Δερματολόγος με ειδίκευση σε τριχόπτωση

Noname12

New Member
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ξεκινήσει αγωγή με φιναστερίδη (1mg) και ντουταστερίδη (0.5mg), παίρνοντας τα εναλλάξ κάθε μέρα το τελευταίο οκτάμηνηνο (μία μέρα φινα, επόμενη ντουτα). Είχα επίσης ξεκινήσει με διάλυμα μινοξιδίλης και πλέον παίρνω 2.5mg minox σε χάπι. Λούζομαι ακόμα με nizoral περίπου 2 φορές την εβδομάδα. Παρότι είδα κάποιο regrow το πρώτο τετράμηνο, από τον Ιούνιο και μετά νομίζω ότι τα πράγματα άρχισαν να χειροτερεύουν και να χάνω τα κέρδη που είχα. Κάθε φορά που βάζω τα χέρια μου στα μαλλιά, ειδικά στα σημεία όπου υπάρχει τριχόπτωση μένω με 8-10 τρίχες στα χέρια και γενικά έχω ένα αίσθημα φαγούρας και ξηρότητας στο κεφάλι. Έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, αλλά όποιοι δερματολόγοι με έχουν δει μου έχουν πει ότι δεν βλέπουν να είναι σε έξαψη. Σκεφτόμουν μήπως πρόκειται για shedding από τη μινοξιδίλη σε χάπι, αλλά έχουν ήδη περάσει 3 μήνες από τότε που ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ και δεν νομίζω ότι δικαιολογείται μετά από τόσο μεγάλο διάστημα.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι δερματικό. Ήθελα να σε ρωτήσω αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιον καλό/-ή δερματολόγο υπ' όψιν στην Αθήνα (και δερματολόγοι σε κλινικές μεταμόσχευσης, αν ξέρετε κάποιον καλό). Φαντάζομαι θα είναι χρήσιμο να κάνω και τριχοριζόγραμμα. Με είχε δει κ. Χασάπη στο Α. Συγγρός, αλλά δεν θα έλεγα ότι ασχολήθηκε πολύ.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ξεκινήσει αγωγή με φιναστερίδη (1mg) και ντουταστερίδη (0.5mg), παίρνοντας τα εναλλάξ κάθε μέρα το τελευταίο οκτάμηνηνο (μία μέρα φινα, επόμενη ντουτα). Είχα επίσης ξεκινήσει με διάλυμα μινοξιδίλης και πλέον παίρνω 2.5mg minox σε χάπι. Λούζομαι ακόμα με nizoral περίπου 2 φορές την εβδομάδα. Παρότι είδα κάποιο regrow το πρώτο τετράμηνο, από τον Ιούνιο και μετά νομίζω ότι τα πράγματα άρχισαν να χειροτερεύουν και να χάνω τα κέρδη που είχα. Κάθε φορά που βάζω τα χέρια μου στα μαλλιά, ειδικά στα σημεία όπου υπάρχει τριχόπτωση μένω με 8-10 τρίχες στα χέρια και γενικά έχω ένα αίσθημα φαγούρας και ξηρότητας στο κεφάλι. Έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, αλλά όποιοι δερματολόγοι με έχουν δει μου έχουν πει ότι δεν βλέπουν να είναι σε έξαψη. Σκεφτόμουν μήπως πρόκειται για shedding από τη μινοξιδίλη σε χάπι, αλλά έχουν ήδη περάσει 3 μήνες από τότε που ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ και δεν νομίζω ότι δικαιολογείται μετά από τόσο μεγάλο διάστημα.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι δερματικό. Ήθελα να σε ρωτήσω αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιον καλό/-ή δερματολόγο υπ' όψιν στην Αθήνα (και δερματολόγοι σε κλινικές μεταμόσχευσης, αν ξέρετε κάποιον καλό). Φαντάζομαι θα είναι χρήσιμο να κάνω και τριχοριζόγραμμα. Με είχε δει κ. Χασάπη στο Α. Συγγρός, αλλά δεν θα έλεγα ότι ασχολήθηκε πολύ.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!
@dlazaros
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ξεκινήσει αγωγή με φιναστερίδη (1mg) και ντουταστερίδη (0.5mg), παίρνοντας τα εναλλάξ κάθε μέρα το τελευταίο οκτάμηνηνο (μία μέρα φινα, επόμενη ντουτα). Είχα επίσης ξεκινήσει με διάλυμα μινοξιδίλης και πλέον παίρνω 2.5mg minox σε χάπι. Λούζομαι ακόμα με nizoral περίπου 2 φορές την εβδομάδα. Παρότι είδα κάποιο regrow το πρώτο τετράμηνο, από τον Ιούνιο και μετά νομίζω ότι τα πράγματα άρχισαν να χειροτερεύουν και να χάνω τα κέρδη που είχα. Κάθε φορά που βάζω τα χέρια μου στα μαλλιά, ειδικά στα σημεία όπου υπάρχει τριχόπτωση μένω με 8-10 τρίχες στα χέρια και γενικά έχω ένα αίσθημα φαγούρας και ξηρότητας στο κεφάλι. Έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, αλλά όποιοι δερματολόγοι με έχουν δει μου έχουν πει ότι δεν βλέπουν να είναι σε έξαψη. Σκεφτόμουν μήπως πρόκειται για shedding από τη μινοξιδίλη σε χάπι, αλλά έχουν ήδη περάσει 3 μήνες από τότε που ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ και δεν νομίζω ότι δικαιολογείται μετά από τόσο μεγάλο διάστημα.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι δερματικό. Ήθελα να σε ρωτήσω αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιον καλό/-ή δερματολόγο υπ' όψιν στην Αθήνα (και δερματολόγοι σε κλινικές μεταμόσχευσης, αν ξέρετε κάποιον καλό). Φαντάζομαι θα είναι χρήσιμο να κάνω και τριχοριζόγραμμα. Με είχε δει κ. Χασάπη στο Α. Συγγρός, αλλά δεν θα έλεγα ότι ασχολήθηκε πολύ.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!
Φίλε μου καλησπέρα. Θα υποθέσω οτι πας Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή Κυριακή με φιναστερίδη και Τρίτη Πέμπτη Σάββατο με Ντουταστερίδη. Η πρώτη μου παρατήρηση είναι γιατί? Δεν κερδίζεις κάτι έτσι. Δεν σου δίνει κάτι η φίνα και κάτι η ντούτα και μαζί κάνουν κάτι φοβερό. Ιδιαίτερα εάν δεν έχεις κάνει προφόρτωση τουλάχιστον 1 μήνα με ντούτα κάθε μέρα τότε για να σταθεροποιηθεί η ντούτα στο σώμα σου θέλει 6 μήνες+. Εάν έκανες προφόρτωση τότε η φιναστερίδη είναι άχρηστη και μόνο μπελάς θα είναι αμα παίρνεις ήδη ντουταστερίδη. Επίσης 3 μήνες δεν είναι "τόσο μεγάλο διάστημα". Είναι απλά 3 μηνάκια που δεν προλαβαίνει το κεφάλι να κάνει τίποτα με την μινόξ. 2 χρόνια είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.
Θα σου προτείνω να συγκεντρωθείς και να μην πανικοβάλεσαι, 31 είσαι οπότε για να τα κάνεις όλα αυτά σε νοιάζει και έχεις αρκετή τριχόπτωση και πιθανόν έχεις χάσει πολλές τρίχες στο κεφάλι. Με το να κάνεις πυρηνικό πόλεμο στο κεφάλι δεν θα σωθείς σε 3 μήνες, θέλει αρκετό χρόνο η προσπάθεια, τουλάχιστον 2 χρόνια μέχρι να δείς τι έκανες και μετά οτι δεν έγινε να κάνεις μια μεταμόσχευση όπου δεν έκλεισες. Η κετοκεναζόλη θέλει κάθε εβδομάδα μόνο εαν έχεις έξαρση αλλιώς μόνο πονοκέφαλο σου δίνει και ξερό δέρμα στο κεφάλι. Με μια φωτό σου θα καταλάβουμε αμέσως που είσαι και εαν αυτά που παίρνεις είναι σωστά για εκεί που είσαι.

Υποθετικά, εάν έχεις μεγάλο πρόβλημα πάρε ντούτα ή φίνα κάθε μέρα οχι και τα 2. Εάν έχεις μεσαίο πρόβλημα τότε πάρε 5 φορές την εβδομάδα φίνα με ΣΚ 2χ ντούτα ή 3χ ντούτα μόνο. Εάν έχεις μικρό πρόβλημα πάρε φίνα 3χ την εβδομάδα. Μινόξ χάπι μάξ 5mg κάθε μέρα για 1 χρόνο και μετά σταμάτα (δεν δίνει τίποτα μετά και δεν πέφτει σχεδόν τίποτα αμα κάνεις θεραπεία με φίνα/ντούτα) και κετοκεναζόλη 1 φορά την εβδομάδα αν έχεις έξαρση ΣΔ αλλιώς στόπ. Ο δερματολόγος θα σου πεί τα ίδια αλλά απο κοντά και θα πληρωθεί...
 

Marios1982

Well-Known Member
Φίλε μου καλησπέρα. Θα υποθέσω οτι πας Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή Κυριακή με φιναστερίδη και Τρίτη Πέμπτη Σάββατο με Ντουταστερίδη. Η πρώτη μου παρατήρηση είναι γιατί? Δεν κερδίζεις κάτι έτσι. Δεν σου δίνει κάτι η φίνα και κάτι η ντούτα και μαζί κάνουν κάτι φοβερό. Ιδιαίτερα εάν δεν έχεις κάνει προφόρτωση τουλάχιστον 1 μήνα με ντούτα κάθε μέρα τότε για να σταθεροποιηθεί η ντούτα στο σώμα σου θέλει 6 μήνες+. Εάν έκανες προφόρτωση τότε η φιναστερίδη είναι άχρηστη και μόνο μπελάς θα είναι αμα παίρνεις ήδη ντουταστερίδη. Επίσης 3 μήνες δεν είναι "τόσο μεγάλο διάστημα". Είναι απλά 3 μηνάκια που δεν προλαβαίνει το κεφάλι να κάνει τίποτα με την μινόξ. 2 χρόνια είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.
Θα σου προτείνω να συγκεντρωθείς και να μην πανικοβάλεσαι, 31 είσαι οπότε για να τα κάνεις όλα αυτά σε νοιάζει και έχεις αρκετή τριχόπτωση και πιθανόν έχεις χάσει πολλές τρίχες στο κεφάλι. Με το να κάνεις πυρηνικό πόλεμο στο κεφάλι δεν θα σωθείς σε 3 μήνες, θέλει αρκετό χρόνο η προσπάθεια, τουλάχιστον 2 χρόνια μέχρι να δείς τι έκανες και μετά οτι δεν έγινε να κάνεις μια μεταμόσχευση όπου δεν έκλεισες. Η κετοκεναζόλη θέλει κάθε εβδομάδα μόνο εαν έχεις έξαρση αλλιώς μόνο πονοκέφαλο σου δίνει και ξερό δέρμα στο κεφάλι. Με μια φωτό σου θα καταλάβουμε αμέσως που είσαι και εαν αυτά που παίρνεις είναι σωστά για εκεί που είσαι.

Υποθετικά, εάν έχεις μεγάλο πρόβλημα πάρε ντούτα ή φίνα κάθε μέρα οχι και τα 2. Εάν έχεις μεσαίο πρόβλημα τότε πάρε 5 φορές την εβδομάδα φίνα με ΣΚ 2χ ντούτα ή 3χ ντούτα μόνο. Εάν έχεις μικρό πρόβλημα πάρε φίνα 3χ την εβδομάδα. Μινόξ χάπι μάξ 5mg κάθε μέρα για 1 χρόνο και μετά σταμάτα (δεν δίνει τίποτα μετά και δεν πέφτει σχεδόν τίποτα αμα κάνεις θεραπεία με φίνα/ντούτα) και κετοκεναζόλη 1 φορά την εβδομάδα αν έχεις έξαρση ΣΔ αλλιώς στόπ. Ο δερματολόγος θα σου πεί τα ίδια αλλά απο κοντά και θα πληρωθεί...
Λαζαρε τέλος του μήνα συμπληρώνω 2 χρόνια big three. Δηλαδή να την κόψω την όραλ μίνο; Δεν έχει νοημα ;
 

dlazaros

Well-Known Member
Λαζαρε τέλος του μήνα συμπληρώνω 2 χρόνια big three. Δηλαδή να την κόψω την όραλ μίνο; Δεν έχει νοημα ;
Άποψη μου είναι οτι η μινοξιδίλη διαστέλει τα αγγεία για να έχεις κάποια επανέκφυση. Αν την παίρνεις χωρίς θεραπεία τότε την παίρνεις για να κρατάει τεχνητά τα μαλλιά στο κεφάλι αλλά εαν κάνεις θεραπεία τότε μετά απο 1-2 χρόνια δεν έχει να σου δώσει κάτι. Το μόνο που σου δίνει πλέον είναι ζαλάδες, χαμηλή πίεση και πρήξιμο. Όταν την κόψεις θα πέσουν κάποια αλλά θα είσαι με μείον ενα φάρμακο και τα πραγματικά μαλλιά στο κεφάλι. Εάν κάποιος θέλει το "τούμπανο" πυκνό που σου δίνει η μινοξιδίλη ψεύτικα τότε πάω πάσο, επιλογές είναι αυτές.
 

Sanjuro

New Member
Το τελευταίο ~δίμηνο διαβάζω περί τριχόπτωσης και λύσεων.

Έχει γίνει φανερό πλέον σε εμένα πως οι λύσεις είναι πολύ συγκεκριμένες και καλό είναι να γίνονται σε συγκεκριμένη σειρά.

Αυτό που βλέπω όμως είναι πως μάλλον λόγο αυτού πολλοί παρακάμπτουν το κομμάτι των ειδικών, γιατρών κλπ. Αν μπορούσαν θα έκαναν και μεταμόσχευση μόνοι τους με καθρεφτάκι και νηστέρι. Εντάξει, υπερβάλω λίγο αλλά έτσι φαίνεται.

Έχω φτιάξει και εγώ ένα αντίστοιχο θέμα όπου ρώταγα που αρχίζει κανείς. Η λογική απάντηση εξακολουθεί να μου φαίνεται πως είναι "Σε έναν ειδικευμένο δερματολόγο". Νιώθω πως αυτή είναι η ερώτηση αυτού που έκανε το thread και στην ουσία η δικιά μου... που δεν απαντήθηκε.

Εγώ την επόμενη βδομάδα θα πάω σε μια καθώς φαίνεται πολύ ακριβή (του κατοσταευρου για 1 ώρα) δερματολόγο.

Νιώθω πως αυτό το κομμάτι είναι κάτι που απουσιάζει από το φόρουμ. Έχουμε επικεντρωθεί στις μεταμοσχεύσεις και τις σχετικές κλινικές αλλά για δερματολόγους σχεδόν τίποτα.

Όπως και αν το κάνουμε η ντουτα, η φινα και η μινα κλπ είναι φάρμακα, φάρμακα που έχουν αντενδείξεις και παρενέργειες. Κάποιος που τα αρχίζει καλά θα κάνει να απευθυνθεί σε γιατρό που ξέρει τα πράγματα σε βάθος και με εμπειρία. Άνθρωπο στον οποίο θα παραθέσει τις δικές του ευαισθησίες κλπ και ο οποίος θα του δώσει μια προσωποποιημένη απάντηση την οποία μπορεί να παρέχει μόνο ένας ειδικός.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ωραία τα λές @Sanjuro μέχρι να πας σε δερματολόγους που δεν γράφουν την φίνα/ντούτα για τα μαλλιά αλλά την γράφουν αβέρτα για 5πλάσια δόση του προστάτη... γεννόσημο πάντα, οχι το επώνυμο.
Βλέπεις για τον προστάτη δεν υπάρχει αγορά ενω για τα μαλλιά έχουμε πολλά να σου πουλήσουμε και όσο χάνεις τα μαλλιά και περνάει ο χρόνος τόσο θα είσαι διατεθημένος να κάνεις τα πάντα για να τα αποκτήσεις πάλι και πολλοί ειδικοί δερματολόγοι του 100ευρου τρίβουν τα χέρια τους... Ενω με ενα χαπάκι την ημέρα τα έχεις πίσω, θα σε τρομάξω με παρενέργειες που κάπου άκουσες απο κάποιον που δεν έβαλε ούτε φωτογραφία απο το κεφάλι του αλλά ορκίζεται οτι του κατέστρεψε την ζωή απο την μία δόση που πήρε του μισού μιλιγκράμ...

Περιμένω να ακούσω τις εμπειρίες σου απο τους δερματολόγους που μόλις σήμερα γράφτηκες στο φόρουμ μας και μιας και διάβασες για 2 μήνες θα έχεις ζαλιστεί απο τις πληροφορίες που έλαβες απο όλους εμας που το ζούμε μερικά χρόνια και δεν κάναμε ΜΜ αλλά κάνουμε θεραπεία και δεν έχουμε παρενέργειες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Και εμείς στα 40 πλέον για αυτό κάναμε τελικά ΜΜ γιατί τρέχαμε στους δερματολόγους να μας γράφουν Βιταμίνες(Σπόνσορες) Λοσιόν(Σπόνσορες) και τα Χρόνια περνάννεεεεεε που λέει και η Μποφίλιου!Τελικά άκουσα τα παιδιά εδώ στο Φόρουμ έκανα την θεραπεία που λές @Sanjuro και είδα ότι τόσα χρόνια ήμουν χαζός και κορόϊδο!!!Το μόνο που δούλεψε στα τόσα χρόνια που έχω δοκιμάσει τα πάντα! (Αμπούλες,Βιταμίνες,λοσιόν)Όλα ακριβά και τοπ εταιρίες ήταν τελικά η Μίνο και η Φίνα!Φάρμακα ή όχι μόνο αυτά δουλέψαν!Κρίμα που δεν τα είχα ανακαλύψει νωρίτερα!
Συμφωνώ απόλυτα @dlazaros
 

Marios1982

Well-Known Member
Οι αλήτες κανείς δε με έβαλε σε φίνα αρχές 2000 που γυρνούσα γιατρούς και κάτι εταιρείες του λωκού laserline κλπ. Λέγανε ιστορίες για αγρίους για laser για prp κλπ. Μόνο ένας μου έγραψε μινοξιδιλη σε σπρέι, πόσο καιρό να βάζει ένα παιδί 20κατι με επιθετική τριχόπτωση χωρίς να απογοητευτεί; Μετανιώνω που στα 30 κάτι που ανακάλυψα το φόρουμ τη φίνα την κράτησα μερικούς μήνες και τη βαρέθηκα και την άφησα. Εδώ και 2 χρόνια όμως έχω πιάσει τον ταύρο από τα κέρατα με big three και βιταμίνες και δεν τον αφήνω πια. Στην ουσία μόνο το μπροστινό κομμάτι έχει ανεπανόρθωτη ζημιά. Το πίσω έφτιαξε αν θέλω το αφήνω έτσι, άσχετα αν θα κάνω μμ και στο πίσω για καλύτερο αποτέλεσμα. Αν οι αλήτες όμως δίναν έστω low dose αγωγή, όλοι οι πιτσιρικάδες θα είχαν σώσει τα μαλλιά τους αντί να παίρνουν capilarine και λοιπά φιδέλαια
 

Anna_

Member
Οι αλήτες κανείς δε με έβαλε σε φίνα αρχές 2000 που γυρνούσα γιατρούς και κάτι εταιρείες του λωκού laserline κλπ. Λέγανε ιστορίες για αγρίους για laser για prp κλπ. Μόνο ένας μου έγραψε μινοξιδιλη σε σπρέι, πόσο καιρό να βάζει ένα παιδί 20κατι με επιθετική τριχόπτωση χωρίς να απογοητευτεί; Μετανιώνω που στα 30 κάτι που ανακάλυψα το φόρουμ τη φίνα την κράτησα μερικούς μήνες και τη βαρέθηκα και την άφησα. Εδώ και 2 χρόνια όμως έχω πιάσει τον ταύρο από τα κέρατα με big three και βιταμίνες και δεν τον αφήνω πια. Στην ουσία μόνο το μπροστινό κομμάτι έχει ανεπανόρθωτη ζημιά. Το πίσω έφτιαξε αν θέλω το αφήνω έτσι, άσχετα αν θα κάνω μμ και στο πίσω για καλύτερο αποτέλεσμα. Αν οι αλήτες όμως δίναν έστω low dose αγωγή, όλοι οι πιτσιρικάδες θα είχαν σώσει τα μαλλιά τους αντί να παίρνουν capilarine και λοιπά φιδέλαια
Καλησπερα Μάριε, δεν κατάλαβα τι είναι το big three? Έχω κ ‘γώ τριχοπτωση αρκετά χρόνια κ πλέον έχω απελπιστεί
 

Marios1982

Well-Known Member
Καλησπερα Μάριε, δεν κατάλαβα τι είναι το big three? Έχω κ ‘γώ τριχοπτωση αρκετά χρόνια κ πλέον έχω απελπιστεί
Γεια σου Άννα! Είναι για τους άντρες, για τις γυναίκες δε θα ήθελα να δώσω συμβουλή, μόνο γιατρο ρωτάς. Είναι η φιναστεριδη, η μινοξιδιλη και το σαμπουάν κετοκονοζαλης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anna_

Member
Γεια σου Άννα! Είναι για τους άντρες, για τις γυναίκες δε θα ήθελα να δώσω συμβουλή, μόνο γιατρο ρωτάς. Είναι η φιναστεριδη, η μινοξιδιλη και το σαμπουάν κετοκονοζαλης.
Με παρακολουθεί δερματολόγος χρόνια, μετά από Prp που έκανα πρόσφατα σε γνωστή κλινική έγινε χειρότερα στα σημεία των ενέσεων, πλέον έχω απελπιστεί δεν ξέρω τι να κάνω περιμένω μπας κ περάσει η δράση του φαρμάκου
 

Noname12

New Member
Σόρι για την καθυστέρηση στην απάντηση, η προηγούμενη απάντηση δεν είχε εγκριθεί.

Ευχαριστώ για το σχόλιο @dlazaros . Για την ακρίβεια πάω 5 μέρες ντουταστερίδη και 3 μέρες φιναστερίδη, εναλλάξ ανά 8ήμερο. Είχα ξεκινήσει ένα 2μηνο μόνο με φιναστερίδη και μετά πήγα σε αυτό το μιξ για να ενισχύσω το αποτέλεσμα. Είχα δει και τον Pekiner νομίζω να λέει ότι σε κάποιες περιπτώσεις συστήνει συνδυασμό των δύο, σίγουρα και ο Freitas (ίσως και κάποιος άλλος Ισπανός) και κατέληξα σε αυτό. Ευχαριστώ για τη συμβουλή πάντως, πλέον σταμάτησα τον συνδυασμό και είμαι μόνο σε dutasteride.

Έπαιρνα σκέτη φιναστερίδη ένα δίμηνο και μετά πήγα στο μιξ που ανέφερε άλλο ένα 6μηνο, οπότε συνολικά σε DHT blockers ένα 8μηνο πλέον. Για το ίδιο διάστημα χρησιμοποιώ μινοξιδίλη, αρχικά ως λοσιόν για ένα τετράμηνο και για άλλο ένα τετράμηνο σε χάπι (το ίδιο 8μηνο).

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι ενώ αρχικά είχα ορατό regrow, κάπου στο 4μηνο της θεραπείας άρχισα να έχω χάνω τρίχες, σε σημείο που πλέον νομίζω ότι είμαι κοντά στο σημείο απ' όπου ξεκίνησα, ίσως και χειρότερο.

Μπορεί να είναι συνεχιζόμενο shedding λόγω του ότι έχω πάει σε πιο ισχυρή αγωγή (αν και πλέον έχει περάσει αρκετό διάστημα απ' την τελευταία αλλαγή), μπορεί να είναι seasonal shedding, μπορεί να είναι και επειδή ένα διάστημα έκανα microneedling, το οποίο σταμάτησα.

Ξέρω ότι συνήθως οι δερματολόγοι στην Ελλάδα δεν έχουν καμιά ιδιαίτερη ειδίκευση σε ΑΓΑ και πολλοί διστάζουν να δώσουν και φιναστερίδη/ντουταστερίδη. Απλώς δερματικές νόσοι και φλεγμονές υπάρχουν, οπότε θέλω να αποκλείσω ότι αυτή είναι η αιτία στην δική μου περίπτωση. Το shedding που έχω συχνά συνδυάζεται με αίσθηση φαγούρας και ξηρότητας. Οπότε αν υπάρχει κάποια πρόταση για δερματολόγο με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι ευπρόσδεκτη. Επίσης και κάποιος χειρουργός που κάνει μμ και θεωρείτε ότι μπορεί να κάνει μια σωστή διάγνωση, αν σκέφτεστε κάποιον.

ΥΓ. Υπάρχει μια συνέντευξη του Sergio Vano που είναι δερματολόγος με ειδίκευση σε συντηρητική αντιμετώπιση ΑΓΑ στο Hair Restoration Network στο YT. Κάποιον Έλληνα γιατρό με τέτοιο προφίλ είχα στο μυαλό μου, αν υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα