Η ζωη με Covid-19

Aris81

Well-Known Member
Στο Ισραήλ έχουν εμβολιάσει (χωρίς να είναι υποχρεωτικό) 80% του πληθυσμού. Απλά εκεί ο λαός είναι συνειδητοποιήμενος και ξέρει τι σημαίνει και έκτακτα μέτρα και κοινωνική ευθύνη. Για αυτό και έχουν γυρίσει σελίδα από αρχές Απρίλη.

O λαός είναι συνειδητοποιημένος γιατί είναι γαλουχημένος με άλλες αξίες,ενώ στην Ελλάδα υπάρχει αντίδραση σε όλα.
Δε λέω να μην υπάρχει κριτική σκέψη,αλλά το να θέτει ο πολίτης εαυτόν πάντα απέναντι σε όλα,καταντάει γραφικό.
Ούτε εγώ έχω καμία όρεξη να εμβολιαστώ,αλλά θα το κάνω για να βγάλουμε όλοι μαζί το κάρο από τη λάσπη
μία ώρα αρχίτερα.

@Giorgos-3 Καλή επιτυχία με το διδακτορικό,φυσικά και ποτέ δεν είναι αργά.
Είμαι υπερ της εφ' όρου ζωής μαθητείας,άσχετα αν στις περισσότερες περιπτώσεις,,
η κτήση πτυχίων στην Ελλάδα είναι διαδικασία καθαρά χρησιμοθηρική με ανύπαρκτο ερευνητικό ενδιαφέρον.
Επίσης όλο αυτό ότι αφήνει κάποιος το στίγμα του,παραείναι ρομαντικό για μένα,
είμαι περισσότερο της σχολής των πραγματιστών,vlafo και CVIAL.
Τέλος,σε αντίθεση κάτι που γράφτηκε πριν και επειδή έχω προετοιμάσει πολλά βιογραφικά Ελλήνων στα γερμανικά,
θα γράψω πως όταν μιλάμε για καλές θέσεις εργασίας,
οποιοδήποτε κενό διάστημα στο βιογραφικό,η κτήση πτυχίου σε μεγαλύτερη ηλικία,κ.λ.π.
πρέπει να τεκμηριώνεται.
Και φυσικά όσοι έχουν τριβή με το αντικείμενο,προϋπηρεσία,κ.λ.π. έχουν προτεραιότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
O λαός είναι συνειδητοποιημένος γιατί είναι γαλουχημένος με άλλες αξίες,ενώ στην Ελλάδα υπάρχει αντίδραση σε όλα.
Δε λέω να μην υπάρχει κριτική σκέψη,αλλά το να θέτει ο πολίτης εαυτόν πάντα απέναντι σε όλα,καταντάει γραφικό.
Ούτε εγώ έχω καμία όρεξη να εμβολιαστώ,αλλά θα το κάνω για να βγάλουμε όλοι μαζί το κάρο από τη λάσπη
μία ώρα αρχίτερα.

@Giorgos-3 Καλή επιτυχία με το διδακτορικό,φυσικά και ποτέ δεν είναι αργά.
Είμαι υπερ της εφ' όρου ζωής μαθητείας,άσχετα αν στις περισσότερες περιπτώσεις,,
η κτήση πτυχίων στην Ελλάδα είναι διαδικασία καθαρά χρησιμοθηρική με ανύπαρκτο ερευνητικό ενδιαφέρον.
Επίσης όλο αυτό ότι αφήνει κάποιος το στίγμα του,παραείναι ρομαντικό για μένα,
είμαι περισσότερο της σχολής των πραγματιστών,vlafo και CVIAL.
Τέλος,σε αντίθεση κάτι που γράφτηκε πριν και επειδή έχω προετοιμάσει πολλά βιογραφικά Ελλήνων στα γερμανικά,
θα γράψω πως όταν μιλάμε για καλές θέσεις εργασίας,
οποιοδήποτε κενό διάστημα στο βιογραφικό,η κτήση πτυχίου σε μεγαλύτερη ηλικία,κ.λ.π.
πρέπει να τεκμηριώνεται.
Και φυσικά όσοι έχουν τριβή με το αντικείμενο,προϋπηρεσία,κ.λ.π. έχουν προτεραιότητα.
Βρε σωστά είμαι αυτά που λένε ο cvial kai o valfo αλλά χωρίς τις ακαδημαϊκές τους σπουδές θα ταν το ίδιο αποδοτικοί πιστεύεις ; Απέκτησαν και ένα υπόβαθρο...φυσικά και η πρακτική άσκηση δεν αντικαθίσταται με τίποτα.....εμένα από την φύση της η δουλειά μου έχει απειρο διάβασμα και σε συνδυασμό με την πρακτική και την εμπειρία να αρκουν....έλα που όμως που με το καιρό αλλάζει ο τρόπος αντίληψης μου σε πράγματα που ξέρω ήδη να κάνω η σκέφτομαι να αλλάξω και να γίνομαι πιο "πρακτικός"....δεν μου ρθε καμία φώτιση...κάτι θα κάνει και αυτό εδώ το ρημαδι που Μ έχει κλείσει σε μια αποθήκη όλη μέρα μέσα ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Όπως το θέτει ο Γιωργος εχει δίκιο.
Το ενα συμπληρώνει το άλλο .
Καλή επιτυχία
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείται, όλα σωστά πρέπει μα έχεις βάσεις. Η αντίρρηση μου είναι για PhD, πολλά χρόνια για θεωρητική κυρίως και συνήθως έρευνα (σε αυτούς τους τομείς).
 

dim d

Well-Known Member
Εννοείται, όλα σωστά πρέπει μα έχεις βάσεις. Η αντίρρηση μου είναι για PhD, πολλά χρόνια για θεωρητική κυρίως και συνήθως έρευνα (σε αυτούς τους τομείς).
ως διδακτορικος πρεπει να ξεχωρισουμε τα εφαρμοσμενα με τα θεωρητικα που εχουμε μπουχτισει εδω. Τα εφαρμοσμενα ξεκαθαρα βοηθανε κι στην απασχοληση στην αγορα.
 

vlafo

Well-Known Member
ως διδακτορικος πρεπει να ξεχωρισουμε τα εφαρμοσμενα με τα θεωρητικα που εχουμε μπουχτισει εδω. Τα εφαρμοσμενα ξεκαθαρα βοηθανε κι στην απασχοληση στην αγορα.
Ξεκάθαρα βοηθάνε,αλλά χτύπα ένα 2ο μεταπτυχιακό να δεις πως βοηθάει εκεί έξω.
Βασιλιάς θα είσαι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εντάξει ρε παιδιά σκέψεις κάνω ... τίποτα δεν έχω αποφασίσει ακόμα εκτός το ότι σίγουρα δεν θα κάτσω .....
 

dim d

Well-Known Member
προσωπικα δεν εχω μετανιωσει , με εχουν βοηθησει οι επαφες που εκανα στην δουλεια μου μετα. Αλλά ουσιαστικη συνδεση με αγορα εργασιας δεν υπαρχει.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
προσωπικα δεν εχω μετανιωσει , με εχουν βοηθησει οι επαφες που εκανα στην δουλεια μου μετα. Αλλά ουσιαστικη συνδεση με αγορα εργασιας δεν υπαρχει.
Άναλογα τι πτυχίο κάνεις και τι δουλειά θα κάνεις μετά ...νομίζω όταν πρώτα δουλεύεις και μετά κάνεις τα πτυχία η τεσπά γίνονται παράλληλα είναι πιο ουσιαστικό...γιατί θα σπουδάσεις κάτι συγκεκριμένο...σαν τα σεμινάρια επιμόρφωσης που κανείς στην δουλειά σου ένα πράγμα σε μεταπτυχιακό επίπεδο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
παραλληλα ειναι πολυ δυσκολο ειδικα αν κανεις μαστερ π εχει σταθερα μαθηματα. εγω που προ κοβιντ δεν ειχα σταθερο ωραριο δεν θα μπορουσα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
παραλληλα ειναι πολυ δυσκολο ειδικα αν κανεις μαστερ π εχει σταθερα μαθηματα. εγω που προ κοβιντ δεν ειχα σταθερο ωραριο δεν θα μπορουσα.
Καλά η αλήθεια είναι ότι ο κοβιντ με έφτιαξε απίστευτα σ αυτό και πολλούς άλλους...ούτε παραγγελία να το χα...δεν έβγαινε διαφορετικά τουλάχιστον στην ώρα του ... πρακτικά αδύνατον.... μοναδική ευκαιρία ...και τον Ιούνη που μάλλον πια μπαίνουμε σε φουλ ρυθμούς θα χω προλάβει το τρένο ...
 

Aris81

Well-Known Member
Nα πω και κάτι που αφορά κυρίως την Ευρώπη και που δυστυχώς πολύς κόσμος δε θέλει να καταλάβει.
Τα πτυχία από τα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα,αναγνωρίζονται πολύ εύκολα στην Ευρώπη.
Το μόνο που αλλάζει, ανάλογα με το φόρτο εργασίας της υπηρεσίας αναγνώρισης,
είναι οι βδομάδες/μήνες μέχρι την αναγνώριση.
Μέχρι εδώ καλά.

Αυτό που όμως δεν είναι η Ευρώπη,είναι ένας άτυπος οαεδ που πρέπει να βρει θέση εργασίας σε όλους,ανεξαρτήτου ειδικότητας.
Η Ευρώπη έχει συγκεκριμένες ανάγκες να καλύψει,αν το αντικείμενό σου σχετίζεται με αυτές,έχει καλώς.
Αν εσύ έχεις βγάλει πολιτικές επιστήμες,μεθοδολογία της ιστορίας,θεολογία,κ.ο.κ
και κάποιος άλλος έχει απλά ένα επαγγελματικό δίπλωμα κατηγορίας Γ,
ο πρώτος δεν έχει καμία τύχη,ενώ ο δεύτερος βρίσκει δουλειά αύριο.

Όμως εμείς σε ενδεχόμενο μετανάστευσης,έχουμε την ίδια νοοτροπία που έχουμε και στην Ελλάδα.
Σπούδασες κάτι που ούτε όταν μπήκες,πόσο μάλλον όταν βγήκες από τη σχολή είχε μέλλον;
Σπούδασες σε μία από τις δίχως αποκατάσταση σχολές που φύτρωσαν σε κάθε κωμόπολη για ψηφοθηρικούς λόγους;
Ε,είσαι πανεπιστήμονας και πρέπει το κράτος να σε αποκαταστήσει στο αντικείμενό σου...

Ελληνικές στρεβλώσεις,ήλπιζα ότι με την κρίση θα πάρουν κάποιοι τα χαμπάρια τους αλλά δεν..
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Nα πω και κάτι που αφορά κυρίως την Ευρώπη και που δυστυχώς πολύς κόσμος δε θέλει να καταλάβει.
Τα πτυχία από τα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα,αναγνωρίζονται πολύ εύκολα στην Ευρώπη.
Το μόνο που αλλάζει, ανάλογα με το φόρτο εργασίας της υπηρεσίας αναγνώρισης,
είναι οι βδομάδες/μήνες μέχρι την αναγνώριση.
Μέχρι εδώ καλά.

Αυτό που όμως δεν είναι η Ευρώπη,είναι ένας άτυπος οαεδ που πρέπει να βρει θέση εργασίας σε όλους,ανεξαρτήτου ειδικότητας.
Η Ευρώπη έχει συγκεκριμένες ανάγκες να καλύψει,αν το αντικείμενό σου σχετίζεται με αυτές,έχει καλώς.
Αν εσύ έχεις βγάλει πολιτικές επιστήμες,μεθοδολογία της ιστορίας,θεολογία,κ.ο.κ
και κάποιος άλλος έχει απλά ένα επαγγελματικό δίπλωμα κατηγορίας Γ,
ο πρώτος δεν έχει καμία τύχη,ενώ ο δεύτερος βρίσκει δουλειά αύριο.

Όμως εμείς σε ενδεχόμενο μετανάστευσης,έχουμε την ίδια νοοτροπία που έχουμε και στην Ελλάδα.
Σπούδασες κάτι που ούτε όταν μπήκες,πόσο μάλλον όταν βγήκες από τη σχολή είχε μέλλον;
Σπούδασες σε μία από τις δίχως αποκατάσταση σχολές που φύτρωσαν σε κάθε κωμόπολη για ψηφοθηρικούς λόγους;
Ε,είσαι πανεπιστήμονας και πρέπει το κράτος να σε αποκαταστήσει στο αντικείμενό σου...

Ελληνικές στρεβλώσεις,ήλπιζα ότι με την κρίση θα πάρουν κάποιοι τα χαμπάρια τους αλλά δεν..
φιλε αρη σε κτλ απολυτα τι λες....αλλα ως γνησιος μεσογειακος λαος τι γυρευεις? κανουμε βηματα προς τα μπρος...αργα και σταθερα κανουμε...με το βουρδουλα και με συνεχη εποπτια αλλα κατι γινεται....εκανε και κατι καλο η κριση.....γινομαστε αθρωποι.....μην τα ισοπεδωνουμε ολα....απλα παμε αργα ...πολυ αργα και σταθερα γιατι δεν ειναι πολυ ευκολο στην ελλαδα να ξεριζωσεις μια "παραδοση"....
 

oreo

Well-Known Member
Τι έγινε ρε παιδιά, στο νήμα του Hairvivor είχαμε αποχώρηση πριν ολοκληρωθεί η ψηφοφορία?
 
Μπλουζα