τις ρίζες να ξαναβγάλουν μαλλιά, να αρχίσει εκ νέου η διαδικασία και χάνεις ότι τρίχα θα έχανες μέσα σε 3 μήνες πχ, αλλά μαζεμένες.

jfk είπε:
Ξεκινώντας μια τέτοια αγωγή, για πόσο καιρό την κάνεις; Δηλαδή κάνεις κάποιο διάλειμμα κάποια στιγμή;
Από την στιγμή που έχεις ανδ.αλωπεκία, δεν μπορείς να την σταματήσεις. Και αυτό γιατί η μινοξ θα σου κρατά τα μαλλιά. Να σκεφτείς ότι η διακοπή της φινας σε εμάς και σε 1 μηνα τα χάνουμε όλα όσα βγάλαμε, φαντάσου με την μινοξ σκέτη.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

jfk είπε:
Βέβαια εγώ είμαι φίλη, οπότε φιναστερίδη δε θα τό'λεγα.

ουπς .... sorry...

jfk είπε:
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Ξεκινώντας μια τέτοια αγωγή, για πόσο καιρό την κάνεις; Δηλαδή κάνεις κάποιο διάλειμμα κάποια στιγμή;

Πράγματι είναι όπως τα λέει παραπάνω και ο Άκης ...
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Καλησπέρα και πάλι! Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η δερματολόγος μου προτείνει τη χρήση του διαλύματος που προανέφερα για δύο μήνες και μετά διάλειμμα; Μάλιστα λέει ότι το καλοκαίρι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τίποτα. Με αυτή την τακτική βέβαια έχασα ό,τι καλό είχα κάνει τους προηγούμενους μήνες. Μετά τη μινοξιδίλη (σκέτη) που μου έδωσε άλλος γιατρός, μου πρότεινε (mometasone/target κορτιζόνη δεν είναι αυτό;) για δύο μήνες και μετά το διάλυμα με τη μινοξιδίλη-οιστραδιόλη. Το αποτέλεσμα έντονη τριχόπτωση... Τελικά ποια είναι η σωστή τακτική;
Ευχαριστώ και πάλι...
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Και μία ερώτηση ακόμη. Ρώτησα την δερματολόγο μου για λήψη κάποιου αντιανδρογόνου. Μου απάντησε ότι υπάρχει αλλά δεν ενδείκνυται για γυναίκες. Έχω δει ότι το ALDACTONE μπορεί να χρησιμοποιηθεί από γυναίκες. Το έχει δοκιμάσει καμία; Είναι ασφαλές; Πρέπει να προσθέσω αντιανδρογόνο στη θεραπεία μου;
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Παιδιά ξέρω ότι σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου. Μήπως θα μπορούσε να μου απαντήσει στις δύο παραπάνω; Κάποιος πιο έμπειρος και γνώστης;
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Tο aldactone χρησιμοποιείται από γυναίκες αλλά είναι λάθος να ρωτάς τον δερματολόγο για λήψη τέτοιων φαρμάκων, σε ενδοκρινολόγο θα πρέπει να πας να ρωτήσεις γιατί εάν πάρεις θα πρέπει να κάνεις ανα διαστήματα εξετάσεις και να μη πάρεις από μόνη σου αλλά μόνο αν στο χορηγήσει γιατρός για να σου πει και τη δόση που θα πάρεις.
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Σε ευχαριστώ Χριστίνα για την απάντηση, δεν το ήξερα αυτό που λες!!! Εσύ το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; Μινοξιδίλη παίρνεις;
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Έχω αρχίσει να αγχώνομαι!!! Άκη μου είχες γράψει ότι η τριχόπτωση προέρχεται από τη μινοξιδίλη. Μετά από 5 βδομάδες περίπου, αφού είδα έντονη τριχόπτωση στην αρχή, η τριχόπτωση έχει υποχωρήσει κάπως αλλά συνεχίζω να βλεπω να πέφτουν τρίχες και μάλιστα δυνατές. Έχει σχεδόν αδειάσει το κεφάλι μου. Μινοξιδίλη έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν μόνη της όμως. Υπάρχει περίπτωση το διάλυμα που χρησιμοποιώ τώρα να μου προκαλεί πιο έντονα συμπτώματα; Παρατηρώ βέβαια μικρες τριχούλες να βγαίνουν αλλά έχω χάσει τόσο μαλλί που νομίζω ότι, αν σταματήσουν να πέφτουν, θα κάνουν πολύ καιρό να συνέλθουν...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

μην αγχώνεσαι,
νωρίς είναι να κρίνεις την θεραπεία-άσε που παίζει και εποχιακή τριχόπτωση :-[

έχε υπομονή και επιμονή-καλό Σεπτέμβρη κρίνουμε πιο ψύχραιμα.. :chinscratch
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα