Η ζωη με Covid-19

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια περιήγηση στις δηλώσεις των επιστημόνων before - after σε όλο το φάσμα της διαχείρισης της πανδημίας, είναι αρκετή για να καταλάβεις οτι οι καλύτεροι ακροβάτες δεν ήταν αυτοί του τσίρκο Medrano...

Δεν είναι ακριβώς έτσι oreo, πολλές φορές για κάτι που είναι νέο ουσιαστικά πράττεις με τις διαθέσιμες πληροφορίες που έχεις μέχρι εκείνη την ώρα. Επίσης δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος, όπως για όλα τα πράγματα στη ζωή, για αυτό και βλέπεις διαφορετικές απόψεις. Αυτό συμβαίνει σε όλο το φάσμα της επιστήμης όταν καλείται να απαντήσει για ζητήματα τα οποία δεν έχουν αποκρυπτογραφηθεί πλήρως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Δεν είναι ακριβώς έτσι oreo, πολλές φορές για κάτι που είναι νέο ουσιαστικά πράττεις με τις διαθέσιμες πληροφορίες που έχεις μέχρι εκείνη την ώρα. Επίσης δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος, όπως για όλα τα πράγματα στη ζωή, για αυτό και βλέπεις διαφορετικές απόψεις. Αυτό συμβαίνει σε όλο το φάσμα της επιστήμης όταν καλείται να απαντήσει για ζητήματα τα οποία δεν έχουν αποκρυπτογραφηθεί πλήρως.
Αυτό που γράφεις Cvial ουσιαστικά είναι ίδιο με την τοποθέτηση που είχα ως προς την θέση της επιστήμης στην ανταλλαγή απόψεων με τον vag25. 1.5 περίπου χρόνο μετά απο το ξέσπασμα της πανδημίας έχουν βγεί όμως κάποια ξεκάθαρα συμπεράσματα και η ανοχή και η υπομονή έχουν πλέον εξαντληθεί ώστε να ράνουμε με τριαντάφυλλα την εκάστοτε γραμμή που μας σερβίρουν. Είναι υπερβόλικα μεγάλο το διάστημα "εγκλεισμού" και ανυπολόγιστες οι κοινωνικοοικονόμικες επιπλοκές, που δεν επιτρέπεται πλέον να μην υπάρχουν ξεκάθαρες απαντήσεις.
Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ προσωπικά
όταν βλέπω κωλοτούμπες 180 μοιρών απο πολιτικούς/επιστήμονες/ανθρώπους(γενικότερα) , αυτόματα μου γκρεμίζεται οποιαδήποτε εμπιστοσύνη και τους συνδέω με κρεμαστά αχελώου.
Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που γράφεις Cvial ουσιαστικά είναι ίδιο με την τοποθέτηση που είχα ως προς την θέση της επιστήμης στην ανταλλαγή απόψεων με τον vag25. 1.5 περίπου χρόνο μετά απο το ξέσπασμα της πανδημίας έχουν βγεί όμως κάποια ξεκάθαρα συμπεράσματα και η ανοχή και η υπομονή έχουν πλέον εξαντληθεί ώστε να ράνουμε με τριαντάφυλλα την εκάστοτε γραμμή που μας σερβίρουν. Είναι υπερβόλικα μεγάλο το διάστημα "εγκλεισμού" και ανυπολόγιστες οι κοινωνικοοικονόμικες επιπλοκές, που δεν επιτρέπεται πλέον να μην υπάρχουν ξεκάθαρες απαντήσεις.
Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ προσωπικά
όταν βλέπω κωλοτούμπες 180 μοιρών απο πολιτικούς/επιστήμονες/ανθρώπους(γενικότερα) , αυτόματα μου γκρεμίζεται οποιαδήποτε εμπιστοσύνη και τους συνδέω με κρεμαστά αχελώου.
Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.

Εμένα για να μου γκρεμιστεί η εμπιστοσύνη πρέπει να καταλάβω το θέμα και να αντιληφθώ και την λογική των πράξεων (αφού μου εξηγηθούν). Η ζωή βρίθει από αλλαγές πορείας όλων των ειδών και των "μοιρών".
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Προσωπικά μου κάνει εντύπωση που θεωρείτε ότι οι παρενέργειες των εμβολίων θα είναι μόνο βραχυπρόθεσμες. Τις προάλλες βγήκε ένας από τους δημιουργούς της τεχνολογίας mRna και δήλωσε ότι του έκανε εντύπωση το ότι εν τέλει η ακίδα της πρωτεΐνης δεν παραμένει στο σημείο του εμβολιασμού αλλά διαχέεται στο σώμα. Μεθαύριο μπορεί να πούνε κάτι άλλο. Ήδη από την αρχή της πανδημίας καθημερινά ακούμε ήξεις αφήξεις. Που είναι αυτοί που έλεγαν ότι ο ιός μένει για μέρες στις επιφάνειες, κυρίως στις μεταλλικές!!! καθώς ότι ο ιός αιωρείται για ώρες στην ατμόσφαιρα!!!Το τελευταίο μάλιστα το είδα πριν λίγες εβδομάδες στην ΕΡΤ3 εκπομπή Ό3 από έναν Έλληνα που έχει 75 τίτλους σπουδών και διδάσκει σε 732 πανεπιστήμια. Δεν θα είχε μείνει άνθρωπος αμόλυντος. Όσο περνάει ο καιρός θα μαθαίνουμε περισσότερα. Να στοιχηματίσω από εδώ πως σε μερικές εβδομάδες θα μάθουμε ότι ο ιός είναι φτιαγμένος από ανθρώπινο χέρι. Αλήθεια ο μπουρλά εν τέλει το έκανε το εμβόλιο;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά μου κάνει εντύπωση που θεωρείτε ότι οι παρενέργειες των εμβολίων θα είναι μόνο βραχυπρόθεσμες. Τις προάλλες βγήκε ένας από τους δημιουργούς της τεχνολογίας mRna και δήλωσε ότι του έκανε εντύπωση το ότι εν τέλει η ακίδα της πρωτεΐνης δεν παραμένει στο σημείο του εμβολιασμού αλλά διαχέεται στο σώμα. Μεθαύριο μπορεί να πούνε κάτι άλλο. Ήδη από την αρχή της πανδημίας καθημερινά ακούμε ήξεις αφήξεις. Που είναι αυτοί που έλεγαν ότι ο ιός μένει για μέρες στις επιφάνειες, κυρίως στις μεταλλικές!!! καθώς ότι ο ιός αιωρείται για ώρες στην ατμόσφαιρα!!!Το τελευταίο μάλιστα το είδα πριν λίγες εβδομάδες στην ΕΡΤ3 εκπομπή Ό3 από έναν Έλληνα που έχει 75 τίτλους σπουδών και διδάσκει σε 732 πανεπιστήμια. Δεν θα είχε μείνει άνθρωπος αμόλυντος. Όσο περνάει ο καιρός θα μαθαίνουμε περισσότερα. Να στοιχηματίσω από εδώ πως σε μερικές εβδομάδες θα μάθουμε ότι ο ιός είναι φτιαγμένος από ανθρώπινο χέρι. Αλήθεια ο μπουρλά εν τέλει το έκανε το εμβόλιο;

Ποιος σου είπε ότι θεωρούμε κάτι, απλά μιλάμε για πράγματα για τα οποία έχουμε κάποια δεδομένα και μπορούμε να τα σχολιάσουμε. Το να ανοίξουμε την ατζέντα και να αρχίσουμε να υποθέτουμε ότι θα βγάλουμε "κεραίες" ή θα συμβεί κάτι άλλο συνταρακτικό όταν δεν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις τι συνεισφέρει στη συζήτηση πέραν της κινδυνολογίας? Όποιοι δεν θέλουν να το κάνουν δεν θα το κάνουν, όποιοι θέλουν θα το κάνουν. Ο καθένας αποφασίζει για την ζωή του και πως θέλει να την διαχειριστεί.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αυτες τις αναλυσεις που κανετε καποιοι πανω στα εμβολια, αμα τις κανετε πανω στα τροφιμα, το νερο, την ατμοσφαιρα-ρυπανση πιστευω θα οδηγηθειτε σε ΤΡΕΛΑ.

Εδω ακουσαμε και για 5G , Αυτοι που τα πιστευαν αυτα δεν ηξεραν καν τι ειναι το 5G.

Το οτι λογω πανδημιας ακουμε τα εσωτερικα των επιστημονων δε σημαινει οτι τα μεταφραζουμε και σωστα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ενδιαφερουσα ομιλια,
για οποιον εχει τοσες ωρες βεβαια διαθεσιμες...
 

athenian

Well-Known Member
Προσωπικά μου κάνει εντύπωση που θεωρείτε ότι οι παρενέργειες των εμβολίων θα είναι μόνο βραχυπρόθεσμες. Τις προάλλες βγήκε ένας από τους δημιουργούς της τεχνολογίας mRna και δήλωσε ότι του έκανε εντύπωση το ότι εν τέλει η ακίδα της πρωτεΐνης δεν παραμένει στο σημείο του εμβολιασμού αλλά διαχέεται στο σώμα. Μεθαύριο μπορεί να πούνε κάτι άλλο. Ήδη από την αρχή της πανδημίας καθημερινά ακούμε ήξεις αφήξεις. Που είναι αυτοί που έλεγαν ότι ο ιός μένει για μέρες στις επιφάνειες, κυρίως στις μεταλλικές!!! καθώς ότι ο ιός αιωρείται για ώρες στην ατμόσφαιρα!!!Το τελευταίο μάλιστα το είδα πριν λίγες εβδομάδες στην ΕΡΤ3 εκπομπή Ό3 από έναν Έλληνα που έχει 75 τίτλους σπουδών και διδάσκει σε 732 πανεπιστήμια. Δεν θα είχε μείνει άνθρωπος αμόλυντος. Όσο περνάει ο καιρός θα μαθαίνουμε περισσότερα. Να στοιχηματίσω από εδώ πως σε μερικές εβδομάδες θα μάθουμε ότι ο ιός είναι φτιαγμένος από ανθρώπινο χέρι. Αλήθεια ο μπουρλά εν τέλει το έκανε το εμβόλιο;
Ο Malone πάντως το έκανε. Ο εφευρέτης της mRNA τεχνολογίας. Έκανε το moderna γιατί η γυναίκα του ήθελε να ταξιδέψουν στην Πορτογαλία και γιατί πιστευε ότι θα τον βοηθήσει σε ότι του άφησε η long covid που πέρασε πέρσι.
Επίσης δεν είναι σίγουρος ότι οι ακίδες είναι τοξικές. Γενικά δεν είναι σίγουρος.
 

Harris_G

Well-Known Member
Να σας πω μονο οτι αναμεσα σε αυτους που ξερω εγώ προσωπικά τους αντιεμβολιαστες, υπαρχει φιλος μου που πηγαμε να μπουμε σε μπαρ, βλεπει το "ελξατε" και γυρναει και με ρωταει: σπρωχνω ή τραβάω;
 

Stratos

Well-Known Member
Να σας πω μονο οτι αναμεσα σε αυτους που ξερω εγώ προσωπικά τους αντιεμβολιαστες, υπαρχει φιλος μου που πηγαμε να μπουμε σε μπαρ, βλεπει το "ελξατε" και γυρναει και με ρωταει: σπρωχνω ή τραβάω;
μπορει να μην ξέρει τι είναι το έλξατε αλλά κατάλαβε τι παιχνίδι παίζεται για να γίνουν κάποιοι πλούσιοι, όταν θα αρχίσουν οι μεταλλάξεις να δω πόσα εμβόλια θα κτυπάτε ανά έτος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
μπορει να μην ξέρει τι είναι το έλξατε αλλά κατάλαβε τι παιχνίδι παίζεται για να γίνουν κάποιοι πλούσιοι, όταν θα αρχίσουν οι μεταλλάξεις να δω πόσα εμβόλια θα κτυπάτε ανά έτος.
Στρατο ο ξαδερφος μου ασχολειται με τετοια πολλα χρονια. Η βιβλιοθηκη του ειναι γεματη Λαικοπουλο και δε συμμαζευεται. Μπορει να γελαω με αυτα που διαβαζει αλλα τουλαχιστον διαβαζει. Εχει κανει την ερευνα του. Ο "ελξατε" και αλλοι χιλιαδες ομοιοι του, διαβαζουν επικεφαλιδες απο facebook( !11!!!!!!!!111111 ΔΙΑΔΩΣΤΕ ) και νιωθει καταρτισμένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stratos

Well-Known Member
Λοιμωξιολόγοι γίναμε, βιολόγοι γίναμε,ανοσιολόγοι γίναμε,άνθρωποι δεν γίναμε μόνο.
Φαρμακευτικοί κολοσσοί αλλά και νεοσύστατες εταιρείες αποδύθηκαν σε έναν αγώνα δρόμου για την κυκλοφορία ενός εμβολίου. Δεκάδες έρευνες έτρεξαν άμεσα. Κάποιες από αυτές εγκατέλειψαν την έρευνα σε άλλους τομείς ασθενειών όπως οι όγκοι, οι καρδιακές παθήσεις, νευρολογικά νοσήματα κλπ. που είχαν μεν αυξημένη θνησιμότητα σε σχέση με τον κορονοϊό αλλά δεν αφορούσαν τόσα πολλά άτομα όσα οι υποψήφιοι εμβολιασμοί και δεν υπόσχονταν ασφαλώς τόσα κέρδη. Κάποιες νεοσύστατες εταιρείες όπως η Moderna μυρίστηκαν κέρδη και χωρίς να έχουν ποτέ τους κυκλοφορήσει κάποιο φάρμακο ρίχτηκαν στη μάχη του εμβολίου.
Πολλοί από όσους εμβολιάστηκαν πίστεψαν τόσο πολύ ότι είναι άτρωτοι ώστε παρουσιάστηκε αύξηση των κρουσμάτων μεταξύ ηλικιωμένων σε ιδρύματα, ιατρών όπως ο πρόεδρος του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου και απλών πολιτών πχ. Ισραήλ. Κάποιοι αυξημένοι θάνατοι σε μία πολύ σχολαστικά στατιστικά οργανωμένη κοινωνία όπως η Νορβηγία που αναφέρθηκαν σε ηλικιωμένους μετά τον εμβολιασμό αποδόθηκαν εσπευσμένα στο προχωρημένο γήρας. Οι φαρμακευτικές εταιρείες για λόγους μεγαλύτερου κέρδους δεν τίμησαν τα συμβόλαια που είχαν συνάψει και διοχέτευσαν σε πιο κερδοφόρες αγορές τα εμβόλιά τους.
 

oreo

Well-Known Member
Που είναι ο Georgie οεο? Δεν φαντάζομαι μετα την δεύτερη δόση Pfizer να μεταμορφώθηκε σε Super Saiyan :p
 

Stratos

Well-Known Member
Πεφτω απο τα σύννεφα, δεν ειναι αποτελεσματικα τα εμβόλια; Μαλλον fake news..
 

oreo

Well-Known Member
Πεφτω απο τα σύννεφα, δεν ειναι αποτελεσματικα τα εμβόλια; Μαλλον fake news..
Τέλος Σεπτέμβρη τα κεφάλια μέσα, μάλλον ήρθε η ώρα να μάθουμε να απλώνουμε τραχανά !!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στράτο γιατί δεν εμβαθύνεις σε αυτά που διαβάζεις και απλά ποστάρεις ότι βρεις για να μας πείσεις ή μάλλον να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις κάνει σοφή επιλογή. Έχεις καθόλου ιδέα τι είναι αυτό που πόσταρες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τέλος Σεπτέμβρη τα κεφάλια μέσα, μάλλον ήρθε η ώρα να μάθουμε να απλώνουμε τραχανά !!!

Σε θεωρούσα για άνθρωπο που μπορεί να κάνει λίγο καλύτερη έρευνα και να μην πιστεύει το κάθε δημοσιογραφίσκο από τα ΙΕΚ που το μόνο που έμαθε είναι πως να κάνει πιο «μοβορικη» και «δραματική» την είδηση για μα πουλάει πιο πολύ.
 

oreo

Well-Known Member
Σε θεωρούσα για άνθρωπο που μπορεί να κάνει λίγο καλύτερη έρευνα και να μην πιστεύει το κάθε δημοσιογραφίσκο από τα ΙΕΚ που το μόνο που έμαθε είναι πως να κάνει πιο «μοβορικη» και «δραματική» την είδηση για μα πουλάει πιο πολύ.
Είσαι ντεφορμέ και δεν το εξέλαβες άκρως χιουμοριστικά όπως το σκέφτηκα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με θέματα που αγγίζουν την δημόσια υγεία δεν επιτρέπεται το χιούμορ εκτός και αν είναι τύπου Christopher
 
Μπλουζα