ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

charmed22

New Member
Καλησπερα σε ολους.Εγω ειμαι πολυ νεα στο φορουμ.Συγχαρητηρια σ' αυτους που αποφασισαν να δημιουργησουν αυτο το side.Λοιπον,εμενα η τριχοπτωση ξεκινησε πριν 3,5 χρονια.Δε το εδωσα σημασια.Το σεπτεμβριο του 2008 αποφασισα να παω σε δερματολογο,ο οποιος μου εδωσε μονο βιταμινες( κυστεινη,μεθιονινη κ βιτ. Η) για 4 μηνες.Η βελτιωση που ειδα ηταν ελαχιστη.Το σεπτεμβριο που μας περασε πηγα σε αλλη δερματολογο κ μου εδωσε διαλυμα NHEREA(minoxidil 5%) με monodose ημερας κ νυχτας της frezyderm ολα μαζι αυτα ανακατεμενα 3 φορες τη βδομαδα κ μετα λουσιμο με 2 σαμπουαν ενα για τη σμηγματοροικη δερματιτιδα που εχω κ ενα για τριχοπτωση.Για 2 μηνες πηγα με ειδε κ συνεχιζω για αλλους 2 μηνες.Το προβλημα μου ειναι αλλο ομως,τις περισσοτερες φορες που μου πεφτουν μαλλια ειναι τριχες σε φαση αναγεννησης κ οχι μακριες.Δε μπορω να καταλαβω το λογο,εχω κανει ενα σωρο εξετασεις (αναιμιας,Θυροειδους,για πολυκυστικες) κ δεν εχω τπτ.Οσον αφορα τη κληρονομικοτητα κανενας στην οικογενεια δεν ειχε τετοιο προβλημα.Ο πατερας μου που ειναι 66 εχει σχεδον ολα του τα μαλλια.Αν μπορει καποιος ας μου πει τι μου συμβαινει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

φιλε καλως ηρθες....η περιπτωση σου ειναι περιεργη...διαβασε και το φορουμ να δεις τι παιζει απο θεραπειες.....
οσο για το θεμα δεν ξερω(γτ πεφτουν οι τριχες που βρισκονται στην αναγεννηση)
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Οντως ειναι περιεργο κ κανενας δερματολογος δε μπορεσε να καταλαβει τι εχω.Εχω κανει εξετασεις αιματος,τα παντα αλλα τπτ δεν εχω ευτυχως.Κ καποιες απ αυτες τις μικρες που πεφτουν ειναι χνουδι,αλλα τεστοστερονη εχω χαμηλη.Αν εχει καποιος καμια παρομοια περιπτωση ας μου πει
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Φιλη ειμαι.μετα θα ξαναπαω να με δει,σε κανενα μηνα περιπου.Μηπως ειναι αυτοανοσο νοσημα?Γιατι καπου ειχα διαβασει γι αυτο.Αλλα πως το καταλαβαινεις?Τι εξετασεις χρειαζονται?
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Γνωμη μου ειναι να συνεχισεις την αγωγη του δερματολογου σου και εαν δε δεις αποτελεσμα
τοτε μπαινεις στα πιο βαρια (εκτος κι αν το προβλημα ειναι μεγαλο και θελεις να ξεκινησεις απο τωρα)
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Οχι δοξα τω θεω δεν ειναι μεγαλο,μ' αυτη την αγωγη καλυτερευσε κ η ποιοτητα της τριχας.Η αραιωση φαινεται μονο με φακο αν κοιταξει δερματολογος αλλα γιατι πεφτουν τριχες σε φαση αναγεννησης,δε καταλαβαινω.Ουτε κ η δερματολογος μου εδωσε να καταλαβω.Οταν λες πιο βαρια τι εννοεις?Σας ευχαριστω παντως για τις συμβουλες ;)
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

ρωτησε το γιατρο αν θα πρεπει να προσθεσεις καποιο dht blocker οταν ξαναπας
πιο βαρια ειναι τα χαπια φιναστεριδης και ντουταστεριδης τα οποια μαλιστα ο δερματολογος που παω συνιστα σε γυναικες με ΑΑ. αυτα καλη επιτυχια και χωρις αγχος :-*
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Σ' ευχαριστω για τη συμβουλη,αλλα αυτα τα χαπια δεν εχουν πολλες παρενεργειες?
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

αυτά τα χάπια οι γυναίκες δεν κάνει να τα αγγίζουν πόσο να τα πίνουν. αν θές να γεννήσεις αγοράκι και να έχει τσουτσούνα μακριά απο αυτά τα χάπια ελπίζω να σε κάλυψα. μόνο άντρες σε κάποια ηλικία τα παίρνουν πάνω απο 25 χρονών και βάλε. οι παρενέργειες στους άντρες είναι γνωστές κάνε αναζήτηση στο google
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

NoMoreLoss είπε:
αυτά τα χάπια οι γυναίκες δεν κάνει να τα αγγίζουν πόσο να τα πίνουν. αν θές να γεννήσεις αγοράκι και να έχει τσουτσούνα μακριά απο αυτά τα χάπια ελπίζω να σε κάλυψα. μόνο άντρες σε κάποια ηλικία τα παίρνουν πάνω απο 25 χρονών και βάλε. οι παρενέργειες στους άντρες είναι γνωστές κάνε αναζήτηση στο google

Τι πανω απο 25 η φιναστεριδη μπορεις να παρεις απο 18 και πανω..εκτος αν αλλαξε κατι :chinscratch
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

χαλαρωστε παιδια τετοια χαπια πλεον παιρνουν και οι γυναικες δε τα βγαζω απο το μυαλλο μου
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Καταλαβα!Ειναι επικινδυνα ομως γιατι επηρεαζουν τα αναπαραγωγικο συστημα?
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Γειά σου charmed22.

Κατα τη γνώμη μου αφού το πρόβλημα φαίνεται μόνο με φακό γιατρού καλύτερα να μη μπλεχτείς με φιναστερίδη και πόσο μάλλον με ντουταστερίδη. Τώρα για τα αυτοάνοσα δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση.. ένας ρευματολόγος θα σου πεί τί εξετάσεις χρειάζονται. Αλλά επειδή είχε γράψει εδώ η Ντια ότι μια φίλη της είχε αυτοάνοσο και δεν είχε καταλάβει κάτι και το βρήκε όταν έκανε εξετάσεις, οπότε ποτέ δε ξέρεις.
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Σ ευχαριστω Χριστινα αλλα θα το αφησω να δω πως θα παω κ μετα θα το ψαξω.Ειναι δυνατον τα αυτοανοσα νοσηματα να ειναι κληρονομικα?γιατι γενικοτερα κανεις δεν εχει προβλημα τριχοπτωσης στην οικογενεια.Μπορει να ειναι απο αρκετα προηγουμενες γενιες αυτο το προβλημα?
 
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

charmed22 τα αυτοάνοσα δε σημαίνει τριχόπτωση, απλά μπορεί να είναι ένα απο τα συμπτώματα..
Δες αυτό http://www.labtestsonline.gr/condition/Condition_AutoimmuneDisorders.html
αλλά γενικά αν κάνεις google search "αυτοάνοσα νοσήματα" θα σου βγάλει αρκετά.

Οι δερματολόγοι που πήγες τί σου είπαν ότι σου συμβαίνει;
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Καπου ειχα διαβασει οτι ενα απο τα αυτοανοσα ειναι η γυροειδης αλωπεκια.Μονο που εχω την εντυπωση οτι στη γυροειδη αραιωνει μονο ενα μερος του κεφαλιου
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

charmed22 είπε:
Καπου ειχα διαβασει οτι ενα απο τα αυτοανοσα ειναι η γυροειδης αλωπεκια.Μονο που εχω την εντυπωση οτι στη γυροειδη αραιωνει μονο ενα μερος του κεφαλιου
υπάρχει και αυτοάνοση μορφή της Γ.Α.,
όπως επίσης υπάρχει περιορισμένη/εντοπισμένη και διάχυτη... :chinscratch
 

Maria

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Ξέρω γυναίκα με γυροειδή αλωπεκία που δεν έχει τρίχα πάνω της. Ούτε μαλλιά, ούτε φρύδια- βλεφαρίδες - τρίχες σώματος (ούτε καν χνούδι!). Δηλαδή μάλλον στη γυροειδή αλωπεκία γίνεσαι γλόμπος συνολικά. Ένα διάστημα η συγκεκριμένη είχε βγάλει μαλλιά και τρίχες αλλά μετά τα ξαναέχασε κι αυτή η ιστορία την ταλαιπωρεί από την παιδική ηλικία. Μεγάλο πακέτο!!!!
Η αλωπεκία όπου χάνεις τόπους-τόπους μαλλί (κάνεις κάτι κενά) λέγεται αλωπεκία αρεάτα νομίζω....

Επίσης φιναστερίδη παίρνουν κι οι γυναίκες (η μαμα μου κι η αδερφή μου παίρνουν και τους την έδωσε η δερματολόγος)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα