Η σωστή αρχή πως γίνεται;;

Sanjuro

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Μέχρι πριν ~1 χρόνο ήμουν σε κατάσταση norwood3 και δεν με πολύ ένοιαζε, μετά έγινε κάτι πάρα πολύ άσχημο στη ζωή μου και βρέθηκα μετά από μερικούς μήνες με προβλήματα υγείας και σε norwood5. Πράγμα που συνειδητοποίησα όταν σχετικά πρόσφατα τα έκοψα σχετικά κοντά και είδα το τεράστιο κενό στο crown. Από τότε ψάχνω να δω τις επιλογές μου. Προς το παρόν δεν έχω αρκετά χρήματα για κάποια επέμβαση. Επίσης δεν μου πολύ αρέσει η ιδέα των φαρμάκων λόγο παρενεργειών.

Απ'οτι έχω καταλάβει οι επιλογές είναι...

(α) Ξούρα επίπεδο ~2 cm. Βλέπω αν μου πάει, το πάω για μαύρισμα, αδυνάτισμα, μούσια, δίνω βάση στο στυλ ρούχων, γυμναστήριο κλπ.
(β) Ξούρα επίπεδο ξυράφι. Βλέπω αν μου πάει, συνεχίζω μαύρισμα, αδυνάτισμα, μούσια, δίνω βάση στο στυλ ρούχων, γυμναστήριο κλπ.
(γ) Φάρμακα τα οποία έχουν παρενέργειες. Μερικές εκ των οποίων έχουν να κάνουν με το σπέρμα ναι;; (Πράγμα που θέλω να διατηρήσω καλό)

(δ) Sculp pigmentation. Αν μου πάει το "β" μπορεί αυτό να είναι μια λύση. Βέβαια... Ξούρα κάθε 2-3 μέρες, μόνο σε καλό επαγγελματία και δεν είναι κάτι πολύ παρεμβατικό όμως ξεθωριάζει και δεν ξέρουμε τι θα γίνει σε 5-10 χρόνια. Μπορεί να είμαι σαν να με έχουν μπουγελώσει με μαύρο χρώμα.
(ε) FUE. 6-7 χιλιάρικα. (λέμε τώρα, είπα να πετάξω έναν αριθμό) Ρίσκο να πάει χάλια. Μεγάλο μπλέξιμο γενικότερα. Για 1-2 μήνες δεν μπορώ να είμαι στη δουλειά που απαιτεί να είμαι εμφανίσιμος και βιτρίνα του μαγαζιού. Πράγμα που δεν ξέρω αν μπορώ καν να κάνω!!! Όμως μπορεί οριστική λύση.

α, β και γ μπορούν να γίνουν δοκιμαστικά. Τα δ και ε είναι πιο ακριβές και δεσμευτικές λύσεις.

Καλά έχω καταλάβει;; Χάνω κάτι;;

Από που αρχίζω είναι το ερώτημα. Παίρνω σβάρνα τα δωρεάν consultations της Αττικής (Αθήνα μένω);;; Όχι;; Δεν εμπιστεύομαι καν και πάω σε δερματολόγο;; Ο οποίος να μου κάνει τι;; Να του δώσω καννα 100ευρω να βρει τι ποιότητα τρίχας έχω κλπ και τι ακριβώς πρόβλημα έχω γιατί υπάρχει μια μικρή περίπτωση να μην είναι τυπική ανδρωγενετική αλοκεκια;;; Χρειάζεται να έχει ειδίκευση και ειδικά μηχανήματα;;

Όσων αφορά το μαύρισμα πως γίνεται στο κεφάλι χωρίς κάποια επικινδυνότητα όταν κάποιος λόγο δουλειάς δεν βλέπει ήλιο ούτε για δείγμα;;

Να πάω σε κάποιον τύπου στυλίστα παράλληλα;;
(Όχι δεν κάνω πλάκα, είναι αισθητικό το πρόβλημα και αν βρεθεί λύση χωρίς τα δ και ε θα είναι θαύμα για εμένα) Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αττική;;

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση και για τον χρόνο συναγωνιστές φαλακρομαστορες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stratos

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους,

Μέχρι πριν ~1 χρόνο ήμουν σε κατάσταση norwood3 και δεν με πολύ ένοιαζε, μετά έγινε κάτι πάρα πολύ άσχημο στη ζωή μου και βρέθηκα μετά από μερικούς μήνες με προβλήματα υγείας και σε norwood5. Πράγμα που συνειδητοποίησα όταν σχετικά πρόσφατα τα έκοψα σχετικά κοντά και είδα το τεράστιο κενό στο crown. Από τότε ψάχνω να δω τις επιλογές μου. Προς το παρόν δεν έχω αρκετά χρήματα για κάποια επέμβαση. Επίσης δεν μου πολύ αρέσει η ιδέα των φαρμάκων λόγο παρενεργειών.

Απ'οτι έχω καταλάβει οι επιλογές είναι...

(α) Ξούρα επίπεδο ~2 cm. Βλέπω αν μου πάει, το πάω για μαύρισμα, αδυνάτισμα, μούσια, δίνω βάση στο στυλ ρούχων, γυμναστήριο κλπ.
(β) Ξούρα επίπεδο ξυράφι. Βλέπω αν μου πάει, συνεχίζω μαύρισμα, αδυνάτισμα, μούσια, δίνω βάση στο στυλ ρούχων, γυμναστήριο κλπ.
(γ) Φάρμακα τα οποία έχουν παρενέργειες. Μερικές εκ των οποίων έχουν να κάνουν με το σπέρμα ναι;; (Πράγμα που θέλω να διατηρήσω καλό)

(δ) Sculp pigmentation. Αν μου πάει το "β" μπορεί αυτό να είναι μια λύση. Βέβαια... Ξούρα κάθε 2-3 μέρες, μόνο σε καλό επαγγελματία και δεν είναι κάτι πολύ παρεμβατικό όμως ξεθωριάζει και δεν ξέρουμε τι θα γίνει σε 5-10 χρόνια. Μπορεί να είμαι σαν να με έχουν μπουγελώσει με μαύρο χρώμα.
(ε) FUE. 6-7 χιλιάρικα. (λέμε τώρα, είπα να πετάξω έναν αριθμό) Ρίσκο να πάει χάλια. Μεγάλο μπλέξιμο γενικότερα. Για 1-2 μήνες δεν μπορώ να είμαι στη δουλειά που απαιτεί να είμαι εμφανίσιμος και βιτρίνα του μαγαζιού. Πράγμα που δεν ξέρω αν μπορώ καν να κάνω!!! Όμως μπορεί οριστική λύση.

α, β και γ μπορούν να γίνουν δοκιμαστικά. Τα δ και ε είναι πιο ακριβές και δεσμευτικές λύσεις.

Καλά έχω καταλάβει;; Χάνω κάτι;;

Από που αρχίζω είναι το ερώτημα. Παίρνω σβάρνα τα δωρεάν consultations της Αττικής (Αθήνα μένω);;; Όχι;; Δεν εμπιστεύομαι καν και πάω σε δερματολόγο;; Ο οποίος να μου κάνει τι;; Να του δώσω καννα 100ευρω να βρει τι ποιότητα τρίχας έχω κλπ και τι ακριβώς πρόβλημα έχω γιατί υπάρχει μια μικρή περίπτωση να μην είναι τυπική ανδρωγενετική αλοκεκια;;; Χρειάζεται να έχει ειδίκευση και ειδικά μηχανήματα;;

Όσων αφορά το μαύρισμα πως γίνεται στο κεφάλι χωρίς κάποια επικινδυνότητα όταν κάποιος λόγο δουλειάς δεν βλέπει ήλιο ούτε για δείγμα;;

Να πάω σε κάποιον τύπου στυλίστα παράλληλα;; (Όχι δεν κάνω πλάκα, είναι αισθητικό το πρόβλημα και αν βρεθεί λύση χωρίς τα δ και ε θα είναι θαύμα για εμένα) Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αττική;;

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση και για τον χρόνο συναγωνιστές φαλακρομαστορες.
μάζεψε λεφτά και πήγαινε τουρκία που είναι φτηνά και βάλε όσα grafts έχεις διαθέσιμα.
 
Οι παρενέργειες της φιναστερίδης προκύπτουν στο 2% των χρηστών μόνο. Ακόμα και τότε όμως, με αλλαγή στη ποσότητα ή τη συχνότητας της δόσης σταματάνε ή μπορεί να σταματήσουν κι όλας όταν συνηθίσει ο οργανισμός σου. Δεν υπάρχει κάποια επιστημονική απόδειξη για μόνιμες παρενέργειες. Το 98% των χρηστών δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, και αν "νιώθει" κάποια παρενέργεια, μάλλον είναι nocebo.

Κατ εμέ, αν έχεις το κατάλληλο physique στο πρόσωπό σου και στο σώμα σου και νιώθεις ότι μπορείς να υποστηρίξεις το ξύρισμα, ξύρισέ τα. Άτομα που μπορούν να το υποστηρίξουν είναι συνήθως ψηλοί. ίσως και με γωνίες στο πρόσωπο και με έντονα χαρακτηριστικά που ισορροπούν το μείον από την έλλειψη των μαλλιών τους. Δες μήπως μπορείς να βγάλεις και μούσια.

Αν πιστεύεις ότι δεν θα φαίνεσαι καλός με ξυρισμένο μαλλί. δοκίμασε το big-3. Εγώ πιστεύω πως αφού έχασες πολύ πρόσφατα κάποια μαλλιά, αυτά μπορούν να επιστρέψουν ίσως και όλα με την φιναστερίδη. Δεν είσαι στις περιπτώσεις που έφτασες NW5 στα 30 σου και θυμήθηκες στα 50 σου να κάνεις κάτι για το μαλλί σου πχ. Ίσως με την μινοξιδίλη μπορείς να φτάσεις και ένα NW2,5 με το πέρασμα των μηνών. Αν δεν έχεις regrowth, μπορείς επίσης να ξεκινήσεις φιναστερίδη για να διατηρήσεις ό,τι έχεις τώρα και να μαζέψεις χρήματα για εμφύτευση.

Το SMP θέλει ψάξιμο ώστε να μην σε κάνουν κλόουν, χρειάζεται συγκεκριμένο μελάνι και τακτική.

Αν η εμφάνιση ήταν σημαντική στη δουλειά μου, εγώ προσωπικά θα έβαζα φιναστερίδη/μινοξιδίλη κατευθείαν, και θα το ξύριζα κι όλας γιατί και το NW5 δεν είναι εμφανίσιμη εικόνα. Αν σε ένα χρόνο ήμουν σε καλύτερη κατάσταση (που το πιο πιθανό είναι να είμαι) θα τα ξαναμάκραινα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τελικά πήγα σε δερματολόγο. Είδα το μίσος μερικών εδώ για το επάγγελμα. Είναι κατανοητό, κάποιοι χρεώνουν πανάκριβες θεραπείες που δεν κάνουν τίποτά άλλοι δεν δίνουν αυτά που πρέπει.

Η δερματολόγος μου είπε πως έχω norwood 3,5-4 και πρότεινε επιθετική στρατηγική (έτσι την ονόμασε η ίδια, έτσι μου φαίνεται και εμένα από αυτά που διαβάζω εδώ και εκεί) Ντουταστερίδη & Μινοξιδίλη σε χάπι και Ντουταστερίδη τοπική σε μορφή ενέσεων (μεσοθεραπεία) με sessions κάθε ~τρίμηνο.

Την ρώτησα...
(α) Περί βιταμινών. Μου πρότεινε ένα σκεύασμα με βηταμίνες αλλά είπε πως είναι ζήτημα αν κάνει κάτι.
(β) ...το ίδιο είπε και για το ketoconazole shampoo. Δεν είδε πυτιρίδα σε εμένα αλλά είπε πως δεν βοηθάει ιδιαίτερα στο πρόβλημα που έχουμε.
(γ) Περί διατροφής. ...είπε μακριά απ'το κάπνισμα και το ποτό. Ιδιαιτέρως το ποτό και ιδανικά μεσογειακή διατροφή. Όμως πάλι δεν φάνηκε να πιστεύει πως αυτό το κομμάτι είναι το πιο σημαντικό.
(δ) Derma-rolling. Είπε πως ο τρόπος που γίνεται, το εργαλείο με το οποίο γίνεται θα πρέπει να είναι συγκεκριμένος. Δεν προτείνει να το κάνει κάποιος μόνος σπίτι γιατί μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερο πρόβλημα. Επίσης είπε πως κατά την γνώμη της είναι για πιο ήπιες περιπτώσεις τριχόπτωσης, όχι για την δική μου.
(ε) περί δότριας περιοχής. Μου είπε σε γενικές γραμμές πως έιναι σε καλή κατάσταση.

Μετά απευθήνθηκα σε έναν καρδιολόγο για την Μινοξιδίλη ο οποίος μου είπε να μην ανησυχώ επειδή (direct quote) "είναι ήπιο αντιυπερτασικό. Δεν κάνει κάτι στους παλμούς. Δεν υπάρχει αντένδειξη. Πάρτε.".
Θα απευθυνθώ και σε ουρολόγο / ανδρολόγο για την ειδικότητα του δηλαδή την Ντουταστερίδη. Έχω λίγο θέμα τελευταία με την ποιότητα του σπέρματος μου, μην το πάμε στα τάρταρα εντελώς. Όχι πως πιστεύω πως θα είναι αρνητικός ο γιατρός, όμως γιατρός δεν είμαι ούτε το ιντερνετ ή οι απανταχού know-it-alls.

Το ερώτημα τώρα είναι μήπως πριν αρχίσω την θεραπεία να πάω σε κάποιον (-ους) που κάνουν μεταμοσχεύσεις να μου κάνει κάποια μέτρηση της δότριας, να μου κάνει ενημέρωση και να μου δώσει κάποια πρόταση. Απ'οτι έχω καταλάβει καλό θα ήταν ώστε αν έχω θέμα dupa κλπ δεν θα κρυφτεί. Που να πάω;; Ποιος κάνει την καλύτερη δουλειά στην Αθήνα σε αυτό το κομμάτι;
 

LoverBoy

Well-Known Member
Φίλε μου Πάλεψε το πρώτα με όλα σου τα όπλα πριν μπείς σε άλλες λύσεις όπως ξύρισμα κτλ.
Μη κάνεις κάτι το οποίο μετά δεν θα έχει επιστροφή!Κάνε θεραπεία Υπομονή και στο τέλος ΜΜ!
 
Η πρόταση που σου έκανε η δερματολόγος μου φαίνεται λογική, αν και ίσως υπερβολική (συνήθως όλοι ξεκινάνε με φιναστερίδη και μετά αν χρειαστεί προχωρούν σε ντουταστερίδη). Το δικαιολογώ όμως στην άποψή της ότι χρειάζεσαι κάτι επιθετικό.
Με δεδομένο τις πληροφορίες που έχει καταγράψει ο GOMI σε αυτό το πολύ σημαντικό thread, βγάζει νόημα η προσέγγισή της για τη διατροφή. Ως βιταμίνη μπορείς να πάρεις βιοτίνη όπου δρα επικουρικά, αλλά κάτι μπορεί να κάνει και αυτή. Το keto σαμπουάν πέρα από τις πυτιρίδες έχει αντιμυκητιακή δράση και πολύ μικρή αλλά υπαρκτή αντιανδρογόνα δράση, οπότε δρα και αυτό επικουρικά.
Η μινοξιδίλη σε χάπι έχει μεγαλύτερο ρίσκο παρενεργειών και χειρότερα αποτελέσματα από τη τοπική, αλλά είναι πιο βολική από το να κάνεις apply αφρό κάθε μέρα. Δες εδώ και εδώ.

Οπότε εν τέλει, το πιο σημαντικό πράγματι είναι να πάρεις ντουταστερίδη ή φιναστερίδη σε πρώτη φάση. Σταθεροποίησέ το για ένα χρόνο τουλάχιστον, δες τις αλλαγές που θα γίνουν, την καλύτερη ποιότητα της τρίχας που θα αποκτήσεις σε όλο σου το κεφάλι, και μετά για εμένα πρέπει να αρχίζεις να κάνεις την οποιαδήποτε σκέψη/κίνηση/μέτρηση για μεταμόσχευση.
 
Μπλουζα