Η παρατήρησή μου

detumescence

New Member
Σε ολα μα ολα τα φορουμ για την τριχοπτωση
οι ανθρωποι αντιμετωπιζουν εναλλακτικες μεθοδους διατροφης
με χλευασμο και δυσπιστια.

Ειχα ποσταρει στο immortal για το πως το shedding σταματησε
οταν σταματησα τα ζωικα προιοντα και εφαγα μπαν για το οτι και καλα ημουν αδιαλλακτος.Αδιαλλακτος ως προς τι?Ως προς το οτι οσοι υπερασπιζονται με σθενος τη ζωικη πρωτεινη ειναι και αυτοι που
αντιμετωπιζουν το μεγαλυτερο προβλημα τριχοπτωσης!!!!

ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ. Σπανια θα βρεις vegans σε φορουμ τριχοπτωσης.
Επειδη απλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Η πραγματικοτητα θελει το φαγητο να αποτοξινωνεται μεταξυ αλλων και απο τους λεμφαδενες και τους πορους του δερματος
Οσοι δε εχουν λιπαροτητα μετα απο μια πιτσα ειναι οσοι ειναι υπερβαροι
και αποθηκευουν τις τοξινες στο λιπος.

Οσοι εχουν λιπαροτητα τρωγωντας τις ιδιες βλακειες ,τις βγαζουν ως λιπαροτητα απο τους πορους τους δερματος .Ειναι λεπτοι.Αισθανονται μια λαδιλα.
Και ειμαι 100% σιγουρος οτι οι περισσοτεροι απο εμας εδω μεσα ειμαστε ΛΕΠΤΟΙ!!!!

Οποτε ειναι απλο.Εμεις οι λεπτοι ,με ζητηματα λιπαροτητας οταν τρωμε ζωικη πρωτεινη πρεπει να την αποφυγουμε οσο το δυνατον περισσοτερο.
Η πρωτεινη ειναι πρωτη στη δημιουργια οξυτητας στον οργανισμο.
Το υπολειμμα αυτο μενει στους λεμφαδενες .Δημιουργει συσσωρευμενο λιπος κατω απο το δερμα.Ο θυλακας ασφυκτυει.Ινωδεις ιστοι τον καταλαμβανουν και το αιμα δεν μπορει πλεον να τον θρεψει.

Αρα η ΛΥΣΗ: αποφυγη ζωικης πρωτεινης,σιτηρων,γλουτενης,γλυκων και επεξεργασμενων βλακειων και βουρτσισμα,μασαζ,λαδι κτλ(οτιδηποτε σπαει αυτους τους ιστους-αποτελεσμα της διατροφης που δημιουργει οξινο περιβαλλον στο σωμα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
αμα το πας 50/50 οι 50 εχουν αα και οι αλλοι 50 πες δεν εχουν στο περιπου πες... ζωικη πρωτεινη δεν τρωει 1 στους 50 ελληνες και πολους λεω... αρα αμα 1 στους εχει κατα 50% αα τοτε 1 στους 100 θα εχει αα και θα ειναι χορτοφαγος τοτε λοιπον αμα σκευτεις στα ποσα ατομα απο οσα εχουν αα μπαινουν στο φορουμ ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο αν λοιπον ενα πολυ μικρο ποσοστο απο αυτα τα λιγα ατομα με αα που ειναι χορτοφαγοι μπαινει σε φορουμς θα ειναι απαρατιριτα ατομα και μαλιστα δεν θα μπαινουν καν γιατι μπορει να σκευτουνε οτι λογο εληψης ζωικης πρωτεινης καραφλιαζουν αρα ειναι ενα απιστευτα μικρο ποσοστο που μπορει να μπει στο φορουμ αρα ο συλογισμος σου δεν στεκει...
 

gotsi

New Member
detumescence είπε:
Σε ολα μα ολα τα φορουμ για την τριχοπτωση
οι ανθρωποι αντιμετωπιζουν εναλλακτικες μεθοδους διατροφης
με χλευασμο και δυσπιστια.

Ειχα ποσταρει στο immortal για το πως το shedding σταματησε
οταν σταματησα τα ζωικα προιοντα και εφαγα μπαν για το οτι και καλα ημουν αδιαλλακτος.Αδιαλλακτος ως προς τι?Ως προς το οτι οσοι υπερασπιζονται με σθενος τη ζωικη πρωτεινη ειναι και αυτοι που
αντιμετωπιζουν το μεγαλυτερο προβλημα τριχοπτωσης!!!!

ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ. Σπανια θα βρεις vegans σε φορουμ τριχοπτωσης.
Επειδη απλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Η πραγματικοτητα θελει το φαγητο να αποτοξινωνεται μεταξυ αλλων και απο τους λεμφαδενες και τους πορους του δερματος
Οσοι δε εχουν λιπαροτητα μετα απο μια πιτσα ειναι οσοι ειναι υπερβαροι
και αποθηκευουν τις τοξινες στο λιπος.

Οσοι εχουν λιπαροτητα τρωγωντας τις ιδιες βλακειες ,τις βγαζουν ως λιπαροτητα απο τους πορους τους δερματος .Ειναι λεπτοι.Αισθανονται μια λαδιλα.
Και ειμαι 100% σιγουρος οτι οι περισσοτεροι απο εμας εδω μεσα ειμαστε ΛΕΠΤΟΙ!!!!

Οποτε ειναι απλο.Εμεις οι λεπτοι ,με ζητηματα λιπαροτητας οταν τρωμε ζωικη πρωτεινη πρεπει να την αποφυγουμε οσο το δυνατον περισσοτερο.
Η πρωτεινη ειναι πρωτη στη δημιουργια οξυτητας στον οργανισμο.
Το υπολειμμα αυτο μενει στους λεμφαδενες .Δημιουργει συσσωρευμενο λιπος κατω απο το δερμα.Ο θυλακας ασφυκτυει.Ινωδεις ιστοι τον καταλαμβανουν και το αιμα δεν μπορει πλεον να τον θρεψει.

Αρα η ΛΥΣΗ: αποφυγη ζωικης πρωτεινης,σιτηρων,γλουτενης,γλυκων και επεξεργασμενων βλακειων και βουρτσισμα,μασαζ,λαδι κτλ(οτιδηποτε σπαει αυτους τους ιστους-αποτελεσμα της διατροφης που δημιουργει οξινο περιβαλλον στο σωμα).

αφού το πρόβλημα είναι η πρωτεΐνη, γιατί οι inuit δεν καραφλιάζουν? το μονο που τρώνε είναι ψαρια και κρέας... η παρατήρησή μου !
 

detumescence

New Member
Kανενας απο εδω δεν εχει θαρρος να το κανει και να το αποδειξει στον ευατο του
μια και καλη.

Συνεχιστε να προκαλειτε αποδεδειγμενα φλεγμονη στον ευατο σας!!!!
Επιλογη σας ειναι.

Οι inuit τα εχουν τα κιλακια τους .Ειναι στρουμπουλοι.
Εμεις αυτο που τρωμε το πεταμε κατευθειαν.

Ο γιαννης ο κρητικος τρωει 5 μπιφτεκια τη μερα!!!Ετσι ειπε.
Εγω με φρουτα και σαλατες με ψωμι δεν χανω κιλα!!!!
Και οταν ξεπατωνομουν στου ςγυρους παλι δεν επαιρνα επ αοριστον!!!!

Απλως το ενα δεν σου προκαλει προβληματα.Το αλλο σου προκαλει.

Εχει να κανει τελικα με το ατομο.Κατα ποσο θελει να δει την πραγματικοτητα και
να αλλαξει.Η θεληση του μετραει για να βαζει μεσα του πραγματα που τον βοηθουν.
Αυτο.

Ας ωριμασουμε και ας αντιμετωπισουμε τον ευατο μας με ειλικρινεια.
Γιατι αυτα που τρωμε δειχνουν οτι ειμαστε εξαρτημενοι απο το φαγητο
και θα επικαλεστουμε το οτιδηποτε για να συνεχισουμε να τρωμε την ιδια ποσοτητα και ποιοτητα φαγητου.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.

Αμ τι νομιζατε.Ευκολο πραγμα ειναι η αλλαγη?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια θεωρία που είχα διαβάσει κάποτε για τους inuit, ήταν πως δεν καραφλιάζουν γιατί ο οργανισμός χρειάζεται τα μαλλιά για να κρατάει ζεστό τον εγκέφαλο. Είχε κάνει μια αντιστοίχιση με τον ίδιο το μηχανισμό που έχουν τα ζώα τα οποία χρειάζονται το τρίχωμά τους για να μένουν ζεστά και πως η εποχιακή τριχόπτωση που περνάμε, έχει ένα παρόμοιο μηχανισμό καθώς οι εποχές αλλάζουν από ψυχρό περιβάλλον σε θερμότερο και έτσι ο οργανισμός αναπροσαρμόζει το τρίχωμα στην εν λόγω περιοχή.
Σαν θεωρία πάντως, είναι καλύτερη από αυτή της βαρύτητας...:rolleyes:
 

Antinoos

Member
Ο κολητος μου ειναι vegan απο τα 25. σημερα ειναι 31. ειναι νοργουντ 4. Ο ξαδερφος μου ετων 30, δουλευει βραδυ απο τα 19. η καταχρηση της καταχρησης. οτι και να σου πω ειναι λιγο! πρεπει να εχει καταναλωσει τονους οινοπνευματος και χοιρινου.. δεν εχει χασει ουτε μια τριχα. Η δικια μου παρατηρηση
 

detumescence

New Member
Antinoos είπε:
Ο κολητος μου ειναι vegan απο τα 25. σημερα ειναι 31. ειναι νοργουντ 4. Ο ξαδερφος μου ετων 30, δουλευει βραδυ απο τα 19. η καταχρηση της καταχρησης. οτι και να σου πω ειναι λιγο! πρεπει να εχει καταναλωσει τονους οινοπνευματος και χοιρινου.. δεν εχει χασει ουτε μια τριχα. Η δικια μου παρατηρηση

Tι εννοεις vegan?
Kαι εγω ξερω μια αυστραλεζα που ειναι vegan και τρωει πιτσα.

Αμφιβαλλω αν και οι vegan ξερουν απο διατροφη.

Θελω εναν μαγκα,εναν ΑΝΤΡΑ, να προσπαθησει να ελαχιστοποιησει την ζωικη πρωτεινη για ενα μηνα και να τη βγαλει με σαλατες,φρουτα και ξηρους καρπους.
Και να πας μει αν μειωθηκε η οχι το τσουξιμο στο κεφαλι και οι φλεγμοες στο σωμα.
 

Komis

Active Member
Eδω και 1 χρονο εχω σταματησει τελειως το κρεας περαν του ψαριου.
Τον τελευταιο μηνα εχω σταματησει επισης τα τηγανητα,μαζι με το ψωμι.
Γαλα εχω να πιω χρονια.Απο γαλακτομικα μονο τυρι.Σαλατες και φρουτα σχεδον καθε μερα.
Επειδη εχω οτιτιδα δλδ φλεγμονη,μπορω να πω οτι εχει βελτιωθει το προβλημα σε βαθμο 60%
χωρις φαρμακα.
Τα τελευταια χρονια τα φαρμακα δεν μου καναν τπτ.
Στο θεμα μαλλιων συνεχιζω να χανω τριχες.Σιγουρα παντως οχι περισσοτερες.
Επειδη Πανο το ψαχνω και εγω το θεμα εδω και 1 χρονο σχετικα με τη διατροφη εχω καταληξει οτι
η ζημια που εγινε τα τελευταια χρονια δεν μπορει να αντιστραφει ετσι απλα.

Οπως μας πηρε χρονια να τα χασουμε ή τουλαχιστον η διαδικασια ειχε ξεκινησει εδω και χρονια
ετσι με τις φυσικες μεθοδους ισως μας παρει καιρο.
 

Antinoos

Member
Εγω δεν σου μιλησα για αυστραλεζα που τρωει πιτσα. Σου μιλησα για ατομο που γνωριζω προσωπικα χρονια ολοκληρα. Και οταν λεω vegan εννοω vegan. Τοσο vegan που ακομα κι εσυ, που απο οτι καταλαβα διαλεξες αυτο το μονοπατι, θα εκπλαγεις... Πιο ψαγμενος, φορας ζουρλομανδυα. Αποψη μου, δεν εχεις εντελως αδικο. Σιγουρα βοηθαει. Σε ελαχιστο ποσοστο ομως. Αν ειναι να σου συμβει, θα σου συμβει, δε πα να τρως μονο φουντουκια και αγρια κυκλαμινα.. Δεν φταιει αυτο καθαυτο στο προβλημα μας. Πιστεψε με
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

detumescence

New Member
Antinoos είπε:
Εγω δεν σου μιλησα για αυστραλεζα που τρωει πιτσα. Σου μιλησα για ατομο που γνωριζω προσωπικα χρονια ολοκληρα. Και οταν λεω vegan εννοω vegan. Τοσο vegan που ακομα κι εσυ, που απο οτι καταλαβα διαλεξες αυτο το μονοπατι, θα εκπλαγεις... Πιο ψαγμενος, φορας ζουρλομανδυα. Αποψη μου, δεν εχεις εντελως αδικο. Σιγουρα βοηθαει. Σε ελαχιστο ποσοστο ομως. Αν ειναι να σου συμβει, θα σου συμβει, δε πα να τρως μονο φουντουκια και αγρια κυκλαμινα.. Δεν φταιει αυτο καθαυτο στο προβλημα μας. Πιστεψε με

Εσυ μιλας μονο για Α.Α .Υπαρχουν και αλλες μορφες αραιωσης οπως η διαχυτη που ιγα μενα εχει να κανει με τον τροπο ζωης.
Γιατι οταν ειχα τριχοπτωση σοτ κεφαλι ειχα και στα φρυδια!!!

Η διατροφη vegan ειναι μουφα λογω του δυσαναλογου μεγεθους ιχνοστοιχειων των περισσοτερων λαχανικων που δεν ειναι βιοδιαθεσιμα για οτ ανθρωπινο σωμα.
Τη θεωρει κακιστη και αιτια να αποκτησεις παρασιτα.

Για μενα εως τωρα η καλυτερη διατροφη που μειωνει τη φλεγμονη στο 0 ειναι φρουτα,σαλατες(χωριατικη φυσικα με τονους ελαιολαδου) ,καποια λαχανικα(πχσελινο,καροτο και μαγειρεμενα αυτα δεν πειραζουν),ξηροι καρποι(ιδιως αμυγδαλα για πρωτεινες) και τα συμπληρωματικα(μελι,μελασσα,καρυδελαιο,ιπποφαες,βοτανα κτλ)

Το πολυ ψωμι μου κανει φαγουρα στο πηγουνι πχ.Προσπαθει ο οργανισμος μου να το βγαλει ηδη πριν μπει μεσα.
Το κρεας μου εφερνε αηδια και μια μικρη ταση για εμετο οταν ετρωγα αρκετα και φυσικα πονοκεφαλους
και βλεννα στα πνευμονια.
Οι φακες που εφαγα σημερα (αναγκαστικα μαγειρεμενες) μου εφεραν πονο στο στομαχι(να σημειωσω οτι το προβλημα
ως τωρα ηταν οτι δεν το παρατηρουσα το στομαχι μου και το θεωρουσα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.Φυσιολογικο να λες μετα το φαγητο
''Εσκασα''.).
Το γαλα κανει βλεννα στα πνευμονια και ασχημο δερμα.
Για τα πατατακια ,σοκολατες κτλ ουτε καν σχολια.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΝΕ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΣΚΑΣΜΕΝΟΙ.

Ακομη και μαγειρεμενο μπροκολο να φαω αρκετο παλι θα το στομαχι θα νιωσει βαρυ που μου αποδεικνυει
οποιος ειναι 100% vegan κανει αθλια διατροφη.


Ακομη πειραματιζομαι και εχω προς το παρον να πω πως
η ζωικη πρωτεινη ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΤΙΚΑ.
 

detumescence

New Member
Antinoos είπε:
Τωρα μου λες οτι το ψωμι σου κανει φαγουρα στο πηγουνι και θες να μιλησουμε σοβαρα?

Δεν ειναι ακριβως στο πηγουνι.Ειναι σε ολο το μουσι.
Οχι κατι τραγικο απλως το παρατηρω.

Σαν να το βγαζω απο τοτε κιολας πριν καν μπει στο φαρυγγα.
 

Panos1982

Well-Known Member
εγω οταν διαβασα οτι ειναι στο πιγουνι τρελαθηκα!!!!
αλλα μετα που ξεκαθαρισες οτι ειναι σε ολο το μουσι.... οκ, ηρεμησα...
 

gianniskritikos2

Active Member
ρε πανο μηπως να σκευτεις σοβαρα να πας σε κανα ψιχολογο? δεν γινεται να στο λεμε τοσα ατομα δεν πας καλα καταλαβαιτο... εχεις σοβαρο προβλημα που οσο περναει ο καιρος χειροτερευει αμα δεν το προλαβεις ειμαι σιγουρος οτι σε κανα 2 χρονια θα εισαι μεσα σε ψιχιατρικη κλινικη γιατι δεν θα τρως τιποτα και μονο που θα αναπνεεις τον αερα με τα καφσαερια θα σε πιανει φαγουρα οχι μονο στο πηγουνι αλλα δεν ξερω και εγω που και δεν ξερω και εγω αν θα ειναι μονο φαγουρα σε λιγο καιρο θα φανταζεσαι ασθενιες πανο σου χωρις να εχεις λογο του και καλα δικου σου μη φυσιολογικου τροπου ζωης στο λεω πραγματικα μην συνεχιζεις να ασχολεισε με αυτα και πηγεναι σε καποιο γιατρο για το θεο φιλε εχεις προβλημα.


αναφερομαι στον λυδιο οχι στον πανο1982


εφαγα φακες που ετρωγα χρονια και με επιασε η κοιλια μου... τωρα απαγορευεις τα οσπρια στον εαυτο σου το ψομι τα κρεατα αφερεις και καποιες σαλατες σου μηναν μονο τα φρουτα που σε λιγο θα καταλαβεις οτι ακομα και αυτα δεν ειναι αθωα με τα φυτοφαρμακα θα αρχισεις να φανταζεσαι και εκει παρενεργειες και θα καταληξεις να τρεφεσαι με ορους σε κλινικες.. το μυαλο σου εχει ξεφηγει για πολους θα λενε οτι λεω παρατραβηγμενα πραγματα αλλα επηδει εχω ζησει σε ατομο με ψιχολογικα προβληματα μιλαω πολυ σοβαρα και στο μυαλο μου ειμαι σιγουρος οτι ο λυδιος ετσι θα καταληξει
 

detumescence

New Member
gianniskritikos2 είπε:
ρε πανο μηπως να σκευτεις σοβαρα να πας σε κανα ψιχολογο? δεν γινεται να στο λεμε τοσα ατομα δεν πας καλα καταλαβαιτο... εχεις σοβαρο προβλημα που οσο περναει ο καιρος χειροτερευει αμα δεν το προλαβεις ειμαι σιγουρος οτι σε κανα 2 χρονια θα εισαι μεσα σε ψιχιατρικη κλινικη γιατι δεν θα τρως τιποτα και μονο που θα αναπνεεις τον αερα με τα καφσαερια θα σε πιανει φαγουρα οχι μονο στο πηγουνι αλλα δεν ξερω και εγω που και δεν ξερω και εγω αν θα ειναι μονο φαγουρα σε λιγο καιρο θα φανταζεσαι ασθενιες πανο σου χωρις να εχεις λογο του και καλα δικου σου μη φυσιολογικου τροπου ζωης στο λεω πραγματικα μην συνεχιζεις να ασχολεισε με αυτα και πηγεναι σε καποιο γιατρο για το θεο φιλε εχεις προβλημα.


αναφερομαι στον λυδιο οχι στον πανο1982


εφαγα φακες που ετρωγα χρονια και με επιασε η κοιλια μου... τωρα απαγορευεις τα οσπρια στον εαυτο σου το ψομι τα κρεατα αφερεις και καποιες σαλατες σου μηναν μονο τα φρουτα που σε λιγο θα καταλαβεις οτι ακομα και αυτα δεν ειναι αθωα με τα φυτοφαρμακα θα αρχισεις να φανταζεσαι και εκει παρενεργειες και θα καταληξεις να τρεφεσαι με ορους σε κλινικες.. το μυαλο σου εχει ξεφηγει για πολους θα λενε οτι λεω παρατραβηγμενα πραγματα αλλα επηδει εχω ζησει σε ατομο με ψιχολογικα προβληματα μιλαω πολυ σοβαρα και στο μυαλο μου ειμαι σιγουρος οτι ο λυδιος ετσι θα καταληξει




LMAO!!!!!!!!!!!!

Oχι φιλε μου απλα προσπαθω να βρω την αληθεια ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.
Κατι που λειπει απο αυτο το φορουμ.

Μια χαρα βαζω κιλα και αθλουμαι 2 ωρες την ημερα.Εντονη γυμναστικη.
Τωρα γιατι πιστευεις οτι λιμοκτονω,πραγματικα δεν το καταλαβαινω.

Τα φυτοφαρμακα στα φρουτα και λαχανικα ειναι κυριως στην πετσα που δεν την τρωμε στα περισσοτερα.Υπαρχουν και φρουτα που δεν παιρνουν φυτοφαρμακα.
Οσοι ξερουν διαλεγουν στην αγορα τα πραγματικα φρουτα (οχι τα κερωμενα).

Για μενα η λυση ειναι να δει καποιος τον ευατο του ως ζωο!!!Οσο πιο αγριο τοσο καλυτερα.
Που σημαινει να κοψει να την παιζει τρεις φορες την ημερα(οποιος το κανει αυτο ειναι χαμενος απο χερι στην τριχοπτωση γιατι φαντασου τ οσπερμα περιεχει τα καλυτερα δυνατα συστατικα για να δημιουργηθει οσο το δυνατον ενας υγιεστερος απογονος ),να μαθει να βρισκει την τροφη μονος του(ειδικα το κρεας αν δεν μπορεις να το σκοτωσεις,να το γδαρεις ο ιδιος,ΜΗΝ το τρως,αλλιως συγκαταλεγεσαι στις αδερφες που τα βρισκουν ετοιμα),να κοιμασαι με ανοιχτο το παραθυρο(να μπαινει συνεχως ο κρυος αερας που αναγκαστικα για να προστατευτει ο οργανισμος και να διατηρησει τη θερμοκρασια του ,guess what,θα βγαλει τριχωμα!!!).

Και πολλα αλλα.

Απλα πραγματακια.εχουμε γινει αδερφες και εχουμε χασει την πραγματικη μας ομορφια.Τα ζωα στη φυση ειναι δυνατα και ομορφα.
ΕΜεις ειμαστε αδυναμοι και μαλθακοι.
 
Μπλουζα