Η ζωη με Covid-19

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η ανευθυνότητα κάποιων δεν χρειάζεται να εξισώνεται με αντιδημοκρατικές αντιλήψεις...αν εγώ μέχρι εσύ να εμβολιαστείς είμαι μόνιμα με το αρνητικό τεστ εσένα τι σε ενοχλεί ; Και μην κατηγορείς το χάλι μας τους αρνητές....μην τρελαθουκε τώρα ...βγες έξω και δες τι γίνεται που ο ένας ποδοπαταει τον άλλον για ένα φρέντο και σου φταίνε οι αρνητές.....και γενικά όλο αυτό το διάστημα της πανδημίας.... Τι μεσά τι έξω ένα και το αυτό ...όλα τα πράγματα κάνουν το κύκλο τους ...εδώ πλησιάζει το τέλος αυτού του κύκλου...επίσης είπα ξακαθαρα είμαι υπέρ των εμβολίων κατά πλειοψηφία συντριπτική γιατί δεν μπορούν όλοι να σηκώσουν το βάρος της φυσικής ανοσίας....πόσο πιο απλα να το πω δεν ξέρω ;

Απλά το λες, αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο. Ποιός σου είπε ότι το ¨μονιμα¨αρνητικό τεστ είναι ασφάλεια ότι δεν έχεις ιο. Πρώτον, ξέρεις πολλους που θέλουν να δίνουν 60€ (για σοβαρό τεστ) κάθε εβδομάδα? Άρα είναι μια δικαιολογία. Δεύτερον (και πιό σημαντικό), μπορεί άνετα να έχεις τον ιο και στα αρχικά στάδια το τεστ να μην τον πιάνει. Η οδηγία του ΠΟΥ και ΕΟΔΥ είναι αν είσαι ύποπτος για ιο, υποχρεωτική καραντίνα 10 μέρες και ας έχεις αρνητικό τεστ. Το τέλος του κύκλου πλησιάζει γιατί κάποιοι έχουν το θάρρος να σηκώσουν τα μανίκια και να κάνουν το χρέος τους ενώ κάποιοι άλλοι παίζουν καθυστερήσεις και σφυρίζουν αδιάφορα. Τέλος νομίζεις ότι επειδή είσαι σε καλή φυσική κατάσταση ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο ιος όμως είναι ύπουλος, χτυπάει και υγιείς και σε άριστη φυσική κατάσταση. Πάμπολα τα παραδείγματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Στα Γιαννενα υπαρχει παραδειγμα σχολειου που μαθητης με αρνητικο τεστ κολλησε τμημα ολοκληρο. 1 Εβδομαδα πριν το Πασχα.
Ειναι γεγονος πως αυτα τα τεστ δεν ειναι αξιοπιστα.
Απλα ειναι πιο αξιοπιστα απο το οχι τεστ.

Τζωρτζ με τη λογικη παρτο. Αν με το εμβολιο ταλαιπωρηθεις Α με τον ιο θα ταλαιπωρηθεις αρκετα περισσοτερο.
Αρα πιστευω ολους μας συμφερει το εμβολιο. Και γω στα 24 δεν μπορω να πω οτι ειμαι και ο πιο ενθερμος υποστηρικτης να εμβολιαστω...
Εχω να αρρωστησω απο μικρο παιδι να φανταστεις(πυρετος),
αλλα ξερω οτι αν κολλησω θα ταλαιπωρηθω περισσοτερο απο οτι με το εμβολιο.
Απο την αλλη υποψιαζομαι πως αν τον ιο τον περναγα στο ντουκου, και με το εμβολιο κατι παρομοιο θα γινει. :D

Μην ξεχνατε ως παιδια καναμε τοσα και τοσα εμβολια χωρις να ξερουμε καν τι ειναι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ με φτιάχνει αυτό που λες στο τέλος ....το "δεν μπορείς ...είναι αδύνατον" όταν το λένε .....πεισμωνω τρελάκ μου γυρνάει το μάτι ..... γουστάρω την πρόκληση απλα αυτό το πράγμα για να το κάνω πρέπει απ' ότι έχω κτλ πρέπει να πάρω ειδική απόσπαση και να πάω Αθήνα και να δουλεύω μέσα στο υπουργείο οικονομικών για όλο αυτό διάστημα τουλάχιστον μέχρι να τελειώσω.....δεν είναι τόσο απλό ...επισης ο καθηγητής που θα με αναλάβει είναι επίκουρος στο Θεσσαλίας και μου λέει ίσως χρειαστεί να πάω και εκεί ....δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά ....κάτσε να τελειώσω αρχές Ιούνη με το καλό να παραδώσω διπλωματική και μετά θα ασχοληθώ να μάθω ακριβώς τι και πώς ....πάντως κάτι θα κάνω ....αν δεν το αποφασίσω για διδακτορικό θα δώσω εισαγωγικές για την σχολή του Εθνικού κέντρου δημόσιας διοίκησης η στην χειρότερη δεύτερο μεταπτυχιακό .....πάντως δεν θα κάτσω ..,
 

vlafo

Well-Known Member
Γιώργο κατ αρχήν μπράβο σου που βάζεις τέτοιους στόχους.
Θα σου παραθέσω την προσωπική μου άποψη για το διδακτορικό.
Κατ εμέ το θεωρώ εντελώς άχρηστο και χρησιμεύει μόνο σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει ακαδημαϊκή και μόνο καριέρα.
Σαν άνθρωπος της αγοράς που με ενδιέφερε να έχω τα κατάλληλα προσόντα και πτυχία,και που επένδυσα σε αυτά,το διδακτορικό δεν θα μου προσέφερε απολύτως τίποτα.Ειδικά στην αγορά εργασίας δεν υπολογίζεται σαν συν.
Αν τώρα σου αρέσει τόσο πολύ η πας όπως είπα για ακαδημαϊκή καριέρα,τότε ούτε συζήτηση.Απαραίτητο.
Οι θυσίες να ξέρεις όμως τεράστιες μια και έχεις οικογένεια so think about it seriously.
Και εμένα θυμάμαι με ρωτούσαν οι καθηγητές αλλα ούτε το συζητούσα.
Το θεωρούσα εντελώς άχρηστο.
Εκτιμώ πως ένα 2ο μεταπτυχιακό είναι ότι καλύτερο,γιατί για Δημόσια Διοίκηση τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα έως απίθανα να μπει κάποιος.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς,αλλά είναι λίγες οι θέσεις και τρομερός και υψηλότατος ο ανταγωνισμός.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Απλά το λες, αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο. Ποιός σου είπε ότι το ¨μονιμα¨αρνητικό τεστ είναι ασφάλεια ότι δεν έχεις ιο. Πρώτον, ξέρεις πολλους που θέλουν να δίνουν 60€ (για σοβαρό τεστ) κάθε εβδομάδα? Άρα είναι μια δικαιολογία. Δεύτερον (και πιό σημαντικό), μπορεί άνετα να έχεις τον ιο και στα αρχικά στάδια το τεστ να μην τον πιάνει. Η οδηγία του ΠΟΥ και ΕΟΔΥ είναι αν είσαι ύποπτος για ιο, υποχρεωτική καραντίνα 10 μέρες και ας έχεις αρνητικό τεστ. Το τέλος του κύκλου πλησιάζει γιατί κάποιοι έχουν το θάρρος να σηκώσουν τα μανίκια και να κάνουν το χρέος τους ενώ κάποιοι άλλοι παίζουν καθυστερήσεις και σφυρίζουν αδιάφορα. Τέλος νομίζεις ότι επειδή είσαι σε καλή φυσική κατάσταση ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο ιος όμως είναι ύπουλος, χτυπάει και υγιείς και σε άριστη φυσική κατάσταση. Πάμπολα τα παραδείγματα.
Μα αυτό με το τεστ που λες και το πόσο σίγουρος είσαι αν είσαι αρνητικός η απάντηση είναι όσο σίγουρος είσαι που όταν πας για το δεύτερη δόση δεν θα έισαι αρνητικός...στα λόγια μου έρχεσαι....να πω και κάτι άλλο ...μια μαρτυρία πολύ κοντινού μου φίλου διορισμένο στο νοσοκομείο Αθήνας....με το που ήρθαν όλα τα εμβόλια τους έβαλαν όλους και έκαναν και τις δύο δόσεις και μετά από κάποιο διάστημα τους έκαναν ένα τέστ για να δουν σε τι βαθμό έχουν ανοσία ....όλοι μα όλοι χωρίς καμία εξαίρεση από 50-60% είχαν και ήταν και το "καλό" της φαιζερ που μου βάζουν βύσμα για να κάνουν το καλό και καλά ....αυτά τα 92% και 99,999% ανοσία μάλλον δεν είναι και τόσο συνηθισμένο....αυτό με την φυσική ανοσία που λες δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τίποτα αλλά έχω συμπεράνει όπως συμβαίνει και με άλλες ασθένειες όπως γρίπη ότι ο οργανισμός σου είναι από μόνος του το καλύτερο φάρμακο και μόνο αν δεις ότι δεν μπορεί και μόνος του και χρειάζεται βοήθεια επεμβαίνεις....είναι αυτό που είχα πει ότι με το παραμικρό βηχαλακι δεν τρέχουμε να πλακωθουμε στα χάπια .... κρατάμε το σώμα μας σε εγρήγορση όσο μπορεί....είμαι αυτής της λογικής που μέχρι σήμερα με έχει δικαιώσει....είναι σαν αυτό με την φίνα που συζητάμε...είμαι στάση ζωής ....αφήνω την επιστήμη να επέμβει πάνω μου μόνο αν με ξαπλώσει κάτι .....
 

vlafo

Well-Known Member
Ερώτηση QUIZ.
Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει τα ποσοστά ανοησίας και σε τι χρονικό διάστημα μετά το εμβόλιο αρχίζει η επίδραση,αλλα πείτε μου το Modena που θα κάνω έχει αποτελεσματικότητα 92% στην πρώτη δόση μετά από 14 μέρες και στη 2η δοση παει στο 94% σε αντιθέσει με τα υπόλοιπα που έχουν πολύ χαμηλότερη αποτελεσματικότητα στην πρώτη δόση.
Δηλαδή με την πρώτη είμαι απόλυτα καλυμμένος,τώρα για 2% παραπάνω δεν νομιζω ότι αξίζει να συζητάμε.
Γιατί να πάει κάποιος να την κάνει τη 2η δόση?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο κατ αρχήν μπράβο σου που βάζεις τέτοιους στόχους.
Θα σου παραθέσω την προσωπική μου άποψη για το διδακτορικό.
Κατ εμέ το θεωρώ εντελώς άχρηστο και χρησιμεύει μόνο σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει ακαδημαϊκή και μόνο καριέρα.
Σαν άνθρωπος της αγοράς που με ενδιέφερε να έχω τα κατάλληλα προσόντα και πτυχία,και που επένδυσα σε αυτά,το διδακτορικό δεν θα μου προσέφερε απολύτως τίποτα.Ειδικά στην αγορά εργασίας δεν υπολογίζεται σαν συν.
Αν τώρα σου αρέσει τόσο πολύ η πας όπως είπα για ακαδημαϊκή καριέρα,τότε ούτε συζήτηση.Απαραίτητο.
Οι θυσίες να ξέρεις όμως τεράστιες μια και έχεις οικογένεια so think about it seriously.
Και εμένα θυμάμαι με ρωτούσαν οι καθηγητές αλλα ούτε το συζητούσα.
Το θεωρούσα εντελώς άχρηστο.
Εκτιμώ πως ένα 2ο μεταπτυχιακό είναι ότι καλύτερο,γιατί για Δημόσια Διοίκηση τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα έως απίθανα να μπει κάποιος.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς,αλλά είναι λίγες οι θέσεις και τρομερός και υψηλότατος ο ανταγωνισμός.
Ναι για το εσδδα περνάς από χίλια κυματα για να σε πάρουν ....2300 αιτήσεις περίπου δίνεις γραπτα προφορικά συνεντεύξεις για να πάρουν 60 άτομα και μόνο το 10% να είναι ήδη στο δημόσιο...δλδ 7-8 άτομα ....απλά αυτό που κάνω τώρα και τελειώνω βλέποντας την ύλη εξετάσεων για την σχολή είναι ουσιαστικά λες και κάνω προετοιμασία....μικρό μάκρο δημόσια διοίκηση κ κράτος κτλ κτλ ...κοίτα εΧώ μια ψυχολογία ότι, ότι κάνω το κάνω εκ του ασφαλούς.....δεν καίγομαι για τίποτα ούτε σκέφτομαι να κάνω στροφή καριέρας....και έτσι όπως είμαι να κάτσω πάλι με τα χρόνια θα περνώ τις προαγωγές για προϊστάμενος κτλ κτλ ....απλά είναι σαν μικρόβιο λίγο αυτό... τελειώνεις το ένα στοχεύεις κάτι άλλο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Διάλεξε αυτό που σου αρέσει με τον λιγότερο κόπο.
Το ξαναλέω 2ο μεταπτυχιακό.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Διάλεξε αυτό που σου αρέσει με τον λιγότερο κόπο.
Το ξαναλέω 2ο μεταπτυχιακό.
Κ αυτό μια κουβέντα είναι ..... πρέπει να ναι εξ αποστάσεως τουλάχιστον τα μαθήματα γιατί να φύγω από δω για μτχ και όχι το εσδδα η διδακτορικό δεν θα γίνει....και αν κάνω 2ο μτχ θα ναι κάτι σε χρηματοοικονομική τραπεζική να έχει και συνάφεια.....πάντως μπράβο μεγάλη μαγκιά που έκανες διδακτορικό....όπως μου τα πες ο καθηγητής μου μεγάλο παλούκι και θυσίες....είναι ένας είδος πρωταθλητισμού....
 

vlafo

Well-Known Member
Κ αυτό μια κουβέντα είναι ..... πρέπει να ναι εξ αποστάσεως τουλάχιστον τα μαθήματα γιατί να φύγω από δω για μτχ και όχι το εσδδα η διδακτορικό δεν θα γίνει....και αν κάνω 2ο μτχ θα ναι κάτι σε χρηματοοικονομική τραπεζική να έχει και συνάφεια.....πάντως μπράβο μεγάλη μαγκιά που έκανες διδακτορικό....όπως μου τα πες ο καθηγητής μου μεγάλο παλούκι και θυσίες....είναι ένας είδος πρωταθλητισμού....
Εγώ ρε φίλε δεν έχω κάνει,σιγά μην έχανα 4 χρόνια από τη ζωή μου για να έχω ένα πτυχίο άχρηστο εντελώς.
Αυτά είναι καλά για τους Βαρουφάκηδες να λένε δημιουργικές ασάφειες και να μην μπορούν να ξεχωρίσουν 2 ψύλλους στα άχυρα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγώ ρε φίλε δεν έχω κάνει,σιγά μην έχανα 4 χρόνια από τη ζωή μου για να έχω ένα πτυχίο άχρηστο εντελώς.
Αυτά είναι καλά για τους Βαρουφάκηδες να λένε δημιουργικές ασάφειες και να μην μπορούν να ξεχωρίσουν 2 ψύλλους στα άχυρα.
ειναι εμπειρια γενικα..μην το βλεπεις ετσι... εδω μια διπλωματικη κανω που για μενα ειναι κατι πρωτογνωρο και καθε μερα ο τροπος που δουλευεις σου αλλαζει και τον τροπο σκεψεις σε πολλα...δεν ειναι μονο η γνωση που αποκτας....ειναι ο τροπος που αντιμετωπιζεις και προσεγγιζεις τα πραγματα στην ζωη γενικα....το διδακτορικο πρεπει να ναι μια φαση που το κανεις για να αφησεις το στιγμα σου μετα καπου..να προσφερεις κατι νεο που θα εχει το ονομα σου....ειναι μεγαλο δελεαρ αλλα νομιζω και μεγαλο το τιμημα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
ειναι εμπειρια γενικα..μην το βλεπεις ετσι... εδω μια διπλωματικη κανω που για μενα ειναι κατι πρωτογνωρο και καθε μερα ο τροπος που δουλευεις σου αλλαζει και τον τροπο σκεψεις σε πολλα...δεν ειναι μονο η γνωση που αποκτας....ειναι ο τροπος που αντιμετωπιζεις και προσεγγιζεις τα πραγματα στην ζωη γενικα....το διδακτορικο πρεπει να ναι μια φαση που το κανεις για να αφησεις το στιγμα σου μετα καπου..να προσφερεις κατι νεο που θα εχει το ονομα σου....ειναι μεγαλο δελεαρ αλλα νομιζω και μεγαλο το τιμημα....
Φίλε Γιώργο
Μετά από 2 πτυχία και 6 χρόνια σπουδών, πήρα την εμπειρία που ήθελα, δεν ήθελα άλλο ειδικά μετά από το αγγούρι που έφαγα τόσα χρόνια.
Μια χαρά ήμουν και είμαι και ευτυχώς βγήκα στην αγορά εργασίας άμεσα και δικαιώθηκα.
Βέβαια αυτά είναι και τι τον ικανοποιεί τον καθένα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε Γιώργο
Μετά από 2 πτυχία και 6 χρόνια σπουδών, πήρα την εμπειρία που ήθελα, δεν ήθελα άλλο ειδικά μετά από το αγγούρι που έφαγα τόσα χρόνια.
Μια χαρά ήμουν και είμαι και ευτυχώς βγήκα στην αγορά εργασίας άμεσα και δικαιώθηκα.
Βέβαια αυτά είναι και τι τον ικανοποιεί τον καθένα.
ε ναι οπως νιωθεις..... απλα ειναι και το στυλ μου εμενα αυτο..πρπει να εχω παντα ενα κινητρο σε κατι...να εχω ενα σκοπο για ειμαι σε εγρηγορση....παλια ηταν ο αθλητισμος τωρα ειναι ειναι οι σπουδες,,,,τροπος ζωης...δεν μπορω να καθομαι παντως και πρπει καπως να απασχολω το μυαλο μου με εναν στοχο....
 

Georgie

Well-Known Member
Ερώτηση QUIZ.
Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει τα ποσοστά ανοησίας και σε τι χρονικό διάστημα μετά το εμβόλιο αρχίζει η επίδραση,αλλα πείτε μου το Modena που θα κάνω έχει αποτελεσματικότητα 92% στην πρώτη δόση μετά από 14 μέρες και στη 2η δοση παει στο 94% σε αντιθέσει με τα υπόλοιπα που έχουν πολύ χαμηλότερη αποτελεσματικότητα στην πρώτη δόση.
Δηλαδή με την πρώτη είμαι απόλυτα καλυμμένος,τώρα για 2% παραπάνω δεν νομιζω ότι αξίζει να συζητάμε.
Γιατί να πάει κάποιος να την κάνει τη 2η δόση?
Για να μπορέσει τα ταξιδέψει :p
 

Georgie

Well-Known Member
Χριστοφορε, έχεις κάποια σχέση με βιολογία?Είσαι υγειονολογος ή κάτι αντίστοιχο ...
Εαν έχεις κάποια πληροφορία εκ των έσω, θα χαρώ να την ακούσω για να μην ακούγομαι σαν Πσεκας έξω(εαν εκφράζω αμφιβολίες) !!!
Εσυ τι ρωτας τωρα ?
Δε φαίνεται απο τον ειρμό?
 

Georgie

Well-Known Member
Τον Χριστόφορο τον εκτιμώ για δυο λόγους .
Ο ένας οτι ειναι αισθηματιας Ανθρωπος, αγνή ψυχή πως το λεμε !
Μετανάστης, αδελφή και Μασόνος να μην εισαι, και δίνει και το βρακι του.

Ο δεύτερος και πιο σημαντικός ειναι οτι τα διαμάντια που γράφει, ειναι στη πεζή γραφή .
Οπότε δε παραμυθιαζόμαι οτι μου πέρασε η πρεσβυωπία .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ερώτηση QUIZ.
Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει τα ποσοστά ανοησίας και σε τι χρονικό διάστημα μετά το εμβόλιο αρχίζει η επίδραση,αλλα πείτε μου το Modena που θα κάνω έχει αποτελεσματικότητα 92% στην πρώτη δόση μετά από 14 μέρες και στη 2η δοση παει στο 94% σε αντιθέσει με τα υπόλοιπα που έχουν πολύ χαμηλότερη αποτελεσματικότητα στην πρώτη δόση.
Δηλαδή με την πρώτη είμαι απόλυτα καλυμμένος,τώρα για 2% παραπάνω δεν νομιζω ότι αξίζει να συζητάμε.
Γιατί να πάει κάποιος να την κάνει τη 2η δόση?

Γιατί η 2η είναι booster, δηλαδή σου κρατάει την ανοσία για μακρύ χρονικό διάστημα. Αν μείνεις με την 1η θα εξασθενίσει πολύ πιο γρήγορα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ ρε φίλε δεν έχω κάνει,σιγά μην έχανα 4 χρόνια από τη ζωή μου για να έχω ένα πτυχίο άχρηστο εντελώς.
Αυτά είναι καλά για τους Βαρουφάκηδες να λένε δημιουργικές ασάφειες και να μην μπορούν να ξεχωρίσουν 2 ψύλλους στα άχυρα.

Τα καλύτερα πτυχία είναι τα εργασιακά. Το λέω έχοντας πάρει 3 (πτυχία και μεταπτυχιακά).
 
Μπλουζα