Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ D*I ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

George3V

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

n094 είπε:
Παίδες για μένα η σωστή στρατηγική είναι μία. Θεραπεία (από αυτές που υπάρχουν και αποδεδειγμένα μπορούν να σου "κρατήσουν" κάποια από τα "μαμά" μαλιά) και συντηρητικά βήματα μεταμόσχευσης,

n094 επειδή το ζήτημα θεραπεία που αποδεδειγμένα κάνει δουλειά (πέραν από φινα-ντούτα-μίνοξ) με έχει απασχολήσει πολύ τελευταία χωρίς να μπορώ να καταλήξω κάπου ,έχεις κάτι να προτείνεις ; Η εμπειρία σου θα βοηθούσε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

Εγώ ξεκίνησα φίνα για ένα χρόνο και είδα αποτέλεσμα, αλλά μαζί με το αποτέλεσμα ψηλά είδα και χαμηλά οπότε σταμάτησα, αν κάποιος δεν έχει παρενέργειες είναι το ιδανικό. Τώρα για την σπιρολακτονη, την έχω κόψει και αυτήν εδώ και κάποιους μήνες, όχι γιατί δεν δούλεψε, αν και θεωρώ ότι λίγα πράγματα έκανε, αν έκανε, αλλά γιατί νοιώθω ότι δεν την έχω ανάγκη. Βάζω μόνο μινοξιδίλη ενισχυμένη με λίγη κορτιζόνη (30 ml pharmecort) και hair stabil tonic (σε αναλογίες μινοξ: 60μλ, κορτ 30μλ και χαιρ σταμπιλ 60 μλ). Θεωρώ ότι το παραπάνω διάλυμα με έχει βοηθήσει να κρατήσω τα ελάχιστα μαμά που έχω και σαφώς βοηθά και τα μμ.
 

George3V

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.Αν κατάλαβα καλά αναμειγνύεις τα 3 σκευάσματα σε ένα διάλυμα .Τι δοσολογία χρησιμοποιείς την ημέρα;
Πάντως αν μια μέρα βρω λίγο χρόνο θα αναλύσω το σκεπτικό μου γιατί πέραν των επικίνδυνων αντιανδρογόνων τύπου φίνα-ντούτα δεν υπάρχει εναλλακτική αξιόπιστη λύση για πραγματική ανάσχεση της τριχόπτωσης.
Όσο και να διαβάζει το φόρουμ κανείς, θεραπεία που κάνει δουλειά αποδεδειγμένα και δεν έχει παρενέργειες (ενίοτε σημαντικές) δεν υπάρχει.
Βέβαια τελευταία εδώ μέσα, φτάσαμε να θεωρούμε ότι θα σώσουμε τα μαλλιά μας απλά βουρτσίζοντας τα.Μακάρι να ήταν τόσο απλό...
 

krhtikos21

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

n094 είπε:
Εγώ ξεκίνησα φίνα για ένα χρόνο και είδα αποτέλεσμα, αλλά μαζί με το αποτέλεσμα ψηλά είδα και χαμηλά οπότε σταμάτησα, αν κάποιος δεν έχει παρενέργειες είναι το ιδανικό. Τώρα για την σπιρολακτονη, την έχω κόψει και αυτήν εδώ και κάποιους μήνες, όχι γιατί δεν δούλεψε, αν και θεωρώ ότι λίγα πράγματα έκανε, αν έκανε, αλλά γιατί νοιώθω ότι δεν την έχω ανάγκη. Βάζω μόνο μινοξιδίλη ενισχυμένη με λίγη κορτιζόνη (30 ml pharmecort) και hair stabil tonic (σε αναλογίες μινοξ: 60μλ, κορτ 30μλ και χαιρ σταμπιλ 60 μλ). Θεωρώ ότι το παραπάνω διάλυμα με έχει βοηθήσει να κρατήσω τα ελάχιστα μαμά που έχω και σαφώς βοηθά και τα μμ.

αυτό το διάλυμα το φτιάχνεις εσύ? η ο φαρμακοποιός τα αναμιγνύει?
 

n094

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

εγώ.... με Κιρκλαντ 60μλ, κορτ 30μλ και χαιρ σταμπιλ 60 μλ και βάζω 2 φορές τη μέρα 1μλ πρωί και 1 βράδυ. επίσης λούζομαι και 2 φορές τη βδομάδα με φουγκοραλ
 
Μπλουζα